Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Husky

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
@overseas  citeste cu atentie. Am spus sa nu ii dea salam. Pentru ca are E-uri si condimente.
Nu are rost sa ne contrazicem la nesfarsit. Doar judeca la rece cum poti pastra un aliment mult timp daca nu il conservi? Automat si hrana pe care o dai tu la catrelul tau este plina de conservanti, doar ca prin conservanti ( la modul general ) se intelg conservantii folositi pentru hrana umana. Este o lacuna de interpretare pentru ca totul se invarte in jurul omului si atunci cand faci fast food pentru caini si folosesti conservati care nu sunt catalogati astfel pentru hrana umana  poti trece pe cutie "FARA CONSERVANTI".
Nu se poate face nimic daca s-a lansat curentul asta, in societatea de consum, cu fastfood pentru caini toata lumea este trendy folosind astfel de produse ( hrana uscata). Poti sa gatesti de doua maxim trei ori pe saptamana pentru catel si hrana sa o pastrezi la rece si doar incalzita in momentul in care il hranesti ( dureaza cu 5 minute mai mult decat a pune niste chimicale in bolul cainelului).

Pe carnetul de sanatate este publicitate care nu ar trebui sa existe. In mod normal ar trebuie sesizat vre-un organ al statului, carnetul de sanatate este un fel de act oficial al catelului si nu carte de telefoane sa fie sponsorizata.
Daca nu ai mai avut catel primul lucru caare iti vine in gand este sa apelezi la produsele lor.

#38
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
am la mine in cartier niste maidanezi(vreo 30) ai drec toti trecuti de 55 cm si 40 kg oare aia nu mai fac incheieturi slabe?si mananca de la containere....unii o prea exagereaza cu boabele....



uite un citat de pe un forum de specialitate,tin sa precizez persoana creste doi rottweileri


pai ce cainii de acum, mai ales in urma atator selectii se pot compara cu ce era inainte?
nu vezi si tu ca la multe rase se tot vorbeste de subrezirea sanatatii si chiar scaderea duratei de viata, in unele cazuri
io nu-s impotriva hranei de calitate, de aia o si folosesc, dar nu pot fi de acord ca nu are si ea lipsurile ei, si ca e tot ce trebuie unui caine
femela mea de cand a fost intarcata la crescator si pana la varsta de 10 luni a fost hranita cu nutro....a intrat in calduri prima data la varsta de 7 luni si jumatate. in conditiile in care i-am dat nutro si vitaminele recomandate de crescator pt perioada caldurilor, m-am trezit dupa primul ciclu cu o anemie severa
cand am inceput sa ii dau zer, cas si branza de capra ( apropo, f greu se gaseste), inima de vita...brusc, s-a pus pe picioare

Edited by bilibistrocizel, 04 February 2010 - 12:24.


#39
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
@bilibistrocizel da-mi si mie te rog site-ul prin mesaj privat :)

@IdI1, inca nu am apelat la acel produs, doar eram curios :)

#40
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Eu recunosc, nu m-au interesat boabele de nici un fel, nu stiu daca sunt mai proaste sau mai bune decat altele. Cand m-am decis sa imi iau un caine stiam ca trebuie sa poata sa se ocupe o persoana cel putin 2-3 ore zilnic de el asa ca si hrana zilnica intra in planul acesta. Cand ma duc la piata o parte din lista este si pentru el.

Edited by IdI1, 04 February 2010 - 13:49.


#41
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
O sa il intreb pe veterinar ce parere are despre Pedigree, eu stiu de acest produs inca de prin anii 90 si de aceea am presupus ca este bun. Am vazut ca foarte multi oameni in foarte multe thread-uri spun ca este o hrana uscata foarte proasta, chiar m-ati facut curios :)

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postbilibistrocizel, on 4th February 2010, 12:19, said:

am la mine in cartier niste maidanezi(vreo 30) ai drec toti trecuti de 55 cm si 40 kg oare aia nu mai fac incheieturi slabe?si mananca de la containere....unii o prea exagereaza cu boabele....

Sugerezi sa ducem cainii la ghena de gunoi pt hranire sau care e argumentul tau !? La maidanezi vorbim si de genetic, poate tata/ mama erau de talie mare, dar sigur mancarea din tomberon nu le face bine.

#43
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009

View Postoverseas, on 4th February 2010, 14:55, said:

Sugerezi sa ducem cainii la ghena de gunoi pt hranire sau care e argumentul tau !? La maidanezi vorbim si de genetic, poate tata/ mama erau de talie mare, dar sigur mancarea din tomberon nu le face bine.

Spunea ca prea se pune accentul pe mancare specializata de caini gen pedigree. Inainte de 89 cainii numai mancau asa ceva si erau la fel de sanatosi.

#44
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postoverseas, on 4th February 2010, 14:55, said:

Sugerezi sa ducem cainii la ghena de gunoi pt hranire sau care e argumentul tau !? La maidanezi vorbim si de genetic, poate tata/ mama erau de talie mare, dar sigur mancarea din tomberon nu le face bine.
mai citeste o data ca sa vezi la ce m-am referit ;)

View Postcristian88, on 4th February 2010, 17:55, said:

Spunea ca prea se pune accentul pe mancare specializata de caini gen pedigree. Inainte de 89 cainii numai mancau asa ceva si erau la fel de sanatosi.
uite ca baiatu sa prins....
sau chiar mai sanatosi...
eu unu sunt obligat(diferite motive)sai dau momentan jumate boabe jumate dieta barf....sper curand sa trec inapoi la mancare 100%naturala

#45
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
as adauga doar ca barf nu este hrana gatita! barf este hrana raw (adica absolut naturala, nepregatita termic!)...asta pentru cei care inca fac o mare confuzie.

LE: dupa parerea mea (dar e doar a mea), un 23% proteina mi se pare prea putin pt.un caine, mai ales un caine de talie mare, asa cum si peste 50% mi se pare prea mult.

cristian88, incearca sa gasesti un forum specializat pe husky, cu siguranta de acolo vei avea mult mai multe info cum sa iti cresti bine cainele (ca de fapt el creste si cu mamaliga...da' nu creste bine si va muri mai repede...si noi, stapanii, ne dorim sa avem prietenii cat mai mult langa noi si sa le oferim o viata OK)

Edited by anknic, 04 February 2010 - 21:42.


#46
gulag23

gulag23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.01.2007
Am o fetita husky care a implinit 8 ani, o puteti vedea si in foto de la avatar. Este un caine superb, foarte inteligent, dar in aceeasi masura si foarte incapatinat. Am hranit-o, cu mici exceptii, doar cu mancare uscata (Eukanuba, Royal Canin, dar si alte marci mai ieftine) si nu a avut nicio problema de sanatate pana la varsta asta. Singurele vizite la veterinar au fost pentru vaccinare si deparazitare.
Nu te speria, vei invata cum sa-ti ingrijesti cainele pe masura ce va creste. Discuta si cu alti proprietari de caini in parc, citeste pe net si asculta si de veterinar, dar trece toate informatiile pe care le primesti prin filtrul gandirii tale.
Iti recomand foarte multa miscare si, cel mai important, socializarea cainelui de mic cu alte animale. Se stie ca husky nu sunt agresivi cu omul, dar, fara o socializare de mica, poate fi un mic pradator in libertate. Eu nu am stiut asta cand am luat-o si m-am trezit ca a mea omoara tot ce misca, cu exceptia cainilor, cu care s-a jucat de mica (pisici, pasari, cartite, pesti, sobolani). Poate fi destul de deranjant daca te duci la cineva la curte si se apuca de "curatenie".
Un alt aspect la care ar trebui sa fii atent: masinile. Cainii din rasa asta nu se feresc de masini, am patit-o de doua ori pe pielea mea (ma rog, a cainelui), doar ca am avut noroc ca nu s-a lasat cu accidente. Unii spun ca pot fi dresati, altii ca asta e natura lor. Eu unul nu am lasat-o dezlegata decat in parc si numai in zone care erau ingradite complet.
Bafta si sa-ti traiasca!

#47
Marius1995

Marius1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.02.2010
Eu ii dau la al meu paine cu lapte/zer si oase . Ii mai pun zeama , cam tot ce mancam noi . Este foarte sanatos si are pofta de joaca , de dimineata pana seara . Inainte ii cumparam sorici de la piata si ii fierbeam . Era mort dupa el .

#48
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Asa e si al meu, are o pofta foarte mare de joaca, ar dormi, ar manca si s-ar juca, asta ar face toata ziulica.

Observ ca acum cat e pui ii e cam frica de alti oameni, eu il scot cat de des pot pe afara ca sa se obisnuiasca si mai aduc si prieteni pe la mine, altceva nu stiu ce sa fac ca sa numai fie fricos, dar poate asa e ca e pui, se dezvata pe timp ce trece.

#49
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Pana la 6-8 luni o sa zici  ca nu o sa latre sau sa se uite urat la nimeni in viata lui. Dupa acesta varsta incepe sa se maturizeze si sa stie in cine sa aiba incredere, care este curtea ( teritoriul numai al  lui ).

#50
Marius1995

Marius1995

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.02.2010

View Postcristian88, on 4th February 2010, 22:49, said:

Asa e si al meu, are o pofta foarte mare de joaca, ar dormi, ar manca si s-ar juca, asta ar face toata ziulica.

Observ ca acum cat e pui ii e cam frica de alti oameni, eu il scot cat de des pot pe afara ca sa se obisnuiasca si mai aduc si prieteni pe la mine, altceva nu stiu ce sa fac ca sa numai fie fricos, dar poate asa e ca e pui, se dezvata pe timp ce trece.
Pe el daca il cheama cineva nu mai vine la tine , asa pateam si eu , dar o sa isi dea seama cine ii da mancare zi de zi si o sa se schimbe . La un an si 5 luni o sa vezi ca nu o sa mai fie la fel .

Edited by Marius1995, 05 February 2010 - 09:36.


#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMarius1995, on 4th February 2010, 22:39, said:

Inainte ii cumparam sorici de la piata si ii fierbeam . Era mort dupa el .

Esti bestial, dar nu stiu ce vina are cainele saracul ...

#52
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Overseas te rog lasa-ne, probabil esti reprezentant / a al unei firme de mancare de caine, dar nu te poti contrazice cu mine in ceea ce am spus mai sus. Inainte de 89 nu stia nici naiba de mancare uscata / umeda sau mai stiu eu ce fel pentru caine, acum vezi Doamne, toti s-au modernizat, toti au pretentii de domni.

ontopic: Ma recunoaste, raspunde cand il strig, de alti oameni ii e frica si daca il striga fuge inapoi spre casa atunci cand sunt cu el pe strada. Astazi am fost cu el la plimbare ceva mai mult si am observat ca numai e asa speriat, incet incet isi da drumul.

De latrat, latra si acuma la 3 luni aproape cat are, latra la pisici si am vazut ca maraie si la alti caini oricat de mici / mari ar fi ei.

#53
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postcristian88, on 5th February 2010, 17:36, said:

Overseas te rog lasa-ne, probabil esti reprezentant / a al unei firme de mancare de caine, dar nu te poti contrazice cu mine in ceea ce am spus mai sus. Inainte de 89 nu stia nici naiba de mancare uscata / umeda sau mai stiu eu ce fel pentru caine, acum vezi Doamne, toti s-au modernizat, toti au pretentii de domni.

ontopic: Ma recunoaste, raspunde cand il strig, de alti oameni ii e frica si daca il striga fuge inapoi spre casa atunci cand sunt cu el pe strada. Astazi am fost cu el la plimbare ceva mai mult si am observat ca numai e asa speriat, incet incet isi da drumul.

De latrat, latra si acuma la 3 luni aproape cat are, latra la pisici si am vazut ca maraie si la alti caini oricat de mici / mari ar fi ei.
mai are de facut vaccinuri?
il ti afara sau in casa?

#54
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Are 3 vaccinuri facute si trebuie sa ii mai fac unul pe 16 februarie. Il tin si afara si in casa, depinde cat de frig e afara.

Are urmatoarele vaccinuri facute:

1. Parvovirus Vaccine
2. Canine distemper - Adenovirus Type 2 - Parainfluenza - Parvovirus Vaccine
3. LCAN-LGRIP-LICT-LPOM Bacterial Extract

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate