Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1690 replies to this topic

#1315
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

 valipopescu, on 28 decembrie 2022 - 11:17, said:

Cum o sa va intoarceti, nu aveti nimic rezervat?

nu ne mai intoarcem, ramanem acolo :lol: . Glumesc

cumperi biletele de avion dus-intors de pe wizzPosted Image

#1316
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@valipopescu nu stiu cine e esky asta, eu mereu cumpar bilete numai de pe site-ul oficial al companiei cu care zbor. Nu ma incurc cu intermediari pt ca in caz de orice mult mai usor discut direct cu cel care presteaza serviciul.

Din Romania ai zbor direct cu Wizzair, singura problema cu ei e ca uneori mai schimba orarul de zbor sau mai anuleaza curse. Cu schimb gasesti sigur la Lufthansa de exemplu. Noi in 2021 am fost in Gran Canaria cu Air Europa, schimb la Madrid, problema e ca zborul Bucuresti Madrid si retur e operat de Tarom si pleaca pe la 12 din Madrid asa ca ultima noapte am dormit-o la un hotel din apropiere de aeroportul din Madrid. (Plecat dupa amiaza din GC, ajuns seara in Madrid, cazare, mic dejun relaxat la hotel, zbor la 12 spre Bucuresti). Cred ca mai eficient gasesti la Lufthansa dar trebuie vazut detalii.

Cazarile le iau si eu ca Freya. Ma uit si pe booking.com si pe Google Maps la zona unde doresc sa ma cazez, ma uit pe ambele la poze, la review-uri, nota sa fie cam peste 4.2-4.3 pe Google sau 8.2-8.5 pe booking. Ma uit si la ce scrie lumea pt ca pe unii ii deranjeaza chestii care pe mine nu ma deranjeaza si invers. Ma mai uit si la review-uri si poze si pe hotels.com. De pe Google Maps ai de obicei link la site-ul hotelului/pensiunii/ce-o fi. Compar preturile si pe site-ul direct si pe booking si rezerv unde e mai convenabil pt mine ca pret si ca si conditii de anulare.

Masina de inchiriat - in insulele Canare rege e firma Cicar, o firma locala. Preturi bune, masini bune.

Edited by mdt, 28 December 2022 - 12:17.


#1317
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

 mdt, on 28 decembrie 2022 - 12:14, said:



Din Romania ai zbor direct cu Wizzair, singura problema cu ei e ca uneori mai schimba orarul de zbor sau mai anuleaza curse. C



tu vorbesti serios? si cum se procedeaza in acest caz? Sper ca nu raman cu banii dati si atat.

#1318
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Uita-te pe subiectul despre Wizz: https://forum.softpe...0#entry29627870 si vezi pe la ultimele pagini ce mai scrie lumea. Totusi, majoritatea curselor merg.

Edited by mdt, 28 December 2022 - 13:25.


#1319
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
@mdt iti multumesc pentru lamuriri,intre timp am reusit sa inteleg cum functioneaza saitul celor de la wizz, voiam doua bilete cu un singur bagaj de cala(am descurcat-o in cele din urma doar sunt bomba pe IT )
Urmeaza sa ne decidem unde ne vom caza, cum spuneati tu si freya  o sa ne uitam pe Google Maps/Booking apoi vom decide, clar nu va fi pe opulenta avand in vedere ca la cazare doar vom dormi in rest o sa fim plecati sa vizitam insula.

#1320
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Eu zic sa va luati din timp cazare, caci preturile sunt destul de mari, noi tot cu Wizz am avut si nu am avut probleme, vedem si la intoarcere...

@Freya si noi tot mai pe economie, de asta am si stat aici, doar la cazare am platit enorm as putea zice dar a avut nota 9.8 pe booking si oricum era oarecum similar ca preturi cu celelalte in perioada asta (vreo 1200 euro noi si 100 euro booking deci total 1300 euro asta pentru 2 sapt 18-01 ca am stat si 4 zile in capitala intr-un "junghi" de 2 stele si am dat si acolo 200e) asa ca pot zice ca am avut "noroc" macar a prins-o a mea cand trebuia ca daca mai dadeam si 1000e+ pe un junghi chiar ca imi blestemam zilele :)

In rest ce pot sa zic, s-au dus zilele cu vant si ploaie, trebuia sa avem parte si de asa ceva :D

Interesanta treaba daca transportul in comun va fi gratuit - dar stiti sigur acest lucru? ceva informatii in acest sens, sa nu ajunga sa fie gratuit doar pentru localnici...

Ah si inca o data pentru restul, retineti de pe booking (dar inca nu stiu detalii daca a fost intermediar sau nu, nici nu mai stiu numele firmei) cert este ca daca faci rezervare prin booking am avut beneficiul asta (iarasi noroc ca s-a uitat a mea) si am luat masina pentru 18 zile cu 1250 lei (adica 240-250euro) si a fost si ok (veedem cu garantia inapoi :D) adica rezervasem polo si ne-au dat C4 deci ceva superior nu inferior. E drept ca poate si perioada mai mare, dar credeti-ma ca in perioada asta toate erau cel putin 2500-3000 lei la ceilalti (inclusiv Cicar).

#1321
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

 Al3xandrus, on 28 decembrie 2022 - 16:03, said:


Interesanta treaba daca transportul in comun va fi gratuit - dar stiti sigur acest lucru? ceva informatii in acest sens, sa nu ajunga sa fie gratuit doar pentru localnici...


momentan este la nivel de stire culeasa de mine de pe grupurile cu romani din Tenerife - pe facebook - Viata in Tenerife

https://universroman...qkY5Gkku1a-4BOQ

 Al3xandrus, on 28 decembrie 2022 - 16:03, said:

Ah si inca o data pentru restul, retineti de pe booking (dar inca nu stiu detalii daca a fost intermediar sau nu, nici nu mai stiu numele firmei) cert este ca daca faci rezervare prin booking am avut beneficiul asta (iarasi noroc ca s-a uitat a mea) si am luat masina pentru 18 zile cu 1250 lei (adica 240-250euro) si a fost si ok (veedem cu garantia inapoi Posted Image) adica rezervasem polo si ne-au dat C4 deci ceva superior nu inferior. E drept ca poate si perioada mai mare, dar credeti-ma ca in perioada asta toate erau cel putin 2500-3000 lei la ceilalti (inclusiv Cicar).

la Cicar am vazut ca pretul se micsoreaza cu nr de zile, cu cat inchiriezi pe perioada mai mare cu atat scade pretul.
dar si AutoReisen au preturi mega bune si sunt si ei seriosi - tot de la romanii de acolo stiu. :)

#1322
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 _Freya_, on 27 decembrie 2022 - 20:19, said:

ce inseamna devreme ca totusi nu vreau sa urc in slapi...

Pe Teide până unde ai vrea să ajungi?

 Al3xandrus, on 28 decembrie 2022 - 16:03, said:

Ah si inca o data pentru restul, retineti de pe booking (dar inca nu stiu detalii daca a fost intermediar sau nu, nici nu mai stiu numele firmei) cert este ca daca faci rezervare prin booking am avut beneficiul asta (iarasi noroc ca s-a uitat a mea) si am luat masina pentru 18 zile cu 1250 lei (adica 240-250euro) si a fost si ok (veedem cu garantia inapoi :D) adica rezervasem polo si ne-au dat C4 deci ceva superior nu inferior. E drept ca poate si perioada mai mare, dar credeti-ma ca in perioada asta toate erau cel putin 2500-3000 lei la ceilalti (inclusiv Cicar).

Ți s-a mai spus, dar nu ai vrut să auzi. În Canare NU închiriezi mașini pe Booking și alte bălării. Închiriezi de la CICAR/Cabrera Medina, Payless sau Autoreisen. La astea locale ai mașini noi, full insurance, pui câți șoferi vrei, NU LAȘI NICIO GARANȚIE, poți plăti cash, primești înapoi banii pe combustibilul din rezervor etc.
Ideea este chiar să asculți de sfaturi, nu doar să întrebi.
Suntem destui pe aici care am fost de zeci de ori prin zonă, deci știm una / alta.

Edited by bv01, 28 December 2022 - 19:52.


#1323
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Ieri a fost calima în Canare:

Attached Files



#1324
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 _Freya_, on 28 decembrie 2022 - 07:42, said:

...
M-as oftica cumplit daca de unde ma va lasa telecabina pe Teide ...


Poate sa funcționeze telecabina in martie într-o duminica frumoasa și însorită, fără vânt. Sau nu...
Se poate urca si pe jos in 4-6 ore. Trebuie luata in calcul si coborârea daca nu funcționează telecabina - o acțiune destul de sportiva de felul ei.

#1325
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.02.2011
Exact în 2021 am fost pe Teide în martie ( niște filmulețe cu cele mai interesante locuri : https://youtube.com/...-H67TMQc1UcgCEs )
Am cumpărat bilete din timp pt telecabină și am rezervat pass-ul de urcat până în vàrf destul de greu, în sensul că trebuie sincronizate în aceeași zi și la aceeași oră. Dacă la ocean erau 22-25 grade, pe Teide erau cam -2 grade, dar cu vànt simțeai că sunt -10;-15. Aveam pe noi toate hainele ( 2 maieuri, pijamalele, 2 perechi de ciorapi, geacă, mănuși și căciuli cumpărate în ofertă cu 2€) și tot ne-a fost frig. Am avut noroc de senin și am văzut 360 grade din vàrf. Cred că masca e indicată în vârf că zboară un praf albicios, cu gust acrișor ( o sare de acid sulfuric?) Telecabina te lasă la vreo 3500 metri și vârful e la 3718 metri. Ei, pe această porțiune relativ scurtă am făcut opriri din 5 în 5 minute din lipsă de aer și “pt poze”.
Am mai fost de vreo 3-4 ori, dar numai până la stația de plecare telecabină, pt că e o zonă deosebit de interesantă și frumoasă.

#1326
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai da, trebuie tinut cont ca a urca o diferenta de nivel de 200m nu e acelasi lucru la 3500 sau la 500-1000, nici chiar 2000. La 3500 chiar se simte lipsa de oxigen, unii oameni au probleme si sa mearga putin mai alert.

Cat despre echipament mi-as lua haine de munte, tricou si hanorac de merinos (sau de material sintetic pt munte), geaca anti-ploaie si vant si inca un polar de rezerva - de pus pe sub geaca in timp ce stau pe loc si nu urc. Ghete de munte, protejeaza si piciorul si ofera si aderenta. Nu simti pietrele colturoase pe care calci, sunt impermeabile in caz de ploaie si avand si talpa mai groasa si apara deci si de frig.

Acum nu zic ca nu se poate si fara echipament de munte dar se simte la nivelul de confort. Eu una mereu car haine de munte cu noi in vacantele in care facem si drumetii chit ca se mai aduna la bagaj, asta e.

#1327
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am fost până la vârf în 2016 Iunie, vreme de vis. Încă o dată anul ăsta, în Aprilie. Clar că am simțit o diferență. Mult mai incomod în Aprilie. Mie nu mi se pare chiar dificil de urcat bucata aia de la stația telefericului până la crater.
Mai aiurea a fost cu fiică-mea de 6 ani, în sensul că a fost un ritm mai domol.

Apropo, anul ăsta am fost în șlapi până sus. Uitasem adidașii la hotel. Mie nu mi se pare un traseu greu, adică e mult mai lejer comparat cu ce se găsește în România. Am simțit puțin disconfort, dar am ajuns până la summit.
Faptul că eu am ajuns în șlapi, nu înseamnă că e și OK lucrul ăsta sau că recomand așa ceva. Nicidecum.

#1328
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 bv01, on 28 decembrie 2022 - 19:51, said:

Pe Teide până unde ai vrea să ajungi?



Ți s-a mai spus, dar nu ai vrut să auzi. În Canare NU închiriezi mașini pe Booking și alte bălării. Închiriezi de la CICAR/Cabrera Medina, Payless sau Autoreisen. La astea locale ai mașini noi, full insurance, pui câți șoferi vrei, NU LAȘI NICIO GARANȚIE, poți plăti cash, primești înapoi banii pe combustibilul din rezervor etc.
Ideea este chiar să asculți de sfaturi, nu doar să întrebi.
Suntem destui pe aici care am fost de zeci de ori prin zonă, deci știm una / alta.


Deci dupa mintea ta, ca altfel nu am cum sa-ti vorbesc, trebuia sa dam musai 2500 lei direct la CICAR sau altii locali de care nu ma indoiesc ca au preturi bune in general, doar ca in perioada asta in care am venit erau DUBLE. Dar ce contra, trebuia musai cu ei ca sunt cei mai seriosi. Nu neg asta nicio secunda doar ca cifrele sunt cifre. SI tinand cont ca avem cont pe booking de ani de zile si folosim serviciile lor sunt sigur ca daca va exista vreo disputa la garantie (caci in afara celor insirate de tine doar treaba cu garantia este in plus, desi ma indoiesc profund sa iei masina noua si sa nu ceara nimic, insa nici nu contest...) sa rezolvam prin ei (nu am avut de 10 ani de cand inchiriem nicio problema, dar nu zic niciodata nu!).

Eu insa doar am dat un sfat, nu am zis neaparat ca este si cel mai bun cum vad ca incerci tu sa o faci sau altii in general...chiar urasc genul asta de persoane obtuze la care trebuie sa fie ca ele si nici macar nu este OK - caci cifrele sunt cifre!.. Inca o data perioada 14.12 - 01.01.2023 nu gaseai masina sub 2500 chiar 3000 lei, CLASA MICA (am rezervat o clasa mica nici nu m-am uitat dupa altele probabil se ducea standard pretul in 4-5000 lei, obscur de altfel clar de specula). Asa ca inca o data te rog sa imi mai spui si mie care varianta ar fi fost mai buna in cazul de fata ? Da, posibil pentru alte perioade sa fie cum zici tu, insa nu strica cateodata sa mai arunci un ochi, sa fi deschis la variante, eu nu am zis sa faca doar ca mine, am zis cum a fost mai convenabil ...ca daca esti client cu lvl 3/4 pe booking si ai la activ nu stiu cate rezervari prin ei, s-ar putea sa mai iti dea niste avantaje, e logic de altfel, se intampla pe cam toate platformele ca loialitate. Si cum cred ca majoritatea folosim bookingul destul de mult...

Intelege si tu ca nu mai este cum a fost si ca perioada asta de sarbatori a fost nebunie totala, nu se gaseau apartamente sau oricum ce se gasea era la preturi obscure, probabil in februarie/martie sa fie bune sfaturile tale, pentru cine vrea sa le asculte, ca la genul asta de atitudine egala cu 0 mai degraba. Si nu o zic eu, vezi pe grupurile de fb cum se plang cu totii si am vazut si noi, am tot explicat situatia. Plus ca e full de englezoi si ucraineni/rusi + nordici ca astia fug de frigul de la ei, cred si eu ca este specula in toate si preturi astronomice. Insa, tot nu imi pare rau deloc ca am putut veni in perioada asta, decat sa stau cu romanasii in tara sa platesc revelioane de sute de lei, de 100 ori mai bine aici si mai liniste :)

Edited by Al3xandrus, 29 December 2022 - 02:21.


#1329
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
@Al3xandrus, chiar nu contează de câți ani ai cont pe Booking. Mașina nu o închiriezi de la ei. Sper doar că nu te-ai încurcat cu Goldcar. În rest, fie ca tine.

#1330
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

 nasty2, on 28 decembrie 2022 - 22:27, said:

Exact în 2021 am fost pe Teide în martie ( niște filmulețe cu cele mai interesante locuri : https://youtube.com/...-H67TMQc1UcgCEs )
Am cumpărat bilete din timp pt telecabină și am rezervat pass-ul de urcat până în vàrf destul de greu, în sensul că trebuie sincronizate în aceeași zi și la aceeași oră. Dacă la ocean erau 22-25 grade, pe Teide erau cam -2 grade, dar cu vànt simțeai că sunt -10;-15. Aveam pe noi toate hainele ( 2 maieuri, pijamalele, 2 perechi de ciorapi, geacă, mănuși și căciuli cumpărate în ofertă cu 2€) și tot ne-a fost frig. Am avut noroc de senin și am văzut 360 grade din vàrf. Cred că masca e indicată în vârf că zboară un praf albicios, cu gust acrișor ( o sare de acid sulfuric?) Telecabina te lasă la vreo 3500 metri și vârful e la 3718 metri. Ei, pe această porțiune relativ scurtă am făcut opriri din 5 în 5 minute din lipsă de aer și “pt poze”.
Am mai fost de vreo 3-4 ori, dar numai până la stația de plecare telecabină, pt că e o zonă deosebit de interesantă și frumoasă.

atat voiam sa stiu. hai ca am avut emotii. Deci de poate! Posted Image  Oricum ajung acolo pe 22 martie si plec pe 29 deci va fi oarecum sfarsitul lunii Martie. -2grade e bine Eu am echipament de munte pe care oricum il voi lua partial: polar: tricou merino, sosete, geaca speciala, am si bocanci dar nu cred ca ii iau pentru Teide.  Pe data de 25 sau 26 Martie 2023 vreau sa urc. Diferenta ai de 200m - din cate am vazut eu pe YT nu prea pune probleme decat de conditie fizica, mai e alt pericol? Abrup?

Posted Image

 bv01, on 29 decembrie 2022 - 00:56, said:


Mai aiurea a fost cu fiică-mea de 6 ani, în sensul că a fost un ritm mai domol.


Gata. Subiect incheiat. A urcat un copil de 6 ani si noi oameni in toata firea ne "plangarim" :D.

Poze nu aveti si voi astia care ati fost?

#1331
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 _Freya_, on 29 decembrie 2022 - 09:01, said:

Gata. Subiect incheiat. A urcat un copil de 6 ani si noi oameni in toata firea ne "plangarim" :D.

Poze nu aveti si voi astia care ati fost?

Când am fost în 2016, după ce am citit toate "părerile", aveam impresia că mă duc pe Himalaya. Nicidecum așa ceva. Am ajuns în tricou sus.

Și niște poze:

Attached Files



#1332
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

 bv01, on 29 decembrie 2022 - 09:57, said:

Când am fost în 2016, după ce am citit toate "părerile", aveam impresia că mă duc pe Himalaya. Nicidecum așa ceva. Am ajuns în tricou sus.

Și niște poze:

Doamane fereste cat de spectaculos poate fi! Posted Image  Peisajul ala vulcanic imi da o senzatie de wow.

si nu va ma ganditi la oxigenare si alte bazaconii fiindca ale sunt induse de creierul uman; tabara de baza de pe Everest e la 5000m deci 3700 e caca-maca, iar pentru 30min acolo nu ai nici pe dracu!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate