Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Husky

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Asa cafteala, cafteala. Daca nu aveti ce face si maraiti unul al altul.

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
dog chow are 2 stele si puppy chow (adica sortimentul recomandat puilor) are 1 stea, la egalitate cu pedigree...

#21
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Ia intreabal pe veterinar daca nu e mai bine sa inveti catelul pe mancare gatita. Eu am un ciobanesc caucazian si doctorita mi-a spus simplu pentru orice caine cel mai bine este sa manace mancare gatita si mi-a dat o lista cu ce sa nu ii dau pana la 6 luni si ce ar fi recomandat si o alta lista cu ce sa manance dupa cele 6 luni, pe langa mancare a pus ( si i-am si dat ) calciu cu alte minerale. A spus si ca daca nu am timp pot sa ii dau si hrana de la petshop, dar pana acum 30-40 de ani nu auzise  nici dracu  in vest de hrana pentru caini s-au gasit unii ca de omul modern are timp de fastood si nu are timp sa faca mancare si la catel. Caucazianul meu care nu are anul inplinit ( va mai fi pui inca 7 luni ) si a depasit de mult standardele minime de inaltime si greutate ( are 1m inaltime si 83 Kg) doar mancare gatita a servit si este cel mai fericit.

#22
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
iti dai seama ce scheme de mancare gatita ii va da vet-ul ala de a zis ca pedigree e bun...

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca iti pasa de cainele tau, ia alte marci, nu neaparat super premium. recomand Bewi Dog, Britt, Sportmix.
Eu folosesc Bewi Dog Basic Croc, made in Germany, ma costa 6.5 RON/ kg.
Vezi ca pana la 1 an e cel mai bine sa-i dai varianta pt puppy sau junior , care e de obicei mai scumpa la orice marca, deoarece are mai multe proteine & minerale.

#24
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostIdI1, on 3rd February 2010, 16:33, said:

Ia intreabal pe veterinar daca nu e mai bine sa inveti catelul pe mancare gatita. Eu am un ciobanesc caucazian si doctorita mi-a spus simplu pentru orice caine cel mai bine este sa manace mancare gatita si mi-a dat o lista cu ce sa nu ii dau pana la 6 luni si ce ar fi recomandat si o alta lista cu ce sa manance dupa cele 6 luni, pe langa mancare a pus ( si i-am si dat ) calciu cu alte minerale. A spus si ca daca nu am timp pot sa ii dau si hrana de la petshop, dar pana acum 30-40 de ani nu auzise  nici dracu  in vest de hrana pentru caini s-au gasit unii ca de omul modern are timp de fastood si nu are timp sa faca mancare si la catel. Caucazianul meu care nu are anul inplinit ( va mai fi pui inca 7 luni ) si a depasit de mult standardele minime de inaltime si greutate ( are 1m inaltime si 83 Kg) doar mancare gatita a servit si este cel mai fericit.
asa sunt si eu de parere....doar ca la ai mei le dau mancare gatita combinata cu boabe.....

#25
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

View Postoverseas, on 3rd February 2010, 15:43, said:

Daca iti pasa de cainele tau, ia alte marci, nu neaparat super premium. recomand Bewi Dog, Britt, Sportmix.

Ptiu........... adevarat agent de vanzari a apelat la latura sentimentala.
Daca iti pasa de tine nu te duci nonstop la fastfood. Daca iti pasa de caine nu ii dai toate chimicalele lu peste din hrana aia.
Se zice ca acea hrana contine carne si ma rog cum poti sa pastrezi carnea fara sa se strice daca nu ii pui niste chimicale acolo sa nu faca viermi.

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postbilibistrocizel, on 3rd February 2010, 16:05, said:

asa sunt si eu de parere....doar ca la ai mei le dau mancare gatita combinata cu boabe.....


parca le dadeai BARF...

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostIdI1, on 3rd February 2010, 16:29, said:

Ptiu........... adevarat agent de vanzari a apelat la latura sentimentala.
Daca iti pasa de tine nu te duci nonstop la fastfood. Daca iti pasa de caine nu ii dai toate chimicalele lu peste din hrana aia.
Se zice ca acea hrana contine carne si ma rog cum poti sa pastrezi carnea fara sa se strice daca nu ii pui niste chimicale acolo sa nu faca viermi.

Mai nene, eu i-am spus ce sa cumpere comparativ cu frisky si alte prostii.
Foarte bine daca ai timp sa-i gatesti cainelui tau.

#28
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postanknic, on 3rd February 2010, 18:01, said:

parca le dadeai BARF...
omu mai schimba din cand in cand;)si am zis sa nu te mai bagi in seama cu mine!!!!sa iti mai zic de multe ori?

#29
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Nu mi-ati spus daca va place catelul meu, din poze :P

Ii dau si mancare gatita, nu numai pedigree, ca dupaia il invat prost. Mananca orice i-as da, zilele trecute i-am dat supa cu paine, i-am dat salam, i-am dat compozitie de sarmale cu paine si a inghitit tot :)

Edited by cristian88, 04 February 2010 - 10:20.


#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ne place! cred ca de aia ne si agitam ca sa il ingrijesti bine.

cand am zis mancare gatita nu am zis sa ii dai mancarea gatita pe care o mananci tu.
mancare gatita pt.catei=mancare gatita special pentru ei.

eu nu i-as da salam, supa (ei nu pot "procesa" zeama), paine proaspata (aia uscata ii ajuta sa isi curete dintii de tartru), sarmale (ei nu pot digera carnea tocata)

#31
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Cum sa nu fie frumos mai ales cu urechile alea, te da pe spate.
Despre mancare intreaba doctorul ce dieta iti va recomanda pentru el. Spre exemplu mie mi-a interzis pana la 6 luni sa nu ii dau salam, dulciuri ( bomboane,cicolata), sa nu aiba mancarea  condimente ( gen Knorr, Vegeta). I-a facut o dieta umana sanatoasa pot sa zic ca mi-am schimbat si eu o parte din obiceiurile alimentare dupa dieta lui.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Meniul ala cu salam si carne de porc e bun daca vrei sa-ti distrugi cainele. Mi se confirma ideea ca o mancare uscata de nivel mediu este de zeci de ori mai sanatoasa pentru un caine decat 'mancarea gatita' pe care o pregatesc multi stapani de caini.
Acum puiul tau e in perioada de crestere. Daca nu ii dai mancare uscata de puppy/ junior in cantitatile necesare, nu se va dezvolta la potentialul maxim, va ramane cu osatura si incheieturile slab dezvoltate si mai tarziu va avea diverse boli. Vizita la veterinar, deparazitarea interna, vaccinurile si suplimentul cu calciu sunt necesare la aceasta varsta.

#33
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Are toate vaccinurile facute la zi, veterinarul nu mi-a spus nimic despre dieta, o sa il intreb pe 16 cand mi-a spus sa merg la urmatorul vaccin.

Eu nu am mai avut niciodata caine pana acum, de aceea am si intrebat aici :)

#34
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@overseas  esti veterinar si ai gasit reteta perfecta pentru fast food la catei - hrana uscata?
Salamul din si cu ce este facut in Romania are E-uri si condimente. Mancarea aia uscata pariez ca are mai multe E-uri decat salamul.
Osatura se dezvolta perfect daca ii sunt administrate suplimentele de calciu si minerale pentru rasa lui.

Este bine ca te informezi despre catelul tau si ceri mai multe prareri incearca si cu google sa vei ce mai gasesti referitor la alimentatie
Din ce stiu eu un caine nu are voie sa manance urmatoarele : orice tip de dulciuri; ciocolata, cacao, cafea (insuficienta hepatica);  oase tubulare (se sparg in aschii si pot aparea leziuni intestinale); cartofi (greu digestibil - dezvoltarea florei de putrefactie); mazare, fasole, varza, alune (aceleasi efecte ca si la om - cresterea cantitati de gaze in intestine), condimente, alcol .

Si sa nu speli niciodata catelul, fara baie. Daca se muradareste rau in cel mai rau caz spalat doar cu apa curata. Daca pui sampon sau sapun toate uleiurile naturale depuse pe par si piele dispar i se usuca pielea si ii crapa ( o sa vezi ca are tendinta sa te muste daca incerci sa il atingi din cauza ca il doare pielea). In mod normal cat ar fi de murdar, daca este sanatos, se curata singur in cateva ore.

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostIdI1, on 4th February 2010, 11:20, said:

@overseas  esti veterinar si ai gasit reteta perfecta pentru fast food la catei - hrana uscata?
Salamul din si cu ce este facut in Romania are E-uri si condimente. Mancarea aia uscata pariez ca are mai multe E-uri decat salamul.
Osatura se dezvolta perfect daca ii sunt administrate suplimentele de calciu si minerale pentru rasa lui.

Da, am gasit compromisul ideal pt a putea adopta un ciobanesc maidanez fara sa-mi dau demisia ca sa ma ocup full time de el. Am luat cainele bolnav de pe strada, cu probleme grave de imunitate si i-am dat o hrana de nivel mediu, 23% proteina, made in Germany si fara conservanti. Rezultatele au fost foarte bune si acum cainele are 35 kg la 1.5 ani, blana ii straluceste, este vioi si inteligent.
Daca tu echivalezi Bewi Dog cu salamul, mai bine ti-ai nenoroci propriul caine, de ce te bagi sa mai nenorocesti si cainii altora.

#36
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Pe carnetul de sanatate ( pe coperta ) scrie asa: Hrana superpremium pentru caini si pisici: biomill

Ce parere aveti despre ea ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate