Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Apple iPad

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#73
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007

View PostFarrell, on 28th January 2010, 20:38, said:

Multitaskingul presupune un hardware mai puternic. Este mult mai simplu si creeaza mai putine probleme (chiar de loc) gen errori, blocari de SO, etc, utilizarea aplicatilor pe rand.

Deci, mai pe larg, erau prea lenesi :P

#74
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAlexGP, on 28th January 2010, 20:51, said:

Deci, mai pe larg, erau prea lenesi :P
Nu erau prea lenesi, dar ca sa evite foarte multe probleme au optat pe aceste gadgeturi pentru un sistem care sa nu permita multitasking. Cel putin fara jailbreak.

#75
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostCourage, on 28th January 2010, 08:07, said:

Pe mine iPad m-a dezamagit, iar ca de obhttp://forum.softpedia.com/style_images/22/folder_editor_images/rte-bold.pngicei, Apple deja are planul pt v2 si v3.
Oricum, eram incantat ca are 3G, DAR SIM-ul e unul special, adica format micro-SIM.
Si mie mi se pare un minus foarte mare faptul ca iti trebuie acel micro-SIM special.




Daca nu avea aberatia aia de micro-SIM si avea flash player, suport pentru multitasking plus Microsoft Office 2007 atunci poate isi merita banii.

Edited by Just_Cavalli, 28 January 2010 - 21:51.


#76
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postntb33, on 28th January 2010, 00:51, said:

Mdea....
"Tre' să fii cretin să dai bani la Apple pe o porcărie de-aia când îți poți cumpăra un netbook la juma' de preț cu performanțe duble."
Ce "subtil" i-ai jignit pe toti cei care o sa dea banii pe "porcaria" aia :)) inclusiv pe mine ,doar ce naiba ne permitem ,NU ? ....WoW am facut o greseala gramaticala si de acolo ti-ai dat tu seama  de "ce oameni ar da banii pe așa ceva" ? :))

Ce să faci cu HDMI și cu procesor de 1 GHz? .....pffff , am un Wd Tv Live cu un proc. de 500MHz , si redä perfect FULL-HD 1080p !
Vrei sa stam sa ne contrazicem , sa ne corectam greselile gramaticale ,vrei sa "suferim de noi" sau sa discutam despre iPad ?
Am vorbit la modul general; nu am catalogat un user anume în vreun anumit fel.
Erau două de fapt. :P Și era glumă.

Cât despre redarea filmelor Full HD...
http://www.tomshardw...07,1644-21.html
Faptul că T.V.-ul îi capabil să le afișeze îi altă treabă. Chiar dacă are televizorul încorporat player, pe lângă procesorul de bază mai are altele care se ocupă cu decodarea. Oricum, aparatul în cauză folosește puterea de calcul și pe OS, nu doar pe redare.
Eu mă cam îndoiesc de faptul c-ar fi capabil să și redea fișiere .mkv .

#77
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postandreigherghe, on 28th January 2010, 20:00, said:

E OLED Backlit toata ziua!
Există OLED Backlit? Credeam că tocmai acesta e avantajul OLED-urilor: nu au nevoie de backlight.

IPad oricum nu are ecran OLED:
9.7-inch (diagonal) LED-backlit glossy widescreen Multi-Touch display with IPS technology
http://www.apple.com/ipad/specs/

#78
ntb33

ntb33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009

View Postm3th0dman, on 28th January 2010, 21:35, said:

Am vorbit la modul general; nu am catalogat un user anume în vreun anumit fel.
Erau două de fapt. :P Și era glumă.

Cât despre redarea filmelor Full HD...
http://www.tomshardw...07,1644-21.html
Faptul că T.V.-ul îi capabil să le afișeze îi altă treabă. Chiar dacă are televizorul încorporat player, pe lângă procesorul de bază mai are altele care se ocupă cu decodarea. Oricum, aparatul în cauză folosește puterea de calcul și pe OS, nu doar pe redare.
Eu mă cam îndoiesc de faptul c-ar fi capabil să și redea fișiere .mkv .

Eu vorbeam despre scula ASTA ca redä HD , cu proc. äla.

#79
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMonitoxus, on 28th January 2010, 19:45, said:

Esti extremist. Si e ceva din care tu esti singurul care pierzi :) MS Office il am si pe Win si pe Mac si nu as renunta la el pentru NIMIC. Trebuie sa fii extrem de orb sa nu vezi diferenta enorma de clasa dintre ce face MS pe domeniul asta si orice alt concurent. ORICARE altul.

Și eu folosesc Office 2008 pe Mac-uri, din rațiuni de compatibilitate cu fișierele pe care le editez, majoritatea scrise în Office 2007, pe PC. Nu, nu văd oportună o suită MS Office pe un device orientat către multimedia, gaming și web-experience. iWorks este deja suficient, în măsura în care iWorks este MULT mai user friendly decât MSO, fie versiunea pentru Win, fie cea de Mac. Asta este tot ceea ce doream să transmit cu expresia citată de tine.

Offtopic, un pic, dacă-mi este permis: folosesc Office 2008/Mac din motive de compatibilitate însă toate prezentările pe care le-am făcut în ultimii 2 ani au fost scrise doar în KeyNote și nu regret deloc mutarea :)

#80
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postntb33, on 28th January 2010, 21:42, said:

Eu vorbeam despre scula ASTA ca redä HD , cu proc. äla.
Există televizoare care au sculă de genu' gata încorporată (credeam că la așa ceva te referi). După cum spuneam la chestia asta procesorul de bază se ocupă strict cu rularea (nu și cu OS-ul) și mai are pe lângă procesoare pentru encodare.

#81
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

orientat către multimedia, gaming și web-experienc
web-experience fara flash? multimedia fara multitasking? pai aia e media, nu multimedia. oare chiar a innebunit toata lumea sau jobs ala chiar e vrajitor, in sensul ca-i timpeste pe toti? apropo de iphone, tre sa fii diliu sa dai 40 de milioane pe asa ceva si apoi sa urli satisfacut ca ai multitasking DUPA ce l-ai hacuit. da ma rog, cred ca si daca scoate jobs un iShit, care sa fie numai un cacat uman normal, cu bordura alba si logo, cred ca s-ar gasi milioane sa-l cumpere cu 1000 de dolari

#82
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
io tot nu inteleg ce-i tot da lumea cu multitaskingul. e asa de important un switzer, sau mess-angerul incit sa mearga in background?

nu deschid aplicatia decit cind imi trebuie si apoi o inchid. n-am pierdut nimic, si nu ma freaca la cap fiecare cind se trezeste. am nevoie sa ma concentrez la ceea ce fac, nu sa imi pierd concentrarea din cauza unui mail la fiecare 28 secunde. twiter ma lasa rece. alti candidati de multitasking mai stie cineva?

Flash este greoi, consuma resurse in dusmanie (cod ineficient) si are vulnerabilitati foarte multe. basca ca ar fi o metoda de injectie a unor aplicatii 3rd party care daca ar merge greu, Apple ar fi luat in raspar pe forumuri. Nici pe mine nu ma incinta dependenta de AppStore, dar este o modalitate de a controla (in bine) experienta utilizatorului. Pot sa spun ca o sunt fericit ca pe iPhone nu apar cele mai idioate si deranjante reclame flash?

as fi preferat ca iPad-ul sa mearga cu un Mac OS X streamlined, dar cu toate facilitatile, nu sa mearga spre acelasi sistem inchis ca iPhone.
un procesor propriu inseamna optimizare si eficienta in cod.

SIM-ul 3G cu format nou este doar o mizerie la care nu ma asteptam, la fel ca lipsa USB standard. nu cred ca multi operatori vor investi in simuri noi doar pentru iPad insa daca sunt compatibile vor aparea adaptoare in circa o saptamina. facilitate de iPod si telefon nu ma intereseaza deloc.

per total, pe mine nu m-a dezamagit si este un concurent serios pentru un netbook la care ma gindeam de ceva vreme, un computer ieftin si ultra portabil cu acces internet pentru Mail, IM si Office, editare sumara imagini, niste documente PDF. Nu ma intereseaza filme, muzica si alte prostii ci ma intereseaza ceva rapid, usor si compatibil, in asa fel incit sa pot sa am acces rapid la datele care imi trebuie. MacBook este prea mult pentru ce vreau eu, iar pentru putere de calcul am alte computere. si colac peste pupaza, am senzatia ca Apple vrea un "iPod" si pentru carti, inainte de a face o sectiune in ITMS.

O iesire video poate fi interesanta pentru cei care fac prezentari, altfel mi se pare ca autonomia este mai importanta decit capacitati care sunt din principiu ale altor device-uri.

Reiterez ca versiunea 3G mi se pare prea scumpa in comparatie cu un MacBook. Vreau sa il vad si sa pun mina pe el inainte de a ma hotari daca dau banii sau nu.

Edited by Centris, 28 January 2010 - 23:10.


#83
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostCentris, on 28th January 2010, 22:56, said:

io tot nu inteleg ce-i tot da lumea cu multitaskingul. e asa de important un switzer, sau mess-angerul incit sa mearga in background?
Atât timp cât sunt telefoane mobile, cu multitasking și aparatul ăsta se vrea peste un smartphone ar fi putut pune.

View Postcrustaceu, on 28th January 2010, 20:02, said:

4. procesorul de 1 G este cusotm made by Apple pentru acest device si pentru sistemul asta de operare. sa nu uitam ca initial procesoarele Apple ruled ... si au trecut pe Intel pentru main-stream
:lol: Inițial, adică prin 1986 Apple scotea Apple II GS cu noul său procesor pe 16 biți la 2.8 MHz. Intel a lansat 80386 în 1985, primul procesor pe 32 de biți la 15 MHz.

Edited by m3th0dman, 28 January 2010 - 23:41.


#84
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
iPad : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XhasvZgxHqE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu este mai bun decat un iPhone, pentru ca nu este un telefon, deci nu suporta comparatie.
Nu este mai bun decat un iPod Touch pentru ca marimea il dezavantajeaza. Nu prea poti sa-l pui in buzunar sau la gat !
Nu este mai bun de cat un netbook, pentru ca nu face ce ofera un netbook : port usb, pdf reader (chiar pdf creator), pachet Office/iWork (cum vreti), flash, suport pentru o mutitudine de formate video/audio si alte extensii, etc.
Nu este orientat spre multimedia. Suporta mp3, mp4, mov, H264, putine formate video/audio. Desigur, poti sa te uiti la Star Trek la el dar in format .mov. Daca vrei si subtitrare, atunci se complica treaba. Cauta un converter !
Nu este nici un gadget bussines. Lipsa unei suite pentru birou si nu numai, il lasa in afara acestui segment de clienti.
Are maps dar e cam dificil sa-l pui in parbrizul autoturismului!
Se va vinde bine. Nu cred ca se va vinde foarte bine, iar userii iPadului ii vor descoperi foarte curand dupa ahizitie inutilitatea.
Este un gadget atragator ca design bun de pus in reclamele de mobilier si decoratiuni de la Ikea, Playboy, etc.

Sunt posesor de iPod touch si sunt foarte multumit de el. In locul iPadului eu as cumpara si recomand : http://www.oktal.ro/...136-o27462.html
Multi sustin ca iPadul e ieftin!? Dar ma intreb cat sa ceara pe el fara un suport media masiv, fara un USB ca sa iti poti pune munca de birou pe el, doar pentru design ?
iPadul nici vorba sa fie un inlocuitor pentru un netbook si cu atat mai putin pentru un laptop.
Dar iPadul vine sa inlocuiasca totusi ceva si poate sa o faca relativ usor : un Kindle. Steve Jobs n-a declarat asta dar parerea mea este ca spre asta se indreapta!

#85
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postm3th0dman, on 28th January 2010, 23:40, said:

:lol: Inițial, adică prin 1986 Apple scotea Apple II GS cu noul său procesor pe 16 biți la 2.8 MHz. Intel a lansat 80386 în 1985, primul procesor pe 32 de biți la 15 MHz.

mai important este ce face un procesor cu ce are la dispozitie sau cat de "croit" este pentru acel soft ...
sunt o tona de softuri (absolut prost facute) care arata bine, chiar fac lucruri interesante .. dar ocupa o tona de resurse.

fiind un sistem inchis ... nu prea se intampla chiar asa.

fiecare alege ce doreste.

Ce nu inteleg este placerea unora de a ma convinge ca am nevoie de ceva ce nu folosesc decat rar si nu pe telefon, ipod sau ipad (poate) gen ... multitasking. ma deranja putin cand nu existau notificarile ... dar acum ... i'm more than happy doar si cu ele ;)

referitor la SIM ... de ce crezi ca nu o sa il pot folosi? cu siguranta operatorii au stiut de asta ... si cu siguranta sunt pregatiti ... so .. ?

#86
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postageofdark, on 29th January 2010, 00:14, said:

Dar iPadul vine sa inlocuiasca totusi ceva si poate sa o faca relativ usor : un Kindle. Steve Jobs n-a declarat asta dar parerea mea este ca spre asta se indreapta!

Nu au treaba cu piata asta. Cine a vazut cat de odihnitoare e "hartia electronica" de la Kindle & Co., nu are cum sa mai foloseasca un LCD pentru a citit o carte.
Asta cred ca ramane problema tabletei, pur si simplu nu straluceste pe niciun domeniu existent si nici nu a creat noi nise. Deci, nefolositoare  :rolleyes:

#87
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Și eu sunt dezamăgită de iPad. Mă așteptam la altceva nu la o copie cu ecran mai mare a iPhone-ului.  Mai bine lansau un netbook de 10. Era mult mai rentabil si s-ar fi vandut mult mai bine.

Edited by julia_kitty, 29 January 2010 - 10:00.


#88
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
deci sa inteleg ca daca vrei un feature precum multi-tasking ( ce mai feature ) , trebuie sa-i faci jailbreak ? ce fel de produs e asta care din fabrica se vrea stricat un pic ?  :confuzzled:

#89
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
dezamagitor pentru mine, cautam un eBook reader care sa bata Kindle-ul (adica sa faca mai multe decat el si eventual si in acelasi timp), dar n-are cum sa faca asta iPad-ul. Lipsa multitasking este o problema: nu pot sa ascult o melodie in timp ce citesc o carte?

Ca si initiativa de business a lui Apple, e foarte smart, practic singura investitie este in ecranul mai mare si mai scump (eventual si rescrierea iWork - mare scofala), in rest nu fac decat sa-si recupereze inzecit costuri ingropate in diverse proiecte (gen procesorul ala), sa recicleze utilitatea si profitabilitatea dovedita a aplicatiilor/jocurilor de pe iPhone/iPod Touch (desi treaba aia cu 2X este de tot rasul).

In rest aceeasi filozofie paguboasa pentru utilizator "ramai in eco-sistemul Apple ca sa te mai mulgem un pic de bani": aceleasi porturi proprietare, aceleasi formate proprietare, nu poti instala altceva decat aplicatii aprobate de Apple, nu poti cumpara carti decat de la furnizorii placuti de Apple etc etc. Mizeria cu "trebuie sa aprobe Apple aplicatiile ca sa asigure un user experience corect ca-s multi prosti care codeaza aiurea si se supara lumea aiurea pe bietul Apple" este falsa: nu este Apple garantul softului perfect pentru hardware-ul lor. Ca dovada: OS X SL upgrade...

Pacat, chiar eram interesat. Cred ca-i prima oara cand hype-ul in jurul unei lansari de produs Apple depaseste cu mult produsul.

#90
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Mie imi place, este foarte bun pentru anumite functii, asa cum zice si Jobs. Sincer, nu am nevoie de toate functiile unui netbook si nici nu vreau sa car mereu laptopul dupa mine (oricum il iau in birou), dar de exemplu, in pauza de masa vreau sa citesc un ziar, sau o revista, nu am de ce sa mai ma chinui cu un netbook cu diagola de la 10 inch. Faptul ca nu are multitasking pentru mine nu este nicio pirdere, nu ascult muzica atunci cand citesc o carte sau o revista (sau cel putin, nu ascult de la un dispozitiv atat de mic).

Asadar, eu am nevoie de un device care sa poate citii formatele pdf si Office, sa pot sa navighez putin pe net si cam atat, pentru lucruri mai complicate am 2 laptopuri si smartphonuri.

La un pret de 500 de euro, il cumpar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate