Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

casatorie musulman-crestina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#37
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

 pamant, on 21st February 2010, 14:17, said:

Femeia trebuie sa fie imbracat decent in public ,acasa poate sa faca ce vrea ,dar in public nu trebuie sa atenteze la bunele moravuri ,ele prin imbracamintea indecenta pot ispitii barbatii altor femei .
  De asemenea, trebuie spus, pentru a se vedea cam care sunt drepturile femeii in Egipt, ca femeile egiptene nu au pasaport ci sunt trecute pe pasaportul sotului, exact cum sunt la noi trecuti copiii. Orice egiptean iti va spune ca femeia este libera sa munceasca daca vrea, dar pentru asta ii trebuie acordul sotului. Dupa ce s-a maritat, femeia nu mai poate merge sa-si vada rudele neinsotita de o ruda de-a sotului si fara permisiunea sotului. In general, ti se va spune ca femeile se supun de buna voie acestor traditii si ca, daca ele nu vor, sunt libere sa traiasca dupa bunul plac. In realitate, daca nu se supun acestor traditii, sunt marginalizate, umilite in public, hartuite pe strada, renegate de familie, nu le ia nimeni de sotie, iar, daca le ia vreun barbat este si el supus acelorasi tratamente, fiind dispretuit pentru ca are o nevasta considerata "desfranata".

#38
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Inteleg chestiunea ,dar e problema lor ....fiecare cu ale lor ,noi trebuie prin exemple mult mai bune si morale sa le atragem atentia asupra religiei crestine ,daca actionam ca ei prin discriminare sau defaimare ,suntem exact la fel .

#39
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

 pamant, on 21st February 2010, 14:33, said:

Inteleg chestiunea ,dar e problema lor ....fiecare cu ale lor ,noi trebuie prin exemple mult mai bune si morale sa le atragem atentia asupra religiei crestine ,daca actionam ca ei prin discriminare sau defaimare ,suntem exact la fel .
Eu nu consider asa. Religia islamica este una dintre religiile fundamentale ale lumii. As milita mai mult catre toleranta si ecumenism. Nu cred ca putem sa le demonstram vreodata ca noi, crestinii, suntem mai buni decat ei, pentru simplul fapt ca NU SUNTEM. Ceea ce este deranjant la ei nu este religia ci felul cum se impune religia in viata sociala si mentalitatile primitive care nu tin neaparat de religie. Mai mult tin de o anumita inapoiere si incapatanare de pastrare a traditiilor.

Edited by darkchocolate, 21 February 2010 - 14:45.


#40
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Nu cred ca putem sa le demonstram vreodata ca noi, crestinii, suntem mai buni decat ei, pentru simplul fapt ca NU SUNTEM.

Nu suntem ptr ca nu vrem ,ptr ca egoismul nostru invinge altruismul crestin ,ptr ca ne nastem intr-o religie ,fara sa cunoastem cerintele ei .Si atunci suntem niste simplii farisei ,care vb mult ,si facem putin.Suntem niste palide imitatii de crestini.

#41
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

 pamant, on 21st February 2010, 14:54, said:

Nu suntem ptr ca nu vrem ,ptr ca egoismul nostru invinge altruismul crestin ,ptr ca ne nastem intr-o religie ,fara sa cunoastem cerintele ei .Si atunci suntem niste simplii farisei ,care vb mult ,si facem putin.Suntem niste palide imitatii de crestini.
Cred ca ne-am indepartat putin de la subiect, dar nu ma pot abtine sa nu spun ca si religia musulmana este tot o religie a pacii si a iubirii, ca si religia crestina. Din pacate multi dintre ei s-au indepartat la fel de mult, sau chiar mai mult decat noi, de ceea ce inseamna cu adevarat un bun musulman. Sunt ferm convinsa ca  un crestin (ortodox sau nu) si un musulman pot ajunge amandoi in raiul lui Iisus, fiecare urmand preceptele propriei religii. :)

Edited by darkchocolate, 21 February 2010 - 15:11.


#42
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 lori21, on 21st February 2010, 14:04, said:

esti un om incult ,cu asemenea oameni nu se poate discuta mai bine va ignor.

Aha, deci aplici logica ta aberanta numai cand iti convine!

 darkchocolate, on 21st February 2010, 14:44, said:

Nu cred ca putem sa le demonstram vreodata ca noi, crestinii, suntem mai buni decat ei, pentru simplul fapt ca NU SUNTEM.

Stiu si eu ... cred totusi ca suntem.

#43
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
hai ca-ti inceput sa vorbiti din biblie
dar viitoarea nevastuica nu mai zice nimic ?

#44
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 searcher-star, on 19th February 2010, 11:52, said:

Stii ca ala de s-a dat cu avionul in WTC era mare amator de bautura si stripperitze? Era chiar sub papucul uneia. Si asta nu cu ha-ha in urma, practic de la ea de acasa a plecat la avion.

Care din ei ? Ca au fost 2.  :rolleyes:

 Thomas-, on 19th February 2010, 16:29, said:

Si ca s-ar putea ca fetele tale sa treaca prin circumcizia faraonica? Macar stii ce-i aia?

Nu... Ce ?  :rolleyes:

#45
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 darkchocolate, on 21st February 2010, 16:05, said:

nu poti acuza romanii sau occidentalii de intoleranta fata de musulmani. Eu as spune ca e chiar prea multa toleranta, indolenta chiar. Ei au voie in Romania sa mearga pe strada costumati in ninja dar eu n-am voie intr-o tara musulmana sa ma plimb in pantaloni scurti si tricou. N-ar fi nici o problema ce fac ei acolo dar au pretentia sa isi aduca si obiceiurile lor inumane in tarile occidentale.

#46
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Lori,nu inteleg de unde si pana unde ai scos tu chestia asta,ca vezi domne,nu prea isi mai iau musulmanii a 2-a sotie.Eu te contrazic,pentru ca stiu foarte bine ce vorbesc,destui musulmani isi iau,chiar si turcii,care teoretic,dat fiind faptul ca turcia este o tara laica,nu au voie.
Eu am prietena care este a 2-a sotie.Deci nu vad de ce dezinformezi fata.Trebuie sa stie absolut tot,daca vrea sa se inhame la o asemenea casatorie.Ca poate sotul ei nu-si va lua alta,da,e posibil,dar el are voiesa-si ia inca 3,in afara de ea,fara sa dea nici o explicatie,fara sa o consulte,fara nici macar s-o informeze.Sa fie clar.Daca nu sti asta,informeaza-te.
Si la subiect,daca vrei sa te casatoresti doar civil,eu de sfatuiesc s-o faci ori in romania,ori in germania si daca doriti si binecuvantarea familiei lui,foarte bine,asta este un lucru frumos.Poate ar trebui sa ceri si binecuvantarea familiei tale.prin casatorie civila in una din astea 2 tari,obti drepturile de sotiei,asa cum spune legea.
Informeaza-ta foarte bine,asupra drepturilor tale si daca pana la urma te casatoresti in urma unui contract,in afta unui imam,trece-ti in contract orice doresti.Daca vrei sa specifici ca nu esti de acord ca sotul sa-si mai ia o sotie,scrie acolo,daca doresti o anumita suma de bani,in cazul unui divort,trece acolo,insa fi foarte atenta in cazul copiilor.
Daca crezi ca te mai pot ajuta,intreaba-ma.

#47
darkchocolate

darkchocolate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.11.2007

 BlueSky2009, on 21st February 2010, 17:35, said:

Nu... Ce ?  :rolleyes:
E vorba de mutilarea genitala. Circumcizia faraonica nu prea se practica in Egipt, decat in cazuri rare si mai mult in sudul tarii, in Nubia. Totusi, se practica pe scara larga circumcizia  de tipul 1, care presupune eliminarea clitorisului.

#48
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 Thomas-, on 19th February 2010, 16:29, said:

Inca una. Fii sigura, te converteste el repede. Stiai ca daca divortati, copiii sunt ai lui? Automat? Si ca s-ar putea ca fetele tale sa treaca prin circumcizia faraonica? Macar stii ce-i aia?Si ca are dreptul sa isi mai ia 3 neveste (nu zic din basme aici, nota bene!)



:rolleyes: Hai c-ar fi fain!

nu confunda junglele Africii sau yemenul sau etiopia malayesia cu tari mai civilizate si cat de cat lipsite de fundamentalism religios.
Egiptul este una din ele.
pentru a fi singura sotie se face contract prenunptial la avocat,la fel pentru restul problemelor comune inclusiv copii...
dar vad ca mi-ati cantat deja prohodul....
doar am spus ca vreau numai casatorie la sfatul popular..
cu asta este de acord si el si mai mult,trage sa ramanem in Romania,unde se simte bine si intelege ca este diferenta de civilizatie si mai ales de peisaj...

multumesc celor ce cauta sa raspunda documentat si cu buna intentie ..
.caci mai sunt si din cei ce au placa gata si o pun la nesfarsit indiferent subiectul...aud musulman...dau drumul la radio...



 darkchocolate, on 21st February 2010, 13:52, said:

Ce vreau eu sa intelegi este ca mentalitatea lor este foarte primitiva in aceste aspecte (rolul si locul femeii in societate). Sunt chestiuni culturale adanc inradacinate si chiar daca ei se declara modernizati, de fapt ceea ce considera ei a fi modernitate nu prea se aplica.

interesant cum grupuri de oameni sau popoare isi aroga "suprematia" si "monopolul " asupra civilizatiei si culturii...........
ce au ei in curte este cultura,civilizatie,ce au altii este salbaticie....

asta fara vre-o legatura cu problema mea.
dar ma enerveaza "suficienta- cu care rasa superioara europeana sau americana judeca alte locuri in lume. ca fiind primitive si nezezvoltate,numai pentru ca dansul lor sau muzica sau vesmintele nu-i plac STAPANULUI ALB.

lasati-i cu portul lor,cu 4 neveste,cu narghila lor,cu dependenta cu care femeile s-au obisnuit...

incetati sa-i amagiti cu margele colorate ca sa-i "civilizati" ca pe indieni,nu faceti decat sa-i nenorociti mai rau.
caci lasa munca,satul,obiceiurile si iau mitraliera....

#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 abbulafia, on 21st February 2010, 21:59, said:

intelege ca este diferenta de civilizatie

Ar fi bine sa intelegi si tu.

#50
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 abbulafia, on 21st February 2010, 21:59, said:

dar ma enerveaza "suficienta- cu care rasa superioara europeana sau americana judeca alte locuri in lume. ca fiind primitive si nezezvoltate,numai pentru ca dansul lor sau muzica sau vesmintele nu-i plac STAPANULUI ALB.

Ba pardon, rasa alba a avut cele mai mari progrese.

#51
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 pamant, on 21st February 2010, 14:22, said:

Isus Hristos a indemnat :"Iubitii si pe vrajmasii vostrii....indiferent daca ei nu va iubesc".
Ce lucru neobisnuit faceti ,daca -i iubiti numai pe cei ce va iubesc si va canta in struna ?
Mai exista si responsabilitatea de a supravietui.
Ca daca nu supravietuiesti, degeaba iubesti, iubirea piere odata cu tine.
Si n-ai cum supravietui daca te faci ca nu vezi cum dusmanul isi ascute sabia uitandu-se spre tine lingandu-se pe buze.
Si de altfel, nu tot iubire e sa spui omului ce risca daca face cutare chestie? Sa-i spui ca poate merge pe camp minat fluierand, asta-i iubire la tine?

 abbulafia, on 21st February 2010, 21:59, said:

1) nu confunda junglele Africii sau yemenul sau etiopia malayesia cu tari mai civilizate si cat de cat lipsite de fundamentalism religios.
Egiptul este una din ele.
2)pentru a fi singura sotie se face contract prenunptial la avocat,la fel pentru restul problemelor comune inclusiv copii...
dar vad ca mi-ati cantat deja prohodul....
doar am spus ca vreau numai casatorie la sfatul popular..
cu asta este de acord si el si mai mult,trage sa ramanem in Romania,unde se simte bine si intelege ca este diferenta de civilizatie si mai ales de peisaj...

3) interesant cum grupuri de oameni sau popoare isi aroga "suprematia" si "monopolul " asupra civilizatiei si culturii...........
ce au ei in curte este cultura,civilizatie,ce au altii este salbaticie....

4) asta fara vre-o legatura cu problema mea.
dar ma enerveaza "suficienta- cu care rasa superioara europeana sau americana judeca alte locuri in lume. ca fiind primitive si nezezvoltate,numai pentru ca dansul lor sau muzica sau vesmintele nu-i plac STAPANULUI ALB.

lasati-i cu portul lor,cu 4 neveste,cu narghila lor,cu dependenta cu care femeile s-au obisnuit...

incetati sa-i amagiti cu margele colorate ca sa-i "civilizati" ca pe indieni,nu faceti decat sa-i nenorociti mai rau.
5) caci lasa munca,satul,obiceiurile si iau mitraliera....
1) Uh! Una din ele? Deci nu ti-a zis de persecutiile contra coptilor? Binenteles... numai ieri au mai fost asasinati vreo 6... ca cica voiau sa faca biserica... fara vreo dovada evident, si oricum si daca era adevarat, toleranta e asta, sa omori omu' pentru cultu'lui? Si noi sa-i iubim pe ei? Si ca tot veni vorba, o droaie de avocati s-au prezentat sa-i apere pe asasinii "eroi" pe gratis. Lipsa de fundamentalism my ***.
2) Asa mai merge... dar cand urmeaza copiii, sa insisti pe crestinism exact cat insista si el pe islam. Copiii nu-s cadou de nunta inca o data. Daca crezi ai datoria macar sa incerci sa-i faci si pe ei crestini.
3) N-ai auzit predicatori si rasisti arabi... Unul din marii prieteni ai lui Hitler a fost Muftiul Ierusalimului. Iar intre cei mai psihopati SSisti au fost cei din divizia musulmana bosniaca.
4) Unu la mana ca totul se leaga. Daca se dovedeste si el unul din aia uzuali, vei vedea ca ce discutam are foarte mare legatura cu problema ta.
Doi la mana, cum vine aia "dependenta cu care femeile s-au obisnuit"? Adica asa ceva e un dat etern, daca s-a nimerit asa, gata, ramane asa? Pai daca am face si noi la fel si am da si noi cu pietre in tine ca-ti iei strain, cum fac in general ei? Ai mai zice ca e "o obisnuinta oarecare''? Persist sa cred ca habar n-ai ce noroc ai sa fii de-a noastra. De aia si dai cu piciorul. Daca ai avea vrun discernamant ti-ar parea bine ca nu te impiedicam cum fac ei cu ale lor, si ca ne preocupam de siguranta ta.
5) Bwahahahaaaa... draga, arma au luat-o fara sa-i oblige nimeni, de cand au aparut ca religie. Primul lucru de l-au facut a fost sa atace, sa distruga si sa asimileze fortat vecinii...

 darkchocolate, on 21st February 2010, 15:05, said:

Cred ca ne-am indepartat putin de la subiect, dar nu ma pot abtine sa nu spun ca si religia musulmana este tot o religie a pacii si a iubirii, ca si religia crestina. Din pacate multi dintre ei s-au indepartat la fel de mult, sau chiar mai mult decat noi, de ceea ce inseamna cu adevarat un bun musulman. Sunt ferm convinsa ca  un crestin (ortodox sau nu) si un musulman pot ajunge amandoi in raiul lui Iisus, fiecare urmand preceptele propriei religii. :)
Doua intrebari:
Cum ramane cu conceptul de Jihad care e unul din primele 5 datorii de baza?
Cum se face ca 90% din referirile la jihad sunt cat se poate de militare si de regula ofensive nu defensive?

#52
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 searcher-star, on 22nd February 2010, 09:47, said:

Mai exista si responsabilitatea de a supravietui.

Chiar mai mult - zarafii au fost evacuati cu forta din Templu, servitorul marelui preot a fost ranit cu sabia de Petru samd.  :rolleyes:

#53
Bega

Bega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 19.01.2008
Abbulafia, in alt topic vorbesti de Allah slavit fie-i numele (asa te exprimi) , ti-ai luat nick arab si aici scrii ca esti ortodoxa. Si eu sunt ortodox dar nu slavesc pe nimeni in afara de Dumnezeu. Cred ca deja stii ce esti si ce vrei.
Daca iti faci contract la notar, specifici si copii cum a scris alt user? iti spun sigur ca ei nu vor fi crestini, n-are cum sa accepte sotul tau musulman, iepurasul cela se va schimba.  Ei se casatoresc cu crestine ca sa le aduca la religia lor. Daca nu reusesc, atunci copiii macar, sunt o garantie a extinderii islamului. De ce n-au voie femeile lor sa se marite cu crestini? Aud? Ca stiu regula, femeia se ia ca orbetele dupa sot si mai mult ca sigur se leapada de credinta ei. Atunci pierd credinciosi....si e naspa caravasazica. Nu le convine.
Putine femei sunt care au rezistat si nu s-au convertit. Nu cred ca e cazul tau devreme ce te exprimi deja cu allah...si-a atins iepurasul scopul.

Edited by Bega, 22 February 2010 - 12:16.


#54
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Bega, on 22nd February 2010, 13:15, said:

Abbulafia, in alt topic vorbesti de Allah slavit fie-i numele (asa te exprimi) , ti-ai luat nick arab si aici scrii ca esti ortodoxa. Si eu sunt ortodox dar nu slavesc pe nimeni in afara de Dumnezeu. Cred ca deja stii ce esti si ce vrei.
...
Putine femei sunt care au rezistat si nu s-au convertit. Nu cred ca e cazul tau devreme ce te exprimi deja cu allah...si-a atins iepurasul scopul.
Am vazut si eu.
Daca mai e ortodoxa, e probabil o crestina din aia pentru care toate religiile-s egale si islamul se inchina tot la Dumnezeu.
Si pentru care occidentul e asupritorul, ceilalti asupritii... in alte cuvinte o adepta a "liberation theology" in cel mai bun caz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate