Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#2359
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 Digix, on 10th February 2012, 21:51, said:

Răspunsul meu pentru tine este că atunci când dai niște sfaturi în public, pe care le poate citi oricine, e corect să fii imparțial.
E normal că avem toți niște afinități, preferințe....
Corect ar fi sa-mi spui si tu ce afinitati ai, referitor la subiectul dezbatut.
Producatorii ar numi exact feroneria mai convenabila pentru ei sa o monteze.

 euribiontuL, on 10th February 2012, 22:22, said:

....mai rar se practică 2 canate active cu stâlp fix intre ele, la mijloc. această variantă reclamă 2 mânere de acționare, apropiate intre ele. ...
Mai rar pentru ca e mai costisitor, probabil. Dar eu zic ca merita fiecare banut in plus, nu vad nici un dezavantaj in a avea 2 manere apropiate intre ele (vezi poza atasata).
Consideri ca e rau ?
Ce e rau e ca nu gasesc programe de calcul si configurare "termopane" in care sa pot desena dubla deschidere la canaturi alaturate.

Attached Files



#2360
caraiane

caraiane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.02.2007
Solutia cu doua deschideri cu montant fix la mijloc se adopta din urmatoarele motive :

1. Ai in stoc montant fix si nu vrei sa mai achizitionezi montant mobil de la furnizor .
2. Producatorul de profile nu produce montant mobil ( firme slabe din Bulgaria , Romania ;Turcia ) si atunci esti fortat sa lucrezi numai cu montant fix.

#2361
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 caraiane, on 12th February 2012, 17:33, said:

Te inseli. Mai exista motivul :
3.Desi producatorul de tamplarie esteTrocal - Germania (Troisfdorf), iar producatorul feroneriei este Siegenia - Germania, apare o clienta care cere o varianta care sa presupuna cat mai multe puncte de inchidere si automat o inchidere antiefractie (VIP) desi locuieste la etajul unui bloc.

#2362
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

 Digix, on 12th February 2012, 00:05, said:

Păi ar fi fost normal să le ai deja, la acele dimensiuni, dar dacă nu sunt, trebuie musai! E  ceva care poate rezolva complet problema și dacă nu au fost puse e din motive de "economie" ale celui care a confecționat tâmplăria.


Multumesc pentru ajutor

#2363
vasilef

vasilef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.02.2010
cunoasteti firma ALMATERM Constanta? Sunt competenti , seriosi? este cineva pe forum care a montat tamplarie  si geamuri cu ei?

#2364
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu.
sunt buni, eu sunt f multumit, dar sunt mai scumpi decat oricine.

et2 l-am facu cu altcineva si e diferenta mare, la acelasi profil.

si au termen de executie 30 zile lucratoare...

Edited by msn2, 13 February 2012 - 12:41.


#2365
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 claudia2008, on 12th February 2012, 16:24, said:

...
Mai rar pentru ca e mai costisitor, probabil. Dar eu zic ca merita fiecare banut in plus, nu vad nici un dezavantaj in a avea 2 manere apropiate intre ele (vezi poza atasata).
Consideri ca e rau ?
Ce e rau e ca nu gasesc programe de calcul si configurare "termopane" in care sa pot desena dubla deschidere la canaturi alaturate.
se găsesc programe și de calcul și de configurare pentru fereastre cu 2 canaturi(canate?) active cu montant fix, pe mijloc.
obiecția ar fi că in situația în care fereastra este deschisă total, rămâne zgâit acel montant, precum un zgârci. pentru cei ce apreciază deschiderile vitrate ample, neîntrerupte (mă numă printre ei), asta cu montantu' pe mijloc, e ca un zgârci cu prune.  :lol: poate fi o chestiune de "setare". Atunci când vezi pretudindeni fereste duble fără montant, ți se pare un fapt normal. La rândul tău, ești pregătit și tinzi să adopți aceiași variantă constructivă. Restul variantelor, tind să devină considerate atipice.

Cred că nu se poate opina cu rău/bine într-o chestiune ce ține, în cele din urmă, de design.

Quote

...
apare o clienta care cere o varianta care sa presupuna cat mai multe puncte de inchidere si automat o inchidere antiefractie (VIP) desi locuieste la etajul unui bloc.
obiecție plauzibilă.  :OK:

Edited by euribiontuL, 13 February 2012 - 13:52.


#2366
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare. Am si eu o intrebare. Daca la un apartament exista deja un sistem termopan, dar mai de cacao, si eu vreau sa il inlocuiesc cu unul mai performant, cum se poate face, se da jos toata lucrarea si se pune alta in loc, sau exista si o situatie de compromis in care se poate inlocui doar partea vitrata, fara "lemnarie". Multumesc

#2367
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
se poate inlocui doar sticla

#2368
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce inseamna cand afara bate vantul foarte tare (cum a tot fost zilele astea si in ultima perioada) si iti sufla/intra aerul prin tamplaria pvc? Ce anume nu e bine si pe unde poate intra (garnituri etc)? Ca nu cred ca este totusi normal...

Am constat astala usa (pe partea verticala, spre perete si la la balamale, cat si in camera, la partea inferioara a geamului, la/spre pervaz.

Multumesc.

#2369
piticthedarkangel

piticthedarkangel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 01.10.2008
@colombo2003
In primul rand trebuie reglata feroneria  sa stranga mai tare (sa speram ca de aici se vor rezolva toate)
altfel... profilul curbat (toc, cercevea sau amandoua), blocatorii de pe toc nu sunt cei care trebuiesc, sau nu e garnitura care trebuie (cu toate ca nu cred)
Pentru partea de jos... ori nu strange bine blocatorul si trebuie reglat... ori nu exista !
Ca verificare (a nu se lua ca dogma), daca inchizi o fereastra cu o foaie de hartie in ea si poti trage cu usurinta foaia cand e fereastra inchisa... mai trebuie lucrat la ea !

#2370
vasilef

vasilef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.02.2010
Ma poate indruma cineva catre un producator /dealer, de usi, geamuri  termopan, tamplaria din lemn-aluminiu ?locatia:  5 km de iasi Iasi

#2371
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
salut.

Am o intrebare pt cunoscatori, dar fara sa aruncati cu pietre :sticla pe dinafara, ca aspect, low e si 4s arata la fel?l(tripan)

De ce intreb:Am geamuri spre sud B)  si la unele as pune rulou exterior,la altele nu.Ruloul sa fie corespunsator unui geam cu lowe(ridic ruloul iarna si intra soarele) iar unde n-am rulou sa fie 4s. Se vede dinafara vreo diferenta?

...sau veti zice ca unde -i 4s nu mai e nevoie de alta protectie solara.(rulouri)

Rog pareri , multumesc frumos.


PS.Multumiri lui Conu 71 pentru rabdarea lui si pt explicatii,sunt cativa pasionati de geamuri aici si asta-i tare bine... :coolspeak:

Edited by marcris, 15 February 2012 - 23:43.


#2372
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Dacă te referi numai la nuanță,
atunci NU arată la fel. Văzut din exterior, 4S are o nuanță ce aduce cu oglinda. Low-E-ul are o nuanță mult-mult mai estompată. Puse pe aceiași fațadă, diferența dintre se poate observa in mod clar.

LE: ți-ai editat mesajul între timp. eu credeam că punând rulouri la geamurile cu Low-E,vizezi chestia aia deșteaptă. Adică, pe timp de iarnă, prin ridicarea rulourilor în zilele însorite, ai urmări să încălzești camera. Razele soarelui ar pătrunde prin fereastră și-ar încălzi obiectele, implicit interiorul camerei.

Edited by euribiontuL, 16 February 2012 - 00:00.


#2373
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 marcris, on 15th February 2012, 23:33, said:

salut.

Am o intrebare pt cunoscatori, dar fara sa aruncati cu pietre :sticla pe dinafara, ca aspect, low e si 4s arata la fel?l(tripan)


PS.Multumiri lui pentru rabdarea lui si pt explicatii,sunt cativa pasionati de geamuri aici si asta-i tare bine... :coolspeak:

Hai sa pricep si eu: multumesti cuiva ca ti-a explicat dar tu intrebi mai departe... Ceva pute.

#2374
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
i am explicat ca nu arata la fel dar poate ca omul nu m a crezut:)

#2375
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007

 euribiontuL, on 15th February 2012, 23:50, said:

Dacă te referi numai la nuanță,
atunci NU arată la fel. Văzut din exterior, 4S are o nuanță ce aduce cu oglinda. Low-E-ul are o nuanță mult-mult mai estompată. Puse pe aceiași fațadă, diferența dintre se poate observa in mod clar.

LE: ți-ai editat mesajul între timp. eu credeam că punând rulouri la geamurile cu Low-E,vizezi chestia aia deșteaptă. Adică, pe timp de iarnă, prin ridicarea rulourilor în zilele însorite, ai urmări să încălzești camera. Razele soarelui ar pătrunde prin fereastră și-ar încălzi obiectele, implicit interiorul camerei.


Da,euribiontule,chestia aia o vizez, numai ca daca pe aceeasi fatada de sud mai am SI niscaiva geamuri cu 4s(fara rulouri), cred ca o sa arate cam ciudat de 2 feluri(,cand ruloul e ridicat la geamul cu lowe)
De aia am intrebat .

Si ma mai deranjeaza ceva la 4s: cel putin la modelu care mi s-a aratat, cand din casa ma uit afara, in loc s-o vad clar pe vecina care -si intinde rufele, eu imi vad propria moaca din cauza efectului de oglindire. :eek:

Edited by marcris, 16 February 2012 - 18:08.


#2376
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
marcrisule,
s-a consemnat al doilea deranj.
păi, și eu dacă mă uit bine, simplu în față, îmi văd nasul mai întâi.  :lol:

Edited by euribiontuL, 16 February 2012 - 21:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate