Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#55
taniutzzza

taniutzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.08.2006

View Posto_dor, on 14th March 2010, 10:00, said:



Multumesc mult pentru linkuri, dar apartamentele alea mai dragute sunt cam scumpe.
Eu raman la prima varianta de cazare gasita- Hotel Barcelo Atenea Mar 4 * = 68 Euro/noapte cu mic dejun inclus - in zona Olympic Port. Uimirea mea a fost ca acest pret l-am gasit la o agentie de turism din Romania si nu pe Booking.com - site pe care de obicei am gasit cele mai bune oferte.

#56
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Posttaniutzzza, on 16th March 2010, 22:00, said:

Multumesc mult pentru linkuri, dar apartamentele alea mai dragute sunt cam scumpe.
Eu raman la prima varianta de cazare gasita- Hotel Barcelo Atenea Mar 4 * = 68 Euro/noapte cu mic dejun inclus - in zona Olympic Port. Uimirea mea a fost ca acest pret l-am gasit la o agentie de turism din Romania si nu pe Booking.com - site pe care de obicei am gasit cele mai bune oferte.
C-am departe de metrou hotelul asta,10 minute de mers,si mai este si la periferie.Daca tot cauti ieftin si vreti o camera decenta fa o vizita aici  http://forum.softped...ELONA-9300.html  la un minut de rambla

Edited by lik_lights, 17 March 2010 - 08:50.


#57
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Posttaniutzzza, on 16th March 2010, 23:00, said:

Multumesc mult pentru linkuri, dar apartamentele alea mai dragute sunt cam scumpe.
Eu raman la prima varianta de cazare gasita- Hotel Barcelo Atenea Mar 4 * = 68 Euro/noapte cu mic dejun inclus - in zona Olympic Port. Uimirea mea a fost ca acest pret l-am gasit la o agentie de turism din Romania si nu pe Booking.com - site pe care de obicei am gasit cele mai bune oferte.

Este neaparat ca sa includeti in cei 68€ si transportul. Am atasat o harta:

Attached File  atentie_la_scara.JPG   57.08K   203 downloads
pentru ca si pe site-ul hotelului se vorbeste de 10min pana la metrou. E drept sa se spune si de o statie de autobuz; probabil 41, caci 6 este de la Poblenou (unde aveti si metrou). Daca ei spun 10, poate ca sunt aproape 15min.

<lik_lights> va spune ca este departe. Da, este departe: daca veti pleca de la Barcelo Atenea Mar Hotel pana la Sagrada cu autobuzul, eu cred ca veti face o ora. Sunteti pe ruta verde a bus-ului turistic.

Faceti un calcul cazare+abonament transport public, adaugati cat va lasa inima pentru timpul pierdut cu transportul si vedeti daca trebuie sa cautati altceva.

#58
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007

View PostFlorin_Alex, on 5th March 2010, 17:03, said:

Ca sa ajungeti in oras de la aeroport aveti un autobuz direct care va lasa la Plaza de Espa&ntilde;a. Daca nu ma insel, numarul autobuzului e 41, desi nu apare pe site-ul aeroportului, oricum vedeti in statia de autobuz (verific si confirm, am facut poze acasa hartii din statiile de autobuz care este cea mai buna, dar din pacate nu se gaseste pe nicaieri). Exista si autobuze de noapte care va lasa in acelasi loc, in caz ca ajungeti cu WizzAir. Mai e si tren pana la Sants, dar nu l-am putut folosi la orele la care ajungeam si plecam, asa ca nu pot da detalii.
Durata calatoriei e de vreo 20 de minute max. si costa 1, 05 EURO, la intoarcere veti putea folosi abonamentul zilnic, insa cand ajungeti nu e niciun automat pentru abonamente in aeroport (aveti grija sa aveti la voi marunt).

Ca idee generala va pot spune ca va veti descurca mult mai bine la fata locului cu transportul decat ati crede, peste tot sunt harti cu mijloacele de transport si conexiunile lor, insa pe internet nu prea sunt informatii/ harti complete.

În dimineaþa zilei de 11 martie am ajuns la Barcelona cu Wizz-ul, care a aterizat la ora 3 dimineaþa. Deoarece cunoºtinþele care mã luau de la aeroport nu puteau veni decât la ora 8 ºi am considerat cã nu era necesarã o cazare în Barcelona, am rãmas în aeroport.
În terminalul T2B, la acea orã, agitaþia era foarte redusã, între miezul nopþii ºi ora 8 dimineaþã nu mai ateriza niciun avion, cu excepþia Wizz-ului de la Bucureºti. Erau persoane care aºteptau avioane pentru dimineaþa culcate atât pe scaunele din sala de aºteptare, învelite cu pãturi, cât ºi vreo 2-3 întinºi pe podea. Era deschisã o cafenea, la limita cãtre terminalul C; cea dinspre terminalul A era închisã. Aveau cafea, senviºuri, rãcoritoare.
Din terminal am observat cã treceau autobuze prin faþa acestuia. Am reþinut linia N17 care trecea cam la 15 minute (pe siteul tmb.net, la “nitbus” se gãseºte traseul liniei, care merge cãtre Piaþa Catalonia, trecând ºi prin Piaþa Espanya). Aerobusul A2 circula ºi el, n-am reþinut cam la ce diferenþã orarã, probabil la vreo 20 minute. Între terminalele A ºi B, în zona staþiilor de autobuz, am vãzut doar un automat de bilete pentru aerobus, însã era plin de abþibilduri “out of order” care nu pãreau foarte proaspete (probabil s-a renunþat la automat). Pe la ora 5.40 am observat ºi primul autobuz 46 (L46 pe tmb.net) care merge pânã în piaþa Espanya. La ora 6 am observat ºi staþia de taxiuri (în faþa terminalului B, cãtre terminalul C) care nu au avut niciun client pânã la ora 8, când au reînceput sã aterizeze avioane.
Exista ºi un autobuz pe care scrie “bustransit” iar la întoarcere am sesizat cã face legãtura între terminalele T1 ºi T2 ale aeroportului.
La întoarcere am fost dus direct la aeroport, nu am folosit transportul în comun.

#59
melera1978

melera1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2009
Salut tuturor!

M-am intors miercuri seara din Barcelona cu Wizz Air, aterizare la Cluj la ora 12 noaptea.
Am fost un grup de 27 de persoane. Cazare in statiunea Pineda da Mar la hotel H-Top 4 stele: 7 nopti + demipensiune = 300 euro. Spre Barcelona ne duceam cu trenul care facea aproximativ 1 ora. Opream in piata Catalunya si de acolo luam metroul. A doua zi ne-am luat si Barcelona Card pt 2 zile cu care am avut transport gratuit si intrari gratuite la unele obiective si reduceri la altele.
Am vizitat urmatoarele:
- in prima zi: camp nou + sagrada familia + parcul guell;
- a 2 a zi: casa milla (la pedrera) + casa batlo + statuia lui column + port vell + muzeul maritim + los golondrinas;
- a 3 a zi: gradina zoologica + acvariul + castelul de la montjuic + fintinile cantatoare;
- a 4 a zi: parcul de distractii tibidabo;
- a 5 a zi: arcul de triumf + muzeul de ciocolata + catedrala + cartierul gotic + rambla;
- a 6 a zi: am fost la montserrat;  
M-a impresionat curatenia de pe strazi, din toate mijloacele de transport si mai ales infrastructura lor.
Nu iti ajunge 7 zile ca sa vizitezi tot. Trebuie o REVENIRE in acest oras minunat!!!

#60
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postlik_lights, on 17th March 2010, 08:39, said:

C-am departe de metrou hotelul asta,10 minute de mers,si mai este si la periferie.Daca tot cauti ieftin si vreti o camera decenta fa o vizita aici  http://forum.softped...ELONA-9300.html  la un minut de rambla
ne-ai terminat gogule cu reclama ta :notangel:

#61
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postchelie_d, on 21st March 2010, 00:00, said:

ne-ai terminat gogule cu reclama ta :notangel:
Te deranjeaza?

#62
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Posttaniutzzza, on 16th March 2010, 23:00, said:

Multumesc mult pentru linkuri, dar apartamentele alea mai dragute sunt cam scumpe.
Eu raman la prima varianta de cazare gasita- Hotel Barcelo Atenea Mar 4 * = 68 Euro/noapte cu mic dejun inclus - in zona Olympic Port. Uimirea mea a fost ca acest pret l-am gasit la o agentie de turism din Romania si nu pe Booking.com - site pe care de obicei am gasit cele mai bune oferte.

Buna ziua,

si eu am ales acest hotel pt prima sapt din Iunie 2010. am facut rezervare pe Booking.com si costa 542 euro pt 7 nopti camera cu mic dejun.
ce agentie din Romania are in oferta Hotelul  Barcelo Atenea Mar 4 *. merg si pt plaja nu numai pt vizitat si imi convine amplasarea pe malul marii. in plus sunt conditii foarte bune la hotel.

merci.

#63
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Am rezervat biletele de avion prin Iberia ,zbor operat de Vueling Airlines :)... a mai ales cineva aceasta varianta?

#64
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Am fost in weekend in Barcelona. Orasul e plin de hoti si cersetori romani(marea majoritate tigani). Sambata au incercat sa fure in metrou de le doua persoane din grupul nostru, a treia oara deje ne cunosteam. Asta pe linia L3.
  Am vorbit cu un indian care vindea suveniruri, cand a auzit ca suntem romani a inceput sa ne zica ca toti sunt hoti, ne-a intrebat ce cautam pe acolo. I-am explicat ca nu toti romanii sunt asa, dar nu cred ca m-a crezut, zicea ca daca nu toti, oricum peste 90 %.
Altcuiva i-a zis un vanzator "go back in romania"

Preturile prin Barcelona mi s-au parut piperate. Am intrat la Casa Mila si am facut o mare prostie, dupa parerea mea nu se merita sa dai nici 2 euro. Am vazut cateva forme ciudate pe acoperis, care oricum se vedeau si din strada si paturi si bai la un apartement de sub.
Am intrat si la acvariu, 17 euro.  E interesant tunelul, dar in rest mi s-a parut mai mic decat cel din Lisabona.
Suvenirurile scumpe, dar se putea negocia mult la vanzatorii indieni.

#65
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Ti se pare o noutate ca romanii sunt hoti?deja ne intrecem cu marocanii in marsavii.asta e.Totusi nu are rostul sa-ti eclipsezi crampeiul de vacanta cu scene de genul celor scrise de tine,ar fi pacat

Edited by lik_lights, 24 March 2010 - 22:09.


#66
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postlik_lights, on 24th March 2010, 22:06, said:

Ti se pare o noutate ca romanii sunt hoti?deja ne intrecem cu marocanii in marsavii.asta e.Totusi nu are rostul sa-ti eclipsezi crampeiul de vacanta cu scene de genul celor scrise de tine,ar fi pacat
Am vrut sa scot in evidenta si alte aspecte, despre care nu prea am citit pe forum.
Nu stiu cum sunt marocanii din Spania, dar cred ca sunt cu sapte clase sub tiganii care vorbesc romaneste.

#67
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Imi dau seama ca iti este rusine conationalii tai de etnie roma ca sa nu spun tigani,romanii au o faima foarte proasta ca...sunt hoti,toata spania stie asta pe de alta parte nici marocanii nu sunt "inghititi" de spanioli,indianul ala de care spuneai e de fapt pakistanez,e full spania de colorati din pakistan care sie i la randul lor sunt hoti,dar ei te fura-n magazin,dar nu se pune ca asta este comert .Pakistanezul de-mi vinde butelia de gaz isi opreste el singur bacsisul adica 2 euro ca ti-o urca pana sus,si daca o urci tu tot 2 euro bacsis dai.Spaniolii au  si ei scursurile lor.De exemplu pe Rambla aproape de statuia lui columb sunt cersetori spanioli,mai bine zis boschetari  care iti cer bani.Asa ca "aspecte" care nu au fost scrise pe forum scriu o carte.
Eu recomand celor care calatoresc si cu metroul in special sa fie atenti la  linia verde(L3),incercati sa nu va urcati in ultimul sau penultimul vagon deoarece acolo este cea mai mare aglomeratie,si la urcare va baga mana unde vreti voi :rolleyes: si daca tottusi o faceti fiti atenti mereu in spatele vostru,ma refer cand urcati in metrou la ultimul vagon.Statia hotilor este Plaza España,in rest...atentie la neatentie si va doresc o vacanta placuta

#68
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

View Postlik_lights, on 25th March 2010, 21:50, said:

indianul ala de care spuneai e de fapt pakistanez
Si atunci de ce mi-a zis ca e din India si tinea steagul Indiei pe masa?

View Postlik_lights, on 25th March 2010, 21:50, said:

e full spania de colorati din pakistan care sie i la randul lor sunt hoti,dar ei te fura-n magazin,dar nu se pune ca asta este comert
Bineinteles ca nu se pune.

#69
Kag

Kag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.07.2006
Am stat si eu 3 zile full pe 27 si 28 feb + 1 martie. Orasul e superb, regret ca nu au mai fost inca 2-3 zile in care sa mai stau pe acolo.

Cu hotii am interactionat doar pe Avinguda Paralel ,culmea inca de la plimbarea scurta pe langa hotel in noaptea de 26 spre 27 cand am ajuns :)) . Era un hot arabete, cam de vreo 21-23 de ani, cu lant prins prin nas si inca o parte a fetzei si ne-a cerut daca avem un fum, pe urma ne-a intrebat daca suntem suedezi si a incercat in acelasi timp sa bage mana in buzunarul unuia din cei 2 colegi cu care eram. Din fericire colegul meu a fost atent si arabetele a luat-o pe urma la fuga.
In celelalte 3 zile nu am avut probleme insa am stat mereu cu mainile pe buzunare dupa evenimentul asta. Fantana Magica este fantastica, incununarea perfecta a unei zile de vineri sau sambata de vizitat orasul.

Am prins si un meci al Barcelonei, cel cu Malaga, daca aveti ocazia chiar se merita. Biletele cumparati-le la intrarea de la stadion, la negru , chiar inainte de inceperea meciului. Se pot obtine reduceri importante (in cazul meu am luat cu 20 de euro un bilet care in mod normal costa 60 ).

#70
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Citind cele scrise de  cei care au vizitat Barcelona,am ramas putin pe ganduri ...am  cumparat biletele de avion pentru 23 iulie spre Valencia unde vom sta 2 nopti si de acolo vom pleca cu trenul spre Barcelona unde o sa stam 4 nopti...am rezervat si camerele la hotel...la Valencia nu par a fi probleme...dar rezervarea de la Barcelona   nu cred ca a fost cea mai buna alegere...am vrut sa fim undeva aproape cat de cat de renumitele fantani,mai mult ca undeva in apropierea lor e localul unde vrem sa mergem pentru un spectacol de Flamenco...sa fie aproape de metrou ,si am ales hotelul AutoHogar..care se afla pe Avinguda Paralel ...am fost multumiti ca are inclus in pret micul dejun si pretul pentru 4 nopti nu prea mare(250euro)...nu ne-am gandit la confort avand in vedere ca mergem sa vizitam tot ce putem vizita in perioada pe care o vom petrece in oras...daca cineva stie zona si poate sa-mi dea amanunte...sau un alt hotel aproape de fantani... sau nu neaparat,dar sa pot ajunge usor la ele si care sa  aibe preturi rezonabile,l-as ruga sa-mi spuna...m-ar scote dintr-un mare impas...

#71
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Fintinile alea nu prea sint aproape de restul obiectivelor. Nu prea iti foloseste la nimic sa stai linga ele, sau sa te cramponezi de vizitarea lor. Nu m-am plimbat decit 2 zile prin oras (fara sa fiu cazat in el), dar din ce am vazut eu as sta ori pe Passeig Gracia (daca retin bine, cel din Catalunya inspre exterior, cu ceva case misto), ori in centrul vechi. Fintinile sint la o margine, fara alte obiective in jur, iar o plimbare in jurul hotelului e mult mai interesanta daca hotelul e prin centrul vechi. Ce ai ales tu e cam cum ai sta in Paris pe linga turn. Esti aproape de un obiectiv, dar departe de aproape toate celelalte, plus de zonele pitoresti, circulate.

#72
musuroi

musuroi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.02.2008
salutare.
ce stiti despre transportul din barcelona catre statiunile din costa brava, callela mai precis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate