Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

CASARE UTILAJ

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007
Buna ziua

Rog solutii la problema mea:
In anul 2008 am cumparat un utilaj cu suma de 20 000 Euro.
La sfarsitul anului 2009 utilajul s-a defectat. Cu stupoare am constatat ca daca ar fi sa-l repar reparatia ar depasi valoarea de achizitie a utilajului.
Asta deoarece utilajul este destul de vechi (de prin anii 80),fiind foste utilaje comuniste.
Prin urmare ar fi mai simplu sa cumpar alt utilaj decat sa-l repar pe cel actual.Oricum in momentul actual nici una din variante nu sta in picioare din cauza crizei economice.
Am intrebat contabila daca pot casa utilajul.Acesta mi-a spus ca nu crede ca este posibil deoarece utilajul nu s-a amorsat intr-un an de zile.
Prin urmare eu ce fac:stau cu o gramada de fiare pana se amorseaza ca sa le pot duce la fier vechi sau exista alta varianta disponibila ca sa scap de fiare.

Multumesc anticipat pemtru raspuns!

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ai putea vinde utilajul - pentru asta, conditia de amortizare a investitiei nu este necesara.

#3
the_winner

the_winner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 29.10.2007

View Postpelikanu, on 6th February 2010, 23:10, said:

Ai putea vinde utilajul - pentru asta, conditia de amortizare a investitiei nu este necesara.


EXCLUS .Nu gasesc cumparator pt el.E defect,vechi si destul de exclusivist.Ii cam cunosc pe toti din domeniu.
Eventual ca pese de schimb.Dat nu cred ca e o solutie la ora actuala.Nu lucreaza nici macar ceilalti posesori de asemenea utilaje.
In cazul vanzarii valoarea trebuie sa fie obligatoriu cea care a mai ramas de amorsat sau poate fi oricare?

#4
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Din ce stiu amortizarea se face pe perioada duratei normale de functionare. La autoturisme e 4-6 ani de exemplu. Adica daca Firma X ia Logan nou, il amortizeaza in 4-6 ani. Daca firma Y cumpara Loganul ala SH de la firma X dupa 6 ani de amortizare, nu cred ca mai trebuie sa-l amortizeze si ea in alti 4-6 ani. Ai aici lista de perioade de amortizare, vezi cat are utilajul tau (nu stiu daca e ultima, cea in vigoare, verifica).

Daca zici ca e vorba de un utilaj vechi, defect si eventual ai si o constatare scrisa de la un service ca reparatia te costa mai mult decat valoara de achizitie, atunci nu cred ca se supara nimeni daca-l vinzi la pret de fier vechi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate