Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sa construim o casa - Rezistenta

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2201 replies to this topic

#2089
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
O intrebare si de la mine, referitor la o casa veche, din caramida portanta, la care proiectantul a cerut doar latirea fundatiilor (nu subzidire), neavand probleme. Plus camasuire parter cu plasa buzau pe exterior, retencuire.Casa e D+P+1+pod (placi de beton peste tot). La et. 1 exista intre 2 camere perete despartitor din caramida, arhitectul sugerase initial sa renuntam la el, proiectul s-a facut totusi prevazandu-se pastrarea lui - nu am avut nevoie de recompartimentari. In timpul lucrarilor a fost o "bulibaseala", l-am daramat pana la urma gandindu-ne la ceva, nu ne-a placut insa configuratia camerei si am vrut sa-l refacem. Peretele a fost  refacut din bca de 10 insa (si aici e greseala noastra) constructorul a zis ca nu e nevoie de buiandrug deasupra usii de trecere (initial era glasvand cu usa dubla, acum s-a facut usa simpla). Nu am insistat, a pus doar bare din niste fier - ceva destul de gros din cate imi aduc aminte. Apoi tencuit si glet. Peretele are cca 3,5 m latime si 3 m inaltime, usa fiind pe mijlocul lui.

Problema e ca la circa 4 ani a aparut o fisura din unul din colturile usii pana la tavan - fisura prezenta pe ambele parti ale peretelui. Au trecut vreo 3 ani cu fisura asa, nu e largeste, insa anul asta in vara vrem sa revopsim si as vrea sa vad ce pot face cu fisura respectiva.
E grava? Pot repara cu ceva?
Multumesc.

#2090
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Da, poti repara :  Pui un buiandrug :)
Din pacate astfel de "inventii" ale baietilor destepti de pe santier  (care au ca scop numai usurarea muncii lor, nu binele in viitor al cladirii sau a celui care plateste) nu se pot repara pentru ca sunt probleme fundamentale de alcatuire. Cand ai o astfel de problema singura metoda de rezolvare este sa elimini problema - in cazul tau sa spargi peretele deasupra usii, sa elimini fiarele alea si sa pui un buiandrug din beton armat.

#2091
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
OK, tinand cont ca e bca cred ca nu va fi foarte greu si varianta asta. Multumesc

#2092
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Italienii dupa cutremurul  relativ recent au explicat daramarea unor   case consolidate recent de existenta unor suprafete acoperite cu polistiren .Care sunt acele suprafete ?

#2093
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008
Hai salutari din nou ! Acum o luna (mai precis pe pagina 116) puneam poze cu o fundatie ... acum revin cu o structura care a rasarit cam repejor zic eu ... practic se toarna placa intre et 2 si mansarda
A mai vazut cineva sa se construiasca asa repede ???

Attached Files



#2094
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Ritmul de lucru normal este de doua etaje pe luna, indiferent de anotimp sau de suprafata construita ;)   Este ok ce ai realizat, nu sunt multi care se pot lauda cu asta.

#2095
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Ritmul de lucru este impus si de bani. Este cineva pe forum care a terminat o casa de vreo 400 mp. S+P+E+M inainte de Pasti si a durat fix o luna (la rosu). Deci, se poate.

#2096
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
asta e bloc de locuinte ? sau casa unifamiliala ? :))

ce-mi place mie la romani, stau la bloc in 50mp, si cand scapa sa faca case, le fac de 500mp, desi au maxim 2 copii care oricum vor pleca de acasa cand fac 19 ani

#2097
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare.

Va rog un mic ajutor legat de o problema mai speciala.

Mai exact: Reparare/refacere Hidroizolatie fundatie casa veche.

Problema majora este ca nu se poate sapa decat pe o latine de MAXIM 15 cm in jos. Nu stiu cum vine asta sincer. M-a rugat varul meu sa ma intetesez daca se poate face.
Se pare ca sunt ceva infiltratii probabil si nu exista loc de sapat decat pe acea latime (nici motivul nu-l stiu exact).

Exista vreun material minune sau vreo tehnica mai speciala pentru a realiza asta?.

Mai toti inginerii cu care a vorbit au dat ca singura solutie rezolvarea problemei prin casa (scos dusumea, sapat si reparat cumva pe sub fundatie - nu stiu exact, dar probabil, cei care va pricepeti, stiti despre ce este vorba). Ceea ce inseamna niste costuri exorbitante.

Multam mult.

Edited by kretzu77, 28 April 2017 - 09:41.


#2098
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
deci toti inginerii ti-au zis ca ai de sapat pe sub fundatie si facut treaba ca la carte, iar tu tot nu i-ai crezut, asa ca speri sa gasesti solutia ieftina pe forumul softpedia ?

nice one :)

#2099
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
uite aici o solutie care nu presupune saparea...nu stiu ce o insemna ca si costuri

http://www.hidroizol...ari-cu-dryzone/

#2100
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006

View Postalios24, on 02 mai 2017 - 09:45, said:

deci toti inginerii ti-au zis ca ai de sapat pe sub fundatie si facut treaba ca la carte, iar tu tot nu i-ai crezut, asa ca speri sa gasesti solutia ieftina pe forumul softpedia ?

nice one :)
Da.
Pentru ca am discutat decat cu oameni old school. Cel mai tanar are 58 ani, so .......
Intre timp au aparut tot felul de solutii moderne si poate sunt oameni pe aici care nu construiesc asa cum se facea acum 20 ani.
Dar tu presupui. Nice one. :(

View Postbrawnie, on 02 mai 2017 - 12:42, said:

uite aici o solutie care nu presupune saparea...nu stiu ce o insemna ca si costuri

http://www.hidroizol...ari-cu-dryzone/
multam de link. Ma interesez sa vad ce si cum.

#2101
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
eu stiu ca au aparut solutii moderne, dar noi traim in romania, tara unde in continuare se construieste cu, caramida (precum romanii acum 2000 de ani)

desi in tarile occidentale se fac din lemn, sau alte materiale mult mai eficiente si durabile

iar bonus... meseriasii, inginerii si expertii in constructii sunt plecati de mult din tara, aici a ramas numai pleava, care abea stiu sa ridice case pe scoruri ca in afara

#2102
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postalios24, on 09 mai 2017 - 09:38, said:


iar bonus... meseriasii, inginerii si expertii in constructii sunt plecati de mult din tara, aici a ramas numai pleava, care abea stiu sa ridice case pe scoruri ca in afara
Asta e parerea ta, momentan pleava asta construieste in Romania si unii chiar o fac bine. Ca sunt si unii care habar n-au dar se dau de mari mesteri, este adevarat, dar sa nu generalizam.,

#2103
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
ca sunt si exceptii... cu siguranta sunt, dar sa nu ne imbatam cu un meserias bun la 100 de dorei.

#2104
Plusar

Plusar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.07.2008

View Postalios24, on 25 aprilie 2017 - 10:47, said:

asta e bloc de locuinte ? sau casa unifamiliala ? :))

ce-mi place mie la romani, stau la bloc in 50mp, si cand scapa sa faca case, le fac de 500mp, desi au maxim 2 copii care oricum vor pleca de acasa cand fac 19 ani
Scuze, cred ca a înțeles greșit cel ce m-a felicitat pt construcție ! 😆
Așa cum am specificat in pagina precedenta acest bloculet cu 6 apartamente se construiește pe lângă mine si doresc sa cumpăr acolo un apartament de 3/4 camere ...
In rest ai nimerit-o : stau intr-un ap de 50 mp si am 2 copii 😁

#2105
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
aa ok, ma gandeam ca-ti faci un bloc personal :D

nu de alta dar am vazut de curand pe cineva care si-a construit ditamai castelul si evident ca a ramas fara bani, si acum cauta sa o vanda, in speranta ca mai scoate din costuri.

#2106
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Buna ziua.

Imi puteti recomandat un inginer structurist pentru o consultatie (contra cost, desigur..) legata de fundatia unei case?
Imi puteti trimite mesaj PM.

Va multumesc!

Edited by Deltabiturbo, 03 June 2017 - 09:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate