Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#2323
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
incearca o plangere la disciplina in constructii de la primarie inainte de orice alt demers juridic.

le spui ca si-a facut fara autorizatie geamul in primavara... si ca e la mica distanta fata de limita de proprietate;
abia dupa asta poti sa-l dai in judecata; limita pentru vedere era de 19dm; am vaga impresie ca dupa noua reglementare le-a oferit autoritatilor locale posbilitatea de a mari "vederea" dar numai dupa aprobarea unei documentatii de urbanism - gen PUG/PUD

#2324
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Buna seara .
As dori sa stiu daca este posibil sa schimb numai sticla geamurilor deoarece cele existente sunt clar-clar si fac o gramada de condens ...
Temp interioara este 22.5-23.5 constant in casa deci nu este vorba de lipsa de caldura.
Stiti cumva ce tip de configuratie(pentru sticla) ar fi cea mai avantajoasa pentru a scapa de acest condens extrem ?
Se poate schimba si feroneria in acelasi timp? Ce tip de feronerie trebuie sa pun ?

Ideea este ca nu vreau sa mai stau sa sparg peretii si sa schimb geamul complet si cred ca schimbarea sticlei ar rezolva 90% din probleme ...

Un geam o sa il schimb complet deoarece vreau sa il mai micsorez un pic sa modific ceva in acea camera. Acum are 6 ochiuri de geam pe o lungime de 3 metri .

Am sa incerc sa fac si un tablou de tamplarie sa il postez pentru a cere oferte de pret .

Ceea ce se vede in poze se intampla la absolut toate geamurile casei fara exceptie . Plus ca se simte  frig la 10 cm de sticla...

Attached Files


Edited by flp014, 07 February 2012 - 01:05.


#2325
invicta

invicta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 02.03.2011

 maximg, on 5th February 2012, 11:47, said:

La prinderile in zidarie , caramida , bca , ba uneori si beton , se folosesc suruburi pt zidarie , eventual cu pregaurirea zidariei .

maximq
ai putea te rog sa arati cum arata astfel de suruburi pt zidarie ? poate e o intrebare ciudata, dar scuze, nu sunt in domeniu...

 conu71, on 3rd February 2012, 10:48, said:

dar unde?
la restul ti a raspuns msn
credeam ca suruburile de prindere a tocului se dau in zona de caramida, nu in acei 5-10 mm de mortar dintre rosturi.
pai are ceva daca se dau in caramida ?

#2326
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Nu as fi asa sigur ca geamul clar este de vina ...
Eu am bipane si cu LowE si 4S si "coroana" de 10cm de condens linga rama feresrei apare sistematic ..:) desi incalzesc ca si tine la 23-24 0c..
La  mine apare in special in incaperile unde dormim ... e mai lata aici ... dar si in celelalte  desi inainte de culcare aerisim 15-30 min  ..
Rama pare sa subraceasca zona adiacenta mai puternic decit restul geamului ...  indicind probleme poate cu izolatia geam - rama ...
Condensul nu apare niciodata pe rama ... daca gassesc acolo sigur s-a prelins de pe geam .....

Pina anul asta am tins sa ma gindesc la umezeala reziduala din constructie ... dar cred ca nu mai este cazul LA 2 ani dupa mutare ... la rosu casa a stat peste iarna ... tencuiala am facut-o in martie ... glet, etc in August - Sep , polistiren Sep- Oct ... de mutat ne-am mutat spre sfirsitul lui OCT ...


 flp014, on 7th February 2012, 00:53, said:

Buna seara .
As dori sa stiu daca este posibil sa schimb numai sticla geamurilor deoarece cele existente sunt clar-clar si fac o gramadade condens ...
Temp interioara este 22.5-23.5 constant in casa deci nu este vorba de lipsa de caldura.


#2327
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 flp014, on 7th February 2012, 00:53, said:

Buna seara .
As dori sa stiu daca este posibil sa schimb numai sticla geamurilor deoarece cele existente sunt clar-clar si fac o gramada de condens ...

Te ajută și schimbarea sticlei, dacă ai doar clar cu clar. Foaia de LOW-E din interior va fi mai caldă cu câteva grade decât în cazul geamului clar, și condensul se va forma mai greu.

Văd că ai rolete "lipite" de geam. Astea nu permit ca aerul cald să usuce suprafața geamului. Încearcă să lași la un geam roleta ridicată toată ziua și vezi cum se comportă. Oricum, ai umezeală multă în încăpere, trebuie aerisit mai des. Citește în documentul atașat despre asta.

Attached Files


Edited by Digix, 08 February 2012 - 10:13.


#2328
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006
@flp014:
Nu mi-am dat seama din poza, dar tamplaria este cumva din aluminiu ?
Sub geamuri nu ai calorifere ?

Ai turnat recent sapa in camera respectiva? Daca da, acum cat timp?

Edited by razvan-desp0t, 08 February 2012 - 10:34.


#2329
Sulfi

Sulfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2008

 flp014, on 7th February 2012, 00:53, said:

Buna seara .
As dori sa stiu daca este posibil sa schimb numai sticla geamurilor deoarece cele existente sunt clar-clar si fac o gramada de condens ...

Pe langa rolete cum a spus si Digix, mai pot fi si glafurile, in cazul in care sunt iesite prea mult in afara si acopera caloriferul - nu se vede din poze.

Edited by Sulfi, 08 February 2012 - 10:43.


#2330
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Ajutati-ma si pe mine va rog sa clarific cateva notiuni, inainte de comandarea unor "termopane":

1) Cate puncte de inchidere are canatul inactiv al unei ferestre?
2) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu deschidere simpla?
3) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu deschidere dubla (oscilobatanta)? Intotdeauna mai multe decat la deschiderea simpla?
4) Cate puncte de inchidere are canatul inactiv al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP?
5) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP, cu deschidere simpla?
6) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP, cu deschidere dubla?

Nu doresc neaparat deschideri oscilobatante sau antiefractie, dar daca as sti ca asta presupune mai multe puncte de inchidere, nu as face nici un compromis. Altfel, sunt bani aruncati.

Va multumesc.

Deshisesem initial un subiect nou cu aceasta intrebare : http://forum.softped...howtopic=841048 ,
unde, neprimind lamuririle dorite, am fost sfatuita sa incerc sa intreb aici.

Edited by claudia2008, 08 February 2012 - 15:33.


#2331
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006

 claudia2008, on 8th February 2012, 15:33, said:

Ajutati-ma si pe mine va rog sa clarific cateva notiuni, inainte de comandarea unor "termopane":

1) Cate puncte de inchidere are...?
.
.
.

6) Cate.....?


Depinde de feronerie si de dimensiunile ferestrei!
Recomand deschiderea oscilobatanta de la ROTO NT Security (are 3 sau 4 blocatori tip cap-ciuperca si 2 blocatori cilindrici daca nu ma inseala memoria) cu maner cu sistem de inchidere pe bile (ex: HOPPE Secustik) si poti dormi linistita  :thumbup:

Oricum, daca e sa intre, intra si daca ai sticla duplex  :console: (motivul pt care intrebi este securitatea ?)

Edited by razvan-desp0t, 08 February 2012 - 16:42.


#2332
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 claudia2008, on 8th February 2012, 15:33, said:

...Nu doresc neaparat deschideri oscilobatante sau antiefractie, dar daca as sti ca asta presupune mai multe puncte de inchidere, nu as face nici un compromis. Altfel, sunt bani aruncati.....

razvan : Inteleg ca doar la deschiderea oscilobatanta ajung la cele 5 sau 6 puncte de inchidere? Daca nu ar fi oscilobatanta ar avea doar 3 ?
LE : Sau deoarece este SECURITY are mai multe puncte iar deschiderea oscilobatanta are tot atatea puncte ca si o deschidere simpla ?
Daca depinde de feronerie, sa inteleg ca ROTO NT are mai multe puncte decat alte feronerii ?
Daca depinde si de dimensiunile ferestrei, sa inteleg ca este ceva negociabil, adica am mai mare primesc mai multe puncte, am mai mica primesc mai putine puncte, dar contracost pot cere totusi mai multe?

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 16:25, said:

....Oricum, daca e sa intre, intra si daca ai sticla duplex  :console:
Nu stiu la ce te referi cu "sa intre". Hotii? Sau frigul? La hoti cred ca te-ai referit, dar stau la bloc la etaj, deci nu e nici un risc. Daca te-ai referit la frig, intra el si prin sticla duplex, dar nu vreau sa intre direct pe langa garnituri.

Edited by claudia2008, 08 February 2012 - 16:56.


#2333
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006
Buuuun...e putin mai lunga discutia.

Glumita de la sfarsit am facut-o crezand ca te referi la hoti.

Deschiderea oscilobatanta implica automat blocatori suplimentari. Numarul blocatorilor si tipul lor depinde cum spuneam de tipul feroneriei. Exista mai multi producatori de feronerie pe piata: Roto si restul.

Seria NT (New Technology) de la Roto este destul de raspandita la producatori. Ai mai multe optiuni: Design (cu balamale ascunse), Security (cu blocator cap-ciuperca suplimentar), DD (deschidere dubla, fara stulp) samd.

Inaltimea ferestrei influenteaza numarul blocatorilor (la o fereastra tip usa de balcon vei avea mai multi blocatori decat la o fereastra obisnuita - 1150-1200mm; blocatorii se monteaza la anumite distante).
De asemenea, tipul deschiderii influenteaza numarul blocatorilor: deschiderea oscilobatanta are mai multi blocatori decat deschiderea oscilanta.

Blocatorii cilindrici si cei cap ciuperca sunt cei care asigura inchiderea si fixarea ferestrei. Blocatorul cap-ciuperca asigura o siguranta mai mare.

Frigul nu are voie sa intre pe langa garnituri daca feroneria este reglata cum trebuie si daca blocatorii sunt pozitionati corect. Intreaba la cei de la care iti iei ferestrele ce garantie iti ofera pe feronerie (multi iti scot ochii cu garantie de 5 ani, dar "uita" sa iti spuna ca pentru feronerie iti ofera garantie de 6 luni - 1 an sau 2)

Mai detaliez in cazul in care ai nevoie de lamuriri suplimentare

#2334
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Digix, on 8th February 2012, 10:12, said:

Te ajută și schimbarea sticlei, dacă ai doar clar cu clar. Foaia de LOW-E din interior va fi mai caldă cu câteva grade decât în cazul geamului clar, și condensul se va forma mai greu.

Văd că ai rolete "lipite" de geam. Astea nu permit ca aerul cald să usuce suprafața geamului. Încearcă să lași la un geam roleta ridicată toată ziua și vezi cum se comportă. Oricum, ai umezeală multă în încăpere, trebuie aerisit mai des. Citește în documentul atașat despre asta.


Am rolete intr-adevar pe toate geamurile de la parter. Cu toate ca la etaj nu am rolete si condensul este un pic mai putin , totusi am si acolo condens tot in partea de jos. Pe cele cu rolete se face pe toata suprafata geamului (este si normal din motivul pe care l-ai expus) . Am pus roletele pentru a mai limita pierderea de caldura prin geam (eu cred ca s-a mai redus un pic chiar daca face condens mai mult ).

@razvan-- tamplaria este de PVC si am calorifere sub fiecare geam , caldura este constant 22,5-23,5 C si de aerisit o fac cam 30 minute pe zi in fiecare camera .
Nu am turnat sapa de curand, casa e terminata in 2009 si stau in ea de atunci . Au trecut 2 ierni peste casa locuita si tot am pus condensul pe seama "uscari casei" . dar acum deja ma streseaza ... Problema este ca dupa ce trece iarna ...eu cam uit de problema din timpul iernii si de aceea ma apuca urmatoarea iarna cu acelasi condens... Anul asta am decis ca de cum da caldura sa fac ceva cu geamurile . Nu as vrea sa schimb cu tot cu tamplarie pentru ca deranjul ar fi extraordinar , dar daca este imperios necesar , o voi face. Oricum vreau sa incep cu 1 geam schimbat integral(tamplarie cu sticla ) si sa vad cum se comporta ca apoi sa iau o decizie .

@sulfi-- nu am glafuri la geamuri , urmeaza sa le pun si pe acestea.

Pe langa sticle , pot schimba si feroneria plus garniturile? Pentru ca de inchis ele inchid binisor dar totusi nu perfect (feronerie Vorne) si garniturile...varza...sunt numai din bucati si se simte vanticelul pe la colturile geamului care se deschide/inchide.

Profilul existent este Windline daca nu ma insel si nu stiu daca pot pune alta feronerie pe acest profil .

O ultima intrebare (deocamdata :)) imi puteti recomanda pe cineva/firma din CT pentru a veni si sa gasim o solutie la problema aceasta , bineinteles prin schimbarea a ceea ce trebuie schimbat.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

#2335
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Incet incet incepe si Leana din Sadova sa invete cate ceva.  :)
Cand spui "Roto si restul" inseamna ca vezi Roto ca fiind "altceva", mult mai bun?
Deci daca inteleg bine ar fi recomandat sa cer chiar feroneria ROTO NT Security, care daca nu ma insel insoteste adesea profilul Veka, cel care ma atrage destul de mult.
Si alta concluzie: pentru a avea macar 5 puncte, trebuie sa cer deschideri oscilobatante pe fiecare canat, plus antiefractia "Security".
Ma gandeam ca nedorind neaparat deschiderea oscilobatanta sau antiefractia... as putea scapa mai ieftin. Dar se pare ca merita banii in plus.
Dar un T-u pe mijloc pentru a ma feri de un canat inactiv (in 2 puncte se pare) merita? Dar un profil cu 3 garnituri?  Sunt obsedata de etansare.


 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 17:44, said:

....Seria NT (New Technology) de la Roto este destul de raspandita la producatori. Ai mai multe optiuni: Design (cu balamale ascunse), Security (cu blocator cap-ciuperca suplimentar), DD (deschidere dubla, fara stulp) samd.
Nu prea stiu ce este stulp (credeam initial ca stalp, dar am incercat pe google si ... fiacare meserie cu secretele ei). In schimb pare ca singura varianta interesanta pentru mai multe puncte de inchidere este Security

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 17:44, said:

....Inaltimea ferestrei influenteaza numarul blocatorilor (la o fereastra tip usa de balcon vei avea mai multi blocatori decat la o fereastra obisnuita - 1150-1200mm; blocatorii se monteaza la anumite distante)....
Asta inseamna ca numarul lor poate fi negociat?

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 17:44, said:

...De asemenea, tipul deschiderii influenteaza numarul blocatorilor: deschiderea oscilobatanta are mai multi blocatori decat deschiderea oscilanta....
Intotdeauna 5 in loc de 3 ? Vad ca te pricepi foarte bine, ai putea sa-mi spui exact cate puncte avem in cele 6 cazuri descrise de mine la intrebarea initiala?
Multumesc.

Edited by claudia2008, 08 February 2012 - 18:22.


#2336
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006

 flp014, on 8th February 2012, 18:07, said:

Am rolete intr-adevar pe.....

cam cat a ramas loc de spuma atunci cand au fost montate geamurile? jos, stanga si dreapta ma intereseaza mai mult
Spui ca nu ai glafuri inca...Atunci, in momentul cand au fost montate ferestrele, au fost prevazute cu adaptor de glaf?

Sfatul meu: incearca in prima faza sa schimbi sticla (musai una cu LowE+Argon), apoi cumpara-ti un ceas cu higrometru, si vezi ce valoare iti indica in diferite momente ale zilei. S-ar putea sa ai surprize...
Daca ai constant peste 60-70, chiar si la scurt timp dupa ce ai aerisit, cauta sa inchiriezi un dezumidificator pentru cateva zile si apoi vezi cum se comporta sticla.

Feroneria se poate schimba in principiu indiferent de profil (ea practic se taie la dimensiuni). La garnituri e mai greu...daca sunt lipite poti sa-ti iei adio. Orice ai lipi in locul lor, in timp vor ajunge precum cele pe care le ai acum. Daca sunt aplicate (au canalul acela din care se pot scoate, ai scapat - trebuie doar sa gasesti pe cineva priceput si care are rabdare)

#2337
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 19:03, said:

cam cat a ramas loc de spuma atunci cand au fost montate geamurile? jos, stanga si dreapta ma intereseaza mai mult
Spui ca nu ai glafuri inca...Atunci, in momentul cand au fost montate ferestrele, au fost prevazute cu adaptor de glaf?

Sfatul meu: incearca in prima faza sa schimbi sticla (musai una cu LowE+Argon), apoi cumpara-ti un ceas cu higrometru, si vezi ce valoare iti indica in diferite momente ale zilei. S-ar putea sa ai surprize...
Daca ai constant peste 60-70, chiar si la scurt timp dupa ce ai aerisit, cauta sa inchiriezi un dezumidificator pentru cateva zile si apoi vezi cum se comporta sticla.

Feroneria se poate schimba in principiu indiferent de profil (ea practic se taie la dimensiuni). La garnituri e mai greu...daca sunt lipite poti sa-ti iei adio. Orice ai lipi in locul lor, in timp vor ajunge precum cele pe care le ai acum. Daca sunt aplicate (au canalul acela din care se pot scoate, ai scapat - trebuie doar sa gasesti pe cineva priceput si care are rabdare)


Nu mai stiu cat spatiu este intre glaf si perete din pacate.
Am in casa sus la etaj intre 35-45% si jos constant 40% umiditate(mai putin cand se gateste). Am 2 statii meteo special luate pentru acest motiv . Eu zic ca este din cauza sticlei in principal.
Sper sa nu ma insel...
Nu imi dau seama daca garnitura este lipita sau pe canal. Imi pare lipita intr-un canal...

Nu stiu cum arata acel adaptor de glaf si nu imi dau seama daca este acolo sau nu .

#2338
razvan-desp0t

razvan-desp0t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 14.11.2006

 claudia2008, on 8th February 2012, 18:20, said:

Incet incet incepe si Leana din Sadova sa invete cate ceva.  :)
Cand spui "Roto si restul" inseamna ca vezi Roto ca fiind "altceva", mult mai bun?

Exact! (Ezagt! pentru Leana din Sadova :D)

Deci daca inteleg bine ar fi recomandat sa cer chiar feroneria ROTO NT Security, care daca nu ma insel insoteste adesea profilul Veka, cel care ma atrage destul de mult.

Sincer, daca alegi ROTO NT + VEKA, eu consider ca vei fi multumita si fara Security. Am urmarit intreg procesul de fabricatie pe o linie automatizata la o fabrica din Pielesti care lucreaza cu aceste doua marci si nu pot spune decat jos palaria

Si alta concluzie: pentru a avea macar 5 puncte, trebuie sa cer deschideri oscilobatante pe fiecare canat, plus antiefractia "Security".

5 puncte (3 blocatori cilindrici + 2 blocatori cap ciuperca) ai la ROTO NT cu deschidere oscilobatanta (aberam mai devreme cu 3-4 blocatori cap ciuperca :D). Optiunea Security iti adauga un al treilea blocator cap-ciuperca

Ma gandeam ca nedorind neaparat deschiderea oscilobatanta sau antiefractia... as putea scapa mai ieftin. Dar se pare ca merita banii in plus.

Deschiderea oscilobatanta MERITA ! Atat la o fereastra obisnuita, cat si la o usa de balcon!

Dar un T-u pe mijloc pentru a ma feri de un canat inactiv (in 2 puncte se pare) merita? Dar un profil cu 3 garnituri?  Sunt obsedata de etansare.

Nu inteleg la ce te referi cu cele 2 puncte, T-u pe mijloc...Profil cu 3 garnituri intre toc si cercevea la Veka este seria Alphaline (cel cu 6 camere)


Nu prea stiu ce este stulp (credeam initial ca stalp, dar am incercat pe google si ... fiacare meserie cu secretele ei). In schimb pare ca singura varianta interesanta pentru mai multe puncte de inchidere este Security


Stalp e una, stulp e alta


Asta inseamna ca numarul lor poate fi negociat?

Nu prea...

Intotdeauna 5 in loc de 3 ? Vad ca te pricepi foarte bine, ai putea sa-mi spui exact cate puncte avem in cele 6 cazuri descrise de mine la intrebarea initiala?

1) Cate puncte de inchidere are canatul inactiv al unei ferestre?

In cazul feroneriei ROTO NT...5 daca nu ma insel (Cel mai bine, mergi intr-un showroom care are ferestre cu feronerie ROTO si roaga reprezentantul de acolo sa ti le numere)

2) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu deschidere simpla?

cred ca 3


3) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu deschidere dubla (oscilobatanta)? Intotdeauna mai multe decat la deschiderea simpla?

Aici iti dau raspunsul 100% sigur: 5, intotdeauna mai multe decat la deschiderea simpla.
Si dispunerea lor se face asa (la ROTO NT):
- blocator cilindric sus
- blocator cilindric lateral pe partea cu manerul
- blocator cap ciuperca si blocator cilindric pe laterala cu balamale
- blocator cap ciuperca jos

4) Cate puncte de inchidere are canatul inactiv al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP?

idem1 + un blocator cap ciuperca suplimentar

5) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP, cu deschidere simpla?

nu ai ROTO NT Security decat pe deschidere oscilobatanta

6) Cate puncte de inchidere are canatul activ al unei ferestre cu inchidere antiefractie / VIP, cu deschidere dubla?

5+blocatorul cap ciuperca suplimentar

Multumesc.

Cu placere.


#2339
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 19:03, said:


Multumesc mult, mult, mult. Jos palaria.  :kisstogether:
Mi-ai lamurit un subiect pe care il deschisesem de duminica aici.

La cele doua puncte si cu T-u pe mijloc:  ma refeream ca daca nu am T-u pe mijloc, un canat se va deschide cu maner si feronerie full, in schimb canatul de alaturi (inactiv), fara maner, din cate stiam eu se tine doar in doua "cleme", una sus si una jos, actionabile manual dupa ce se deschide canatul activ, pe cantul canatului inactiv. De aceea singurul lucru care m-a surprins putin a fost la punctul 1) unde raspunsul credeam ca e: doua puncte.

Deci voi cere ca fiecare canat cu deschidere sa fie cu deschidere oscilobatanta si antiefractie (6 puncte), automat cu T-u pe mijloc, cu trei garnituri, cu feroneria ROTO NT Security.

Daca undeva situatia imi permite, as alege canat fara deschidere (in orice caz nu inactiv).

Dar ce ma fac daca firma ce-mi va oferta "termopanele" nu lucreaza cu feroneria ROTO NT Security?  :scratchchin:  Stiu, caut alta firma. Alta feronerie sigur nu recomanzi, daca ai spus "ROTO si restul".

Multumesc inca odata.



LE: interesant ca ce vreau eu nu se poate desena cu programul "ofertareonline", dintre cele doua poze atasate voi folosi a doua poza cuplata cu una identica.

Attached Files


Edited by claudia2008, 08 February 2012 - 21:23.


#2340
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 flp014, on 8th February 2012, 18:07, said:

Pe langa sticle , pot schimba si feroneria plus garniturile? Pentru ca de inchis ele inchid binisor dar totusi nu perfect (feronerie Vorne) si garniturile...varza...sunt numai din bucati si se simte vanticelul pe la colturile geamului care se deschide/inchide.

Profilul existent este Windline daca nu ma insel si nu stiu daca pot pune alta feronerie pe acest profil .

Atât profilele cât și feroneria sunt așa cum ai spus.  Citez: varză! Dacă ai așa ceva, bănuiesc faptul că și armătura e din profile pentru rigips. De aia plătesc oamenii de două ori tâmplăria, pentru că se bucură la ce e mai ieftin la început, iar apoi dau banii din nou pe una bună.
Din păcate, banii pe prima sunt pierduți!

Te ajută să schimbi geamurile și feroneria, dar tot nu faci din c_cat bici, așa că mai bine schimbă-le cu totul!

Nu am avut  nici un pic intenția de a fi sarcastic, dar cu părere de rău, asta e concluzia! :peacefingers:

 razvan-desp0t, on 8th February 2012, 17:44, said:

Exista mai multi producatori de feronerie pe piata: Roto si restul.

Lucrezi la Roto?


 claudia2008, on 8th February 2012, 21:00, said:

De aceea singurul lucru care m-a surprins putin a fost la punctul 1) unde raspunsul credeam ca e: doua puncte.
Răspunsul intuit de tine este cel corect!

Edited by Digix, 09 February 2012 - 00:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate