Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Apple iPad

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#55
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
De abia astept sa il vad live, nu ma grabesc prea tare.

Detin iPod Touch, sunt foarte multumit de el, mai putin bateria care se duce cam repede cand il frec pe Youtube, dar decat cu telefonul, mai bine cu el, avand o experienta mult mai placuta.

Ei specifica ca GPS-ul este disponibil doar pe variantele GSM ?, este corect ?
Ca display de 10" pe GPS ar fi super, pus o aplicatie buna pe el si il vede si cel din spatele masinii tale :)
Vad ca are iesire TV, la acelasi nivel ca la iPhone, ceea ce este ok pentru mine.

Astept  sa il vad prin magazine la noi, daca este ok, "evaluat" corect, m-ar tenta, numai ecranul ala mare face distractia posibila.

Iar pentru cei care zic ca are OS de mobil si altele, este foarte bun asa, cine vrea mai mult sa-si cumpere altceva.

Eu sunt foarte multumit de iPod si celelalte produse de la ei, am avut si alternative, dar tot la ale lor m-am intors, datorita comoditatii si simplitatii lor.

#56
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Pacat ca nu are un pachet Office, cel putin ceva gen word si excel. asta ar fi fost chiar util. Mai astep, nu ma arunc inca pe el. O sa vad pe la toamna.

#57
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostFarrell, on 28th January 2010, 16:01, said:

Pacat ca nu are un pachet Office, cel putin ceva gen word si excel. asta ar fi fost chiar util. Mai astep, nu ma arunc inca pe el. O sa vad pe la toamna.

Pe Engadget specifica ca va avea in viitor, si suita iWork, oricum, iPod Touch si iPhone stiu sa citeasca atasamente Office, doar ca nu pot lucra cu ele si in alte aplicatii si nici sa le editeze nu pot.

#58
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postconnectorxp, on 28th January 2010, 16:35, said:

Pe Engadget specifica ca va avea in viitor, si suita iWork, oricum, iPod Touch si iPhone stiu sa citeasca atasamente Office, doar ca nu pot lucra cu ele si in alte aplicatii si nici sa le editeze nu pot.
Dap, eu tocmai la editare ma gandeam. O sa vad ce va putea generatia a 2a de iPad. :)

#59
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFarrell, on 28th January 2010, 16:45, said:

Dap, eu tocmai la editare ma gandeam. O sa vad ce va putea generatia a 2a de iPad. :)

Ăăăă... Tocmai ce spunea tata Phil Schiller în keynote cum că Pages, Numbers și Keynote pentru iPad sunt dispoibile în AppStore (la lansare, evident) și costă 9.99$ fiecare!
Deci are suită office! iWork, și anume!

#60
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Posthubbabub1601, on 28th January 2010, 17:33, said:

Ăăăă... Tocmai ce spunea tata Phil Schiller în keynote cum că Pages, Numbers și Keynote pentru iPad sunt dispoibile în AppStore (la lansare, evident) și costă 9.99$ fiecare!
Deci are suită office! iWork, și anume!

Cine are nevoie, nu e o suma mare, cum era si la Nokia, unele modele, ele accesau fisiere Office, dar nu le putea edita, cu un upgrade la aplicatie, era posibil.

#61
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Posthubbabub1601, on 28th January 2010, 17:33, said:

Ăăăă... Tocmai ce spunea tata Phil Schiller în keynote cum că Pages, Numbers și Keynote pentru iPad sunt dispoibile în AppStore (la lansare, evident) și costă 9.99$ fiecare!
Deci are suită office! iWork, și anume!
Multumesc de informatie, dar nu-s curios. iPad-ul pentru moment e un iPod touch gen2-3 mai mare, cu diplay mai mare. Am un iPod touch, sunt foarte multumit de ce poate si din cauza asta nu sunt atras inca de diplayul mai mare al iPadului. Mai astept!

#62
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFarrell, on 28th January 2010, 18:54, said:

Multumesc de informatie, dar nu-s curios. iPad-ul pentru moment e un iPod touch gen2-3 mai mare, cu diplay mai mare. Am un iPod touch, sunt foarte multumit de ce poate si din cauza asta nu sunt atras inca de diplayul mai mare al iPadului. Mai astept!

Nu încercam să-ți satisfac curiozitatea. Citisem, doar, pe pagina anterioară cum că spuneai că-i ”păcat că nu are Office”.
Office, as in Microsoft Office nu are, mulțumescu-Ți D-zeu, dar are iWork! :D

#63
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostHamutovski, on 28th January 2010, 09:10, said:

Ipadul mi se pare o inutilitate gen Microsoft Surface .  :thumbdown:

Well, cred ca de data asta au reusit sa sparga standardele gadget-urilor stupide. Ipad va fi probabil cel mai inutil produs Apple lansat vreodata. (perioada moderna)

Daca mi-l da cineva gratis si nu il iau. E inutil, e greu, e mare, e incomod, ai nevoie de 100 de accesorii sa faci cat de cat ceva, baterie slaba, ecran stupid LCD, lipsa multitasking-ului e retarda cel putin, aparitia rahatului de micro SIM distruge ideea de 3G, NU are un singur USB sau micro USB at least, sa scrii pe sticla e sinucidere pentru degete (nu 10 min... ci o folosire mai indelungata), arata si este un Iphone mai mare (prea mare).

Daca Iphone a adus ceva revolutionar, chestia asta denumita Ipad nu aduce absolut nimic nou si bun pe piata. Parerea mea.

Pretul? E irelevant pentru clientul Apple. 500-800-1000, oricum se cumpara daca era ceva SUPER COOL! Dar asa, eu nu cred ca va avea succes.

View Posthubbabub1601, on 28th January 2010, 19:03, said:

Office, as in Microsoft Office nu are, mulțumescu-Ți D-zeu, dar are iWork! :D

Esti extremist. Si e ceva din care tu esti singurul care pierzi :) MS Office il am si pe Win si pe Mac si nu as renunta la el pentru NIMIC. Trebuie sa fii extrem de orb sa nu vezi diferenta enorma de clasa dintre ce face MS pe domeniul asta si orice alt concurent. ORICARE altul.

Pur si simplu Office este un MUST pentru oricine nu traieste in padure si are cat de cat treaba cu mediul de afaceri. Da, stiu ca acasa poti sa scrii iubitei si in Notepad, dar daca ai relatii cu alte firme/oameni, nu poti evita sa ai Office sau o clona. Iar clona o alege lumea PENTRU BANI, in niciun caz pentru ca ar fi mai buna. E o idiotenie.

Accept ca unii aleg altceva ca e moka, dar sa sustii ca MS Office nu e nr1 in domeniu... e mega ridicol. Si guess what, folosesc si Mac si Win de ani multi... (chiar mai mult Mac)
So, nu sunt "fan" Windows sau Apple.  :rolleyes:

Ca sa te parafrazez, multumesc MS ca ai facut office SI pentru OSX  :coolspeak:

Si cei de la Gizmodo: (initial 8 motive pt care Ipad sucks, apoi au mai adaugat...)

Quote

Big, Ugly Bezel
Have you seen the bezel on this thing?! It's huge! I know you don't want to accidentally input a command when your thumb is holding it, but come on.

No Multitasking
This is a backbreaker. If this is supposed to be a replacement for netbooks, how can it possibly not have multitasking? Are you saying I can't listen to Pandora while writing a document? I can't have my Twitter app open at the same time as my browser? I can't have AIM open at the same time as my email? Are you kidding me? This alone guarantees that I will not buy this product.

No Cameras
No front facing camera is one thing. But no back facing camera either? Why the hell not? I can't imagine what the downside was for including at least one camera. Could this thing not handle video iChat?

Touch Keyboard
So much for Apple revolutionizing tablet inputs; this is the same big, ugly touchscreen keyboard we've seen on other tablets, and unless you're lying on the couch with your knees propping it up, it'll be awkward to use.

No HDMI Out
Want to watch those nice HD videos you downloaded from iTunes on your TV? Too damned bad! If you were truly loyal, you'd just buy an AppleTV already.

The Name iPad
Get ready for Maxi pad jokes, and lots of 'em!

No Flash
No Flash is annoying but not a dealbreaker on the iPhone and iPod Touch. On something that's supposed to be closer to a netbook or laptop? It will leave huge, gaping holes in websites. I hope you don't care about streaming video! God knows not many casual internet users do. Oh wait, nevermind, they all do.

Adapters, Adapters, Adapters
So much for those smooth lines. If you want to plug anything into this, such as a digital camera, you need all sorts of ugly adapters. You need an adapter for USB for god's sake.

Update: Why stop at 8? Here are more things we are discovering that suck about the iPad.

It's Not Widescreen
Widescreen movies look lousy on this thing thanks to its 4:3 screen, according to Blam, who checked out some of Star Trek on one. It's like owning a 4:3 TV all over again!

Doesn't Support T-Mobile 3G
Sure, it's "unlocked." But it won't work on T-Mobile, and it uses microSIMs that literally no one else uses.

A Closed App Ecosystem
The iPad only runs apps from the App Store. The same App Store that is notorious for banning apps for no real reason, such as Google Voice. Sure, netbooks might not have touchscreens, but you can install whatever software you'd like on them. Want to run a different browser on your iPad? Too bad!


#64
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View PostMonitoxus, on 28th January 2010, 19:45, said:

E inutil

E super portabil, plus ca are 14000+ Apps

e greu

700 grame e greu?
  :confuzzled:

e mare

Cu atat mai bine!


ai nevoie de 100 de accesorii sa faci cat de cat ceva


Ai nevoie de acea tastatura dock, eventual (daca nu iti place sa scrii folosind touchscreen-ul)

baterie slaba

10 ore de lucru in continuu + o luna Stand By? => slab? Wow... am trait s-o aud si pe asta...


ecran stupid LCD

E OLED Backlit toata ziua!

Pentru cineva caruia nu ii trebuie putere multa, ci doar catefa aplicatii de office,

#65
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008
imi place ... si cred ca poate revolutiona, asa cum a facut cu iPhone, iPod, etc.

1. Nu are multitasking - am iPhone jailbreak cu multitasking si merge brici => one problem SOLVED
2. Nu are flash - toate site-urile pe care le utilizez zilnic, dar absolut toate au o versiune pentru telefonul mobil iar o mare parte dintre ele ... au facut o versiune pentru iPhone (si sunt si site-uri romanesti aici) => iPad este compatibil HTML 5 si cred ca asta e viitorul => pe termen mediu, another problem SOLVED
3. cred ca va fi o salvare pentru ziare care pot revolutiona modalitatea de a prezenta stirile (gen ziarul din Harry Potter ;) )
4. procesorul de 1 G este cusotm made by Apple pentru acest device si pentru sistemul asta de operare. sa nu uitam ca initial procesoarele Apple ruled ... si au trecut pe Intel pentru main-stream
5. faptul ca nu are camera ... ma lasa rece ... ca orice camera de pe un telefon, orice telefon
6. Micro SIM-ul este o miscare GENIALA de Marketing ... so felicitari!


in rest ... discutiile vor fi ca si pana acum intre cei care au iPhone si restul ... asta e ...

#66
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postandreigherghe, on 28th January 2010, 20:00, said:

Pentru cineva caruia nu ii trebuie putere multa, ci doar catefa aplicatii de office,

Air are 1.3 Kg. Tableta asta mi se pare grea pentru ce ofera. Parerea mea.
Aplicatiile alea sunt cenzurate de Apple si prea multe sunt doar niste tampenii pentru copii...
Bateria eu nu cred ca va duce mai mult de 5 ore. O sa vezi... (si sunt optimist!)

Daca e OLED e bine. Macar atat. Dar fata de AIR e o gluma. Si sincer, de ce sa cari 700 grame + altele ca sa poti sa scrii, deci min 1 Kg, cand poti avea totul in doar 1.3 Kg?! E ridicol... Nu mai vb de OS care nu se poate compara.  :rolleyes:

View Postcrustaceu, on 28th January 2010, 20:02, said:

6. Micro SIM-ul este o miscare GENIALA de Marketing ... so felicitari!

Zi-le asta celor care nu il vor putea folosi  :thumbup: Si printre ei te numeri si tu. Ca idee...

View Postcrustaceu, on 28th January 2010, 20:02, said:

in rest ... discutiile vor fi ca si pana acum intre cei care au iPhone si restul ... asta e ...

Diferenta e ca daca Iphone si-au luat si cei ce nu aveau treaba cu aplicatiile si tampeniile Apple, (o groaza de oameni care nu il folosesc decat ca telefon) acum, aceasta tableta, nu acopera nicio "gaura". Pur si simplu e ceva extrem de nisat, cu un target mult prea mic fata de Iphone.  Si in plus, extrem de limitata. Filosofia "geniala" a nemernicului de Jobs. Sper sa li se infunde cu kkturile astea.

#67
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu tot aud ca nu pot rula 2 aplicatii simultan. aud bine sau visez urit? :lol:

mda, am citit mai sus. chestia asta mi se pare cea mai mare imbecilitate inutilita "tehnologica" defecata vreodata

Edited by Mosotti, 28 January 2010 - 20:25.


#68
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMosotti, on 28th January 2010, 20:15, said:

eu tot aud ca nu pot rula 2 aplicatii simultan. aud bine sau visez urit? :lol:

Nah. E doar un feature.  :rolleyes: Vezi mai sus lista cu "bube". Sunt multe...

#69
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View PostMosotti, on 28th January 2010, 20:15, said:

eu tot aud ca nu pot rula 2 aplicatii simultan. aud bine sau visez urit? :lol:
Visezi urat :) . Pentru iPhone exista zeci de apps pentru multitasking, => se poate si pe iPad

Edited by andreigherghe, 28 January 2010 - 20:21.


#70
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
si eu am multitasking pe iPod Touch...
dar, sa vedem un jailbreak pentri iPad

#71
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandreigherghe, on 28th January 2010, 20:21, said:

Visezi urat :) . Pentru iPhone exista zeci de apps pentru multitasking, => se poate si pe iPad

Intrebare: (sa noteze ca nu am avut/ nu cred ca o sa posed vreun device de la Apple)

De ce Dumnezeu nu introduc Multitasking-ul oficial?

Ok, pentru mine si pentru multi altii, nu o problema sa faci putin tweaking si sa activezi un fel de multitasking, dar pentru cei mai afoni dpdv technologic e deja SF!

#72
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAlexGP, on 28th January 2010, 20:31, said:

Intrebare: (sa noteze ca nu am avut/ nu cred ca o sa posed vreun device de la Apple)

De ce Dumnezeu nu introduc Multitasking-ul oficial?

Ok, pentru mine si pentru multi altii, nu o problema sa faci putin tweaking si sa activezi un fel de multitasking, dar pentru cei mai afoni dpdv technologic e deja SF!
Multitaskingul presupune un hardware mai puternic. Este mult mai simplu si creeaza mai putine probleme (chiar de loc) gen errori, blocari de SO, etc, utilizarea aplicatilor pe rand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate