Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

ce tara sa aleg ca proaspat major?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
greq_boy

greq_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.09.2009
salutare in curand termin liceul devin major si alte deastea si in mod normal trebuie sa plec de acasa (nu ca ma preseaza cineva sau trebuie neeaparat ci asa vreau undeva in alta parte) mentionez ca dp terminarea liceului nu intentionez sa dau mai departe dar voi avea o diploma de desenator tehnic pt arhitectura si design.Problema se pune astfel fiind la inceput de drum si fiindca imi place marea oscilez intre tarile mediteranei si anume Grecia, Italia, Spania intrucat clima este destul de atragatoare pt mine. De asemenea trebuie sa precizez ca am rude in Grecia etnici greci bunici, matusi, unchi etc dar in nici un caz nu voi apela la ei pt ca deja au grijile lor.Voi ce imi sugerati incotro credeti ca ar fi mai bine (limba greaca si spaniola le stiu deja si scris) pt ca asta e dilema mea in fond nu stiu unde ar fi mai bine sa ma duc.As pleca sa lucrez sa ma pot intretine si poate chiar sa incep o mica afacere. :peacefingers:

#2
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Bafta !

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Atat Grecia cat si Spania au probleme economice acum, dar parca in Grecia este mai rau. Insa cred ca ti-ar fi mai usor sa te integrezi.

#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Du-te undeva departe de romani :)

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Qatar!

ei au inceput ca copieze Dubai-ul , asa ca au nevoie de desenatori tehnici.
in plus, salarii mari (la fel si traiul foarte ridicat..dar si costurile sunt destul de ridicate)
am prieteni care au fost, si intentionez sa merg si eu peste cativa ani, si poate reusesc sa fac si studii acolo!
in plus, dupa parerea mea e cel mai safe loc din lume! fara hoti, fara probleme...

problema e cu vizele de munca, va trebui sa cauti putin pana gasesti.

Edited by lex404, 28 January 2010 - 19:15.


#6
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
olanda!
daca stii engleza te descurci :D

#7
androcks

androcks

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 669
  • Înscris: 20.11.2009

View Postunu, on 28th January 2010, 19:27, said:

olanda!
daca stii engleza te descurci :D
nu germana? oricum si acolo sunt destui.
Recomand Suedia/Elvetia  :naughty:

#8
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postgreq_boy, on 28th January 2010, 18:43, said:

salutare in curand termin liceul devin major si alte deastea si in mod normal trebuie sa plec de acasa (nu ca ma preseaza cineva sau trebuie neeaparat ci asa vreau undeva in alta parte) mentionez ca dp terminarea liceului nu intentionez sa dau mai departe dar voi avea o diploma de desenator tehnic pt arhitectura si design.Problema se pune astfel fiind la inceput de drum si fiindca imi place marea oscilez intre tarile mediteranei si anume Grecia, Italia, Spania intrucat clima este destul de atragatoare pt mine. De asemenea trebuie sa precizez ca am rude in Grecia etnici greci bunici, matusi, unchi etc dar in nici un caz nu voi apela la ei pt ca deja au grijile lor.Voi ce imi sugerati incotro credeti ca ar fi mai bine (limba greaca si spaniola le stiu deja si scris) pt ca asta e dilema mea in fond nu stiu unde ar fi mai bine sa ma duc.As pleca sa lucrez sa ma pot intretine si poate chiar sa incep o mica afacere. :peacefingers:
Aberatii , prostii...
pune mana pe carte , fa o facultate ,  munceste in tara si pe urma mai vezi ce si cum!
Parerea mea...
:console:

#9
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

View Postgabigowriel, on 28th January 2010, 19:34, said:

Aberatii , prostii...
pune mana pe carte , fa o facultate ,  munceste in tara si pe urma mai vezi ce si cum!
Parerea mea...
:console:
Asta e parerea pe care o are mami si tati , copilasul sa fie in siguranta si apoi dupa facultate , cand a fost crescut pe spatele parintilor el e speriat ca ar trebui sa se descurce singur...
:peacefingers:  Buna initiativa initiatorului postului , bravo , descopera lumea , fa-ti un rost in viata singur ! Bafta in orice ai face ! :peacefingers:

#10
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postflyingspur, on 28th January 2010, 19:48, said:

Asta e parerea pe care o are mami si tati , copilasul sa fie in siguranta si apoi dupa facultate , cand a fost crescut pe spatele parintilor el e speriat ca ar trebui sa se descurce singur...
:peacefingers:  Buna initiativa initiatorului postului , bravo , descopera lumea , fa-ti un rost in viata singur ! Bafta in orice ai face ! :peacefingers:
:lol:  Ne cunoastem de undeva?  Daca asa consideri tu ca-ti "faci un rost in viata" , m-am lamurit ... "Speriat"?! Doar sa n-aibe minte...
P.S. : este parerea mea , nu a parintilor
+
si roman , si fara studii superioare... ESTI SIGUR CA N-AJUNGE CAPSUNAR?!

Edited by gabigowriel, 28 January 2010 - 20:59.


#11
greq_boy

greq_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgabigowriel, on 28th January 2010, 20:58, said:

:lol:  Ne cunoastem de undeva?  Daca asa consideri tu ca-ti "faci un rost in viata" , m-am lamurit ... "Speriat"?! Doar sa n-aibe minte...
P.S. : este parerea mea , nu a parintilor
+
si roman , si fara studii superioare... ESTI SIGUR CA N-AJUNGE CAPSUNAR?!
prietene ai glas? ce te face sa crezi ca ma cunosti? parerea ta nu conteaza defapt tu ai iesit azi din casa? dar probabil tu deja stii ogramada ai trecut prin multe si na cum sa te contrazic... tu o sa stai aici in Romania ca un patriot ce esti pe un salariu mediu pe economie in fine... mie sila sa te ironizez nu auzi ca disponibilizeaza 1000000 de oameni, amice erau timpuri cand faceai facultate si nu erau sigure locurile de munca acum cu nivelul actual tu crezi ca se grabesc astia sa te angajeze???? dc da da-mi voie sa ma spanzur... in the end... treaba ta ce faci... da-ti spun asta e un taram pierdut si tu gandesti pe plan local... FARA CURAJ NU E GLORIE...

#12
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Dupa felul de a redacta un post in limba romana, sunt foarte dubios in ceea ce priveste cunostintele tale de greaca si spaniola... in special cele de scriere. Daca ai tu revolutia in cap, de ce nu faci cum iti dicteaza sufletul si intrebi pe forum? Vad ca ai dat un singur reply artagos si restul posturilor nu te-au interesat.

#13
greq_boy

greq_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.09.2009

View PostLoox, on 28th January 2010, 22:03, said:

Dupa felul de a redacta un post in limba romana, sunt foarte dubios in ceea ce priveste cunostintele tale de greaca si spaniola... in special cele de scriere. Daca ai tu revolutia in cap, de ce nu faci cum iti dicteaza sufletul si intrebi pe forum? Vad ca ai dat un singur reply artagos si restul posturilor nu te-au interesat.
ade gamhsou malaka si, simt eu oare o urma de melancolie si regret in comm-ul tau ca si cum te-ai simti ranit de ceea ce i-am reprosat mai devreme lui grabriel sau cum il cheama????prietene eu nu iti cer parerea intrebarea mea e simpla si astept un raspuns adecvat si la obiect adica dc tu ai fost si ai umblat pe undeva sa-mi spui ca poate dau p-acolo si eu... in schimb tu vi si ma critici habar nu ai cine sunt si din experienta iti spun ca nu trebuie sa subestimezi pe nimeni cu atat mai putin un necunoscut... fa-ta util si nu mai posta aiurea... inca una am dat "un singur reply artagos" pentru ca ca am ce am cu negativisti in general nui sufar si ghici ce te include si pe tine categoria asta de oameni pesimisti... in plus eu nu fac ce imi dicteaza sufletul pt ca nu am sentimente pentru nimeni eu gandesc cu mintea si pun toate lucrurile in balanta pentru a rezulta ceva in folosul meu de care m-as putea folosi... ar fii multe de spus  dar timpul nu-mi permite pace...

View Postandrocks, on 28th January 2010, 19:28, said:

nu germana? oricum si acolo sunt destui.
Recomand Suedia/Elvetia  :naughty:
mult prea frig defapt ar fii o idee buna insa eu vreau sa ajung undeva unde poti dormi si in parc daca nu ai bani (in cazul in care nu am bani sa inchiriez ceva)

Edited by greq_boy, 29 January 2010 - 11:12.


#14
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View Postgreq_boy, on 28th January 2010, 21:43, said:

prietene ai glas? ce te face sa crezi ca ma cunosti? parerea ta nu conteaza defapt tu ai iesit azi din casa? dar probabil tu deja stii ogramada ai trecut prin multe si na cum sa te contrazic... tu o sa stai aici in Romania ca un patriot ce esti pe un salariu mediu pe economie in fine... mie sila sa te ironizez nu auzi ca disponibilizeaza 1000000 de oameni, amice erau timpuri cand faceai facultate si nu erau sigure locurile de munca acum cu nivelul actual tu crezi ca se grabesc astia sa te angajeze???? dc da da-mi voie sa ma spanzur... in the end... treaba ta ce faci... da-ti spun asta e un taram pierdut si tu gandesti pe plan local... FARA CURAJ NU E GLORIE...
GO "PLANET"! :deadtongue:

#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nestiind sa faci nimic relevant, neavand vreo diploma, certificare cat de cat calumea, combinat cu o afinitate catre tarile calde, e ca un booster Buran pentru o cariera de success ca "strawberry harvester".
omu' ti-o zis bine, fa o diploma, invata o meserie, termina o facultate. munca fizica nu-i faina si e si prost platita. iar curaju' nu-i suficient pentru "glorie". nu-i deajuns sa vrei, tre' sa si poti.

#16
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004

Quote

mult prea frig defapt ar fii o idee buna insa eu vreau sa ajung undeva unde poti dormi si in parc daca nu ai bani (in cazul in care nu am bani sa inchiriez ceva)

Eu zic ca pleci gresit din prima. Pe oriunde e politie si o sa te trezesti mai degraba in arest decat cu sanse la vreun interviu de angajare. Ziceai ca esti rational si ca gandesti dar vad ca te contrazici un pic prin afirmatiile tale.

votez si eu pentru continuarea studiilor in romania.

1. mergi la o facultate de profil (arhitectura) daca iti place desenul tehnic si vrei sa faci asta si mai departe
2. crezi ca numai in romania se disponibilizeaza mii de oameni? mai citeste si presa de afara daca tot stii atatea limbi straine si pune-te la curent cu situatia tarilor in care vrei sa emigrezi si o sa ai surpriza sa vezi ca si acolo somajul a crescut si piata muncii nu e asa roza pe cum  o crezi tu.
3. in conditiile unui somaj crescut cum crezi ca vei lua fata la angajare unui localnic cu diploma si experienta in domeniul in care vrei tu sa profesezi.
4. cam ce salariu crezi ca vei lua tu fara studii superioare si ZERO experienta? la fel ca unul cu facultate?

mai gandeste-te un pic. stiu ca e greu dar nu merita sa ingrosi numarul celor care sunt pe afara si se plang ca era mai bine in romania sau povestesc pe forumuri ce de cacao e in canada sau mai stiu eu ce tara.

Orice vei hotara eu iti urez totusi multa bafta

Edited by sqryn, 29 January 2010 - 12:03.


#17
greq_boy

greq_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.09.2009

View PostPengoon, on 29th January 2010, 11:40, said:

nestiind sa faci nimic relevant, neavand vreo diploma, certificare cat de cat calumea, combinat cu o afinitate catre tarile calde, e ca un booster Buran pentru o cariera de success ca "strawberry harvester".
omu' ti-o zis bine, fa o diploma, invata o meserie, termina o facultate. munca fizica nu-i faina si e si prost platita. iar curaju' nu-i suficient pentru "glorie". nu-i deajuns sa vrei, tre' sa si poti.
pfff o sa am diploma de desenator tehnic, lucrez in atelierul tatei de la 10 ani ca lacatus, am invatat deja sa lucrez si pe utilaje de rectifiat si tamplarie in vacantele mele in grecia am lucrat la vapoare faceam niste cuve imense intr-un vapor pt grau si orez dc eram la scl acolo plecam pe mare insa n-am avut norocul ala... lucram cu instalatii in argon si CO2 (stiinta sudurii) si in general in domenii tehnice excelez... revin si spun ca eu vreau doar sa mi se spuna unde credeti ca ar fii bine sa merg in NENOROCITA DE GRECIA sau in alta parte...

View Postsqryn, on 29th January 2010, 11:59, said:

Eu zic ca pleci gresit din prima. Pe oriunde e politie si o sa te trezesti mai degraba in arest decat cu sanse la vreun interviu de angajare. Ziceai ca esti rational si ca gandesti dar vad ca te contrazici un pic prin afirmatiile tale.

votez si eu pentru continuarea studiilor in romania.

1. mergi la o facultate de profil (arhitectura) daca iti place desenul tehnic si vrei sa faci asta si mai departe
2. crezi ca numai in romania se disponibilizeaza mii de oameni? mai citeste si presa de afara daca tot stii atatea limbi straine si pune-te la curent cu situatia tarilor in care vrei sa emigrezi si o sa ai surpriza sa vezi ca si acolo somajul a crescut si piata muncii nu e asa roza pe cum  o crezi tu.
3. in conditiile unui somaj crescut cum crezi ca vei lua fata la angajare unui localnic cu diploma si experienta in domeniul in care vrei tu sa profesezi.
4. cam ce salariu crezi ca vei lua tu fara studii superioare si ZERO experienta? la fel ca unul cu facultate?

mai gandeste-te un pic. stiu ca e greu dar nu merita sa ingrosi numarul celor care sunt pe afara si se plang ca era mai bine in romania sau povestesc pe forumuri ce de cacao e in canada sau mai stiu eu ce tara.

Orice vei hotara eu iti urez totusi multa bafta
1)ms uite asa ceva vreau sa aud... totusi eu nu vreau sa stau pe strazi ci asa in cazul in care Doamne fereste nu am bani as putea sa dorm undeva clima fiindu-mi favorabila
2)nu vreau sa dau mai departe pt ca pasarile nu sunt pt birou si in general unde vreau eu sa merg e mult prea mult de invatat
3)nu o sa ma angajez undeva unde sa fie cineva cu ochii pe mine mereu pentru ca in final o sai dau una-n cap
4)speram sa plec pe mare mi s-a ivit ocazia dar eram pustan acum insa o sa termin si nu vor mai fii bariere

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la aia cu excelatul in domeniul tehnic, s-ar putea sa ai o revelatie. dar daca esti bun, du-te 1 an pe o platforma marina de petrol. aia iau pe cei mai buni si platesc ca atare. mai ales la sudura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate