Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Caini ciobanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
613 replies to this topic

#559
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Aoleooo.....ia-uzi.....au luat alte cipuri, alte cititoare, alti bani, alta distractie
E ce spun mai sus au ba?

Edited by parintele, 01 February 2015 - 23:56.


#560
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai ce alte cititoare? ca cititoarele pt.cipurile vechi existau doar in cab.de fite de la oras, la tara nu gaseai cititor :)

#561
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Adu a fix ce zic...
Asa cand nu ai idee suna ok....domne, sa SE tina evidenta, sa nu mai fie sa nu mai faca ....
Intre timp aceiasi escroci, sau altii ca trebuie si ai astora sa faca vilan, chinuie animale, se fac ca aplica legi samd...
Si eu va spun ceva, asa cum le ziceam colegilor cu caini acum 7-10 ani...va fi si mai si...


#562
alinstroe

alinstroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2013
am o catea "ciobanesc mioritic" gestanta.o hranesc cu doua paini +1kg bobite(hrana uscata ,mai ieftina)/zi.buget limitat.cu ce as putea ,economic vorbind ,sa-i suplimentez hrana?multumesc! o seara buna!

#563
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

View Postalinstroe, on 17 martie 2015 - 20:28, said:

am o catea "ciobanesc mioritic" gestanta.o hranesc cu doua paini +1kg bobite(hrana uscata ,mai ieftina)/zi.buget limitat.cu ce as putea ,economic vorbind ,sa-i suplimentez hrana?multumesc! o seara buna!
Gaturi de pui...

#564
BogdanKarbonn2015

BogdanKarbonn2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.04.2010

View Postalinstroe, on 17 martie 2015 - 20:28, said:

am o catea "ciobanesc mioritic" gestanta.o hranesc cu doua paini +1kg bobite(hrana uscata ,mai ieftina)/zi.buget limitat.cu ce as putea ,economic vorbind ,sa-i suplimentez hrana?multumesc! o seara buna!

orez-pilaf, arpacas-pilaf , malai-mamaliga,  plus aroma naturala de spinari,gaturi,aripi,os de porc.te faci masterchef: supa de orez cu o spinare si bagi painea USCATA in supa. O sa fie delicatesa. Bre vezi sa nu bagi paine proaspata - calda - in zeama, ca o sa se transforme in ceva care creeaza probleme la stomac.
Poti sa gusti si tu supa  daca folosesti lucruri de calitate. Iti dau reteta daca nu te prinzi cum se gatesc treburile de mai sus.

#565
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Bunicu` lu a mea, are un ciobanesc de bucovina, numai cu tacamuri de pui ieftine o hraneste+ cate un pilaf cu 2 oua sparte si boabe ieftine. E ditamai animalul de mare. are 90-100kg, ljeer.

#566
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Am  2 catele  una de ciobanesc german de 3 luni si 2 saptamini si un ciobanesc de asia centrala de 4 luni .Pana acum o saptamina fetele  dormeau in aceeasi cusca .Mai nou cea de asia o fugareste pe nemtoaica noaptea din cusca , ziua dorm impreuna in cusca .Cusca este mare  ,ramine jumatate goala cu ele in ea .Sa mai fac o cusca sau sa fac instructie cu fetele ?

#567
blackshepherd

blackshepherd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2016

View PostVox13, on 02 februarie 2016 - 21:15, said:

Am  2 catele  una de ciobanesc german de 3 luni si 2 saptamini si un ciobanesc de asia centrala de 4 luni .Pana acum o saptamina fetele  dormeau in aceeasi cusca .Mai nou cea de asia o fugareste pe nemtoaica noaptea din cusca , ziua dorm impreuna in cusca .Cusca este mare  ,ramine jumatate goala cu ele in ea .Sa mai fac o cusca sau sa fac instructie cu fetele ?

Da, mai fa o cusca mare si aseaz-o la distanta. Langa prima cusca bate momentan un tarus bine infipt in pamant si cumpara un lant gros de vreo 3 m, 2 carabine sanatoase, o curea zdravana si un vartej.
Mai tarziu vei stii ce sa faci cu ele.

Edited by blackshepherd, 02 February 2016 - 22:54.


#568
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

View PostDanyellll, on 13 ianuarie 2016 - 11:11, said:

Bunicu` lu a mea, are un ciobanesc de bucovina, numai cu tacamuri de pui ieftine o hraneste+ cate un pilaf cu 2 oua sparte si boabe ieftine. E ditamai animalul de mare. are 90-100kg, ljeer.
Ma da-l ploii de caine... tu stii ce e ala caine de 90 de kile? Lejer iti spun eu ca daca are 65, hai 70 de kile, ala e un caine zdravan si gras.
Pune-l pe cantar daca nu ma crezi, nu de alta dar poate vrodata dai peste un vet fara cantar si ala te crede pe cuvant..la o anestezie simpla ramane cainele adormit.



#569
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011

View Postblackshepherd, on 02 februarie 2016 - 22:53, said:

Da, mai fa o cusca mare si aseaz-o la distanta. Langa prima cusca bate momentan un tarus bine infipt in pamant si cumpara un lant gros de vreo 3 m, 2 carabine sanatoase, o curea zdravana si un vartej.
Mai tarziu vei stii ce sa faci cu ele.
Mai am un Rottweiler de 3  ani si sunt liberi prin curte .Se impaca pana la mancare ...si la mangaiat . Ciobanescul de asia  se aseamana cu rott dar are o tendinta de solitar,latra  mai mult si ii place sa fie mangaiat cat incape .Ii merge mintea  ,are apucaturi de felina .Cum este o catea  ciobanesc de asia crescuta fara accente de agresivitate la maturitate?

#570
suhade

suhade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.05.2006
Ciobanesc 10 luni (fetita), doctorul mi-a spus ca are rahitism. A facut 6 miacalcic si urmeaza sa o vada dupa o luna, sa decida daca mai face in continuare.
I-am dat petphos de la 4 luni, dar e cam degeaba, genunchii inca nu s-au indreptat si are oasele de la picioare foarte subtiri.
Am citit topicul si am inteles ca este bine sa-i dau gaturi de pui, vitamina C si suplimente cu condroitina, MSM, glucozamina, aplazyl, artrofort sau artrostop.
Intrebari : ce anume din cele enumerate mai sus ar trebui sa-i dau? Cum se administreaza vitamina C, ce cantitate, cat timp? In cazul suplimentelor de uz uman, cum se se administreaza, ce cantitate, cat timp?

#571
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. Articulatiile sunt una, oasele sunt altceva. Rahitismul este la oase, nu la articulatii.
Pentru rahitism, administrari de calciu si vit. D. In functie de cum recomanda medicul.
2. Vit. C, condroitina, MSM, glucozamina...etc. sunt pentru articulatii, nu pentru oase. Adica pentru cartilagii.
3. Gaturile de pui sunt si pentru oase, si pentru articulatii, fiindca contin si calciu (din os), si cartilaj. Dar pentru asimilarea calciului, va fi nevoie si de vit. D.

Adiministrarea de calciu (petphos) in cazul unui metabolism cu defect de asimilatie de vit. D, nu duce la nici un rezultat. Si eu cred ca, de fapt aici e problema. La vit. D.

#572
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
De fapt nu ai inteles mare lucru din moment ce insiri totul la gramada. Nu conteaza..
Problema e alta, ca probabil ai un caine genetic putin cam varza....si ca, probabil, poti sa-i dai si lapte de mama ca tot nu vei face zmeu din el.
Atata vreme cat e ok, nu schioapata, nu e gras, nu se vaita...ci doar e el subtirel...lasa-l in pace...ca ii dai o mancare mai buna, cand si cand cate o vitamina sa il mai ajuti sa compenseze posibile carente...aia e alra poveste...dar sa bagi invel de toate  ca sa il faci sa arate a ce iti imaginezi tu ca ar trebui sa fie...asta e o gluma...nu e si nu va fi, niciodata...sau va fi temporar dar cum il lasi din doape cum se va intoarce la ce ii e scris in gene.

Bagi bani aiurea, bani pe care trebuia sa ii bagi la achizitie intr-un genetic normal, bun adica...acum bagi degeaba ca intr-un sac si tot degeaba.

Lasa catelul in pace si doar, DOAR daca are carente, deficit, etc corectabile il poti ajuta, nu e musai...
doctirul sau crescatorul iti pot spune daca e vorba de asa ceva dar si doctorul ala trebuie sa stie caini, bine de tot...si crescatorul la fel, eventual ambii sa cunoasca bagajul genetic...
Altfel, uita si de doctor ca fara sa stii bine caini, fara sa fii pasionat, sa cunosti si ceva din spate....e greu..daca mai e si foame mare...baga calciu, ii facem vitamine, ii facem si perfuzii.. banu sa iasa...

Sorry, ca om care am plimbat ceva javre si am vazut inca pe o suta atatia....cam asta cred eu, daca nu sufera si daca mananca decent...ala e, poti schimba un 5-10%, poti face si rau dar costa cat nu face.

#573
Turzav

Turzav

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2016
Buna ziua!Am luat un caine ciobanesc de la unul ce are multe oi..el zice ca e de bucovina dar e imposibil pt ca urechile nu sunt asa mari si lasate iar labutele sun cam subtirele..bunicul zice ca daca are picioare mai subtiri nu creste asa de mare,este adevarat?nu sunt groase ca su unul de bucovina sau carpatin...sun mai subtirele,voi ce ziceti?

#574
jhonnytheman

jhonnytheman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.11.2009
Daca iei de la stana, sunt sanse foarte mici sa fie de rasa. Cel mai probabil este un metis.

Daca vroiai sa fie 100% ciobanesc de bucovina il luai de la crescator.

#575
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Doresti ciini sa iti apere turma de lupi.axezate pe kanggali.cu respect

Raspunsul este pt tipul cu turma de capre din pagina 2

#576
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu degeaba in Romania cei mai multi caini de stana sunt cei din rasele romanesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate