Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#109
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
judas , nu stiu cat costa masinutele electrice, insa tariful e pe ora . sunt indicate doar pt a te plimba prin gradini cu ele.
la tren noi am prins ceva coada . daca e aglomerat nu ti-as recomanda. de fapt, nu ti-as recomanda nici daca nu e . stiu ca domeniul pare mare , insa 'dracul nu e chiar atat de negru ' , o plimbare lejera ar fi de preferat decat zgaltaiturile trenuletului.

#110
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 14th May 2010, 08:02, said:

Multumesc pentru raspuns.
Si eu m-am gandit ca ar fi mai buna cea din timpul zilei.

Nu vreau sa fiu off-topic dar am o intrebare legata de transportul in interiorul domeniului Versailles.
Am vazut ca intreg domeniul este urias si destul de greu de luat la pas.
De pe site am inteles ca exista un fel de trenulet (minicar) si niste masini electrice (cam ca la golf).
Daca pentru tren am vazut tariful pentru masini nu spune decat ca este pentru persoanele cu disabilitati.
2 intrebari:
- Cat costa inchirierea masinilor electrice (presupun ca este un tarif pe ora sau pe zi)??
- Este aglomeratie la trenul ce merge in interiorul domeniului (eu merg in luna iulie) ???

Multumiri

De ambele dati cand am vizitat Versailles am folosit trenuletul. Ambele vizite au fost in zile de duminica - spun asta gandindu-ma la aglomeratie. Nu am asteptat 5 minute nici la capatul traseului (situat pe o terasa din partea dreapta a palatului cum iesiti spre gradini), nici la vreuna dintre statiile intermediare. Biletul va da posibilitatea, de exemplu, sa mergeti pana la Petit Trianon, sa-l vizitati si apoi sa luati un alt tren spre Grand Canal. Cum la fiecare statie coboara unii calatori, se face loc pentru cei care au terminat vizita in acel loc. Evident ca biletul trebuie pastrat pentru tot traseul.

Sunt statii la Petit Trianon, Grand Trianon, Grand Canal. Biletele au fost 6€/pers. si pentru ca intrebati de gratuitatile pentru copilul de 10 ani: da, si trenuletul este gratuit pentru el.

Daca trenuletul este mijlocul de transport in comun la Versailles, lucru reflectat si in pretul unui bilet, masinutele electrice sunt de uz personal: inchiriati o masina pentru familia dumneavoastra si puteti vizita gradinile fara niciun efort. Despre pret va spun din povestile altora, care mi-au motivat de ce au luat masina, nu tren, ei fiind in formula 2+2: pana in 30€/ora pentru 4 persoane. Asa ca pentru 4 persoane platitoare de bilet de tren, costul este cam la fel. Pretul se reduce considerabil pentru orele urmatoare.

Si ca sa evit o presupusa intrebare a dumneavoastra:
- pentru o vizita scurta (2-3 ore), axata mai ales pe gradini -> masinuta electrica
- pentru o vizita de dimineata pana seara (cum tot scriam pe aici) trenuletul electric

#111
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
de unde rezulta ca experientele pot diferi de la un caz la altul !  :)
noi am asteptat peste 30 min. la trenulet . 2 trenulete au plecat cat am asteptat , noi am fost in al 3-lea . la domeniu sau la trianon se astepta iar mult pt a prinde un loc in trenulet . ulterior , cat ne-am odihnit la marele canal , am observat ca frecventa trenuleteleor era mult mai mare si chiar daca aveam posibilitatea sa ne intoarcem cu el ( biletul e valabil dus-intors ) am preferat s-o luam prin gradini . la 16,40 s-a ridicat restrictia pt gradini ( era duminica ) , asa ca ne-am putut bucura si de fantanile din interior pt cca 20 min .

#112
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009

View Posto_dor, on 12th May 2010, 22:14, said:

Desi intrebarea dumneavoastra nu are nicio legatura cu subiectul "Transport in Paris":
Aveti dreptate,....mea culpa. :worthy:  
Multumesc pentru raspuns.

#113
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009
O alta nelamurire de-a mea - de data asta legata strict de transport, este:
Folosind o calatorie (din cele 10) de pe un "ticket+", am un timp de 1,5 ore sa schimb liniile de metrou-metrou sau bus-bus , dar
- in cazul folosirii metroului ar trebui sa nu parasesc statia in care schimb metroul respectiv?
- in cazul folosirii bus-ului exista vreo restrictie/limitare in intervalul de 1,5 ore ? Nu ma refer la pastrarea zonelor 1-2, ci la raminerea pe o anumita ruta, etc.

Multumesc

#114
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdariuscha, on 14th May 2010, 10:11, said:

de unde rezulta ca experientele pot diferi de la un caz la altul !  
...
Un motiv in plus ca sa existe mai multi repondenti. Iar experientele, chiar diferite, nu ar trebui sa nasca nelinisti celor care asteapta un sfat. Li s-au povestit trei intamplari, nu-i nimic: ei o vor trai - tot acolo - pe a patra.

#115
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009

View Postkwrazy, on 14th May 2010, 14:52, said:

O alta nelamurire de-a mea - de data asta legata strict de transport, este:
Folosind o calatorie (din cele 10) de pe un "ticket+", am un timp de 1,5 ore sa schimb liniile de metrou-metrou sau bus-bus , dar
- in cazul folosirii metroului ar trebui sa nu parasesc statia in care schimb metroul respectiv?
- in cazul folosirii bus-ului exista vreo restrictie/limitare in intervalul de 1,5 ore ? Nu ma refer la pastrarea zonelor 1-2, ci la raminerea pe o anumita ruta, etc.

Multumesc

Vi se pare ridicola intrebarea sau chiar nu ma poate ajuta nimeni?

#116
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postkwrazy, on 16th May 2010, 13:21, said:

Vi se pare ridicola intrebarea sau chiar nu ma poate ajuta nimeni?

nu, intrebarea nu-i ridicola .
-din proprie experienta iti pot spune ca poti refolosi biletul de metrou in intervalul orar in care e valabil si daca parasesti statia de metrou ( am iesit la opera si am intrat cu acelasi bilet la havre caumartin ) . nu cred ca mai trebuie amintit ca schimbarea liniei intr-o statie se face f usor si nu presupune iesirea la suprafata si nici necesitatea revalidarii tichetului .
-evident ca poti schimba ruta ( ai conexiuni nelimitate in acest interval de timp ) daca asta e necesar pt a ajunge intr-un anumit loc .  insa nu poti utiliza acelasi bilet pentru călătorii dus-întors pe aceeași linie sau să cobori și apoi din nou sa urci intr-un autobuz de pe aceeași linie .

#117
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009

View Postdariuscha, on 16th May 2010, 13:57, said:

nu, intrebarea nu-i ridicola .
-din proprie experienta iti pot spune ca poti refolosi biletul de metrou in intervalul orar in care e valabil si daca parasesti statia de metrou ( am iesit la opera si am intrat cu acelasi bilet la havre caumartin ) . nu cred ca mai trebuie amintit ca schimbarea liniei intr-o statie se face f usor si nu presupune iesirea la suprafata si nici necesitatea revalidarii tichetului .
-evident ca poti schimba ruta ( ai conexiuni nelimitate in acest interval de timp ) daca asta e necesar pt a ajunge intr-un anumit loc .  insa nu poti utiliza acelasi bilet pentru călătorii dus-întors pe aceeași linie sau să cobori și apoi din nou sa urci intr-un autobuz de pe aceeași linie .
Mersi mult!!!!
Raspunsurie tale prompte ma vor ajuta enorm in cele 5 zile pe care la voi petrece la paris saptamina viitoare. :thumbup:

#118
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Referitor la Navigo Decouverte
Eu ajung duminica la pranz in Paris si vreau sa iau card pentru o saptamana luni-duminica.
Sunt deschise duminica agentiile RATP de unde se achizitioneaza acest card ???
Poate in aeroport CDG ???

Multumiri

#119
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 25th May 2010, 08:34, said:

Referitor la Navigo Decouverte....
Sunt deschise duminica agentiile RATP de unde se achizitioneaza acest card ???
Poate in aeroport CDG ???

Uite lista agentiilor , unde se afla si programul de functionare ---> http://www.ratp.info..._20-04-2010.pdf   sau aici --->    https://www.navigo.f...des_agences.pdf    sau aici  --->   http://www.stif.info...ideNavigo-3.pdf   la pagina 10 ,   sau la aceasta adresa --->  http://www.ratp.info...gences_ratp.php

Edited by pirpy, 25 May 2010 - 09:11.


#120
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postpirpy, on 25th May 2010, 09:55, said:

Uite lista agentiilor , unde se afla si programul de functionare ---> http://www.ratp.info..._20-04-2010.pdf   sau aici --->    https://www.navigo.f...des_agences.pdf    sau aici  --->   http://www.stif.info...ideNavigo-3.pdf   la pagina 10 ,   sau la aceasta adresa --->  http://www.ratp.info...gences_ratp.php

Multzam

Observ ca sunt foarte putine centre RATP deschise duminica.
Se poate cumpara Navigo Decouverte luni pentru saptamana in curs???

Daca inteleg eu bine ghiseul RATP din statia Gare du Nord este deschis duminicile si
sarbatorile legale intre 8-18 ???

Edited by judas, 25 May 2010 - 09:20.


#121
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 25th May 2010, 09:14, said:

..
Se poate cumpara Navigo Decouverte luni pentru saptamana in curs???

Daca inteleg eu bine ghiseul RATP din statia Gare du Nord este deschis duminicile si
sarbatorile legale intre 8-18 ???

1)  Navigo , cartela in sine , cea care are poza , datele tale si cipul cu informatie , se poate cumpara oricand si, evident , se poate incarca oricand. Dar, atunci cand incarci , daca faci asta la un automat , esti intrebat de masina (in scris, ca la calculator) , daca vrei sa incarci Navigo pana la sfarsitul saptamanii in curs , daca vrei sa incarci Navigo incepand din ziua de luni a urmatoarei saptamani , daca vrei sa incarci Navigo pe toata luna sau pe o luna pe care o poti selecta , sau daca vrei sa incarci Navigo pe un an de zile. Asa ca , selectezi ce doresti. Daca faci incarcarea la un ghiseu , angajatul o sa te intrebe de cand vrei sa fie valabil , si pe ce perioada .

2) Ai inteles bine !

Edited by pirpy, 25 May 2010 - 09:54.


#122
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postpirpy, on 25th May 2010, 10:52, said:

1)  Navigo , cartela in sine , cea care are poza , datele tale si cipul cu informatie , se poate cumpara oricand si, evident , se poate incarca oricand. Dar, atunci cand incarci , daca faci asta la un automat , esti intrebat de masina (in scris, ca la calculator) , daca vrei sa incarci Navigo pana la sfarsitul saptamanii in curs , daca vrei sa incarci Navigo incepand din ziua de luni a urmatoarei saptamani , daca vrei sa incarci Navigo pe toata luna sau pe o luna pe care o poti selecta , sau daca vrei sa incarci Navigo pe un an de zile. Asa ca , selectezi ce doresti. Daca faci incarcarea la un ghiseu , angajatul o sa te intrebe de cand vrei sa fie valabil , si pe ce perioada .

2) Ai inteles bine !

Cartela in sine se poate lua si de la automat sau doar de la ghisee RATP ???

#123
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjudas, on 25th May 2010, 10:07, said:

Cartela in sine se poate lua si de la automat sau doar de la ghisee RATP ???

Numai de la agentiile RATP ! Se incarca la automate sau la ghisee RATP ! Asta e valabil doar pentru abonamentul Navigo ( abonament pentru rezidenti ).
Abonamentul Navigo Decouverte ( abonament pentru turisti ) , se poate lua de la orice ghiseu , agentie sau automat care pune in vanzare asa ceva ! Detalii si aici --->  http://www.ratp.info...asse_navigo.php

Edited by pirpy, 25 May 2010 - 10:38.


#124
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
oricum ati face pastrati mereu biletul la voi , nu il aruncati la cos pana nu iesiti la suprafata.exista controlori rar ce i drept) la iesire de pe peron, intre statii, in metrou, pe culoarele unde schimbi etc

Edited by ionp, 31 May 2010 - 22:34.


#125
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
Buna,

Va citesc de ceva vreme si m-am lamurit in mare cu ce ma interesa, dar mai am cateva nelamuriri.
Ajungem in Paris, peste 11 zile, intr-o luni.
Vom opta sa cumparam cartela Navigo decouverte pe o saptamana + museum pass.
Am inteles ca e necesara o poza 25 x 30 mm.
Nu m-am clarificat insa daca
1. pe langa metro si bus, e inclus si RER-ul si noctilien?
2. sa iau cartela pe zonele 1-2 sau 1-5? mergem la Disney o zi, la Versailes 1 zi. Nu stiu daca am inteles corect de pe harta interactiva, dar o calatorie (un sens) din zona 1 pana la Disney e 6,55 eur. Adica daca aleg 2 calatorii si ambele dus intors e mai rentabil sa aleg cartela pe zona 1-5.



O mica paranteza: Am vazut diverse discutii legate de pretul biletelor de avion. Noi plecam din Timisoara, 3 adulti + 1 bebelus si avem 3 bagaje de cala + carucior copil si am platit 1.200 lei cu toate taxele incluse. Adica aprox 300 si ceva de lei pe adult, la copil fiind mai ieftin. Zburam cu wizzair.

#126
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postandreea_szl, on 3rd June 2010, 10:41, said:

Buna,

Va citesc de ceva vreme si m-am lamurit in mare cu ce ma interesa, dar mai am cateva nelamuriri.
Ajungem in Paris, peste 11 zile, intr-o luni.
Vom opta sa cumparam cartela Navigo decouverte pe o saptamana + museum pass.
Am inteles ca e necesara o poza 25 x 30 mm.
Nu m-am clarificat insa daca
1. pe langa metro si bus, e inclus si RER-ul si noctilien?
2. sa iau cartela pe zonele 1-2 sau 1-5? mergem la Disney o zi, la Versailes 1 zi. Nu stiu daca am inteles corect de pe harta interactiva, dar o calatorie (un sens) din zona 1 pana la Disney e 6,55 eur. Adica daca aleg 2 calatorii si ambele dus intors e mai rentabil sa aleg cartela pe zona 1-5.



O mica paranteza: Am vazut diverse discutii legate de pretul biletelor de avion. Noi plecam din Timisoara, 3 adulti + 1 bebelus si avem 3 bagaje de cala + carucior copil si am platit 1.200 lei cu toate taxele incluse. Adica aprox 300 si ceva de lei pe adult, la copil fiind mai ieftin. Zburam cu wizzair.

<angisz> povesteste in http://forum.softped...t...t&p=8017355 cum si-a organizat prima vizita in Paris. Si seamana cu ceea ce spuneti dumneavoastra. Inclusiv Versailles si Disneyland.
<o_dor> in http://forum.softped...t...t&p=8079968 face un exercitiu nu atat pentru <angisz>, cat pentru dumneavoastra, <andreea_szl>, acum in pregatire pentru Paris. Veti gasi in acest mesaj costurile care va intereseaza.
Eu as zice sa cumparati Navigo 1-5, este cel mai comod.

Daca la Versailles si la Disneyland veti ajunge cu RER-ul, nu cu metroul (stiti asta pentru ca ati facut simulare!), atunci inseamna ca Navigo 1-5 va asigura transportul (sa zicem) integral. Nu ati facut conexiunea pentru ca va ganditi la prea multe. (Pentru cele cateva exceptii, consultati http://www.ratp.info...aits_navigo.php )

Altceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate