Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Combaterea pasarilor "pradatoare" la vie si pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Am si eu cativa butuci de vie, amestecati, si asta toamna ma duceam in fiecare zi sa vad daca s-au copt, mai furam cate un bob mai parguit... Pana intr-o zi cand m-am dus sa-i culeg si n-am mai gasit decat cotoarele, fara boabe. Initial am crezut ca au dat iama oarece ciori cu doua picioare, dar apoi am vazut stolul de grauri... care mi-au rezolvat daunatorii (si strugurii) din vie complet intr-o dimineata.
De caise, piersici si capsuni nu mai vorbesc, ca le impart juma juma cu cotofenele, nu le mananca integral, doar le gusta si le strica pe toate.
As mai vrea sa-l vad pe mosulica ala invartindu-se cu prafurile lui pe langa rosiile care dimineata sunt vesele, bine mersi, si seara zici ca le-ai dat cu apa clocotita pe frunze (atac de mana rapid)

Edited by horia66, 19 February 2010 - 12:56.


#2
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

View Posteureur, on 19th February 2010, 10:26, said:

dar apoi am vazut stolul de grauri... care mi-au rezolvat daunatorii (si strugurii) din vie complet intr-o dimineata.

daca gasesti rezolvarea la grauri/cotofene/vrabii si alte zburatoare te rog frumos sa ne impartasesti si noua, am si eu aceleasi probleme ca si tine

#3
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Pentru grauri nu am nici o idee, la cotofene ma gandeam la bucatele de carne puse in carlige de pescuit prin pomi si daca se agata vreuna, sa o las acolo spanzurata ca exemplu pentru colegele ei.
Ar mai fi una, sa ma apuc de crescut soimi.

#4
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am gasit pe net niste "tunuri" care scot sunete, special pt. asa ceva. Daca paguba e mare poate merita investitia. Eu am probleme cu daunatorii in 2 picioare. Cu o luna inainte de cules trebuie sa stau acolo, ca altfel...Am mai avut probleme cu tapii (baietii de la caprioare) ca veneau primavara si se scarpinau pe coarne de pomi (cand se schimba coarnele ii manaca), dar acum cu criza au cam disparut, ca foamea e mare.

#5
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Crescatoria de peste de langa mine are tun, bubuie zi lumina si rad pasarile de el. A fost eficient vreo doua saptamani...
Ciorile cu doo picioare nu ma prea calca (m-au calcat de doua ori la plantat pomii, odata m-au rezolvat de 20 de pomi plantati cu o zi inainte, a doua oara doar de vreo 10 - la fructe nu se baga, ca e culesul greu, trebuie munca). Ca un offtopic, asta vara se jucau cativa copii pe langa gard, si i-am poftit sa-si culeaga zmeura din gard sa manance, ca oricum am prea multa si nu are cine s-o culeaga. Mi-au zis ca nu mananca ei asa ceva... Ca si fi-miu, de altfel, trece pe langa capsuna dar nu se apleaca sa o ia s-o manance, daca i le culeg eu, le pun cu zahar si i le dau le mananca, dar cu rugaminti!

Edited by eureur, 19 February 2010 - 11:41.


#6
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 19th February 2010, 11:33, said:

Crescatoria de peste de langa mine are tun, bubuie zi lumina si rad pasarile de el. A fost eficient vreo doua saptamani...

Pai are pelicani?

#7
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu, doar de astea mici, cormorani, egrete, pescarusi si alte lighioaie, la balta le lasa in pace, incearca sa-si protejeze bazinele de puiet.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 19th February 2010, 11:43, said:

Nu, doar de astea mici, cormorani, egrete, pescarusi si alte lighioaie, la balta le lasa in pace, incearca sa-si protejeze bazinele de puiet.


Cand aud de astea ma mai linistesc. Inseamna ca e loc si de mai rau!

#9
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteureur, on 19th February 2010, 11:33, said:

Ca si fi-miu, de altfel, trece pe langa capsuna dar nu se apleaca sa o ia s-o manance, daca i le culeg eu, le pun cu zahar si i le dau le mananca, dar cu rugaminti!

pai daca n-ai cultivat si tu niste chipsuri, niste croissant , acolo ... :P

View Postdorel232004, on 19th February 2010, 11:26, said:

Am gasit pe net niste "tunuri" care scot sunete, special pt. asa ceva.

eu am auzit ca exista niste chestii pe curent ,care scot niste sunete imitand tipetele pasarilor de prada.  teoretic ar trebui sa aiba efect.

Edited by DDuras, 19 February 2010 - 17:25.


#10
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Am auzit si eu, dar daca or fi ca aparatele alea cu "ultrasunete" pentru speriat soareci... mai bine tip eu, pe gratis!

#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posteureur, on 19th February 2010, 10:26, said:

Am si eu cativa butuci de vie, amestecati, si asta toamna ma duceam in fiecare zi sa vad daca s-au copt, mai furam cate un bob mai parguit... Pana intr-o zi cand m-am dus sa-i culeg si n-am mai gasit decat cotoarele, fara boabe. Initial am crezut ca au dat iama oarece ciori cu doua picioare, dar apoi am vazut stolul de grauri... care mi-au rezolvat daunatorii (si strugurii) din vie complet intr-o dimineata.
De caise, piersici si capsuni nu mai vorbesc, ca le impart juma juma cu cotofenele, nu le mananca integral, doar le gusta si le strica pe toate.

asta-i problema generala.  eu ce sa zic, eram acu vreo 2 ani la tara, vorbeam la mobil; a trecut un stol de grauri, de a intunecat cerul ! si nu fac figuri de stil; n-am vazut in viata mea asa ceva.  am ramas la propriu cu gura cascata, de m-a intrebat de cateva ori ala de la telefon daca mai sunt pe fir.

in afara de grauri cotofene din belsug (dar stiam ca sunt mai mult carnivore, nu stiam ca mananca si fructe) , si ciori la greu !  In privinta ciorilor vara e bine, nu vezi una ! dar cum se strang ultimele recolte de pe camp, e vai .  asta primavara i-au scos lu' vecina-miu arpagicul din pamant ! iar toamna gauresc pepenii,bostanii si ce mai ramane prin gradina.

intr-un cuvant : NASOL !

pana la urma chiar ma gandesc: s-or gasi pe undeva soimi de cumparat ?  :)   cat de greu sa fie sa-i intretii ?

View Posteureur, on 19th February 2010, 17:33, said:

Am auzit si eu, dar daca or fi ca aparatele alea cu "ultrasunete" pentru speriat soareci... mai bine tip eu, pe gratis!

de ce , n-au rezultate? ca ma tenta si pe mine ideea (cu soarecii).

#12
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Tunul ala de bubuie e cam scump. Nu prea se merita.
Mai sunt plasele antipasari dar si alea sunt totusi scumpe.
Am folosit benzi magnetice, bune cat timp bate vantul, efect relativ bun.
Sperietori si mortaciuni , efect bune dar pe scurta durata.
Pana l-a urma am platit un om sa stea cu petarde, eficienta maxima.

#13
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
domnu' Ilici , :)  dumneavoastra, ca om sarac si cinstit, poate va permiteti sa platiti un om doar ca sa usuie pasarile; noi nu prea ... cred

#14
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

View PostDDuras, on 19th February 2010, 17:44, said:

domnu' Ilici , :)  dumneavoastra, ca om sarac si cinstit, poate va permiteti sa platiti un om doar ca sa usuie pasarile; noi nu prea ... cred

Doua-trei sapatamani, nu o luna.  Aveam avantajul ca acesta locuia in apropierea viei.

#15
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postpupu_depadure, on 19th February 2010, 10:43, said:

daca gasesti rezolvarea la grauri/cotofene/vrabii si alte zburatoare te rog frumos sa ne impartasesti si noua, am si eu aceleasi probleme ca si tine
Am eu rezolvarea ... cel mai tare catel din SE Europei ... telul lui in viata e sa fugareasca cotofenele de dimineata pana seara ... i-l cheama Cotei si e un maidanez get-beget pripasit pe la mine pe teren. Mananca putin si nepretentios e vesel tot timpul si starpeste tot ce prinde (soareci, sobolani, soparle). E comoara la casa omului ... iar cu gainile nu are nici o treaba daca nu se ating de ratia lui. Ii sticlesc ochii de inteligenta si invata repede tot ce trebuie.

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si maidanezul asta al tau, pe langa faptul ca bate pamantul de atata alergatura,si-ti face batatuta in gradina, se catara si prin pomi ?

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 19th February 2010, 21:26, said:

Am eu rezolvarea ... cel mai tare catel din SE Europei ... telul lui in viata e sa fugareasca cotofenele de dimineata pana seara ... i-l cheama Cotei si e un maidanez get-beget pripasit pe la mine pe teren. Mananca putin si nepretentios e vesel tot timpul si starpeste tot ce prinde (soareci, sobolani, soparle). E comoara la casa omului ... iar cu gainile nu are nici o treaba daca nu se ating de ratia lui. Ii sticlesc ochii de inteligenta si invata repede tot ce trebuie.


Pai da-l sa fac pui sa-i invete si pe ei cum se pazeste! Sa nu pateasca ceva si sa ramai fara ajutor! Si poate faci si un ban cu ei daca fac treaba!

#18
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,580
  • Înscris: 05.11.2009
nu dati cu parul daca spun prostii. Dar ceva rapitor inaripat nu ar fi bun? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate