Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

casatorie musulman-crestina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#1
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
Buna tuturor!

Imi cer scuze anticipat daca acest mesaj va deranja pe cineva si va rog sa tratati cu ingaduinta cu care se trateaza un copil nestiutor. problema mea este urmatoarea: am cunoscut un baiat de origine egipteana si evident musulman iar eu nu sunt musulmana ci ortodoxa si nu intentionez cel putin deocamdata sa ma convertesc la islamism. Desigur am luat in considerare aceasta optiune si am inceput sa citesc coranul si cateva din cartile publicate aici pe site dar totusi nu am gasit raspunsurile necesare. Intrebarea mea este urmatoarea: ne putem casatorii sau nu? Din ceea ce spune el rezulta ca da... dar nu sunt foarte sigura pentru ca noi ne intelegem in limba germana pe care nici unul nu o vorbeste la perfectie. As mai avea cateva intrebari legate de viata de familie intr-o familie mixta, daca acest lucru este posibil si daca bineinteles imi este permis. mentionez ca nu intentionez sa aduc vreo jignire religiei sau culturii islamice, cu atat mai putin adeptilor ei, pur si simplu am nevoie de aceste informatii si nu stiu cui sa ma adresez. Multumesc frumos.

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
schneller, schneller...

#3
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Daca persoana respectiva ramane in comunitate in care s-a nascut, atunci obligatoriu  daca hotariti sa va casatoriti trebuie sa fi convertita dupa religia lui,asta pentru ca el sa nu fie rusinea familiei etc.

In Romania daca ramaneti, daca va intelegeti poate avea fiecare religia lui ori ambii ortodocsi.

#4
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Mare greseala ai face daca te-ai converti la Islam ca femeie.

#5
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Header, on 18th February 2010, 22:23, said:

Daca persoana respectiva ramane in comunitate in care s-a nascut, atunci obligatoriu  daca hotariti sa va casatoriti trebuie sa fi convertita dupa religia lui,asta pentru ca el sa nu fie rusinea familiei etc.

In Romania daca ramaneti, daca va intelegeti poate avea fiecare religia lui ori ambii ortodocsi.

este un baiat tare bun care imi spune ca familia nu are pretentii sa trec la islam.
mie mi-e indiferent dar nu prea imi place valul ala-hijab.

cum adica in Romania -amandoi ortodoxi ??

#6
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Daca doresti sa te casatoresti din punct de vedere religios,biserica ortodoxa nu accepta aceasta casatorie.Doar daca el ,eventual se converteste la crestinism.Din punct de vedere al islamului,da te poti casatori,musulmanii au voie sa se casatoresca cu evreice sau crestine,fara ca ele sa renunte la religia lor.
Totusi,trebuie sa ti cont de faptul,ca daca te casatoresti la moschee,faci contract de casatorie si tu esti crestina,in cazul in care.Doamne Fereste,sotul tau moare,nu ai dreptul la nimic din averea lui sau din ceea ce realizati amanadoi in cursul casatoriei si in eventualitatea in care aveti copii,ei nu-ti vor fi incredintati,crestina fiind.
Evident ca in familiile mixte,trebuie sa existe compromisuri!Tu sa nu vorbesti de rau religia lui,s-o respecti,sa gatesti conform acesteia,adica halal,asa cum si el este obligat sa o respecte pe a ta,sa te lase sa ti posturile,sa te lase sa-ti faci rugaciunile.
Sincera sa fiu,dintre toate cunostinele si prietenele mele,casatorite cu musulmani,2-3 isi mai pastreaza credinta intacta,fara sa faca compromisuri foarte mari,acum depinde si cat de religios este viitorul tau sot.
Oricum,din punct de vedere crestin ortodox,daca te casatoresti cu un musulman,traiesti in curvie,pentru ca nu se accepta acesca casatorie.Banuiesc ca pe tine nu te intereseaza asa mult religia,daca iei in considerare acest lucru.
Bafta in orice ai sa hotarasti.

#7
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 abbulafia, on 18th February 2010, 22:09, said:

nu sunt musulmana ci ortodoxa


Dupa cum zici in postul de pe celalalt topic... esti foarte ortodoxa!

Quote

aia care v-a luat-o Allah-slavit fie-i numele???


#8
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 valentinag, on 18th February 2010, 22:46, said:

Daca doresti sa te casatoresti din punct de vedere religios,biserica ortodoxa nu accepta aceasta casatorie.Doar daca el ,eventual se converteste la crestinism.Din punct de vedere al islamului,da te poti casatori,musulmanii au voie sa se casatoresca cu evreice sau crestine,fara ca ele sa renunte la religia lor.
Totusi,trebuie sa ti cont de faptul,ca daca te casatoresti la moschee,faci contract de casatorie si tu esti crestina,in cazul in care.Doamne Fereste,sotul tau moare,nu ai dreptul la nimic din averea lui sau din ceea ce realizati amanadoi in cursul casatoriei si in eventualitatea in care aveti copii,ei nu-ti vor fi incredintati,crestina fiind.
multumesc mult pentru raspunsuri,se pare ca este mai complicat putin.
Eu asi vrea sa mergem doar la Sfatul popular,apoi actul sa fie legalizat si la el acasa cand vom merge sa-i vizitam familia.
De ce sa merg la moschee sau la biserica?
La moschee nu simt nimic,la biserica nu simte el nimic.
Asa ca ne intalnim la mijloc.Am citit cateva lucruri aici pe forum si nu mi-a placut cum se vorbeste despre islam Nu toti sunt rai si teroristi,sunt multi oameni buni si corecti.
Se aprind iute,dar le trecere la fel de iute,ca lui iepurasul meu.

#9
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Se aprind iute

Daca de acum se aprinde iute , eu  zic sa mai asptepti putin cu casatoria asta. La inceput toti zic nu, nu e nevoie sa te convertesti la islam dar mai tarziu o sa-ti bata apropouri subtile. Pai, stii, ar fi mai bine pentru copii sa  fim amindoi musulmani etc. E greu sa fii musulman  pentru ca stresabil , in special cu mancarea va trebui sa citesti pe toate produsele sa nu contina gelatina care e facuta din carnea de porc , si pe timpul ramadamului n-ai voie nici apa sa bei o zi intreaga. Trebuie sa te imbrobodesti, sa porti maneca lunga , pantaloni lungi  si pe canicula. Ai grija in ce te baji , si crezi tu ca se merita efortul pentru un barbat? Daca te iubeste asa mult sa renunte la islam si sa se faca ateu. Poti sa-l testezi cu asta.

Edited by Ulpiatraiana, 19 February 2010 - 09:09.


#10
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 abbulafia, on 18th February 2010, 23:09, said:

Buna tuturor!

Imi cer scuze anticipat daca acest mesaj va deranja pe cineva si va rog sa tratati cu ingaduinta cu care se trateaza un copil nestiutor. problema mea este urmatoarea: am cunoscut un baiat de origine egipteana si evident musulman iar eu nu sunt musulmana ci ortodoxa si nu intentionez cel putin deocamdata sa ma convertesc la islamism. Desigur am luat in considerare aceasta optiune si am inceput sa citesc coranul si cateva din cartile publicate aici pe site dar totusi nu am gasit raspunsurile necesare. Intrebarea mea este urmatoarea: ne putem casatorii sau nu? Din ceea ce spune el rezulta ca da... dar nu sunt foarte sigura pentru ca noi ne intelegem in limba germana pe care nici unul nu o vorbeste la perfectie. As mai avea cateva intrebari legate de viata de familie intr-o familie mixta, daca acest lucru este posibil si daca bineinteles imi este permis. mentionez ca nu intentionez sa aduc vreo jignire religiei sau culturii islamice, cu atat mai putin adeptilor ei, pur si simplu am nevoie de aceste informatii si nu stiu cui sa ma adresez. Multumesc frumos.
In primul rand, ca principiu de baza, mi se pare foarte rau sa-ti schimbi religia pentru un om.
Daca tot zici ca crezi, pai draga, religia nu-i moda de Prada s-o arunci dupa sezon. Sau sa nu mai porti verde ca nu vrea iubi. Din principiu, credinta e mai mult decat ce vrea x, cel putin la aia de stiu ce-i aia credinta.
Daca ti-o schimbi ca vrea el, nu mai spune ca esti crestina: fluturii din stomac sunt adevaratul tau dumnezeu, ca doar dupa ei te iei, voia lor o faci.
E bine ca nu te-ai aruncat pe decizie, si ca simti autonom, dar te rog, nici nu-ti pune problema macar. E foarte gresit sa gandesti de pe asa baze.
Daca schimbi, pai sa fie dupa multa si profunda gandire, si multa teologie citita atent, si in nici un caz sa nu fie functie de sentimentele pentru x, ca n-are nimic a face. Dragostea fata de Dumnezeu e mai importanta decat cea pt.orice muritor.
Islamul nu e un fel de iehovism, un fel de crestinism cu Isus dar fara Cristos, cum ti-l prezinta ei. E total diferit. Mohamed e profet mult mai mare decat Isus, si daca crezi in Cristos cu adevarat, atunci intelegi ca oricat respect I s-ar acorda ca Isus, simpla Lui coborare la un nivel sub cel al unui om numit Mohamed e o imensa jignire. Un exemplu disproportionat dar cam pe acelasi principiu: sa zicem ca io-s prof univ cu descoperiri recunoscute iar Ion e maturator necalificat. Daca vine cineva si zice "dom'le io am un respect infinit pentru profu'univ, dar Ion e mai destept" ce-ai zice? Ai crede? E o contradictie, n-ai cum respecta realmente pe cineva daca-i negi principala calitate, exact aia de-l defineste.  
Ce s-a zis contra dpdv religios e valabil: ca si crestina nu poti sa te mariti cu un necrestin. Toleranta de care se tot vorbeste de fapt n-are nimic crestin: Sf.Pavel vorbea de femeia care sa ramana cu sotul ei necredincios doar pt.ca se adresa paganilor in curs de convertire. Era normal sa nu vrea sa strice familii. Dar odata ce crestinii se formeaza ca grup aparte, si au familiile si societatea lor, nu mai e voie sa mearga dupa necredinciosi. Nu-i neaparat pacat mortal dar nu e deloc bine.
Mai ales copiii sunt problema. Ei ce vor fi? Daca esti crestina adevarata logic e sa vrei sa fie si ei crestini, nu-ti poate fi indiferent unde merg dupa moarte proprii copii. Nu stiu unde merg musulmanii dupa moarte, se pare tot dupa Pavel ca fiecare e judecat dupa bunul simt daca nu e crestin, dar ala de si-a abandonat credinta crestina, sau n-a transmis-o la copii, e cu totul altceva. Vai de el, in spetza.
Pretinsa toleranta musulmana fata de cuplurile mixte e praf in ochi: in primul rand, familia face niste presiuni enorme ca urmasii sa fie musulmani. Conform legii lor copiii sunt ai sotului si sunt "de-ai lui" fara discutie. Deci esentialul e de partea musulmanilor. In plus, daca traiesti printre ei apartii familiei lui. Nu conteaza religia ta pe simplul motiv ca de fapt nu prea ai alt statut decat vor ei sa ai. E foarte departe de pretinsa toleranta.
Social, daca traiesti aici mai treaca-mearga. Legea noastra si societatea noastra te apara. Dar la ei, orice e posibil: divort peste noapte, acuzare de adulter si chiar linsaj, a doua si a treia si a patra nevasta - asta daca nu exista deja si nu esti tu nr.2 sau 3 fara sa stii - copii care ii ia el si nu-i mai vezi decat poate eventual peste 20 ani la telejurnalul despre noul atentat etc.
Nu veni cu ce dragut e. Oricine poate fi dragut. Hitler si Stalin erau chiar sarmanti la dineuri, iar Himmler nu bea o picatura si lesina daca vedea sange. As putea scrie tomuri cu cat de draguti au fost tot felul de mari macelari. Nu inseamna nimic ca principiu, nu garanteaza nimic. Cine e rau poate face pe bunul foarte bine. Proust spunea ca oamenii buni tocmai ca par rai, ca-s mai putin mierosi.
Iar acesti oameni se pare ca au un talent special pentru a parea ursuleti de plush si apoi a deveni lupi 100%. Se pot scrie si aici tomuri cu exemplele asa. Exista o literatura intreaga despre femei de si-au luat mari playboy de discoteca si indata ce i-au trecut pragul si-a pus barba si turbanul si iataganul. Stii ca ala de s-a dat cu avionul in WTC era mare amator de bautura si stripperitze? Era chiar sub papucul uneia. Si asta nu cu ha-ha in urma, practic de la ea de acasa a plecat la avion. Stii ca un sef taliban a prins o ziarista olandeza si a pus-o sa se culce cu nevasta-sa? Oamenii astia sunt monumente de duplicitate. Genul care te pune sa faci cine stie ce perversie si apoi sa i te spovedesti tot lui si sa tii post.
Zici ca se aprinde repede? Bun, e destul de curent la mediteraneni, nu-i neaparat un semn de ceva, dar poate ca e. Oricum se cheama ca ai un semn de intrebare despre ceva.
Uite, incerc (din rasputeri) sa nu fiu prea radical, dar marturisesc ca eu sunt foarte contra religiei acesteia. Au un procentaj de fanatici mult prea mare, si in populatie o simpatie sau neutralitate fata de ei mult prea generalizata. Asta dupa mine spune ceva. Plus ca lor li se pare foarte natural sa aiba norme de secol 7 si sa se adapteze restul lumii la ele. Pe mine m-a enervat mereu atare pretentie mai ales ca-s singurii care o au (n-am auzit de japonezi sa ceara cuiva sa poarte kimono si sa se comporte dupa Bushido, nici peruvieni sa ceara lumii sa poarte poncho si sa se calcheze pe codul lui Manco Copac), si ma tot mir cum nu se enerveaza mai multi. Din ce vorbesti sa trag concluzia ca s-a pus problema voalului? Serios, de un roman care ti-ar cere sa porti fota si ie si sa te porti dupa pravila lu' Negru Voda ce ai spune? Ai spune ca e nebun si ai fugi de el pe buna dreptate. Atunci de ce , daca vine din alta tara, devine brusc de inteles? Bunul simt nu e tot ala pentru toti? Si tine cont ca Pravila lu'Voda e mai toleranta decat Sharia.
Uuuufff... e greu sa ramai cat de cat calm.
Uite, hai sa zicem ca tipul asta e sincer si moderat si de buna credinta, si ca tine la religia lui doar asa, cum e normal.
Ramane problema cu religia copiilor. De asta nu scapi.
In plus nu te mariti doar cu el, asta ti-o pot garanta de pe acum 111%. Te mariti cu toata familia lui, ca asa-i la ei. La 99,9% din ei. Poti garanta ca ei toti is ok? Sau ca nu va pica niciodata sub influenta lor? Imi vei spune ca nu exista familii perfecte. Asa-i. Dar una e familia imperfecta in Europa si alta la ei. Aia din Europa se baga putin peste noii membri. Ale lor se baga masiv, din principiu. Nu esti doar a lui, esti a lor, sunteti amandoi a lor. First and foremost.
Bun. Hai mai presupunem ceva bun, sa zicem ca toata familia e una de bogatasi occidentalizati si educati si ca n-ai chiar nimic de temut de la ei.
Ramane problema religiei copiilor inca o data. E capital, daca esti realmente credincioasa.
Si ramane problema societatii in care traiesti. Daca traiesti aici, am zis, treaca-mearga.
Dar daca traiesti la ei, nu-i ca la noi. Acolo pe strada te pot agresa fanaticii ca nu porti voal. De marile pogromuri anti-crestine din Egipt, din ultimii ani, ti-a zis? De cum rapesc fete crestine si le convertesc cu pistolul la ceafa? De cum baga la puscarie crestini pe te miri ce motiv? Ceva imi spune ca ti-a zis ca la ei e mai pace si liniste si tolerantza ca oriunde in Europa, si ca umbla camilele cu funde roz in cozi...

#11
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

 abbulafia, on 18th February 2010, 22:42, said:

...
nu are pretentii sa trec la islam.
mie mi-e indiferent dar nu prea imi place valul ala-hijab.
cum adica in Romania -amandoi ortodoxi ??
El nu are pretentia,cum am spus,familia lui,prietenii,in general societatea il condamna pentru ca a incalcat unele principii de la baza islamului si mai tarziu ori se desparte de tine ori treci la islam.
Mai gadndeste-te ca,iti iei adio de la farduri,fusta mini,discoteca,iesire in oras la discretie etc.

Da'in Romania nu ai gasit pe nimeni ? Cati ani ai ? Hai sa ne insuram noi !

#12
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Inca una. Fii sigura, te converteste el repede. Stiai ca daca divortati, copiii sunt ai lui? Automat? Si ca s-ar putea ca fetele tale sa treaca prin circumcizia faraonica? Macar stii ce-i aia?Si ca are dreptul sa isi mai ia 3 neveste (nu zic din basme aici, nota bene!)

 searcher-star, on 19th February 2010, 11:52, said:

Serios, de un roman care ti-ar cere sa porti fota si ie si sa te porti dupa pravila lu' Negru Voda ce ai spune?

:rolleyes: Hai c-ar fi fain!

Edited by Thomas-, 19 February 2010 - 16:30.


#13
lori21

lori21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2010

 abbulafia, on 18th February 2010, 22:09, said:

Buna tuturor!

Imi cer scuze anticipat daca acest mesaj va deranja pe cineva si va rog sa tratati cu ingaduinta cu care se trateaza un copil nestiutor. problema mea este urmatoarea: am cunoscut un baiat de origine egipteana si evident musulman iar eu nu sunt musulmana ci ortodoxa si nu intentionez cel putin deocamdata sa ma convertesc la islamism. Desigur am luat in considerare aceasta optiune si am inceput sa citesc coranul si cateva din cartile publicate aici pe site dar totusi nu am gasit raspunsurile necesare. Intrebarea mea este urmatoarea: ne putem casatorii sau nu? Din ceea ce spune el rezulta ca da... dar nu sunt foarte sigura pentru ca noi ne intelegem in limba germana pe care nici unul nu o vorbeste la perfectie. As mai avea cateva intrebari legate de viata de familie intr-o familie mixta, daca acest lucru este posibil si daca bineinteles imi este permis. mentionez ca nu intentionez sa aduc vreo jignire religiei sau culturii islamice, cu atat mai putin adeptilor ei, pur si simplu am nevoie de aceste informatii si nu stiu cui sa ma adresez. Multumesc frumos.
Draga mea nu te lua dupa gurile lor ,daca tu iubesti cu adevarat acest baiat casatorestete cu el ,nu este obligatoriu sa treci la  religia islamica daca te casatoresti.nu asculta ce spun acesti oameni caci ei din ura vorbesc deoarece foarte multe romance sau casatorit cu musulmani (cunosc foarte multe cazuri si am destule cunostinte musulmane),nu este adevarat ca isi ia mai multe neveste asta era cinva dar acum si romanul este la moda are nevasta si amante.voi cite amante pe linga sotii mai avetii? :naughty: cit despre imbracaminte multi dintre ei (musulmani)isi lasa nevestele descoperite .FRATILOR NU MAI MINTII CU NERUSINARE!!!!!

#14
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Eu am multe prietene cares s-au casatorit cu musulmani, la inceput toti au zis nu e nevoie etc. Ei, si dupa 5, 6 ani tot au reusit ei sa le converteasca. Problema e ca daca ai copii nici la psicina nu poti sa te duci ca n-ai voie-n pantaloni scurti si tricou. Ele zic  ca sunt fericite, dar siu ce viata au , nu le scoate nicaieri, ma refer la vacante , ceva..
Ca sa fii fericit aici in lumea asta, e mare pacat, si sa te bucuri de placerile  lumesti. Cele care nu s-au convertit la islam , da sunt fericite , se distreaza, petrec, se duc in grecia  cu familia , ma refer la familisti, isi arata bulanul la piscina si pe sotii lor musulmani nu-i dernajeaza. De ce totul e ok? Pentru ca atunci cind s-au luat au fost clari de la inceput, fara religii, indiferent care.

#15
lori21

lori21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2010

 Ulpiatraiana, on 20th February 2010, 05:02, said:

Eu am multe prietene cares s-au casatorit cu musulmani, la inceput toti au zis nu e nevoie etc. Ei, si dupa 5, 6 ani tot au reusit ei sa le converteasca. Problema e ca daca ai copii nici la psicina nu poti sa te duci ca n-ai voie-n pantaloni scurti si tricou. Ele zic  ca sunt fericite, dar siu ce viata au , nu le scoate nicaieri, ma refer la vacante , ceva..
Ca sa fii fericit aici in lumea asta, e mare pacat, si sa te bucuri de placerile  lumesti. Cele care nu s-au convertit la islam , da sunt fericite , se distreaza, petrec, se duc in grecia  cu familia , ma refer la familisti, isi arata bulanul la piscina si pe sotii lor musulmani nu-i dernajeaza. De ce totul e ok? Pentru ca atunci cind s-au luat au fost clari de la inceput, fara religii, indiferent care.
draga ULPIATRAIANA  o crestina daca se casatoreste cu un musulman si dupa 5-6 ani ea se converteste la islam nu trebuie sa intelegi ca el a impins-o sa faca asa ceva posibil ca acea femeie sa citeasca coranul si sa ii intre la inima.nu se trece la islam  fortat.am prietene care sint de religie musulmana dar niciodata nu au incercat sa imi propuna asa ceva. la problema pantaloni scurti da ai dreptate dar poate purta si un pantalon treisferturi siu un tricou ,am observat ca sint lasate o parte sa poarte si tricouri dar cu conditia sa nu fie transparente sau decoltate.si as vrea sa va mai spun ceva daca ne gindim bine inainte cu erau bunici nostri?ca acum?am mai avut o discutie cu o fata  care mia spus ca daca ea poarta fusta scurta barbatul face pacate ca se uita ,dar din pacate nu este asa femeia este cea care face pacate ca umbla cu scurtaturi si foarte mari decolteuri .daca femeia ar fii decent imbracata barbatul nu sar uita la ia ca la o prajitura!! :lol:

#16
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Daca pentru tine decent imbracata inseamna costumata in ninja...
Te invit sa faci o plimbare in pantaloni treisferturi si tricou prin Teheran. Dupa ce-ti vor fi azvarlite doua, trei pietre-n cap o sa iti treaca pofta de corupt puritatea barbatilor.
Eu inteleg ca exista si musulmani dezghetati, aia care mai unbla prin lume si mai baga si ceva in dovleac, dar majoritatea au mentalitati de ev mediu.

#17
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008

 lori21, on 20th February 2010, 12:21, said:

Problema este alta intr-o tara musulmana nimeni nu intoarce capul sau vorbeste urit despre o femeie inchisa dar o tara cum este romania este c-am greu sa umbli asa deoarece toti se intorc si te privesc ca altceva.de multe ori am mers cu prietena mea  care este inchisa si am observat cit de rau si crunt este romanul ,incepe sa se sosoteasca,sa faca glume pe seama ei .dar sa nu uitam toti sintem oameni si este bine sa invatam sa nu mai criticam .si sa va m-ai spun ceva barbatii o parte dintre ei sint prostuti sa va spun si motivul??? sa va dau un exemplu daca pe linga voi trece o fata foarte despuiata de se vede aproape tot vii se mai pare interesanta?dar o fata frumoasa care este decent imbracata care nu ii se vad formele corpului nu vii se pare interesanta?? sa stiti si voi barbatilor caci am vazut citeva interviuri la care erau intrebati barbatii ce femei lii se par interesante cele care sint lii se vad toate formele corpului sau cele decent imbracate fara sa lii se vada formele corpului?si ce credeti ca sa raspuns? ca  femeia care este decent imbracata lii se par mai interesante deoarece nu lii se vad formele corpului ,si sint curiosi ce este pe dedesubt ce forme are?pai la una cu fusta de 30 de cm ce sa mai fii curios??? asa barbatiilor lasati-o balta voi vreti ca femeie sa umble despuiata si ia sa faca pacate caci voi spuneti ca daca femeia nu ar fii sexi imbracata voi nu v-ati intoarce capul.


si bunicile noaste sau mamele noastre sint tot sclave??bunica mea nu purta decolteuri si nici mama mea ,eu pe bunica mea am vazut-o mereu purtind batic.dece ??era cumva musulmanca???si eu nu stiu?  oameni buni democratia a distrus totul ,acum sintem si noi ca cei din europa.dece sa fie romanul mai jos si sa se poarte decent.dece nu spuneti prietenelor voastre sa mearga la biserica despuiate??? him am inteles nu este voie.

Io-te mai unde duce confuzia, adica pt tine totuna-i, biserica si strada, mi se pare de bun-simt sa mergi decent la biserica, dar pe strada, in casa, la strand ma duc imbracat cum vreau, o musulmanca peste tot are interdictii la imbracaminte, ai descoperit matale gaura la macaroana acum si faci paralele aiurea.
Baga bine in cap ca una e o tara guvernata religios, aka Sharia cu reguli stricte in privinta a orice si cum sa te stergi la kor, cu ce mana si alta e o tara laica.
Si ca tot te ...grija de barbati si ce vad ei: cand vad un sac din ala nu ma trece nici un fior, adika ba da, unul de groaza. :thumbdown:

#18
lori21

lori21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.02.2010

 Bega, on 20th February 2010, 13:21, said:

Io-te mai unde duce confuzia, adica pt tine totuna-i, biserica si strada, mi se pare de bun-simt sa mergi decent la biserica, dar pe strada, in casa, la strand ma duc imbracat cum vreau, o musulmanca peste tot are interdictii la imbracaminte, ai descoperit matale gaura la macaroana acum si faci paralele aiurea.
Baga bine in cap ca una e o tara guvernata religios, aka Sharia cu reguli stricte in privinta a orice si cum sa te stergi la kor, cu ce mana si alta e o tara laica.
Si ca tot te ...grija de barbati si ce vad ei: cand vad un sac din ala nu ma trece nici un fior, adika ba da, unul de groaza. :thumbdown:
dar de unde sti tu ca o musulmanca are peste tot interdictie ?ai stat in prezenta femeilor musulmance?in casa o femeie musulmanca se imbraca cum vrea ea .dece nu mergeti si la biserica cu aceiasi haine indecente cu care mergeti pe strada?ia intreba un preot este normal sa umbli pe strada ca o distrabalata?lasati-ma cu prostiile voastre in pace.(merge pe strada imbracate ca niste rimoante dar cind mergem la biserica ne imbracam mai decent)CE INSEAMNA TOATE ASTEA?LIPSA DE RESPECT FATA DE CREDINTA NOASTRA CARE INCEPE SA PIARA DIN INIMILE NOASTRE.nu stiti decit sa birfiti si sa criticati mai rau ca tatele .vreti sa va aduc si niste seminte?sa aveti mai mare pofta de birfa.nu mai criticati pe alti mai bine sa ne uitam la noi si abia dupa aceia sa criticam.ce aveti cu femeile musulmance sau problema este ca nu se uita la voi??? am cunoscut femei super frumoase de religie musulmana asa ca nu are rost sa le patati imaginea nici noua nu ne-ar conveni sa ne jigneasca cineva de religie musulmana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate