Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 

Python sau PHP?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Cosmyn-

Cosmyn-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.07.2008
Am observat o chestie, marile site-uri ale internetului nu au la baza limbaje obisnuite pe care majoritatea le folosesc.. cum ar fi PHP, oare de ce? de exemplu youtube a fost rescris in totalitate in python, iar google la fel are si el la baza python + c.. intrebarea mea e de ce? cu ce e mai bun python decat php? avantaje.. dezavantaje? trebuie sa fie un motiv.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Python are multithreading [1], poti programa usor functional si pe sisteme distribuite/clustere, are o gramada de librarii, atat standard cat si facute de comunitate, si e usor sa rescrii parti initial scrise in python ca extensie C pentru CPython. Python are o istorie, si un plan pe termen lung. Dezvoltarea limbajului se face pe baza unor standarde peer-reviewed [2], nu ca in PHP unde programatorii implementeaza ce au chef, cand au chef. Toate astea nu le vezi in PHP.

Ah, ca vezi "scripturi PHP", exista o gramada, mult mai multe decat in Python. 50% scrise cu picioarele, vreo 20% bine intentionate, dar tot cu greseli, 10% facute de programatori care stiu ce fac, dar tot cu greseli, partial din cauza ca PHP te stimuleaza sa faci lucruri gresit. Trage linie si aduna-le.

PS: procentajele sunt scoase din burta dar se apropie de ce am vazut eu in viata reala.

[1] facand abstractie de GIL, care se pare ca in practica simplifica userland-ul, chiar daca se pierde din paralelism.
[2] http://www.python.org/dev/peps/

Edited by OriginalCopy, 08 February 2010 - 23:12.


#3
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
In plus, poti scrie librarii/module Python direct in C, tot ceea ce iti trebuie vine deja in pachetul standard (fisiere de definitii), module pe care apoi le poti folosi direct in Python fara nicio problema. De asemenea, cum a zis OriginalCopy, exista o varietate vasta de alte module/librarii pentru Python, imi vine un exemplu foarte bun in minte si anume Psyco, care permite compilarea buclelor/bucatilor de cod pretentioase direct in cod masina, ceea ce poate aduce un spor substantial de performanta, wxPython pentru dezvoltare grafica, PyWin32, ca si extensie pentru Windows (ofer module cu functii, de exemplu, pentru enumerare de procese/librarii incarcate, terminare proese, etc.) si multe altele, care fac din Python de departe un limbaj mai bun ca PHP. Si da, cum a mai zis OriginalCopy, e scris cu cap, e foarte stabil, si ii prevad un viitor insorit. :)

#4
Cosmyn-

Cosmyn-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.07.2008
Ok, am inteles, dar python se poate rula doar din IDLE, cel putin asa am inteles eu, de exemplu eu fac un script in python si vreau sa i-l dau cuiva, el trebuie sa-si instaleze python, nu e ca un executabil, i-l dai il ruleaza si gata..  in plus de asta sunt putine servicii de hosting care ofera suport pt python.

Edited by Cosmyn-, 09 February 2010 - 15:12.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 Cosmyn-, on 9th February 2010, 15:09, said:

sunt putine servicii de hosting care ofera suport pt python.
Pai asta ce treaba are in poveste daca tu ai amintit de firme ce au propriile servere de hosting ? Ori esti clientul ce are control in treaba asta ori esti unul care depinde de altul si joci dupa ce are asta din urma ?

#6
Cosmyn-

Cosmyn-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.07.2008

 neagu_laurentiu, on 9th February 2010, 15:22, said:

Pai asta ce treaba are in poveste daca tu ai amintit de firme ce au propriile servere de hosting ? Ori esti clientul ce are control in treaba asta ori esti unul care depinde de altul si joci dupa ce are asta din urma ?

Voiam sa scot in evidenta ca python nu se poate rula orisicum, stii.. cum e si sloganu ala de la java "write once, run everywhere"..

#7
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
si la java trebuie sa ai instalata java pe masina unde vrei sa rulezi programul :) , ca altfel nu merge. La php la fel

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
python se poate rula doar din IDLE, cel putin asa am inteles eu
Ai inteles gresit.
$ python.exe hello.py
Hello world!
$

Quote

Voiam sa scot in evidenta ca python nu se poate rula orisicum, stii.. cum e si sloganu ala de la java "write once, run everywhere"..

VPS-urile sunt relativ ieftine in ziua de azi

#9
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
Poti distribui o aplicatie python sub forma de bytecode.
Poti distribui codul sursa in clar si anumite componente le scrii in C si le distribui compilate.
Poti distribui o aplicatie impachetata cu py2exe sub forma de executabil windows.
In functie de aplicatie, o poti compila pt JVM cu Jython.
Sau poti incerca IronPython pentru .NET
etc...

Cat despre hosting, un VPS costă azi cat costa un cont de shared hosting acum cativa ani (un cont pe bune, nu de genul "nelimitat la $9.99" urmat de zeci de restrictii ascunse prin contract)

#10
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Ca tot se vorbeste despre un subiect care imi place - cum e Python la programare web? Adica se poate scrie cod direct in python si se poate rula ca in php? Sau e obligatoriu sa se foloseasca django sau alt framework pentru web? Eu fac programare web de mai multi ani si m-ar interesa in primul rand acest aspect, mai putin programarea desktop.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

 denied, on 10th February 2010, 21:52, said:

Adica se poate scrie cod direct in python si se poate rula ca in php?
Se poate in multe feluri. De exemplu analizeaza mod_python pentru Apache: http://webpython.cod...her_hello_world

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
sau mod_wsgi, care ofera ceva mai multa performanta.

#13
denied

denied

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 08.09.2005
Si ca sa ma edific complet, ce ar avea in plus Python la programare web in plus fata de PHP? Castig viteza la scris cod? Ruleaza site-urile mai rapid? E mai sigur/stabil? Alte avantaje?
Multumesc.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dupa cum am spus deja, scaleaza mai bine orizontal (vezi wsgi, de care am spus deja).

Nu e mai "sigur/stabil". Nimic nu e "sigur/stabil". Unele limbaje te stimuleaza sa gandesti cand programezi (java, python, c/c++), altele nu (php, javascript). Acum nu spun ca nu se poate scrie ceva bun in php sau javascript. Spun ca majoritatea programatorilor care incep cu PHP si raman la acel nivel nu vad si alte lucruri; read: PHP nu iti deschide ochii destul.

#15
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Mie imi place Perl-ul.  Oricare din astea 3 sunt la fel de bune.

Off topic: Nu as scrie nici un program mai lung de 100 de linii intr-un din limbajele astea.

Edited by trident, 07 March 2010 - 02:05.


#16
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

 trident, on 7th March 2010, 02:03, said:

Mie imi place Perl-ul.  Oricare din astea 3 sunt la fel de bune.

Off topic: Nu as scrie nici un program mai lung de 100 de linii intr-un din limbajele astea.

Sigur nu te referi 100.000 de linii?

#17
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Faptul ca poate sunt aplicatii de zeci, sute de mii de linii de cod scrise in astea 3 nu implica inexistenta altor limbaje mai potrivite pentru proiecte de dimensiune mare.  Daca ai de sapat un canal poti fie sa folosesti lopata  fie escavatorul.
Oricum nu este un vs intre astea 3 si altceva.

#18
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

 denied, on 10th February 2010, 21:52, said:

Adica se poate scrie cod direct in python
Poti face programare web in orice limbaj (inclusiv assembly).

 denied, on 11th February 2010, 20:10, said:

Castig viteza la scris cod?
Castigi in special viteza la citit si inteles cod deja existent (foarte important cand trebuie sa modifici un proiect vechi de cativa ani).

 trident, on 7th March 2010, 11:04, said:

limbaje mai potrivite pentru proiecte de dimensiune mare.  Daca ai de sapat un canal poti fie sa folosesti lopata  fie escavatorul.
Comparatie irelevanta. Un limbaj de programare nu se alege in functie de "dimensiunea" proiectului, ci in functie de alte cerinte. Dar acestea, intr-un episod viitor.

 OriginalCopy, on 11th February 2010, 20:19, said:

Unele limbaje te stimuleaza sa gandesti cand programezi (java, python, c/c++), altele nu (php, javascript).
Javascript te stimuleaza sa gandesti... daca vrei. Insa, dupa cum spunea si Douglas Crockford in prezentarile lui, foarte putini invata js inainte de a lucra in el. Multi invata Java inainte de a lucra in Java. Multi invata Python inainte de a lucra in Python. Dar aproape nimeni nu invata Javascript.

Edited by ciuly, 09 March 2010 - 16:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate