Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Apple iPad

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
imi plac noile accesorii:
iPad Camera Connection Kit

The Camera Connection Kit gives you two ways to import photos and videos from a digital camera. The Camera Connector lets you import your photos and videos to iPad using the camera’s USB cable. Or you can use the SD Card Reader to import photos and videos directly from the camera’s SD card.


oare vor fi disponibile si pe iphone? tinand cont ca folosesc aproximativ acelasi OS (defapt, e acelasi OS)

#20
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003

View PostFarrell, on 27th January 2010, 21:47, said:

Ai rabdare sa iasa concurenta cu tablete. Eu m-am obisnuit ca Apple sa de-a cu taraita!

:)
concurența a ieșit de câteva săptămini...
:P

View PostDheus, on 27th January 2010, 19:45, said:

Dar s-a gandit cineva ca nu va fi nicio "tableta"? Care este rostul ei? Omoara Apple iPhoneul, "jucaria" preferata a lui Jobs?

Probabil va fi un release de beta OS 4.0, pt developeri. Si probabil vor anunta o noua rezolutie pt iPhone.
Cel mai probabil "tableta" va fi cel mult un Macbook Air, cu touchscreen in loc de tastatura.

Un Tablet PC este inutil, cu pret exagerat, ar fi doar o "fiță" fara sens. Si toate zvonurile sunt lasate sa curga pt a promova fiecare eveniment Apple.

Hai cu un posibil prototip pt noul iPhone, cu rezolutie schimbata, poate un VGA. Dar iPhoneul e prin iunie, iar acum e momentul notebookurilor.
Tablet PC-ul va fi ceva de cca 10 inch, cu MacOS, cu SSD, practic Macbook Air de acum 2 ani, dar va "muri" Air si va fi inlocuit cu noul notebook.
Mai plauzibil decat o "tableta" de 7 inch.
:thumbup: :coolspeak:

#21
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFarrell, on 27th January 2010, 21:47, said:

Ai rabdare sa iasa concurenta cu tablete. Eu m-am obisnuit ca Apple sa de-a cu taraita!

:)
Nu există concurență, mark my words. Cum nu există concurență reală pentru iPhone, cu siguranță iPad va deveni ”icon” pentru conceptul de tabletă! NU discut performanțe, opțiuni, bla-bla, nu vreau să se nască încă o gâlceavă Apple vs. Cineva.

Pagina de specificații e up, pe site
1024 x 768, 9.7” IPS
1 Ghz PA-Semi ”Apple A4”

Cool! Rezoluția, zic...

#22
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdacuburebista, on 27th January 2010, 21:49, said:

:)
concurența a ieșit de câteva săptămini...
:P
Nu trebuie sa scoti limba. Da, concurenta la aratat si gata! Pentru public mai tarziu spre mijlocul anului.

View Posthubbabub1601, on 27th January 2010, 21:57, said:

:)
Nu există concurență, mark my words. Cum nu există concurență reală pentru iPhone, cu siguranță iPad va deveni ”icon” pentru conceptul de tabletă! NU discut performanțe, opțiuni, bla-bla, nu vreau să se nască încă o gâlceavă Apple vs. Cineva.

Pagina de specificații e up, pe site
1024 x 768, 9.7” IPS
1 Ghz PA-Semi ”Apple A4”

Cool! Rezoluția, zic...
Ma alatur opiniei.

#23
WaffenSS

WaffenSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 05.02.2006
sunt foarte curios totusi la ce pret va ajunge ipad-u aici la noi in romanica!


ma incanta foarte tare ecranul LED :) si ideea de a descarca fotografiile dupa SD direct in ipad

Edited by WaffenSS, 27 January 2010 - 22:06.


#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
cum adica sa le descarci dupa SD?

#25
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Un nimic. Un patrat cu touch screen.
Dar cozile se vor face pt ca marketing e bun, si oamenii deja au in minte iphoneul.
Hai la fițe. :))

#26
WaffenSS

WaffenSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 05.02.2006

View Postlex404, on 27th January 2010, 22:13, said:

cum adica sa le descarci dupa SD?

Adica.. Au lansat un accesoriu pe care-l conectezi la Ipad (totusi.. cred ca o sa mearga si la Iphone), bagi cardul SD... si descarci fotografiile :)

#27
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostWaffenSS, on 27th January 2010, 22:20, said:

Adica.. Au lansat un accesoriu pe care-l conectezi la Ipad (totusi.. cred ca o sa mearga si la Iphone), bagi cardul SD... si descarci fotografiile :)

Wifi+3G sunt destul de scumpe. asa ne trebuie daca a racnit tot internetul ca 3G pe iPhone era asa necesar...  :rolleyes:

Este un device personal destul de interesant, si o sa loveasca pe piata netbook-urilor. Daca majoritatea aplicatiilor iPhone pot fi rescrise usor pentru iPad, va fi un pariu cistigat. Sper sa nu fie "cu abonament"

Edited by Centris, 27 January 2010 - 22:31.


#28
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View PostWaffenSS, on 27th January 2010, 22:20, said:

Adica.. Au lansat un accesoriu pe care-l conectezi la Ipad (totusi.. cred ca o sa mearga si la Iphone), bagi cardul SD... si descarci fotografiile :)
Cred ca se referea la faptul ca ai folosit gresit cuvantul "dupa". In contextul acesta trebuia folosit "de pe".

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
rama foto de fitze

#30
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Arata comic nenea cu chestia aia in mana de zici ca e un iPhone imens.

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
apropo de pret, nu inteleg de ce aberati ca e mare, la noi un rahat de iphone e 40 de milioane

#32
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
:)
pe apple,com pretul iPhoneului incepe de la 200$ adica ~600 lei. http://www.apple.com/iphone/buy/
puteau sa se multumeasca la noi cereau 600 de euro. dar nu, cer de ~6x mai mult.

#33
oltyro

oltyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.08.2004
o mare dezamagire e lipsa camerei su multitaskingul.  la 1GHz cat are chipul te asteptai sa poata sa faca mai multe. nu tu  displayport sau hdmi. nu tu tegra sau ion..  :confused:

#34
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMosotti, on 27th January 2010, 22:36, said:

apropo de pret, nu inteleg de ce aberati ca e mare, la noi un rahat de iphone e 40 de milioane

da, da unii nu compara cu iPhone, ci se uita intre un iBook si un netbook. si unii iau din state, nu de la operatori pe buzunar.

hait, iar incepem cu dezamagiri ca camera foto si multitasking si camera video pentru videocall, si blitz, si bling. oare o transfera fisiere prin blutot?

Edited by Centris, 27 January 2010 - 22:54.


#35
ntb33

ntb33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009
Se putea sa nu apara si "carcotasii" :) Voi inca nu va dati seama c-am ce "scula" poate fi asta , si cat de "user friendly" poate fi , face exact ce trebuie sa faca si o sa faca si mai multe cand o sa fie "jailbreak'uitä ".......abia astept sa o am pe mana sa ma folosesc de programele care le am pe iphone :D ,c-am ce "turbat" tre' sa fie sa ma folosesc de JaaduVnc , sau cum o sa arate iGo'u , sau etc. etc.etc..
P.S
Daca voi considerati ca un EEPC e mai bun , so what .....cumparativa EEPC'uri :D ....

P.S
Nu zic ca nu as fi vrut sa fie mai "dotata" , dar nenea' Steve e baiat destept si o sa vina prin toamna cu un "update" de produs , bineinteles care o sa aiba un web-cam , un storcator de rufe , un toaster.....alea alea :D

Edited by ntb33, 27 January 2010 - 23:09.


#36
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Tre' să fii cretin să dai bani la Apple pe o porcărie de-aia când îți poți cumpăra un netbook la juma' de preț cu performanțe duble.
Plus că și are OS de telefon mobil, nu unul de PC; deci gândițivă la ce softuri pot rula pe iPad sau pe un netbook cu Windows XP.

În plus îi foarte aiure să te uiți la filme pe așa ceva. Tre' să-l ții tot timpul în mână și de la un timp de vor durea mâinile. Dacă-l vei ține pe genunchi te va durea gâtul (piciorul ăla al său nu-l văd prea stabil stând pe genunchi).
Cât despre citit îi destul de greu să ții 700 de g în mână deasupra capului de exemplu, cum ai ține o carte sau un Amazon Kindle (care are doar 290 g și- i făcut special pentru așa ceva).

Dar cum au fost destui necunoscători care-au luat iPhone, care n-avea 3G, video calling, funcție video, GPS, cameră high resolution, față de smartphonurile vremii care aveau aceste funcții (telefoane cu touchscreen erau cu mult înainte să apară iPhone, deci nu-i ceva nou aici) vor fi destui care vor cumpăra și iPad doar pentru fițe.

View Postoltyro, on 27th January 2010, 22:48, said:

o mare dezamagire e lipsa camerei su multitaskingul.  la 1GHz cat are chipul te asteptai sa poata sa faca mai multe. nu tu  displayport sau hdmi. nu tu tegra sau ion..  :confused:
Ce să faci cu HDMI și cu procesor de 1 GHz?
Sau și mai simplu ce să faci cu HDMI și cu iPhone OS?
Cât despre DP, nu prea sunt monitoare cu DP intrare. Nu cred că are nici măcar TV-out cum au multe smartphoneuri.

View PostWaffenSS, on 27th January 2010, 22:20, said:

Adica.. Au lansat un accesoriu pe care-l conectezi la Ipad (totusi.. cred ca o sa mearga si la Iphone), bagi cardul SD... si descarci fotografiile :)
Uau! Nokia făceau telefoane mobile cu funcția asta în urmă cu 7 ani.

View Postntb33, on 27th January 2010, 23:04, said:

Se putea sa nu apara si "carcotasii" :) Voi inca nu va dati seama c-am ce "scula" poate fi asta , si cat de "user friendly" poate fi , face exact ce trebuie sa faca si o sa faca si mai multe cand o sa fie "jailbreak'uitä ".......abia astept sa o am pe mana sa ma folosesc de programele care le am pe iphone :D ,c-am ce "turbat" tre' sa fie sa ma folosesc de JaaduVnc , sau cum o sa arate iGo'u , sau etc. etc.etc..
În schimb ne dăm seama cam ce oameni ar da banii pe așa ceva.

View PostFarrell, on 27th January 2010, 22:41, said:

:)
pe apple,com pretul iPhoneului incepe de la 200$ adica ~600 lei. http://www.apple.com/iphone/buy/
puteau sa se multumeasca la noi cereau 600 de euro. dar nu, cer de ~6x mai mult.
Cu abonament de vreo 50 de $ la 200$ telefonul. S-au cam tăiat ăștia de la Apple odată cu apariția Nexus One, telefonul de la Google.

Edited by m3th0dman, 28 January 2010 - 00:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate