Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#2341
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
[quote name='Digix' date='9th February 2012, 00:35' post='11084778']
Atât profilele cât și feroneria sunt așa cum ai spus.  Citez: varză! Dacă ai așa ceva, bănuiesc faptul că și armătura e din profile pentru rigips. De aia plătesc oamenii de două ori tâmplăria, pentru că se bucură la ce e mai ieftin la început, iar apoi dau banii din nou pe una bună.
Din păcate, banii pe prima sunt pierduți!

Te ajută să schimbi geamurile și feroneria, dar tot nu faci din c_cat bici, așa că mai bine schimbă-le cu totul!

Nu am avut  nici un pic intenția de a fi sarcastic, dar cu părere de rău, asta e concluzia! :peacefingers:

Multumesc frumos Digix pentru sfat.
referitor la tamplarie si pretul ei , ai perfecta dreptate.Stiu ca sunt varza ,dar din pacate asa am cumparat casa , cu aceste geamuri care au fost puse tocmai pentru a iesi cat mai ieftin de fostul propietar. Stiam problema cand am cumparat-o asa ca nu este o surpriza . Nu stiu daca sunt profile de rigips in armaturi pentru ca am fost nevoit sa dau 1 gaura la un moment dat si m-am cam chinuit pana am trecut de armatura.. :)
oricum, nu prea am idee cat m-ar putea costa sa schimb toate geamurile din casa, dar daca v-a fi cazul o sa schimb parterul anul asta si etajul la anul. Problema cea mai mare este la reparatiile de dupa montaj , aici stau cu frica de deranjul care se v-a face...

Referitor la o firma din constanta in care sa am incredere pentru sfaturi?

Edited by flp014, 09 February 2012 - 08:43.


#2342
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am schimbat doar sticla la unele geamuri din casa si pot sa spun ca am gasit o firma care executa la 16-20 euro/mp cu tva inclus, la ultimul pret se ofera geam de 26mm cu o pelicula tratata (low-e sau 4 season) si cu argon intre coli. Pot sa spun ca se simte diferenta si te rog sa ma crezi pe cuvint. La fel de adevarat ca nu aveam situatia ta... asa ca nu pot sa ma pronunt daca se va rezolva sau nu.

#2343
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postdanghetau, on 9th February 2012, 08:54, said:

Eu am schimbat doar sticla la unele geamuri din casa si pot sa spun ca am gasit o firma care executa la 16-20 euro/mp cu tva inclus, la ultimul pret se ofera geam de 26mm cu o pelicula tratata (low-e sau 4 season) si cu argon intre coli. Pot sa spun ca se simte diferenta si te rog sa ma crezi pe cuvint. La fel de adevarat ca nu aveam situatia ta... asa ca nu pot sa ma pronunt daca se va rezolva sau nu.

sunt convins ca prin schimbarea sticlei voi elimina o mare parte din probleme.
am sa incep cu 1 camera sa vad cum se comporta si apoi daca e totul ok, merg mai departe.

Imi trebuie cineva din CT cu experienta necesara sa ma indrume catre o firma serioasa.

#2344
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Singura chestie este să faci noile rame, dacă le vei face, folosind sticla bună pe care o vei monta acum.

Altfel, dai banii pe sticlă, pe feronerie, dar dacă ai armătură proastă, tot nu pot fi făcute să închidă bine.

#2345
12edn

12edn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.03.2010
[quote name='claudia2008' date='8th February 2012, 21:00' post='11083777']
[quote name='razvan-desp0t' post='11083065' date='8th February 2012, 19:03']



La cele doua puncte si cu T-u pe mijloc:  ma refeream ca daca nu am T-u pe mijloc, un canat se va deschide cu maner si feronerie full, in schimb canatul de alaturi (inactiv), fara maner, din cate stiam eu se tine doar in doua "cleme", una sus si una jos, actionabile manual dupa ce se deschide canatul activ, pe cantul canatului inactiv. De aceea singurul lucru care m-a surprins putin a fost la punctul 1) unde raspunsul credeam ca e: dou puncte.


Ar mai fi o solutie: Sa pui feronerie oscilo-batanta si pe canatul cu stulp. La g.u -cred ca si la roto- se poate.

#2346
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Oameni buni
Citind posturile de mai sus, cred ca gasesc o posibila explicatie la situatia cu care ma confrunt eu, descrisa cateva posturi mai inainte.
Feroneria de la geamul cu pricina este Maco.Citesc pe aici ca este posibil ca armatura din profil sa fie una de proasta calitate, respectiv subtire si care ar putea fi cauza faptului ca partile verticale ale ferestrei s-au departat de toc si pot fi impinse cu mana pentru o oarecare etanseitate.
Nedumerirea mea este urmatoarea: este posibil ca partea vizibila a feroneriei sa fie una de marca, sa zicem in cazul de fata Maco, iar partea ascunsa, cea care da rezistenta la incovoiere a ferestrei sa fie una chiar din profile de rigips, asa cum se spunea mai sus?
Cum se poate depista o astfel de situatie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2347
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
E posibil, cu precizarea că armătura nu e același lucru cu  feronoeria (deși e și aia din fier). Feroneria este alcătuită doar din sistemele care zăvorăsc fereastra.

Totuși, dacă cerceveaua stă depărtată de toc, se poate regla presiunea, ca să închidă mai bine, mai ales la Maco, o feronerie care permite reglaje bune.  Nu se compară nici din avion Maco cu Vorne. Maco e cu 7 clase mai sus.

#2348
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pentru raspuns.
Ideea e ca anterior ultimului reglaj, intra aer mai ales pe la balamale, si mai putin in restul partii verticale a ferestrei.Dupa reglaj s-a diminuat curentul de aer care intra in dreptul balamalelor, dar s-a departat foarte mult tocul ferestrei  in zona verticala centrala, adica s-a "curbat" tocul ferestrei si pe acolo intra curent extrem.
De accea m-am dus cu gandul la ideea ca aceasta flexibiliatte a tocului ferestrei sa poate fi data de o armatura proasta din interior.
Cum s-ar putea remedia situatia actuala, avand in vedere ca solutia propusa de a monta inca cate o balama interioara pe partea verticala a tocului ferestrei suna a carpeala.
Multumesc

#2349
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
La ce ferestre ai probleme? La cele mai înalte și cu deschidere simplă?

#2350
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Este vorba despre o tamplarie de 1,4 m latime si 1,2 m inaltime, impartita in 2 parti egale, ambele cu deschidere, fara un "stalp" central intre ele.Una se deschide cu un maner normal, cea de a doua poate fi deschisa numai dupa deschiderea primei, prin actionarea unei parghii interioare afla pe linia comuna de inchidere.
Multumesc

#2351
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
La canatul inactiv (cel cu zăvoarele) se poate pune o "balama" ascunsă între cele 2 balamale propriu-zise, iar la canatul cu mânerul sunt doua cazuri:

1. Dacă ai deschidere simplă, se pune la fel, balama ascunsă între cele două.
2. Dacă ai dublă deschidere, trebuie să ai punct de închidere și blocator între balamale.

#2352
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDigix, on 10th February 2012, 12:44, said:

La canatul inactiv (cel cu zăvoarele) se poate pune o "balama" ascunsă între cele 2 balamale propriu-zise, iar la canatul cu mânerul sunt doua cazuri:

1. Dacă ai deschidere simplă, se pune la fel, balama ascunsă între cele două.
2. Dacă ai dublă deschidere, trebuie să ai punct de închidere și blocator între balamale.

Multumesc pentru raspuns
Reprezinta o solutie ok montarea celor 2 balamale sau e un fel de "merge si asa"?

#2353
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postcretu22, on 10th February 2012, 10:24, said:

Este vorba despre o tamplarie de 1,4 m latime si 1,2 m inaltime, impartita in 2 parti egale, ambele cu deschidere, fara un "stalp" central intre ele.Una se deschide cu un maner normal, cea de a doua poate fi deschisa numai dupa deschiderea primei, prin actionarea unei parghii interioare afla pe linia comuna de inchidere.
Multumesc
Se mai poate scapa de acel canat inactiv (de care inteleg ca trebuie sa fugim de la bun inceput) si inlocui cu un canat activ plus "stalp" ?

12edn  :  "Ar mai fi o solutie: Sa pui feronerie oscilo-batanta si pe canatul cu stulp. La g.u -cred ca si la roto- se poate"
Nu te-am inteles.

Edited by claudia2008, 10 February 2012 - 16:30.


#2354
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006

View Postclaudia2008, on 10th February 2012, 16:01, said:

Se mai poate scapa de acel canat inactiv (de care inteleg ca trebuie sa fugim de la bun inceput) si inlocui cu un canat activ plus "stalp" ?

12edn  :  "Ar mai fi o solutie: Sa pui feronerie oscilo-batanta si pe canatul cu stulp. La g.u -cred ca si la roto- se poate"
Nu te-am inteles.


Este vorba tot de un canat inactiv, doar ca ai maner la ambele canate, si le poti deschide pe ambele oscilobatant, cu mentiunea ca ordinea de actionare la deschidere va fi la fel: intai se deschide canatul activ, apoi canatul inactiv, iar la inchidere se inchide intai canatul inactiv si apoi canatul activ. Aici cred ca apar intr-adevar mai multe puncte de inchidere pe canatul inactiv decat la varianta de canat inactiv cu deschidere simpla (oscilanta)


Offtopic: Ca sa raspund celui care ma intreba: Nu, nu lucrez la ROTO, e doar o preferinta (Am vazut/avut/actionat GU, MACO, ROTO plus inca vreo cateva avioane, si ca ROTO nu m-a uns nici macar una pe suflet - ROTO am si acasa). Recunosc, sunt subiectiv. Intrebarea mea pt tine este: daca auzi pe cineva spunand: "Exista Mercedes-Benz si alte masini", il cataloghezi drept angajat Mercedes ?  :rolleyes:

#2355
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postrazvan-desp0t, on 10th February 2012, 19:45, said:

E clar ca nu stiu ce inseamna canat inactiv. Care se deschide oscilobatant.

Dar Siegenia? Pe unde se situeaza? La Siegenia antiefractie (VIP) am 5 puncte in loc de 6.

#2356
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postrazvan-desp0t, on 10th February 2012, 19:45, said:

Intrebarea mea pt tine este: daca auzi pe cineva spunand: "Exista Mercedes-Benz si alte masini", il cataloghezi drept angajat Mercedes ?  :rolleyes:

Răspunsul meu pentru tine este că atunci când dai niște sfaturi în public, pe care le poate citi oricine, e corect să fii imparțial.
E normal că avem toți niște afinități, preferințe, dar tu ai fost prea categoric și trebuia să fii atenționat!

#2357
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postcretu22, on 10th February 2012, 12:54, said:

Reprezinta o solutie ok montarea celor 2 balamale sau e un fel de "merge si asa"?
ar trebui să le și vezi să-ți dai seama despre ce este vorba. este o soluție foarte OK.


View Postclaudia2008, on 10th February 2012, 16:01, said:

Se mai poate scapa de acel canat inactiv (de care inteleg ca trebuie sa fugim de la bun inceput) si inlocui cu un canat activ plus "stalp" ?
nu e chiar așa negru dreaq pe cât umblă vorba.
canatul incativ, dacă deja il ai, ar trebui să mergi pe varianta reglajului. nu se poate să nu-l dai pe brazdă.
mai rar se practică 2 canate active cu stâlp fix intre ele, la mijloc. această variantă reclamă 2 mânere de acționare, apropiate intre ele.

deci, se pot face orice modificări. unele (si altele decât cele luate in discutie) reclamă chiar condiții de atelier.

#2358
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcretu22, on 10th February 2012, 12:54, said:

Multumesc pentru raspuns
Reprezinta o solutie ok montarea celor 2 balamale sau e un fel de "merge si asa"?

Păi ar fi fost normal să le ai deja, la acele dimensiuni, dar dacă nu sunt, trebuie musai! E  ceva care poate rezolva complet problema și dacă nu au fost puse e din motive de "economie" ale celui care a confecționat tâmplăria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate