Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Combaterea pasarilor "pradatoare" la vie si pomi

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si de unde-l iei? si cum il faci sa stea pe la tine ?

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvanitty, on 19th February 2010, 22:30, said:

nu dati cu parul daca spun prostii. Dar ceva rapitor inaripat nu ar fi bun? :)

E bun daca ai gaini! Te rezolva!

#21
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 19th February 2010, 22:21, said:

Pai da-l sa fac pui sa-i invete si pe ei cum se pazeste! Sa nu pateasca ceva si sa ramai fara ajutor! Si poate faci si un ban cu ei daca fac treaba!
Tocmai am dat asta toamna progeniturile ... doua fete si un baiat.
Mai pe la vara stam de vorba ... da' nu gasesti potai d'astea pe la tine ?
Ca e plin de ele si de-abia asteapta sa-si gaseasca un stapan.

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu mai insist cu intrebarea:  e cineva pe aici care stie care-i treaba cu PASARILE DE PRADA? cum pot fi crescute in captivitate?

#23
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 20th February 2010, 09:57, said:

eu mai insist cu intrebarea:  e cineva pe aici care stie care-i treaba cu PASARILE DE PRADA? cum pot fi crescute in captivitate?
Nu pot fi ... 1000 %
Singura care ar putea fi atrasa pe langa gospodarie este bufnita sau varietatile ei ... dar asta este nocturna si nu-ti rezolva decat soricimea. Eu am avut una acum vre-o zece ani dar din pacate atunci stateam la bloc si nu am putut sa o tin. Am gasit-o pui mic si amarat in balarii pe malul Argesului, am luat-o la masina si i-am dat o parte din sandvisul meu cu salam ... topenie. Acasa am hranit-o cu bucatele de carne de vita taiate asa ca niste rame. A crescut repede mare si ofticoasa foc ... numai eu ma puteam apropia de ea. Inspre sfarsitul perioadei cat a stat la mine o tineam in balconul deschi si noaptea pleca la plimbare dar ziua o gaseam tot acolo, in special dimineata cand trebuia sa ia micul dejun .... daca intarziam cu masa se zgaia pe usa de la balcon si facea niste mutre de tot hazul. Am dus-o la insistentele lu' wife tot in locurile unde am gasit-o dar intr-un pod de darmatura de casa. Mi-a parut tare rau dupa ea ... doar mie ...
Cred ca impotriva unui stol mare de grauri nu se poate face mai nimic daca nu esti acolo atunci.

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmasterd6ib6, on 20th February 2010, 09:01, said:

Tocmai am dat asta toamna progeniturile ... doua fete si un baiat.
Mai pe la vara stam de vorba ... da' nu gasesti potai d'astea pe la tine ?
Ca e plin de ele si de-abia asteapta sa-si gaseasca un stapan.

Un nu ma gandeam sa cumpar eu, nu ca nu mi-as dori, dar nu am condittiile necesare pt. un caine acum. Eu ma gandeam ca poate se gasesc amatori pt. caini gata dresati. Maidanezi sunt cati vrei, problema e ca putini dintre ei stiu ce sa faca!

#25
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 20th February 2010, 11:40, said:

Nu pot fi ... 1000 %

eu n-as fi asa de sigur.  nu uita ca inainte vreme erau dresati soimi pentru vanatoare. care erau tinuti in captivitate.

#26
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 20th February 2010, 12:21, said:

eu n-as fi asa de sigur.  nu uita ca inainte vreme erau dresati soimi pentru vanatoare. care erau tinuti in captivitate.

Sigur ca da ... pai asta e vechea meserie de soimar care este practicata si astazi de cativa entuziasti ... daca ii cauti iti zice Gogu unde sunt (au un forum). Dar eu nu ma refeream la asa ceva, ca pasarile de prada se cresc DOAR pentru vanatoare si procesul este extrem de controlat, iar pasarea necesita extraordinar de mult timp de lucru cu ea pentru a o conditiona sa se intoarca la stapan dupa ce a ucis. Un soimar munceste cu pasarea lui cateva ore pe zi in fiecare zi timp de luni de zile si tot nu e sigur ca o loializeaza suficient. Cele mai multe pasari de prada crescute in captivitate se pierd in felul asta ... nu se mai intorc la stapan dupa ce au fost lansate catre o prada.
Si ca sa fie lucrurile si mai clare ... este interzis de lege sa detii in captivitate animale salbatice si in mod exceptional pasarile de prada care in marea lor majoritate sunt rare.
Stiu toate chestiile astea pentru ca la un moment dat am avut in grija un pui de soricar ... un uliu mic si pricajit care arata ca naiba ... l-am tinut vre-o cateva zile in cusca pana i-am gasit pe baietii de pe forum si l-am dat unuia care crestea si dresa ulii.
Asa ca fapt divers ... asa cum la gainile noastre trebuie sa le bagi si un PVM in furaj asa la pasarile de prada chiar si alea de talie mica este NEAPARAT necesar sa le dai animal mic intreg cu pene sau blana pe el si cu sistemul vascular incarcat cu sange ... omorat prin strangulare sau viu, nu taiat gatu'. Cam naspa ... nu ? Iar gainatu lor pute mai rau ca rahatu' de om.
Tot mai vrei sa cresti pasari de prada ?

Edited by masterd6ib6, 20 February 2010 - 19:11.


#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
am avut si alte idei traznite , asa ca n-ar fi asta prima. sa-mi gasesc timp sa ma uit pe forumul ala (daca l-oi gasi) si sa vad peste ce mai dau.

am aflat si altceva: deci pot fi crescuti si ulii - o optiune in plus  :)



View Postmasterd6ib6, on 20th February 2010, 19:04, said:

este NEAPARAT necesar sa le dai animal mic intreg cu pene sau blana pe el si cu sistemul vascular incarcat cu sange ... omorat prin strangulare sau viu, nu taiat gatu'. Cam naspa ... nu ?

gasim noi, le prind soricei , gugustiuci,  sunt solutii ...

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Sa ne facem pepiniera de soareci si crescatorie de soimi! S-ar vinde?

#29
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ma indoiesc   :D

ma gandesc ca daca i-as face o voliera mare si l-as tine in livada, n-ar mai avea tupeu zburataciunile sa se lase.

#30
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Nu se lasa 2 saptamani ca la tunurile care bubuie! Cred ca sunt mai smechere dacat credem noi!

#31
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 21st February 2010, 00:10, said:

ma indoiesc   :D

ma gandesc ca daca i-as face o voliera mare si l-as tine in livada, n-ar mai avea tupeu zburataciunile sa se lase.

Este interzis de lege sa tii in captivitate un animal salbatic ... clara ?

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cumperi o pereche si ii inmultesti. Asa crezi ca ai voie!? Aia cu vipere cum fac: cumpara la inceput si le inmultesc dupa. Nu ai voie sa le capturezi, nu?

#33
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 21st February 2010, 08:55, said:

Este interzis de lege sa tii in captivitate un animal salbatic ... clara ?

bre, ma lasi ?  s-au rezolvat toate in tara asta si a devenit problema tinerea unei pasari in captivitate ?



View Postdorel232004, on 21st February 2010, 00:21, said:

Nu se lasa 2 saptamani ca la tunurile care bubuie! Cred ca sunt mai smechere dacat credem noi!

nu stiu daca va fi acelasi lucru.  isi dau seama ca este vie , ii aud "vocea", si nu stiu ele daca nu cumva va iesi din voliera aia.  eu nu cred ca vor risca



View Postdorel232004, on 21st February 2010, 11:56, said:

Cumperi o pereche si ii inmultesti.

pai acuma facem crescatorie ??  :)

#34
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostDDuras, on 21st February 2010, 13:03, said:

bre, ma lasi ?  s-au rezolvat toate in tara asta si a devenit problema tinerea unei pasari in captivitate ?

nu stiu daca va fi acelasi lucru.  isi dau seama ca este vie , ii aud "vocea", si nu stiu ele daca nu cumva va iesi din voliera aia.  eu nu cred ca vor risca

pai acuma facem crescatorie ??  :)

Potoliti-va cu ideile astea ca NU TINE ... este foarte greu sa cresti soimi si/sau ulii ... iar in voliera nu face doi bani ... mai bine ganditi-va la ceva constructiv ... ca aici e drum inchis ...
Crezi ca aeroporturile nu ar fi tinut voliere cu soimi/ulii intre piste ca sa sperie orataniile alea care intra in motoare ?

#35
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Crezi ca aeroporturile nu ar fi tinut voliere cu soimi/ulii intre piste ca sa sperie orataniile alea care intra in motoare ?
Am vazut ca ei au rezolvat-o cu o rasa de caini Collie

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmasterd6ib6, on 21st February 2010, 13:41, said:

Potoliti-va cu ideile astea ca NU TINE ... este foarte greu sa cresti soimi si/sau ulii ... iar in voliera nu face doi bani ... mai bine ganditi-va la ceva constructiv ... ca aici e drum inchis ...
Crezi ca aeroporturile nu ar fi tinut voliere cu soimi/ulii intre piste ca sa sperie orataniile alea care intra in motoare ?

Ai incercat tu sa cresti ?

Poate mai sunt si alte pareri ...

Pana una-alta, ca rezultat mi se pare singura solutie viabila; sau doar sa-ti iei un sezlong si sa-ti petreci juma de an in livada ...

Io nu stiu cum e pe la voi, dar la mine e parca crescatorie de pasariciuni din astea.  Asa ca-mi trebuie neaparat o solutie ...

Edited by DDuras, 21 February 2010 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate