Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Atacuri de panica inainte sa adorm!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Buna. As avea si eu o problema... Azinoapte nu am dormit deloc, nici macar o ora deoarece exact in momentul in care sa adorm, se declansa un atac de panica... Imi batea inima foarte repede, simteam o senzatie de ,,ridicare a parului din cap'' (daca pot spune asa), si teama ca nu sunt singur in camera. Cauza nu o stiu... Bine, eu de obicei ma culc tarziu noaptea, deoarece ma joc pana tarziu pe PC :( Recent am aflat ca lipsa somnului duce la multe afectiuni, de aceea vreau sa ma schimb insa azinoapte am crezut ca o sa mor. Aceste atacuri de panica se declansau ori de cate ori incercam sa adorm, am incercat asta de cel putin 15 ori si nimic. Si ce e mai grav, chiar si acum daca ma pun sa ma culc patesc la fel (deja am o mare teama de a nu adormi) Precizez ca in perioada asta am avut probleme cu gatul si am luat Eritromicina (2 comprimate la 8 ore, timp de 2-3 zile). Care poate fi cauza? / Exista solutie de tratare... Daca nici la noapte nu dorm, e de rau. Multumesc, astept raspunsuri cat mai repede.  :worthy:
Haideti fratilor dati cu raspunsul ca sunt somnambul  :lol:

Edited by Nutzu4ever, 01 February 2010 - 10:25.


#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Incearca sa nu te mai joci jocuri de actiune si sa nu te mai uiti la filme horror . Asta e cauza , cand ma uitam la Fenomene Stranii pe Discovery la fel pateam si eu , dar nu faceam atacuri de panica . Gandeste-te la lucruri frumoase , inainte sa adormi te poti uita la un film de comedia , dar fara horror si spirite .

#3
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Ce joci.Daca ai vreun joc legat de zombie and CO...Dude.Get a life.Nu cred ca pastilele au o mare importanta.Dar jucatul poate duce la insomnii, insomnia la un creier obosit=>atacuri de panica.Incearca sa dormi cu lumina de pe hol aprinsa.Nu se exclude faptul ca ai o fantoma in casa.De cat timp locuiesti acolo? :D

#4
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Creca ai dreptate :-? Intr-o noapte am visat doar FarCry2 (in noaptea aia am avut primul atac de panica in somn, iar de fiecare data cand inchideam ochii vedeam numa africani care ma urmareau  :wacko: )
@ adill > pai locuiesc de 8 ani. Nu cred ca am fantome prin casa... :) Insa in ultima vreme m-am culcat in medie in jur de 3 si ceva, dupa sesiuni de FPS-uri xD Nu e vorba de lumina, e altceva, pentru ca nici acuma daca ma pun sa dorm nu pot! Tot ma pomenesc cu batai rapide de inima.. Damn

Edited by Nutzu4ever, 01 February 2010 - 10:38.


#5
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Te-ai gandit vre-o data sa joci un nfs?Nu cred ca vei mai pti vre-o data asa ceva.Mai incearca sa adormi so o casca in ureche.Nu metallica,Mozart ;)

Sincer,poate fii si o problema la inima.Sau adrenalina.

#6
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Oricum nu ascult metallica  ^_^ Ascult si eu rap, de astea... Creca incerc faza  ;) Atacurile de panica pot avea ca si cauze foamea? Pentru ca de multe ori mie foame noaptea pe la 3  :rolleyes: Am mancat azinoapte inainte sa ma culc niste batoane de mars care cica te-ar energiza, crezi k au vreo cauza alea?

Edited by Nutzu4ever, 01 February 2010 - 10:45.


#7
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Normal.Incearca sa mananci ceva gen biscuiti cu o cana de lapte.Ciocalata creeaza adrenalina,adrenalina mareste pulsul..

#8
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Bine, atunci dau o fuga la bucatarie sa mananc ceva, iau si un calciu (cica si de la lipsa lui s-ar trage). Si crezi ca senzatia aia de ridicare a parului in cap tocmai inainte de atacul de panica este ceva normal? Crezi ca e ceva mai serios decat pare? :samui:

Edited by Nutzu4ever, 01 February 2010 - 10:51.


#9
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
incearca.Dar nu te pune acum sa dormi.Incearca mai pe la pranz asa.Si las jocurile astea "fanatice" pentru cateva zile.Incearca ceva mai linistit(nici zuma)

#10
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
- scoate niste muzica chillout sau de relaxare si las-o sa mearga in surdina
- ia-ti un neon fluorescent din ala violet, sa poti stinge toate luminile, iti da el destula lumina in camera
- mananca maxim pe la 9-10 seara (as zice 8 dar e prea brusca trecerea de la 3 a.m. la 8 p.m.)
- ai grija ce mananci, nu baga energizante/cafea/ciocolata/pepsi/cola inainte de culcare, toate te impiedica sa dormi
- nu dormi cu burta plina pana la refuz, stomacul va trebui sa lucreze din greu sa digere astea
- nu juca pana tarziu, incearca sa iti pui un serial/documentar/film inainte de culcare, sa nu sari de la PC direct din pat
- bea un ceai cald sau un pahar de lapte cald, eventual cu miere inainte de culcare
- nu bea alcool aiurea seara, sau te imbeti pana pici jos si adormi, sau nu bei deloc

Am trecut si eu prin culcatul la 3-4 a.m. mult timp (minus atacurile astea de panica), si stiu ce ma ajuta si ce nu.

#11
adill

adill

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.08.2008
Becu la baia de servici aprins e destul

#12
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
lipsa de calciu. Ia de la farmacie niste comprimate calciu cu d3

#13
Nutzu4ever

Nutzu4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 16.10.2007
Asa, am revenit. Am reusit sa dorm vreo 5/6 ore :D Se pare ca am trecut oarecum peste aceste atacuri de panica, acum se manifesta mult mai domol, ca si niste semi-atacuri care pot fi trecute prin mai multe incercari (totusi azinoapte ori de cate ori am incercat sa adorm, nu am putut nici in ruptu' capului, de fiecare data cand era sa adorm se declansa atacul). Multumesc tuturor pentru raspunsuri, macar mi-am format o idee despre ce am, ce ma poate ajuta din raspunsurile voastre si cele de pe forum romedic.ro.
@ daemon > foarte bune recomandarile tale. In legaruta cu neonul fluorescent, am doua plasate in scafa din mijlocul tavanului, ros-albastru insa ma deranjeaza la ochi pe perioade lungi de timp, cred ca voi dormi cu lumina din holul mic cum spune si adill :)
Dar tu ce faceai pana pe la 3-4 dimineata?  :lol: Tot la PC? :D
@ neoliviu > da, cred ca am lipsa de calciu de cand ma stiu (poate in unele perioade nu am avut) si mai iau din cand in cand suplimente. Acum am luat calciu cu D3 cu magneziu.

#14
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008

 Nutzu4ever, on 1st February 2010, 10:19, said:

Buna. As avea si eu o problema... Azinoapte nu am dormit deloc, nici macar o ora deoarece exact in momentul in care sa adorm, se declansa un atac de panica... Imi batea inima foarte repede, simteam o senzatie de ,,ridicare a parului din cap'' (daca pot spune asa), si teama ca nu sunt singur in camera. Cauza nu o stiu... Bine, eu de obicei ma culc tarziu noaptea, deoarece ma joc pana tarziu pe PC :( Recent am aflat ca lipsa somnului duce la multe afectiuni, de aceea vreau sa ma schimb insa azinoapte am crezut ca o sa mor. Aceste atacuri de panica se declansau ori de cate ori incercam sa adorm, am incercat asta de cel putin 15 ori si nimic. Si ce e mai grav, chiar si acum daca ma pun sa ma culc patesc la fel (deja am o mare teama de a nu adormi) Precizez ca in perioada asta am avut probleme cu gatul si am luat Eritromicina (2 comprimate la 8 ore, timp de 2-3 zile). Care poate fi cauza? / Exista solutie de tratare... Daca nici la noapte nu dorm, e de rau. Multumesc, astept raspunsuri cat mai repede.  :worthy:
Haideti fratilor dati cu raspunsul ca sunt somnambul  :lol:
Chiar nu erai singur în cameră.

Nu ai nimic,cred și sper, doar nu te mai juca jocuri pe PC, citește o carte,învață ceva...îți face mai bine.
cheers!  :santa:

Edited by roua, 04 February 2010 - 00:26.
popa care slobozeste e pe aria de religie


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate