Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Duni sau Nessebar?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
awa78

awa78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.06.2009
as dori o parere de la cei care au vizitat hotelurile SOL BAY NESSEBAR PALACE-NESSEBAR si MARINA ROYAL -DUNI  care dintre ele este mai bun avand in vedere ca suntem familie cu copii ? animatie, mancare,curatenie? sau MIRAMAR -OBZOR

Edited by awa78, 09 February 2010 - 16:27.


#2
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007

 awa78, on 9th February 2010, 16:05, said:

as dori o parere de la cei care au vizitat hotelurile SOL BAY NESSEBAR PALACE-NESSEBAR si MARINA ROYAL -DUNI  care dintre ele este mai bun avand in vedere ca suntem familie cu copii ? animatie, mancare,curatenie? sau MIRAMAR -OBZOR

In Duni nu se mai gasesc locuri de vreo 3 sapatamani la agentii (cel putin la Marina Royal Palace - nu te uita ca pe site afiseaza; cand suni zic ca nu mai au). Daca mai ai putin noroc mai poti prinde in Nessebar.
Cea mai buna oferta pt Nesebar o au cei de la *****rs.
Eu am luat cu 20% reducere early booking - 3 nopti la 5 stele, all inclusive - 120Euro/pers.
au au doar la 10% reducere: http://www.******rs....nclusive_628_97

Edited by ferrellroo, 20 February 2010 - 17:37.


#3
doru.popa

doru.popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.04.2004

 Mr.Cod, on 11th February 2010, 09:33, said:

In Duni nu se mai gasesc locuri de vreo 3 sapatamani la agentii (cel putin la Marina Royal Palace - nu te uita ca pe site afiseaza; cand suni zic ca nu mai au). Daca mai ai putin noroc mai poti prinde in Nessebar.
nu se mai gasesc locuri pt. paste sper; sau si pt. iulie-august este plin?

#4
Mr.Cod

Mr.Cod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 06.05.2007

 doru.popa, on 12th February 2010, 12:50, said:

nu se mai gasesc locuri pt. paste sper; sau si pt. iulie-august este plin?
Pt Paste e problema cu locurile. Pt vara sunt destule.

#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005
Am fost in ambele locatii.

Oricare dintre ele este o alegere excelenta, depinde ce-ti doresti.

Ca si curatentie si mancare, ambele sunt absolut OK.

Diferentele semnificative (din punctul meu de vedere) sunt astea:

Duni:
+ plaja si marea (Blue Flag) - eu inca n-am vazut o apa atat de curata in Marea Neagra.
- divertisment pentru copii - au echipe de animatie OK dar nu au tobogane acvatice /mini aquapark. Pentru ai mei copii, asta-i conditie sine qva non !

Nessebar
+ divertisment pt. copii (inclusiv mini-aquapark);
- plaja foarte mica, ingusta si apa nu prea grozava (intrare mai abrupta, ceva pietre in apa).

#6
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Am rezervat si eu la Sol nessebar Palace 5* intre 1-8 iulie asta pt ca am castigat un voucher cu o reducere de 25% caci altfel nus tiu daca as fi incercat Bulgaria. Sunt un pic indoita de alegere asa ca daca ati fost pe acolo, mai multe detalii nu ar strica. Cred ca e ideea aia ca e tot marea noastra, nu e mediternana aia albastra si frumoasa pe care o ador eu si cred ca de asta am indoieli.
Deci, daca ati fost, cum e mancarea ? Animatia ? Ai ce face pe acolo ? am inteles ca orasul vechi e frumos de vizitat, dar altceva? parca nu as vrea sa stau inchisa in hotel toata ziua. Poate ceva excursii ....

Multumesc !

#7
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 Delphinash, on 8th April 2010, 12:33, said:

Am rezervat si eu la Sol nessebar Palace 5* intre 1-8 iulie asta pt ca am castigat un voucher cu o reducere de 25% caci altfel nus tiu daca as fi incercat Bulgaria. Sunt un pic indoita de alegere asa ca daca ati fost pe acolo, mai multe detalii nu ar strica. Cred ca e ideea aia ca e tot marea noastra, nu e mediternana aia albastra si frumoasa pe care o ador eu si cred ca de asta am indoieli.
Deci, daca ati fost, cum e mancarea ? Animatia ? Ai ce face pe acolo ? am inteles ca orasul vechi e frumos de vizitat, dar altceva? parca nu as vrea sa stau inchisa in hotel toata ziua. Poate ceva excursii ....

Multumesc !
si eu plec aici la inceputul lui iunie. dupa ce ma intorc iti pot da mai multe detalii. de curiozitate cat ai platit? eu dau 714 euro/7 nopti/ 4 persoane adulti.

#8
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 jjy, on 8th April 2010, 12:50, said:

si eu plec aici la inceputul lui iunie. dupa ce ma intorc iti pot da mai multe detalii. de curiozitate cat ai platit? eu dau 714 euro/7 nopti/ 4 persoane adulti.

661euro/camera dubla cu vedere la parc.

#9
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Informatii de ultim moment...se pare ca pentru marina royal palace , duni , pentru rezervarile ce cuprind perioada 01.07 - 10.07, managementul statiunii a luat masura sa anuleze toate rezervarile deoarece au 180 de camere overbooking pentru acea perioada

#10
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
jjy, te-ai intors cumva de la Sol palace ? Imi poti spune cum a fost ? cum e mancarea, atmosfera, parcarea ne ingrijoreaza destul de mult, piscinele, camerele, e curat ?

Si as mai vrea sa stiu ceva pt cei care ati fost la acest hotel, daca stiti la ce ora se face check in-ul ?

merci frumos !

#11
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Cei care ati fost la Sol Palace nessebar stiti cumva daca internetul este free, intra in all inclusive? Ca am inteles ca parcarea o platesc, safe-ul il platesc...nu m-ar mira sa platesc si internetul. Si daca stiti cumva daca functioneaza wireless-ul si in camere.

Merci !

#12
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005
Tocmai am revenit de la SOL Nessebar Palace.

Deci, @delphinash , daca nu-i prea tarziu, ai niste raspunsuri:

1. Parcarea - este ultra-mega-full !
Daca la Sol Nessebar Bay / Mare mai puteai gasi cate-un loc, la Palace nici vorba - are si cea mai mica parcare dintre cele trei hoteluri - 55 locuri + garaj subteran (cea mai mare fiind la Bay).

Se parcheaza vis-a-vis de hotel, pe marginea drumului, sau pe troturarul din fata hotelului.
Nu sunt probleme cu politia (locatia nu se afla in oras) sau de alta natura.
Masina mea a stat 3 zile parcata in strada iar in ultimele 4 in parcarea hotelului (am avut putin noroc - in momentul in care am mers sa iau ceva din masina, paznicul parcarii mi-a facut semn ca este un loc liber si am mutat masina in parcare).
Pentru gestul binevoitor, a primit 5 euro.

So, cu mega-bafta, poti prinde un loc si in parcare, dar nu te baza pe asta.

2. Mancarea a fost buna spre foarte buna. De fapt, cea mai buna din cate am mancat in Bulgaria (si am fost de 2 ori chiar in acest complex, dar la celelalte doua hoteluri Bay/Mare de 4*).
La la fiecare dintre mesele principale (pranz si cina) erau cel putin 4 feluri de carne (porc, vita, pui si peste) + intr-o zi miel, in alt zi pestele zilei etc ...
Un lucru de laudat - lipsea un anume condimet care de regula il intalnei in majoritatea mancarurilor bulgaresti, condiment al carui gust nu-mi placea deloc !

3. Bautura - cum se stie, de productie locala.
Vinul varsat, al, rose si rosu .... asa si asa.
Alcoolul - wisky, vodca, gin ... baubile.
Berea - la halba, rece si buna !
Cafea buna ! (eu cu asta am suferit datile trecute - cafeaua infecta)

3. Check-in - daca nu mai insel, in mod oficial, incepe de la ora 14:00.
Noi am ajuns la 14:15 si ne-au cazat imediat.
In alt an, am ajuns la ora 13:00 si la fel, am fost cazati imediat.

4. Curatenia in camere - exemplara.
Chiar ma enerva faptul ca schimba zilnic prosoapele desi nu erau lasate pe jos.
Drept multumire, am gratulat-o pe tanti cu vre-o 12 leva (ce mi-a ramas prin buzunare).

5. Internet:
Este internet wireless gratuit in holul de la receptie si la Pool bar.
In functie de pozitia camerei, poti priinde (sau nu) internetul.
Senzatia mea este ca, cel putin in camerele cu vedere la mare, te poti conecta (in balcon, la et. 8, aveam semnal bunicel - 2/3 linii).

6. SE PLATESTE (nu este inclus in all inclusive):
- Seiful din camere - useless, noi am lasat la vedere DVD portabil, aparat foto, niste bani marunti si nu s-a miscat un cap de ata (banii i-am lasat totusi in
geanta, in dulap);
- MINIBARUL din camera (lista de preturi este pe el, sub forma unei fise de consumatie);
- Cocteilurile (altele decat cele din meniul all-inclusive) si bauturile de import);
- Parcarea (dar eu n-am platit nefiind practic in parcarea amenajata).
Anyway, am vaut ca totusi, parcarea platita are avantajul de ati pastra locul  din parcarea in cazul in care vrei sa iesi cu masina);
- Sezlongurile si umbrelele de pe plaja (6 leva/zi) - plaja neaparyinend complexului SOL;
Au amenajat si ei un loc cu sezlonguri si nisip langa mare (vorba vine, ca trebuia sa cobori niste trepte pana la mare) in zona hotelului Bay;
- TERENURILE DE TENIS - cu asta am luat tzeapa stiind din anii trecti ca sunt gratuite !.
Anul acesta sunt inchiriate unei scoli de tenis si utilizarea lor se plateste (16 leva/ora intre 8 si 17:00; 20 leva/ora dupa ora 17:00 / 24 leva/ora in nocturna sau in week-end.

7. Piscinele - faine, apa curata, dar eu nu am servit anul asta nici macar o baie in piscine.
Am preferat marea.
Desi plaja este foarte ingusta in zona respectiva, apa in schimb a fost exceptionala - curata, limpede, calda !
Nu-mi venea sa cred ca este vorba despre Marea Neagra !
Cand am timp sa descarc pozele, pun si-aici cateva cu marea !

Copii in schimb, s-au mai balacit in piscine si in special la tobogane.
Si o zi, cand a plouat si a fost innourat, au fost la piscina interioara.
Faina si asta.

8. Alte informatii utile:
a) Schimb valutar - la receptie este ghiseu de schimb valutar dar cursul este foarte prost (1,83 lev/1 Euro). Am vazut ca acceptau si lei dar nu stiu cursul.
Recomand sa utilizati cardul pentru retragerea de numerar.
Exista in holul de la receptie un ATM (OTP BAnk).
Eu am un card Maestro Mondo in lei si cu asta am retras numerar, am patit in benzinarii, etc.

B) Vigneta - eu am luat dintr-o benzinarie de dupa granita - ghiseul din vama fiind inchis.
Am luat doua vignete de cate 7 zile (eu plecand practic in cea de-a 8-a zi);

c) Daca vreti sa mergeti la aqua-parc (sunt doua - la Nessebar si la Sunny Beach) utilizati microbuzele gratuite ce au statie exact in fata hotelului.
Recomand aquaparcul din Nessebar (este mai mare, cu mai multe atractii si mai putin aglomerat decat cel din Sunny Beach).
La fel, pentru vizitarea Nessebarului vechi, luati autobuzul nu taxiul (sau, daca nu-i prea cald, puteti face o plimbare de cca. 3 km pe jos).

PS: Se vede faptul ca au foarte muti turisti romani - exista si un post TV Romanesc (e drept ca-i TVR International) si exista si pliante / instructiuni in limba romana !

Una peste alta, noi ne-am simtit bine si daca nu aveti ghinion cu vremea, nu vad de ce nu ar fi asa si pentru voi !

Edited by marr, 05 July 2010 - 11:39.


#13
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Da, am revenit si eu de la Sol Palace. Marr a spus cam tot ce era de spus. Per ansamblu a fost ok cu mici exceptii legate de AI, intr-adevar se platesc multe in plus. Vremea a fost ok, apa f buna si chiar limpede si curata, plaja ok cea mai din stanga, mai lata si mai putin populata decat cea din dreptul hotelului. Mncarea ok, bauturile unele bune altele spalte, vinul era ok. Animatia asa si asa, destul de liniste in timpul zilei. Parcarea lasa de dorit, cu spaga se rezolva insa. Camerele f mari si curate, piscinele la fel, restaurant dragut si locurile de luat masa, acele corturi, f elegante. Mi-a placut locatia, arata "altfel".
Nu stiu ce sa va mai zic, daca va intereseaza ceva anume intrebati.
Merci Marr :), eram acolo cand am citit mesajul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate