Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Nemurirea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#19
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005

Navarre, on Jun 16 2005, 11:37, said:

Skodilă, am spus doar că proștii nu merită nemurirea, după mine prost însemnând oricine nu e capabil să-și recunoască limitele, să învețe și să aplice ce învață. Orice om care simte ură, invidie, care nu are recunoștință pentru nimic din tot ce folosește moca pe pământul ăsta, ba chiar se kk pe toți și pe toate, pentru mine e nevrednic de așa ceva neprețuit. Noroc că eu nu sunt Dumnezeu...  :console:   :kisstogether:

<{POST_SNAPBACK}>


inseamna ca nimeni nici nu poate visa la nemurire.
acuma ma intreb io: de ce toti oamenii viseaza la nemurire? daca tot nu se poate, si e ceva imposibil, de ce visam?
adica oamenii au visat sa zboare, si zboara. dar visul cu nemurirea pare cam irealizabil. de ce  visam la el?

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
mars0212: Dacă nimeni nu moare înseamnă că nimeni nu se naște...:ciocan:

#21
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

malone6x6, on Jun 16 2005, 11:28, said:

Nu neaparat. Si raul s-ar perpetua nu?

bb_dima zi unde si incerc sa ma explic. No flames, please!

<{POST_SNAPBACK}>

A, nu mă refeream la postu' tău, mă refeream la topic, ca subiect în general... scuze pentru neînțelegere...  ;)  Da' nu pe bune, așa sunt eu, bag flames repede?!  :confuzzled:

Simpatic este că există o asemenea "poțiune". E gratis și e la liber. Cine are urechi de auzit, aude, cine nu...

#22
sandra

sandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.05.2005

Navarre, on Jun 16 2005, 11:37, said:

Sandra, tot ce spui tu e adevărat, cu excepția termenului apokalypsis, de care e evident că habar n-ai ce înseamnă. Dar ești pe drumul cel bun, nu știi încă totul, deci nu ești proastă.  :kisstogether:
Skodilă, am spus doar că proștii nu merită nemurirea, după mine prost însemnând oricine nu e capabil să-și recunoască limitele, să învețe și să aplice ce învață. Orice om care simte ură, invidie, care nu are recunoștință pentru nimic din tot ce folosește moca pe pământul ăsta, ba chiar se kk pe toți și pe toate, pentru mine e nevrednic de așa ceva neprețuit. Noroc că eu nu sunt Dumnezeu...  :console:   :kisstogether:

<{POST_SNAPBACK}>

de ce, pentru ca am spus "inventata"? e o nuanata, am crezut ca se intelege si fara ghilimele, daca nu la asta te referi lumineaza-ma si pe mine :) sunt dornica sa invat.  :blink:

#23
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
A zis bine cineva mai sus că toți suntem nemuritori dar nu datorită perpetuării genetice..
Nemurirea nu se referă la persoană, a ,,descoperi" că ești nemuritor e ca și cum ți-ai aduce aminte de ceva ce ai uitat.. e un fel de regăsire..

Mulți au încercat să găsească mijloace pentru nemurirea fizică, și mulți au murit din cauza asta (alchimie).. dar, deși viața corpului poate fi prelungită destul de mult, acesta va trebuie să se descompună în elementele care l-au alcătuit..
Adevărata nemurire nu este una fizică.. ci ea este identificarea cu ceea ce nu se schimbă.. Ce nu se schimbă? Fiecare va trebui să descopere asta..

Există numeroase tehnici pt. prelungirea vieții, pe scara vieții există pasul șoarecelui, al omului, al broaștei țestoase.. De ce trăiește broasca țestoasă așa de mult? Pentru că ea respiră mult mai lent decât un șoarece.. procesele biologice se încetinesc, oxidările sunt mai lente, etc..
Nemurirea? Cine moare? Nașterea și moartea? Niște simpe iluzii.. Din punct de vedere al Absolutului există viața care supraviețuiește prin crearea și distrugerea permenentă a formelor și numelor..

Edited by zippy99, 16 June 2005 - 11:52.


#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
zippy99: ți-ai luat pastilele?

#25
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

mufa, on Jun 16 2005, 11:52, said:

zippy99: ți-ai luat pastilele?

<{POST_SNAPBACK}>


alea pentru nemurire? mda..

#26
Navarre

Navarre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.06.2005

Skodaru, on Jun 16 2005, 12:41, said:

inseamna ca nimeni nici nu poate visa la nemurire.
acuma ma intreb io: de ce toti oamenii viseaza la nemurire? daca tot nu se poate, si e ceva imposibil, de ce visam?
adica oamenii au visat sa zboare, si zboara. dar visul cu nemurirea pare cam irealizabil. de ce  visam la el?

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru că tot reluăm topicul cu Dumnezeu, fiindcă am fost creați asemănători lui, în conformitate cu scopul lui de a stăpâni și supraveghea iubitor pământul, simplul fapt că ne punem problema nemurii dovedește că am avut o dată această calitate, desigur, nemurirea nu se acordă automat, deci a fost retrasă pentru specimenele descrise de mine în postul anterior.

sandra, on Jun 16 2005, 12:48, said:

de ce, pentru ca am spus "inventata"? e o nuanata, am crezut ca se intelege si fara ghilimele, daca nu la asta te referi lumineaza-ma si pe mine :) sunt dornica sa invat.  :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Vorbeam de apocalipsă, termenul tradus din greacă în engleză este revelation/descoperire, deci nicidecum distrugere sau anihilare de proporții terestre. Te ajută cu ceva?

#27
Navarre

Navarre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.06.2005

zippy99, on Jun 16 2005, 12:51, said:

Nemurirea? Cine moare? Nașterea și moartea? Niște simpe iluzii.. Din punct de vedere al Absolutului există viața care supraviețuiește prin crearea și distrugerea permenentă a formelor și numelor..

<{POST_SNAPBACK}>


Mda, se putea să nu am iluzia că zippy va posta?

#28
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Trupul duce lipsă de timp nu Ființa noastră adevărată Navarre..

#29
Navarre

Navarre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.06.2005

zippy99, on Jun 16 2005, 13:04, said:

Trupul duce lipsă de timp nu Ființa noastră adevărată Navarre..

<{POST_SNAPBACK}>

Zippy, dihotomia trup-suflet, altă bălărie menită să amorțească intelectul, e alt subiect.

#30
sandra

sandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.05.2005

Navarre, on Jun 16 2005, 11:57, said:

Vorbeam de apocalipsă, termenul tradus din greacă în engleză este revelation/descoperire, deci nicidecum distrugere sau anihilare de proporții terestre. Te ajută cu ceva?

<{POST_SNAPBACK}>

Da, merci :)

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Mda, s-a vărsat și threadul ăsta. :(

#32
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

Navarre, on Jun 16 2005, 12:07, said:

Zippy, dihotomia trup-suflet, altă bălărie menită să amorțească intelectul, e alt subiect.

<{POST_SNAPBACK}>


n-ai inteles..

#33
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
bb_dima nu am observat asta, scuze daca se intelege ca tu bagi repede flames. Pur si simplu ma oboseste sa raspund la ele si incerc sa le evit.

Eu cred ca dorinta de nemurire e un reflex al instinctului de supravietuire. Si am si o alta observatie aici: dea lungul timpului - probabil tot dirijat genetic - instinctele isi schimba intensitatea si forma sau dispar unele si apar altele.

#34
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Băi băieți, aveți grijă că nisipul se scurge în clepsidră și voi, în loc să trăiți (bine!  :w00t: ), vă gândiți cum să nu muriți...

#35
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
zippy99, astea sunt chestii gandite de oameni batrani care mai aveau putin si dadeau coltul si se ofticau ca nu pot sa traiasca pe bune la nesfarsit.

#36
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
"Dar la ce shi cui ii poate folosi nemurirea, cand satul de zile, fiecare tanjeste dupa odihna?" Parazitii - Metode clasice de sinucidere. :D

Chiar daca ar exista o potiune a nemuririi, alegerea apartine fiecaruia. cei care se simt bine in papucii shi pielea lor or sa se moara (:D) sa faca rost de ea, iar cei care abia asteapta sa se curetze, n-or sa aiba altceva de facut decat sa astepte. intrebare. in lumea nemuritorilor, cine vrea sa fie un gunoier nemuritor? oare or sa existe cersetori nemuritori? cum o fi sa cersesti o veshnicie? oare or sa existe curve nemuritoare? ce sens o sa mai aiba "puscarie pe viata"? :D

cat despre absolutrelativismele lui zippy... leave that to professionals. shi daca chiar ai treaba cu "za other side" nu te apuci sa dai iluminare la pachet intregii lumi :P, o tzii pentru tine shi eventual un ucenic, cand simti ca ti-e sfarsitu aproape :P.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate