Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Husky

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postpunga_rebela, on 27th April 2010, 00:21, said:

Nu e adevarat asa ceva! Nu se face baie cand sunt mai mici de 8-12 saptamani pentru ca substantele din sampoane nu le fac bine, nu din cauza vaccinarii. Asta nu are nicio legatura. Poti sa intrebi orice medic veterinar competent.
iti spun eu ca stiu treaba asta de la cel mai competent veterinar din Sibiu si nu e singurul care spune asta;),mai intereseazate

Edited by bilibistrocizel, 27 April 2010 - 08:34.


#74
punga_rebela

punga_rebela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2008

View Postbilibistrocizel, on 27th April 2010, 08:30, said:

iti spun eu ca stiu treaba asta de la cel mai competent veterinar din Sibiu si nu e singurul care spune asta;),mai intereseazate

Ba poti sa ii faci baie daca ai grija sa fie cald in casa si il usuci complet, sa nu raceasca. Daca tot veterinarul ala ti-a zis ca e ok sa le dai lapte de vaca cainilor, altcineva ar trebui sa se mai intereseze.

#75
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postpunga_rebela, on 27th April 2010, 12:55, said:

Ba poti sa ii faci baie daca ai grija sa fie cald in casa si il usuci complet, sa nu raceasca. Daca tot veterinarul ala ti-a zis ca e ok sa le dai lapte de vaca cainilor, altcineva ar trebui sa se mai intereseze.
ia mai citeste o data postul cu laptele....ca vad ca esti pusa pe contre;)si nu vreau sa stric topicul omului

Edited by bilibistrocizel, 27 April 2010 - 15:29.


#76
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Nu va suparati ca va intreb dar am o nelamurile cainele lui cristian88 adica acesta: http://i45.tinypic.com/ejbtb6.jpg , http://i47.tinypic.com/23lmudu.jpg , http://i50.tinypic.com/2ptaxja.jpg este chiar husky sau ii corcit cu alt caine?

Edited by Milenium1993, 28 April 2010 - 22:48.


#77
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010
Ce pot sa-i dau unei cateluse husky de 1 luna si o saptamana inafara de cereale pentru caini?Ma gandesc ca daca ii dau tot aceasi mancare in fiecare zi poate nu-i face bine si asi vrea sa o cresc cat mai sanatos.
Multumesc si rog a mi se raspunde daca se poate si la intrebarea de mai sus.


#78
punga_rebela

punga_rebela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2008
Mie imi pare husky adevarat acel pui.
Nu am auzit de cereale pentru caini, la ce exact te referi?

O mancare echilibrata in fiecare zi nu are cum sa ii faca rau, mai ales daca este de calitate si nu contine chimicale. O mancare de calitate slaba, cum ar fi Pedigree, pe termen lung poate provoca probleme hepatice, renale etc. Desigur, s-a auzit de caini perfect sanatosi, hraniti toata viata cu mamaliga, insa in mod evident, este de preferat ca alimentatia sa fie una echilibrata si sanatoasa.

Din motive de gust, varietate samd se mai poate schimba mancarea din cand in cand, dar daca un caine se simte bine cu o anumita mancare (mananca cu pofta, are blana moale si frumoasa, are energie, e sanatos), alte motive pentru a o schimba nu prea sunt.

Daca nu vrei sa ii dai aceeasi mancare in fiecare zi, poti adauga si pui, carne de vita, peste, anumite fructe cum ar fi banane, mere (atentie, unele fructe cum ar fi strugurii sunt toxice), legume cum ar fi morcovii, iaurt, branza de vaca etc. Eventual oase crude de vita daca e suficient de mare (peste 6 luni). Oasele fierte sunt periculoase - se pot sparge si daca sunt inghitie pot ramane in diverse membrane.

#79
Milenium1993

Milenium1993

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 09.03.2010

View Postpunga_rebela, on 9th May 2010, 18:29, said:

Nu am auzit de cereale pentru caini, la ce exact te referi?
Adica la pedigree dar de cateva zile nu ii mai dau deloc pedigree,i-am cumparat royal canin.
Am intrebat deoarece urechile la acel caine le are "ciulite" si nu "drepte" cum sunt in poza asta spre exemplu Link .Totusi eu raman la parerea ca nu e 100 % rasa pura.

#80
BiancaSH

BiancaSH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2010
Cainele lui cristian88 nu este husky,este un metis.
@cristian88-cine ti l-a vandut ca husky siberian, este un mare idiot.Si mai rau,tu l-ai crezut si ai dat bani pe un metis.Fara actele de origine niciun caine nu poti spune ca este de rasa pura,ci doar o asemanare sau o copie a rasei.Si nu ii mai da mancare ce mananci tu,ii faci foarte mult rau dandu-i mancare gatita gen sarmale, supe etc. toate cu paine.
Mancarea gen Pedigree,Chappy,Darling,Friskies sunt de calitate proasta.Au coloranti artificiali si conservati,ceea ce dauneaza cainelui.Laptele de vaca este total contraindicat la caini,in cel mai fericit face diaree.
@yuki1-Iti recomand sa NU o dai la monta pe catelusa,mai ales ca nu are acte de origine(pedigree).Mai bine sterilizeaz-o ca asa scapi de eventualele probleme ce pot aparea la o femela(piometru,tumori mamare,etc)Nu asculta sfatul veterinarului care zice ca ii face bine sa o dai la monta.Nu face bine, in primul rand,pentru rasa,deoarece si asa sunt o gramada de exemplare necorespunzatoare standardului.In al doilea rand,pot aparea diferite probleme la fatare,in timpul sarcinii, iar daca va fata 7 pui ce vei face cu ei?Pana si celor din randul crescatorilor seriosi este greu sa ii vanda.Sfatul meu este sa o sterilizezi cat de repede.
+ De ce vrei s-o dai la monta?

Edited by BiancaSH, 14 May 2010 - 14:09.


#81
ScaniaBeast

ScaniaBeast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2008
am si eu un caine husky...si ma mandresc cu el :) il am de la varsta de 8 saptamani si acum are in jur de 7 luni. Foarte foarte jucaus, plange daca il lasi singur, sa il tii mereu in lesa pe afara...pentru ca uita sa se mai intoarca inapoi. De mancat, al meu prefera mai mult mancarea de casa, si sper sa nu ii creeze probleme lucrul asta, vad ca voi sunteti foarte experti in mancare de caini premium...etc...e sincer de nivelul pedigree nu am trecut :)) Sper sa devina mai matur dupa varsa de 1 an...pun si poze cu el

Attached Files



#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcristian88, on 2nd February 2010, 22:21, said:

Am dat deja 65 lei pe un sac de 10 kg de Pedigree junior 1-12 luni, eu zic ca e bun si astazi la veterinar medicul mi-a spus la fel, ca e foarte bun pentru el :)
Tu poti sa-i dai ce vrei sau ce-ti permiti dar cand se va imbolnavi catelul vei scoate mult mai multi bani din buzunar. Ce crezi ca veterinarul ala e prost?  Isi asigura clientela pentru anii care vin. Eu mi-am hranit cainii primii 2 ani cu pedigree si faceau la 2-3 luni cate o diaree nasoala, dupa un an unul din caini a facut alergie cu care am tras apoi 12 ani numai cu hrana speciala extrem de scumpa. De aceea cred ca te-a sfatuit bine Bilibistrocel ca daca nu-ti permiti hrana superpremium de 15-18lei/kg, macar da-i premium care e in jur de 10 lei/kg dar renunta la nenorocirea aia de pedigree.

Edited by Freddy12, 09 November 2010 - 11:41.


#83
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostScaniaBeast, on 9th November 2010, 07:36, said:

am si eu un caine husky...si ma mandresc cu el :) il am de la varsta de 8 saptamani si acum are in jur de 7 luni. Foarte foarte jucaus, plange daca il lasi singur, sa il tii mereu in lesa pe afara...pentru ca uita sa se mai intoarca inapoi. De mancat, al meu prefera mai mult mancarea de casa, si sper sa nu ii creeze probleme lucrul asta, vad ca voi sunteti foarte experti in mancare de caini premium...etc...e sincer de nivelul pedigree nu am trecut :)) Sper sa devina mai matur dupa varsa de 1 an...pun si poze cu el

frumos exemplar

#84
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Urmeaza sa imi vina si mie acasa pe data de 19 un husky mic. L-am cumparat de la doamna Daniela Epure, probabil multi dintre voi stiind ca este unul dintre cei mai respectati crescatori din tara deci nu exista nici un fel de dubiu in privinta puritatii rasei, si mai asteptam sa creasca putin sa il pot lua acasa. Am si doua poze cu puiul dar pe celalalt calculator si o sa le incarc de indata ce o sa il aprind.
Ce sa zic, abia astept sa il iau acasa si sper sa fac din el cel mai bun prieten, si sa creasca mare si voinic, sa traiasca vreo 60 de ani:)

#85
tfbogdan

tfbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 22.04.2009
Nu am mai putut edita postul, scuze. Am atasat pozele.



#86
ChrysNich

ChrysNich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.05.2011
Salut am si eu un husky de o sapt nu am stiut ce sa ii dau la inceput si i-am dat pedigree acum de vreo 4 zile am probleme cu ea imi face diaree am fost la doctor i-am facut si vaccine si calciu si mai multe dar toto degeaba nu ii trece si face caca (apa) nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa o pierd aveti vre-un sfat pentru mine ms mult uitati si poze cu ea in carnet de sanatate scrie k e husky siberian

astept raspuns urgent ce imi recomandati

Attached Files



#87
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Face diaree cu sange ?

#88
ChrysNich

ChrysNich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.05.2011

View Postvp-emanuel, on 17th May 2011, 01:47, said:

Face diaree cu sange ?
nu dar face apa si are culoarea galbena gen caca

#89
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
I-ai dat ceva contra diareei ?

#90
ChrysNich

ChrysNich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.05.2011

View Postvp-emanuel, on 17th May 2011, 02:00, said:

I-ai dat ceva contra diareei ?


da triferment si carbune medicinal mi-a zis doctorul altceva nu stiu k i-a facut niste injectii dak poti sa ma contactezi id meu chowchow_89 ms mult sa imi spui mai multe

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate