Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Husky

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#55
iuky1

iuky1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.04.2010
Buna ziua,

sunt noua pe forum si mi-am facut cont special pentru acest post.
Avem o fetita husky de 2 ani . Este alb cu negru si cu ochi albastri, foarte,foarte desteapta si educata. Nu a mai facut niciodata pui si dorim sa o lasam anul acesta.Oricat am cautat in jur nu am putut gasi niciun baietel disponibil ( toti cunoscutii nsotri au femele sau malamuti.... , ceea ce nu ne ajuta prea mult).

Precizez ca fetita noastra este perfect sanatoasa, vaccinata si deparazitata,cu carnetul de sanatate la zi. Nu are pedigre dar este rasa pura si este un exemplar cu adevarat reusit.

In concluzie, cautam un baiat husky doritor sa faca pui cu fetita noastra. Perioada va fi candva in aprilie sau mai , asa ca ne-am gandit sa ii cautam "sot " din timp. Daca sunteti din Craiova si aveti un mascul husky si daca va intereseaza sa faca pui cu fetita noastra, astept sa imi dati pm, eventual poate aveti si poze etc. Daca doriti info in plus, intrebati-ma.

Multumesc mult.

#56
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Buna...
Am o mica problema mi-am cumparat ieri o femela husky in varsta de 3 saptamani si momentan o tin in casa dar seara nu ma lasa nici cum sa dorm..ce pot sa fac?
Si asi mai vrea sa-i fac baie dar multi zic ca e prea mica voi ce credeti?
Si daca mai sunt posesori care au husky si vor sa ma ajute si cu alimentatia sau alte probleme despre husky ii astept cu mare placere.
Multumesc anticipat.

#57
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Eu am o corcitura de Husky . Mancare nu i-am cumparat deloc ,mamanca ce mancam si noi , cam de toate
Au foarte multa energie si din aceasta cauza nu te lasa sa dormi , trebuie sa aibe multe jucari .  . Sa ai foarte mare grija cu el ca incepe sa roada mobila .

Edited by Tutzzu, 24 April 2010 - 07:49.


#58
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Am inteles..mersi pentru informatii..apropo un prieten de-al meu are un malamut de alaska(cred ca ii malamut ca are blana foarte mare si este foarte grasut...dar am observat ca are un ochi albastru si un ochi verde..nu e rasa pura sau de ce nu are amandoi ochii la fel?) care are 2 luni iar a mea are 3 saptamani..ce ziceti ar fi bine sa-i imperechez mai incolo sau nu o sa iasa frumosi puii?

Edited by Milenium1993, 24 April 2010 - 10:09.


#59
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Milenium1993, on 24th April 2010, 10:07, said:

Am inteles..mersi pentru informatii..apropo un prieten de-al meu are un malamut de alaska(cred ca ii malamut ca are blana foarte mare si este foarte grasut...dar am observat ca are un ochi albastru si un ochi verde..nu e rasa pura sau de ce nu are amandoi ochii la fel?) care are 2 luni iar a mea are 3 saptamani..ce ziceti ar fi bine sa-i imperechez mai incolo sau nu o sa iasa frumosi puii?
3 saptamani are? :deadtongue:

#60
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 bilibistrocizel, on 24th April 2010, 11:38, said:

3 saptamani are? :deadtongue:
Am scris si mai sus ca are 3 saptamani..:eheyebrow:

Edited by Milenium1993, 24 April 2010 - 12:25.


#61
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Milenium1993, on 24th April 2010, 12:23, said:

Am scris si mai sus ca are 3 saptamani..:eheyebrow:
si cum dracu ai putut sa iei catelusu ala la 3 sapt?nu sti ca el la varsta asta inca trebuie sa suga?sunteti fenomenali unii,catelu nu se ia mai repede de 7 saptamani de langa catea,sper sa nu o iei in nume de rau ;)

#62
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 bilibistrocizel, on 24th April 2010, 15:00, said:

si cum dracu ai putut sa iei catelusu ala la 3 sapt?nu sti ca el la varsta asta inca trebuie sa suga?sunteti fenomenali unii,catelu nu se ia mai repede de 7 saptamani de langa catea,sper sa nu o iei in nume de rau ;)
Nu stiu daca te pricepi la caini sau poate nu ma pricep eu dar cand am fost si l-am cumparat erau acolo 8 pui si le dadea pedigree deci nu sugeau de la mama lor ca altfel nu-l luam daca vedem ca inca sugea..
Are aproape 4 saptamani ..pe 28 luna asta face 4 saptamani.
Acasa ii dau dimineata lapte si pedigree si in general manca cam orice dar acum o s-o invat cu pedigree pana mai creste.

#63
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Milenium1993, on 24th April 2010, 15:03, said:

Nu stiu daca te pricepi la caini sau poate nu ma pricep eu dar cand am fost si l-am cumparat erau acolo 8 pui si le dadea pedigree deci nu sugeau de la mama lor ca altfel nu-l luam daca vedem ca inca sugea..
Are aproape 4 saptamani ..pe 28 luna asta face 4 saptamani.
Acasa ii dau dimineata lapte si pedigree si in general manca cam orice dar acum o s-o invat cu pedigree pana mai creste.
intreaba orice crescator si ai sa vezi ca iti va spune exact ce ti-am spus si eu....

#64
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
E bine sa-i dau lapte de vaca?Laptele nu e de la magazin,e de la cativa km de mine de la cineva deci ii natural sa zic asa..

Edited by Milenium1993, 24 April 2010 - 22:06.


#65
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Chiar nu stie nimeni? :o

#66
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Milenium1993, on 25th April 2010, 20:49, said:

Chiar nu stie nimeni? :o
eu stiu de la doctoru veterinar ca este cam gras laptele de vaca pt varsta asta....laptele praf este mai bun pt astea cateva sapt pana mai creste si dupa aia i poti da lapte de vaca

Edited by bilibistrocizel, 25 April 2010 - 22:15.


#67
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 bilibistrocizel, on 25th April 2010, 23:14, said:

eu stiu de la doctoru veterinar ca este cam gras laptele de vaca pt varsta asta....laptele praf este mai bun pt astea cateva sapt pana mai creste si dupa aia i poti da lapte de vaca
Aha..mersi mult bilibistrocizel si toate cele bune.

#68
punga_rebela

punga_rebela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2008
1. Ideal este sa iei cainele la 8 saptamani. Pedigree-ul este o hartie de la Asociatia Chinologica Romana cu predecesorii cainelui pe ultimele 4 generatii. Cainele nu are hartie din-aia, nu are pedigree, indiferent de ce a zis cel de la care l-ai luat.

2. Malamutii nu au ochii albastri/verzi etc., ci standardul rasei specifica ca trebuie sa fie intotdeauna maro.
In schimb, la husky se accepta orice variatie in culoarea ochilor, neinsemnand ca daca are ochii partial maro, maro, unul verde si unul albastru etc. este corcit.

3. De ce ai imperechea un husky cu un malamut de alaska? In niciun caz nu vor iesi caini de rasa pura, ci niste corcituri. Nu vei sti cum o sa arate la maturitate. Daca totusi vrei sa ii imperechezi, asteapta pana trec de un an, nu mai devreme si intreaba medicul veterinar. Eu recomand sa o sterilizezi inainte de 6 luni (la ciclu lasa sange peste tot).

4. Laptele de vaca este contraindicat la catei, caini de orice rasa. Se gaseste lapte praf special pentru caini daca vrei neaparat sa ii dai, desi la varsta asta ar trebui sa poata manca mancare solida.

5. Pedigree este o mancare execrabila, in ciuda reclamelor. Se gasesc multe marci mai bune (Royal Canin, Purina, Acana etc). Intreaba medicul veterinar. Cat e mic ar putea avea nevoie de diverse suplimente alimentare, mai ales daca e hranit cu Pedigree care nu ii ofera suficiente vitamine si minerale pt dezvoltare armonioasa.

6. Catelul trebuie dus la medicul veterinar pentru o deparazitare. La 6 saptamani trebuie dus pentru primul vaccin si inca o deparazitare. Apoi din 2 in 2 saptamani pentru urmatoarele vaccinuri din schema de vaccinare. La 4 luni trebuie facut vaccinul antirabic. Inainte de a fi vaccinata, nu ai voie sa o scoti din casa. Este pericolul foarte mare de a se imbolnavi de parvoviroza, jigodie etc.
Din 3 in 3 luni trebuie deparazitat din nou. Vara trebuie protectie impotriva puricilor si capuselor (Frontline sau Advantix; zgarzile antipurici merg doar cat e mica, dup-aia va fi prea mare si blanoasa pt a functiona eficient). O data pe an este necesar un control de rutina, analize complete si reinnoirea vaccinurilor.

7. Prima baie cel putin dupa 12 saptamani, cu sampon canin. Cel uman usuca blana si pielea cainelui.

8. Daca are multe jucarii, nu roade nimic. Are insa nevoie de mult exercitiu! Cel putin 1.5 ore de plimbare pe zi cand e adulta.

9. Dresajul se poate incepe de la 8 saptamani, adica poti sa o inveti chiar tu chestiile de baza: sezi, culcat, da labuta, nu (si asta trebuie invatat!!), sa nu muste, sa nu sara  pe oameni etc. Se gasesc informatii pe net cu ghiotura.

#69
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

 punga_rebela, on 26th April 2010, 21:10, said:

1. Ideal este sa iei cainele la 8 saptamani. Pedigree-ul este o hartie de la Asociatia Chinologica Romana cu predecesorii cainelui pe ultimele 4 generatii. Cainele nu are hartie din-aia, nu are pedigree, indiferent de ce a zis cel de la care l-ai luat.

2. Malamutii nu au ochii albastri/verzi etc., ci standardul rasei specifica ca trebuie sa fie intotdeauna maro.
In schimb, la husky se accepta orice variatie in culoarea ochilor, neinsemnand ca daca are ochii partial maro, maro, unul verde si unul albastru etc. este corcit.

3. De ce ai imperechea un husky cu un malamut de alaska? In niciun caz nu vor iesi caini de rasa pura, ci niste corcituri. Nu vei sti cum o sa arate la maturitate. Daca totusi vrei sa ii imperechezi, asteapta pana trec de un an, nu mai devreme si intreaba medicul veterinar. Eu recomand sa o sterilizezi inainte de 6 luni (la ciclu lasa sange peste tot).

4. Laptele de vaca este contraindicat la catei, caini de orice rasa. Se gaseste lapte praf special pentru caini daca vrei neaparat sa ii dai, desi la varsta asta ar trebui sa poata manca mancare solida.

5. Pedigree este o mancare execrabila, in ciuda reclamelor. Se gasesc multe marci mai bune (Royal Canin, Purina, Acana etc). Intreaba medicul veterinar. Cat e mic ar putea avea nevoie de diverse suplimente alimentare, mai ales daca e hranit cu Pedigree care nu ii ofera suficiente vitamine si minerale pt dezvoltare armonioasa.

6. Catelul trebuie dus la medicul veterinar pentru o deparazitare. La 6 saptamani trebuie dus pentru primul vaccin si inca o deparazitare. Apoi din 2 in 2 saptamani pentru urmatoarele vaccinuri din schema de vaccinare. La 4 luni trebuie facut vaccinul antirabic. Inainte de a fi vaccinata, nu ai voie sa o scoti din casa. Este pericolul foarte mare de a se imbolnavi de parvoviroza, jigodie etc.
Din 3 in 3 luni trebuie deparazitat din nou. Vara trebuie protectie impotriva puricilor si capuselor (Frontline sau Advantix; zgarzile antipurici merg doar cat e mica, dup-aia va fi prea mare si blanoasa pt a functiona eficient). O data pe an este necesar un control de rutina, analize complete si reinnoirea vaccinurilor.

7. Prima baie cel putin dupa 12 saptamani, cu sampon canin. Cel uman usuca blana si pielea cainelui.

8. Daca are multe jucarii, nu roade nimic. Are insa nevoie de mult exercitiu! Cel putin 1.5 ore de plimbare pe zi cand e adulta.

9. Dresajul se poate incepe de la 8 saptamani, adica poti sa o inveti chiar tu chestiile de baza: sezi, culcat, da labuta, nu (si asta trebuie invatat!!), sa nu muste, sa nu sara  pe oameni etc. Se gasesc informatii pe net cu ghiotura.
punga_rebela multumesc mult de tot ca m-ai lamurit cu problemele mele,referitor la zgarda i-am cumparat una de la un Pet Shop cu 8 Lei dar tot are pureci si se scarpina mai tot timpul in zona gatului..probabil e prea ieftina sau sunt alte probleme aici?

#70
punga_rebela

punga_rebela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2008

 Milenium1993, on 26th April 2010, 21:42, said:

punga_rebela multumesc mult de tot ca m-ai lamurit cu problemele mele,referitor la zgarda i-am cumparat una de la un Pet Shop cu 8 Lei dar tot are pureci si se scarpina mai tot timpul in zona gatului..probabil e prea ieftina sau sunt alte probleme aici?

La varsta asta este micuta pentru frontline sau zgarda anti-purici... Ia un pieptene anti-purici (are dintii foarte desi, subtiri si metalici, il poti gasi la pet shop, costa in jur de 15 lei, dar poate gasesti si in carrefour, acolo costa doar 6 lei din cate imi aduc aminte), nu are niciun fel de chimicale, dar din cauza dintilor prinde puricii in el si poti sa o piepteni cu el, sa mai omori din ei.
Din pacate la 4 saptamani nu ai voie nici sa o speli cu sampon, dar cred ca ar trebui sa intrebi un medic veterinar daca nu se poate totusi in cazul asta.
Se gasesc tot la medicul veterinar niste pastile pe care i le dai, care omoara puricii dupa ce o musca, dar nu stiu exact cum se numesc, sunt destul de ieftine (sub 10 lei).

#71
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
nu se face baie catelului pana nu se termina vaccinarea....

#72
punga_rebela

punga_rebela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2008

 bilibistrocizel, on 26th April 2010, 22:53, said:

nu se face baie catelului pana nu se termina vaccinarea....

Nu e adevarat asa ceva! Nu se face baie cand sunt mai mici de 8-12 saptamani pentru ca substantele din sampoane nu le fac bine, nu din cauza vaccinarii. Asta nu are nicio legatura. Poti sa intrebi orice medic veterinar competent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate