Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
Poate sa ma sfatuiasca cineva cum sa vand un teren..tot incerc...dar nu reuesesc :confuzzled:
http://forum.softped...hiajna-753.html

Edited by davidu, 29 January 2010 - 08:41.


#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Mai scade pretul . E criza , cu 55.000 de euro cumperi casa cu tot cu teren intr-un sat .

#3
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
bine zis intr-un sat....

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdavidu, on 29th January 2010, 08:38, said:

Poate sa ma sfatuiasca cineva cum sa vand un teren..tot incerc...dar nu reuesesc :confuzzled:
http://forum.softped...hiajna-753.html
Traim o perioada de maxima depresie economica si chiar daca intr-un alt context pretul si locatia acestui teren ar fi fost atractive, in ziua de azi proprietatile nu ofera certitudine si oamenii nu vor sa le cumpere. Nu exista o reteta in acest sens decat un pret ridicol de atractiv.

1. Daca l-ai luat pe credit si nu mai poti suporta rata, cedeaza-l bancii. Sa-l valorifice ea cand crede de cuviinta.
2. Daca l-ai luat cu cash chiar mai scump decat vrei tu sa-l vinzi, deci iti asumi o pierdere dar ai nevoie de bani, vinde-l mai ieftin decat oricare alta oferta din zona pt. a iesi in evidenta cu oferta. Asuma-ti esecul si mergi mai departe. Nu te crampona intr-un fleac. Sunt doar bani.
3. Daca nu esti presat de nimic si vrei sa scapi de el doar pt. ca te simti iritat pt. ca piata merge in jos, eu te-as sfatui sa-l pastrezi. Este doar o problema de timp.
4. Construieste pe el o casa si traieste in ea fericit pana la adanci batraneti (desi nu cred ca este o prioritate) . :)

Edited by gugutata, 29 January 2010 - 10:47.


#5
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdavidu, on 29th January 2010, 10:53, said:

bine zis intr-un sat....
Al tau e in camp... mai rau...
E simplu: nu se vinde, inseamna ca nu exista cumparator la pretul cerut de tine. La un pret rezonabil sint sigur ca vei gasi pe cineva sa-ti preia terenul.


View Postgugutata, on 29th January 2010, 11:46, said:

1. Daca l-ai luat pe credit si nu mai poti suporta rata, cedeaza-l bancii. Sa-l valorifice ea cand crede de cuviinta.
Nu uita ca traim in Romania, nu in SUA. Nu-si scoate toti banii prin executie, banca continua procesul de executare - o alta executie, o poprire de salar, etc. Oricum a-i da-o, mai vii si cu alti bani de-acasa (daca pretul de licitatie e insuficient).

View Postgugutata, on 29th January 2010, 11:46, said:

3. Daca nu esti presat de nimic si vrei sa scapi de el doar pt. ca te simti iritat pt. ca piata merge in jos, eu te-as sfatui sa-l pastrezi. Este doar o problema de timp.
Cateodata sa vinzi acum "ieftin" e cel mai bun lucru, chiar daca peste 20 de ani pretul e mai mare. Ca timp de 20 de ani ai avut carrying costs (taxe), ai pierdut dobanda la banii pe care i-ai fi obtinut din vanzare, ai suferit inflatie, ai tinut capitalul blocat.
Ca sa merite sa astepti trebuie ca pretul sa revina suficient de repede si suficient de mult.
Am pus "ieftin" intre ghilimele ca s-ar putea sa fie de fapt foarte scump.

#6
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
cam ce sa inteleg prin pretul perfect???terenul nu e luat prin credit...doar ca as fi avut nevoie de banii...dar prefer sa fac altfel rost de ei decat sa il dau degeaba...o sa astept...oricum ms ptr raspunsuri

#7
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdavidu, on 29th January 2010, 19:35, said:

cam ce sa inteleg prin pretul perfect???terenul nu e luat prin credit...doar ca as fi avut nevoie de banii...dar prefer sa fac altfel rost de ei decat sa il dau degeaba...o sa astept...oricum ms ptr raspunsuri
Diferenta intre "degeaba" si cat ceri tu este de fix 55000E.

#8
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010
eu vreau sa negociez pretul...dar ideea e ca nici macar nu intreaba nimeni...am facut un chestionar si majoritatea ar da 50e/mp...sincer mi se pare extrem de putin pentru aceasta zona.

#9
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View Postdavidu, on 1st February 2010, 16:51, said:

majoritatea ar da 50e/mp...sincer mi se pare extrem de putin pentru aceasta zona.

pai cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare. ce preturi de tranzactionare sunt in zona? sau mai bine zis: sunt tranzactii?

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdavidu, on 1st February 2010, 16:51, said:

eu vreau sa negociez pretul...dar ideea e ca nici macar nu intreaba nimeni...am facut un chestionar si majoritatea ar da 50e/mp...sincer mi se pare extrem de putin pentru aceasta zona.
Pe o piata intotdeauna pretu il face cumparatorul. Daca din chestionar a reiesit 50 E/mp (wishful thinking) cu siguranta se vinde usor pe la 70. Chiar si intr-un chestionar, fiecare trage pe turta lui.

#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
well, tranzactia are loc atunci cand cererea intalneste oferta, mai lasi tu 5000, mai pune cel care voia sa cumpere mai departe un 5000 si iaca asa il vinzi.

sumele sunt relative, nu zic ca-l vinzi la 50 000, la cat au dat unii la mama dracului e un pret bun, pe de alta parte, la ce preturi sunt acum si la cate tranzactii se mai fac...

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdavidu, on 1st February 2010, 16:51, said:

eu vreau sa negociez pretul...dar ideea e ca nici macar nu intreaba nimeni...am facut un chestionar si majoritatea ar da 50e/mp...sincer mi se pare extrem de putin pentru aceasta zona.


Incearca sa vezi lucrurile si din perspectiva cumparatorului.

Pe anuntul.ro (cautand "rosu militari")o sa mai gasesti si alte preturi la cca 55€/mp iar una din oferte are CU pentru P+8. Cum terenul tau are 500mp se preteaza pentru o casa insa nu ar fi prea placut sa te trezesti cu un bloc langa.

Problema este ca terenul tau nu ofera avantajele unui teren dintr-un cartier de case IN Bucuresti (infrastructura deja dezvoltata, acces usor la scoli, magazine...etc) si nici avantajele unui teren inafara orasului ( mai putini vecini, mai putina poluare, mai multa liniste...)

Atata timp cat situatia economica (si politica) ramane instabila iar in viitor se preconizeaza a fi din ce in ce mai multi someri, tranzactiile la acest nivel vor fi aproape inexistente, vor specula probabil doar fondurile de investitii si cei cu foarte multi bani dar care nu sunt interesati de 500-1000mp (poate doar in Primaverii) sau de ap 2 cam din 1980.

#13
ZorracK

ZorracK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 26.11.2003
Si autorizatie se da parca pentru P+6 doar , nu se mai da mai jos, asa stiu.
Stii ceva?
PS. Ofer 30.000 E in anumite conditii.

Edited by ZorracK, 03 February 2010 - 19:53.


#14
emiliogomez

emiliogomez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2010
Cu siguranta pretul este cel care decide acum. Eu am un teren mai mare pe care l-am parcelat. De fiecare data cand am avut nevoie urgenta de bani am reusit sa vand pentru ca am avut un pret ridicol de mic.

Solutia se afla in mainile tale!

#15
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010

View Postemiliogomez, on 5th February 2010, 21:36, said:

Cu siguranta pretul este cel care decide acum. Eu am un teren mai mare pe care l-am parcelat. De fiecare data cand am avut nevoie urgenta de bani am reusit sa vand pentru ca am avut un pret ridicol de mic.

Solutia se afla in mainile tale!
"PS. Ofer 30.000 E in anumite conditii.  "
in aceste conditii il mai pastrez cativa ani...

#16
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 02.04.2003

View Postdavidu, on 12th February 2010, 11:49, said:

"PS. Ofer 30.000 E in anumite conditii.  "
in aceste conditii il mai pastrez cativa ani...

Tu cat ai dat pe el si cand l-ai cumparat ?

Daca e prea indiscreta intrebarea nu rapunde :)

#17
davidu

davidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.01.2010

View PostCornel, on 14th February 2010, 20:42, said:

Tu cat ai dat pe el si cand l-ai cumparat ?

Daca e prea indiscreta intrebarea nu rapunde :)


eu nu am dat nimic...l-am primit mostenire de la parinti :thumbup:

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdavidu, on 14th February 2010, 21:33, said:

eu nu am dat nimic...l-am primit mostenire de la parinti :thumbup:
30K intr-o perioada de depresie economica "pot valora" mai mult de 60K intr-o perioada de boom. Nu te crampona in aritmetica si gindeste-te ce poti face cu 30K.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate