Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

DIGI.MOBIL - probleme cu serviciile și echipamentele

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7852 replies to this topic

#7669
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 30.08.2006

View PostPORTOCAL, on 26 septembrie 2021 - 17:43, said:

M-a deranjat solutia cu Vowifi inchis si fara 5G si am cerut sa imi trimita si aceste "recomandari" in scris, ceea ce a refuzat sa faca.
Sa presupunem ca iti trimitea scris....ce urma sa faci? Scris la ANCOM? OPC? Iti pierzi timpul.
Tara duduie de IT-isti si sectorul telecom e tot acolo bagat ca na trebuia sa aiba si ei deducerea de impozit!
Atata timp cat este o explozie de ingineri de optimizare/integrare/tratare plangeri care nu stiu ce este VOLTE/VOWIFI/CSFB/CS/PS ce asteptari ai de la cei care iti raspund la telefon?

View PostPORTOCAL, on 26 septembrie 2021 - 17:43, said:

Stiu ca din punct de vedere tehnic asta este situatia, insa eu ca si client sunt nemultumit.
Probabil ca dai putin si nu ai ce sa ceri, te multumesti cu putin. Altceva nu am ce face.
Daca esti o persoana care are nevoie de internet in timpul apelului(conferinte etc) dar si care vorbeste la telefon mult in deplasare in tara iti recomand sa ai in vedere alt operator. Exclud o problema de cost sa fim seriosi(daca faci bani cu ajutorul telefonului/nu poti fara el poti aloca un 10-15euro pe luna).
Daca insa e mai mult asa vorbit cu persoane apropiate si poti inchide/resuna nu ai decat sa faci asa!
Daca insisti sa ai si Digi din diverse motive(poate esti mai mult plecat din tara...nu stiu)->vowifi prin date mobile de la alt operator care merge mai bine(atat ca trebuie terminal separat).
Este greu sa faca minuni cu ceea ce are Digi in prezent! De lucrat se lucreaza/apar statii noi....dar nu ajunge mereu!

Edited by yblu, 26 September 2021 - 18:21.


#7670
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
Pai cam stau in strainatate si am folosi roamingul cand am avut nevoie, dar e frustrant, aia este.
Nu am o problema de cost (am trei abonamente digi din care folosesc numai unu) :)) dar imi place ideea de a avea vowifi.

#7671
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru Ro poti folosi ca alternativa un eSIM de la Orange.
Muti datele pe el, iar vocea o tii pe numarul tau de Digi. Ca sa nu portezi.
In felul asta ai si voce Digi si date mobile Orange in zone unde nu ai semnal de internet bun la Digi.
Exploreaza ideea si poate te ajuta cineva cu un e-sim Orange de test, daca intamplator ai prieteni care sunt pe Orange.

Ca numar principal pe Orange, nu recomand. Din varii motive, inclusiv Roamingul mai avantajos+vowifi in Roaming de la Digi.

Stiu ca inca se mai poate face abonament pe 1 luna (desi in magazine zic ca nu), ca sa testezi asa.
Eu am facut anul trecut niste teste cu un abonament amarat, pe 6 luni... si l-am portat la Digi dupa cele 6 luni, pentru ca era unul din numerele mele.
In afara de viteza la internet mobil care a fost net superioara in anumite zone, in rest nu m-a dat pe spate, tinand cont ca am gasit zone cu semnal foarte bun la Digi si lipsa sau foarte slab la Orange.
Deci pentru date, ocazional, mai ales ca ai nevoie si de business, il poti tine ca back-up sau alternativa.
Ca numar principal, NU.

Edited by MELODY, 26 September 2021 - 21:34.


#7672
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca muta datele pe Orange cu ce il ajuta, vowifi digi nu o sa treaca niciodata pe acolo fiind același telefon.

Sau ii sugerai sa faca hotspot de pe alt telefon cu orange esim (la fel de bine poate fi orice alt operator)? Ca aia e singura soluție.

Edited by MembruAnonim, 26 September 2021 - 21:28.


#7673
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 21.03.2005
Ai dreptate :)

#7674
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Pai rezolva problema ;)
Vorbeste pe Digi iar waze merge prin datele orange.

Edited by alexa32, 26 September 2021 - 21:40.


#7675
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam toate telefoanele dualsim comuta datele pe sim-ul pe care se face voce in momentul in care intra un apel. Apple, Samsung, Xiaomi sigur fac asa.

Deci daca faci date prin orange si intra apel pe digi, datele trec pe sim-ul Digi.

Doar Huawei-urile mai noi stiau sa faca voce sim1 + date sim2 simultan, si doar in cazul in care apelul vocal era volte.

Poate chipseturile noi de la Qualcomm or integra si functionalitatea asta, sa ramana independent sim-ul de date de cel cu vocea...

Edited by MembruAnonim, 26 September 2021 - 21:44.


#7676
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Sa inteleg ca daca imi intra apel pe Digi in cazul meu, datele mobile se schimba auomat din Vodafone in Digi?
Ce se intampla dupa terminarea apelului? Revin pe Vodafone datele?

Attached Files



#7677
reyxd

reyxd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.03.2021
Pot confirma eu ca da. Daca folosesc datele Vodafone si efectuez/primesc un apel pe nr Digi, datele trec pe Digi. Terminal: Galaxy A50

Dupa ce apelul se termina, datele revin pe Vodafone.

Edited by Dany_Darke, 27 September 2021 - 12:45.


#7678
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 21.03.2005
Am vazut ca acum este eSIM la Yoxo... cred ca e cel mai ieftin pentru test, perioada contractuala minima...

#7679
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View PostMembruAnonim, on 26 septembrie 2021 - 21:40, said:

Cam toate telefoanele dualsim comuta datele pe sim-ul pe care se face voce in momentul in care intra un apel. Apple, Samsung, Xiaomi sigur fac asa.

Am incercat acum cu Huawei P30 pro.
Apel pe sim 1 cu datele pe sim 2.
Datele au ramas pe sim 2.
Am incercat chiar si un speedtest care mi-a confirmat ca arata corect, dar viteza era mult mai mica.

#7680
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 06.03.2004
Unele modele Huawei permit treaba asta.
P30,P40 sunt printre ele.

#7681
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am si spus in acelasi post, doar Huawei-urile mai noi am vazut sa faca asta. De la seria P30 in sus, respectiv Mate20.

#7682
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Nu imi mai functioneaza wifi calling pe s21 ultra. Problema e de aproape o zi, nu am umblat la configuratii. E activat wifi calling si pe simul celalalt de la vodafone functioneaza perfect in continuare.

La voi merge?

#7683
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,373
  • Înscris: 03.04.2004
Merge

#7684
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.10.2015

View Postscooby2008, on 08 octombrie 2021 - 03:12, said:

Nu imi mai functioneaza wifi calling pe s21 ultra. Problema e de aproape o zi, nu am umblat la configuratii. E activat wifi calling si pe simul celalalt de la vodafone functioneaza perfect in continuare.

La voi merge?

Sotia mea e cu el off de 2 saptamani. S21 Ultra 5G,

#7685
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,373
  • Înscris: 03.04.2004
S21u

În mod avion intra rapid

Attached File  Screenshot_20211008-231320_Wi-Fi Calling.jpg   61.58K   29 downloads



Cu semnal de la retea în schimb greu de tot, mai mult Volte:

Attached File  Screenshot_20211008-231459_Chrome.jpg   43.62K   27 downloads

#7686
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.10.2015
Al sotiei intra, dar se deconecteaza random, daca intra-iasa din acoperirea wifi. uneori cand trece intre AP-urile din mash. OP9 Pro pe aceeasi retea da gerle mult mai rar. Sa zic cam de 2 ori pe saptamana maxim. La mine in general cand vin acasa in apel VoLTE, ajung si da sa treaca in VoWIFi se intrerupe. In aceleasi conditii de retea pe Orange nu patesc la fel, deci e cam exclus sa fie reteaua locala. la Orange de fapt nu am avut deloc call drop intre VoLTE si VoWiFi. Si pe Digi era la fel anul trecut, mergea STAS, dar au inceput problemele.

Edited by DUALHD, 09 October 2021 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate