Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Emitere factura pentru folosirea numelui de firma

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Daca eu, ca persoana fizica, inregistrez numele firmei mele la OSIM ca marca inregistrata, se poate emite apoi factura sau semnarea unui contract intre persoana fizica si persoana juridica pentru utilizarea numelui si astfel sa pot scoate bani din conturile firmei, justificat, ca si cum ai cumpara un produs obisnuit?

Mai precis, ca exemplu S.C. X S.R.L. e un nume, proprietatea mea, persoana fizica. inregistrat la OSIM iar S.C. X S.R.L. ca persoana juridica imi va plati
mie o suma de bani pentru a putea folosi numele. Se semneaza un contract pe 1 an de exemplu, care stabileste ca in fiecare luna SC X SRL plateste persoanei fizice
taxa de 1000 lei pt utilizarea numelui.

Cum stabilesc valoarea numelui?
Tot acest procedeu e posibil si legal?

Edited by subiect, 23 January 2010 - 08:05.


#2
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
Te-ai inspirat dupa Prigoana ?


Silviu Prigoana va primi cate 71.500 de euro/luna, fara TVA incepand cu luna ianuarie, pentru folosirea marcii "Rosal" de catre compania cu acelasi nume.

Daca domnul deputat poate inseamna ca poti si tu.

#3
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcubbusiness, on 23rd January 2010, 08:22, said:

Te-ai inspirat dupa Prigoana ?


Silviu Prigoana va primi cate 71.500 de euro/luna, fara TVA incepand cu luna ianuarie, pentru folosirea marcii "Rosal" de catre compania cu acelasi nume.

Daca domnul deputat poate inseamna ca poti si tu.

Da, m-am inspirat.
Procedeul de inregistrare al unei marci dureaza 9 luni, conform unor siteuri de pe www.

E o idee buna pt cei care detin firme, daca e posibila.

Edited by subiect, 23 January 2010 - 08:50.


#4
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Gainar...

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
Caz concret, spus de un consilier.
Un baiat destept a inregistrat marca unei firme si a inceput santajul.
A cedat-o dupa ce a primit o corectie mica si una sora-cu-moartea din partea unor oameni de bine.
Si ca prin minune a cedat marca frumos celor ce foloseau denumirea de la inceputul anilor '90.
Acum depinde si de noroc. Eu nu as risca niciodata sa imi insusesc ceva ce nu imi apartine. Tine putin de morala dar si de instinctul de conservare.

#6
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Eu nu ma refeream la faptul sa inregistrez numele altei firme pentru santaj. Ma refeream sa inregistrez numele propriei firme pentru a putea scoate bani din conturi justificat si a achita mai putin TVA la stat, prin achizita "numelui", daca pot spune asa, ca si cum ar fi un produs.

E o chestiune pur contabila, nu santaj.

Edited by subiect, 23 January 2010 - 23:33.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,081
  • Înscris: 24.02.2006

View Postterratec, on 23rd January 2010, 22:54, said:

Caz concret, spus de un consilier.
Un baiat destept a inregistrat marca unei firme si a inceput santajul.
A cedat-o dupa ce a primit o corectie mica si una sora-cu-moartea din partea unor oameni de bine.
Si ca prin minune a cedat marca frumos celor ce foloseau denumirea de la inceputul anilor '90.
Acum depinde si de noroc. Eu nu as risca niciodata sa imi insusesc ceva ce nu imi apartine. Tine putin de morala dar si de instinctul de conservare.

caz concret, spus de un consilier care l-a auzit de la fratele nepotului secretarei unui client cu care urma sa se intalneasca intr-o zi de joi.....

inregistrarea unei marci poate fi contestata foarte usor si daca firma folosea denumirea de la mult timp ("inceputul anilor '90") nu ar fi fost nici o problema sa-si recupereze denumirea respectiva. legal, fara "corectii".
nu trebuie sa credeti tot ce abereaza unii despre corectii si batai si alte acte de vitejie, mai ales cand este vorba de firme (si daca activeaza din anii 90, atunci ar trebui sa fie o firma relativ mare). in general e vrajeala.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003

View Post_Smiley_, on 24th January 2010, 11:21, said:

caz concret, spus de un consilier care l-a auzit de la fratele nepotului secretarei unui client cu care urma sa se intalneasca intr-o zi de joi.....

inregistrarea unei marci poate fi contestata foarte usor si daca firma folosea denumirea de la mult timp ("inceputul anilor '90") nu ar fi fost nici o problema sa-si recupereze denumirea respectiva. legal, fara "corectii".
nu trebuie sa credeti tot ce abereaza unii despre corectii si batai si alte acte de vitejie, mai ales cand este vorba de firme (si daca activeaza din anii 90, atunci ar trebui sa fie o firma relativ mare). in general e vrajeala.

Mda... Aici era un rand prin care te puneam la punct. Nu are rost.
Imi place ca iti faci scenarii despre cat de mare ar fi o firma si cum creste ea in timp.
Lumea e ceva mai complexa decat crezi iar oamenii care fac prostii cu buna stiinta patesc lucruri rele in lumea reala.


Oricum mesajul meu era pentru initiatorul topicului in caz ca ar fi avut de gand sa foloseasca o marca care a fost promovata de o firma uituca.
Referitor la inchiriere, procedeul este si posibil si legal atat timp cat exista acte si se platesc impozite. Un jurist si un consilier fiscal te ajuta cel mai bine.
Cum stabilesti valoarea numelui, e problema ta. In mod normal intr-o tranzactie una dintre parti vine cu o propunere si de acolo incepe negocierea.

#9
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Nu uitati ca sumele platite se impoziteaza mai mult ca sigur similar cu cele pentru drepturi de autor deci nu e mare scofala.

De asemeni poti fi intrebat de ce ai ales sa-ti denumesti firma cu o marca atat de scumpa, valoreaza ea atata ? Daca nu poti demonstra ca da atunci se cheama ca acea cheltuiala nu e deductibila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate