Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
INF-urile mi-ai distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare
 Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Locuri de vizitat Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

• Grup: Senior Members
La Atelier des Lumières vreau si eu sa merg. Pare belea din pozele de pe net.

Inca 2 locuri (magazine) pe lista mea care sunt mai "off the beaten track" pentru turistul average: Deyrolle (magazin/muzeu de taxidermie) si Metaluna (shop pentru fanii B movies, art movies, Criterion, Arrow etc)

Pentru entertainmemt: Le Caveau de la Huchette, live jazz 365/365 zile. Aici nu as merge singur ca nu imi sta in fire sa ies prin cluburi de nebun, dar e Paris, deci ar trebui sa incerc 🤔

emagiul

emagiul

Member

• Grup: Members
Idei foarte bune. Ceva asemanator si in apropriere  https://www.chassena.../acces-horaires
dupa muzeu doar traversezi strada si http://leconnetable.e-monsite.com/ . Un loc plin de istorie, daca ai noroc prinzi un concert in pivnita, barul la parter e deschis pana la 5 dimineata. Mai sunt locuri din astea ascunse in Marais si cartierul Latin mai ales in casele vechi. Daca esti fan recomand si muzeul Serge Gainsbourg deschis recent tot in apropriere.

Edited by emagiul, 18 January 2024 - 12:26.

pirpy

pirpy

Active Member

Cum o sa arate Parisul in viitor, se poate vedea ---> AICI  Posted Image

Sunt proiecte in curs, proiecte validate, proiecte abandonate ...

Edited by pirpy, 14 March 2024 - 14:00.

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

Cum arata, cum ne-arata, in curand o sa fie mai ieftin sa vizitezi Zurich, New York, Sydney ��

rogue80

rogue80

Member

M-am intors recent de la Paris. Voi scrie impresii despre restul s-a tot vorbit. Atractiile, atmosfera, orasul frumos. Disneyland comercial. Mai rau decat ma asteptasem. Cel mai mult mi-a placut parada si partea de inceput a orasului. Restul totul comercial, fabrica de scos bani. Pana si mancarea scumpa dar de ce proasta? La fel si produsele sub 20 de euro nu gaseai nimic dar nu erau personalizate cu nimic. Niste chinezarii care le gaseai si in alte parte. Despre cozi, atractii inchise unele si spontan ce sa mai zic. De cand intri te simti ca toti vor sa iti goleasca portofelul. Celalalt parc parca e ca un balci de la noi ... mai putini bani la design. Iar cu mancarea nu credeam ca o sa zic vreodata ca am mancat mai bine in Londra decat in Paris. O gramada de fast food si bistro cum ar veni la noi unde mancarea e mai acceptabila. La restaurantele cu specific francez scorurile au luat-o razna ... ce sens are sa intru cand pe google imi arata pentru o persoana preturi cu 3 cifre. Restaurante cu alt specific praf ... am intrat intr-un restaurant cu specific italian si totula fost oribil .. in Piatra Neamt de unde sunt exista pizza mult mai buna. Preturile au luat-o razna 2 euro un macarons? sa stea acolo. Am fost la France Miniature .. parcul frumos totul aranjat ... cand sa mancam singurul restaurant mai ca lumea inchis si deschis o penalitatea de fast food. Ca si concluzii prea comercial, prea exagerat. De intors m-as intoarce dar nu in Paris ci in alte zone din Franta ... iar in Paris poate doar sa evit zonele cunoscute. Poate a fost dupa pandemie, poate situatia cu razboiul si jocurile olimpice dar nu e ok ce se intampla.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Asta e o traducere de pe internet sau asa e vorba ta?
La subiect: cred ca n-ai fost unde trebuie. Nici la masa, nici la distractie.

metalactual

metalactual

Senior Member

Gunoierii din Paris amenință cu greva generală inclusiv în perioada Jocurilor Olimpice.
Sindicatele spun că peste 70% dintre angajați sunt de acord cu întreruperea lucrului. Conform primăriei Parisului, 16 la sută din efectivele lucrătorilor, un gunoier parizian din şase, se afla în grevă marţi.
"Serviciile de colectare au fost un pic perturbate astăzi", a indicat primăria, fără să dea date despre volumul deşeurilor neadunate.
Dar sindicatul CGT FTDNEEA, reprezentantul lucrătorilor din salubritate, susţine că gunoierii sunt mobilizaţi în acţiuni greviste în proporţie de 70 până la 90 la sută. Preavizul de grevă este valabil pentru şase zile în luna mai (14-16 şi 22-24), apoi din 1 iulie până pe 8 septembrie, incluzând întreaga perioadă a Jocurilor Olimpice (26 iulie-11 august) şi Paralimpice (28 august-8 septembrie).

metalactual

metalactual

Senior Member

Biletele pentru urcarea în Turnul Eiffel se scumpesc cu 20%

Accesul în Turnul Eiffel va fi mai scump cu 20%, până la 35,30 euro, începând cu data de 17 iunie, o decizie justificată de criza sanitară şi urmele de plumb descoperite cu prilejul lucrărilor de renovare, şi care ar urma să fie validată până sâmbătă de edilii Parisului.

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

Vizualizare mesajcrocko.dilul, pe 14 mai 2024 - 14:40, a scris:

Asta e o traducere de pe internet sau asa e vorba ta?
La subiect: cred ca n-ai fost unde trebuie. Nici la masa, nici la distractie.
eu inclin sa-i dau dreptate, cel putin la cazari vad niste preturi aiuritoare. au luat-o razna serios. Fara sa fie in plin sezon si luate cu multe luni inainte.
Ma gandeam la o a treia vizita la Paris, dar voi zice pas cel putin anul asta.

Edited by blackiesasha, 30 May 2024 - 13:01.

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

La preturile lor, plin sezon e 365 de zile din 365 Posted Image

Cum scriam mai sus, o sa devina mai ieftin sa ajungi in destinatii care sunt de regula out of reach pentru turistul average, gen Zurich in Europa.

Am cautat si eu pentru sept-oct-noi si sunt niste scoruri... totul ca sa stai in niste cotetze pentru caini, gen 9-10 mp. Iar decat sa iau hotel in afara orasului, mai bine stau acasa. Nu ma duc in vacanta ca sa fac naveta. Altii n-au nimic in a petrece doua ore in tren, dar pe mine nu ma atrage ideea asta.

mannick

mannick

Senior Member

Noi am stat la B&B Hotel Batignolles, 135 euro camera pe noapte, plus ~10.5 euro pe noapte taxa de oras pentru 2 persoane. Am cautat si apartament, dar nu am gasit nimic cu un raport bun de pret si bine situat. Foarte scumpe cazarile in perioada asta. Am mancat la Bouillon Pigalle, recomand lantul pentru preturile tinute-n frau si experienta de bistrou parizian. Alte doua restaurante care mi-au placut sunt Le Florentin si Vatel (le-am enumerat in ordinea costului final, diferenta este reflectata si de produse/servire). Am fost si la Melt Batignolles, a fost foarte bun, dar mi-au placut mai mult experientele mai ... pariziene. Din ce am vazut, de regula restaurantele cu 4.5+ pe google nu dezamagesc. Trebuie fireste putina documentare, gusturile difera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate