Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Sfat achizitie receiver 5.1 sau 7.1

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
ombudsman

ombudsman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2010

 SuperDuper, on 20th February 2010, 03:48, said:

Problema mentionata de mine este ca multe playere nu stiu sa scoata nativ 576i/480i sau p (depinde de format PAL sau NTSC) pe HDMI. Si nu eram sigur ca 1910 stie sa faca upsamplig din HDMI 576i (pe site zicea parca ceva numai de analog).
Este un lunga lista de playere aici exact pe tema asta.

A nu se confunda up conversion cu upsampling.

Upconversion - converteste un semnal analog in digital, cu posibilitatea ulterioara de a face upsampling pentru a ridica rezolutia la maximul permis de chipul de upsampling
Upsampling - realizeaza o rescalare a imaginii dintr-o rezolutie inferioara la o rezolutie superioara.

Orice player dvd  reda prin HDMI rezolutie maxima permisa de acel player.

#38
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ai dreptate. "Upconversion" insemna conversie a unui semnal video cu marire de rezolutie. Se mai cheama si "upscalling".
"Upsampling" se foloseste in domeniul audio cand se mareste rata de esantionare/sampling (de exemplu de la 44.1 la 48/96kHz).
Nici una nu are legatura cu conversia analog-digitala.
Si nu ai inteles problema interfetei HDMI - nu era problema semnalelor HD ci a celor SD. Nu orice player poate reda pe HDMI semnale native SD interlaced. In caz contrar, un semnal 720/1080i pe HDMI facut de cipul de 3 lei din player ar dezactiva scallerul video hi-end din receiver.

Edited by SuperDuper, 20 February 2010 - 23:21.


#39
ombudsman

ombudsman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2010
Mea culpa pentru upsampling, eroare de redactare. Bineinteles, este vorba de upscalling.
Vorbim de AV Receivere si majoritatea producatorilor au abordat acest termen de "Upconversion" pentru a indica functia de conversie a semnalelor video analog (CVBS, S-Video, RGB, Componment) intr-un semnal digital ce poate fi propagat catre TV-ul de ultima generatie cu ecran plat prin conexiunea HDMI.
Toate acestea se intampla fara a face un upscallling.
Functia de Upconversion a fost implementata la AV Receivere, inainte de a se integra chipul de Upscalling (generatia 2006-2007). Vezi Denon, Marantz, Onkyo, Yamaha, Pioneer.

Am vazuti lista de pe AVSforum, dar in opinia mea discutia se poarta pe modele cazute in desuetudine si care nu mai fac obiectul tehnologiilor actuale.

Eu vreau sa cred ca vorbim de playere care au fost construite de la bun inceput pentru a satisface aceste cerinte.
Nu ti se pare ciudat ca prin HDMI se poate reda o rezolutie superioara celei SD si un player care beneficiaza de aceasta functie sa nu o poata reda?
Folosesc HDMI din 2006, cu playerele Denon. Nu s-a pus problema afisarii SD-ului prin conexiunea HDMI.

Problema indicata de baietii de pe AVSforum cred ca se refera la acele modele care au derutat la acel moment (discutia este lansata in 2005) utilizatorii nefamiliarizati (marea majoritate) cu  acest standard si au lansat playere cu un fel de HDMI "light". Aceasta conexiune fiind in fapt un split al iesirii component.

Playerul il poti seta sa iti redea, prin HDMI, rezolutia nativa inregistrata pe disc. In acest fel nu e nevoie sa folosesti chipiul de 3 lei.

#40
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,633
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie mare la procesarea video din receivere, numai modelele de ultima generatie sunt bune, alea de acum 1-2 ani sunt depasite complet chiar daca vorbim de piese scumpe.
Denonul din generatia 1910 are procesare ABT mult peste Faroudja cum se intalneste la receiverele mai vechi ce costau de 2-3 ori mai mult.
Practic doar un astfel de receiver nou poate asigura un upscaling si deinterlace mai bun decat cel din playerele de categorie medie, cu receiverele vechi aveai surpriza ca un player precum Panasonic S99 sau Denon 2910 sa redea mult mai bine direct.
Procesorul asta video este util in cazul surselor de SD si chiar HD un STB conectat pe HDMI sau chiar analog putand beneficia de calitatea procesarii.
Nu este insa obligator ca aceasta procesare din receiver sa fie superioara unor combinatii de legatura directa player-tv unele televizoare avand o procesare grozava interna iar producatorii folosesc in cadrul aceluiasi segment de produse o "compatbilitate" la modul ca playerul face ce nu poate TV-u sau invers.

#41
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Upscalerul din receiverele Denon este peste ce se gaseste in playerele no-name. Care playere no-name, de obicei, nu pot scoate nativ semnalul SD interlaced pe iesirea HDMI, il prelucreaza automat pentru progresiv (deinterlaced obicei facut rau). Pe DVD semnalul MPEG2 este interlaced. Atata tot am vrut sa zic.

Acum, scuze pentru divagatie...
De acord, cea mai buna procesare se poate face teoretic in player. Dar playerele ieftine nu au puterea de procesare necesara pentru asa ceva, cipul respectiv este un scaller simplist, ieftin. In Denon 2930 de exemplu este un procesor specializat cu algoritmi specifici (Realta HQV si NSV), memorie RAM (incluzand aici si 8MB layer-change buffer) si un coprocesor pentru comunicatii si decodare DD/DTS.
Aceasi functie intr-un Toshiba SD-6980 este facuta cu in chip mult mai simplist. Care este totusi un cip Zoran, peste alte variante SiI gasite in alte playere no-name!

Attached Files


Edited by SuperDuper, 21 February 2010 - 17:51.


#42
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Sunteti foarte documentati. Bravos. Dar gasim Denon-ul 1910? Eu inca nu am sunat la magazinele on line. Sau il comandam de afara?

#43
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Probabil on-line?

LE: Pentru referinta: Din cate am vazut in schema bloc, Denon 1910 are ca upscaller Faroudja DCDi FLi2310 si nu face "upscale" la semnalele provenite din intrarile HDMI. Deci pt a beneficia de acea faciliate trebuie conectat asa cum am zis anterior, pe analogic (fie el component, fie S-Video).

Edited by SuperDuper, 21 February 2010 - 19:25.


#44
ombudsman

ombudsman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.02.2010

 SuperDuper, on 21st February 2010, 19:22, said:

..... nu face "upscale" la semnalele provenite din intrarile HDMI. Deci pt a beneficia de acea faciliate trebuie conectat asa cum am zis anterior, pe analogic (fie el component, fie S-Video).

Probabil au gresit pe site la specificatii http://www.denon.co....h...dat&Pid=414

Vezi specificatii HDMI
Video-Signal processing
HDMI -> HDMI
- i/p & Scaler  (up to 1080p)

#45
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ah, scuze, ma uitasem la 1909. 1910 are scaller mai bun, ABT1030.
Nu am schema lui...

Edited by SuperDuper, 21 February 2010 - 20:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate