Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#73
dea_roxy

dea_roxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 06.03.2010
Multumim pentru toate raspunsurile

Edited by dea_roxy, 23 April 2010 - 10:24.


#74
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Ma voi duce la vara in Paris pentru 6 zile si as vrea sa stiu ce Pass mi-as putea lua pentru transportul de suprafata + metrou. Nu ma voi duce la Disney dar la Versailles da. Din cate am inteles, zonele 1 si 2 sunt cele mai importante, deci doar acolo as avea nevoie de transport in comun.

#75
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 CoBr4, on 23rd April 2010, 11:57, said:

Ma voi duce la vara in Paris pentru 6 zile si as vrea sa stiu ce Pass mi-as putea lua pentru transportul de suprafata + metrou. Nu ma voi duce la Disney dar la Versailles da. Din cate am inteles, zonele 1 si 2 sunt cele mai importante, deci doar acolo as avea nevoie de transport in comun.

In ce zi a saptamanii incepe sejurul dumneavoastra?

#76
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

 o_dor, on 23rd April 2010, 11:09, said:

In ce zi a saptamanii incepe sejurul dumneavoastra?

da.o_dor a pus o intrebare f buna.

abonamentele saptamanale incep lunea si se termina duminica. nu ai posibilitate de a lua de miercuri pana miercuri

#77
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Revin cu intrebarea mea, a folosit cineva Paris ComboPass?

#78
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Rover, on 24th April 2010, 11:08, said:

Revin cu intrebarea mea, a folosit cineva Paris ComboPass?
Nu am folosit Paris Combo Pass, dar care este problema?

#79
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Ma gandeam daca a facut cineva o comparatie fata de Paris Visite+Museum Pass. Daca merita aceasta varianta mai mult decat celelalte in conditiile unui sejur, sa zicem stadard, fara nimic deosebit. Daca este ok si nu este vreo teapa. Si tot asa... :)

#80
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Parerea mea ca nu ar trebui sa va grabiti in a va lua Navigo sau Paris Visite..Eu am cheltuit cu prietena fix 35 de euro in 6 zile ,aici incluzand 2 carnete ticket+ si bilete spre Versailles.Daca va luati un hotel intr-o zona convenabila, noi am stat spre Gare d'Est si aveam cam 2 km pana la majoritatea obiectivelor, si mai ales acum fiind vremea frumoasa, puteti sa cunoasteti Parisul pe jos.Totul depinde ,insa, de cum va planificati vizitele la obiective pe zone.Transportul este f.f.bine organizat si pt. un necunoscator ,nu ai cum sa faci mai mult de 40 min. din orice punct al Parisului, un bilet fiind suficient pt.orice traseu cu conditia sa nu schimbati metrou sau Rer cu autobuz sau invers.

Edited by adano, 27 April 2010 - 18:11.


#81
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 Rover, on 27th April 2010, 17:39, said:

Ma gandeam daca a facut cineva o comparatie fata de Paris Visite+Museum Pass. Daca merita aceasta varianta mai mult decat celelalte in conditiile unui sejur, sa zicem stadard, fara nimic deosebit. Daca este ok si nu este vreo teapa. Si tot asa... :)

Am facut si am vazut ca pentru noi nu-si avea rostul; am mai scris ca nu ne-am urcat in metrou vreo 3 zile, desi aveam abonament. Seamana cu a scris pentru dumneavoastra <adano>, nu-i asa?
In mesajul http://forum.softped...t...t&p=7701965 de pe prima pagina de la acest subiect faceam trimitere la http://forum.softped...t...t&p=7158468 - oare de ce nu se refera la Paris ComboPass?! Vorbe, sa vedem ce-i cu el:


Paris ComboPass se adreseaza celui care vrea sa primeasca toate biletele (de transport, de intrare la muzee, obiective turistice) dintr-o singura sursa. Intr-un plic.
El aduna intr-un pachet ce exista pe piata: pentru transport - ParisVisite, pentru muzee - ParisMuseumPass, plus biletul pentru o croaziera pe Sena. Atat. Daca dumneavoastra doriti Versailles ori Disneyland vi se vor da si biletele RER pentru aceste destinatii la pretul de la casa de bilete din gara/statie. Daca am spus "atat", inseamna ca nu vom discuta decat despre pretul sau.

Cat costa Paris ComboPass?
Aleg varianta Premium pentru 6 zile si am doua motive:
- cam aceasta-i durata calatoriilor despre care am citit pe forum
- ar solutiona dilema "ce tip de abonament sa cumpar?" mai ales pentru sejururile care incep pe la jumatatea saptamanii

Pretul afisat pe http://paris.concier...ass_premium.php este de 129€ la care trebuie sa adaugati cel putin 10€ pentru livrare. 139€.

Luam pe rand componentele sale ca sa vedem cat ar costa daca ar fi cumparate separat:

- Transport zonele 1-3 pentru 6 zile.
Respect conditia zonelor 1-3 fara a comenta ce se gaseste de vizitat in zona 3, de ce ParisVisite are numai zonele 1-3 / 1-6, spre deosebire de Navigo.
ParisVisite 5zile+1zi=28.90+9=37.90€.
Navigo 22.70+5€=27.70€, dar trebuie avut in vedere ca el functioneaza la nivel de saptamana, incepand de lunea, asa ca nu este de folos celui ajuns la Paris sa zicem intr-o zi de joi.
De luat in seama si sfatul lui <adano>.
Alegem cea mai scumpa varianta din cele de mai sus – 37.90€.

- Intrarea la muzee si alte obiective.
ParisMuseumPass costa 64€ pentru 6 zile. Ar trebui ca fiecare sa stabileasca ce vrea sa viziteze, pentru ca el ofera mult prea multe, este deosebit de tentant la prima vizita la Paris.
O singura observatie: daca in lista dumneavoastra este si Versailles, atunci trebuie sa adaugati la Paris ComboPass cei 6€ pentru RER, el nu include acest drum.  

- Croaziera pe Sena este in jurul a 10€ (Bateaux Mouches).

Total 37.90+64+10=111.90€.


Adica sunt in discutie vreo 27€.
Mult, putin, cu rost sau fara? Fiecare isi schiteaza singur planul de cheltuieli, stiind de la bun inceput cu cat sau daca il poate depasi. Fiecare ar putea face chiar si aceste calcule. Pentru <angisz> dadeam pretul unei cesti de cafea, pentru dumneavoastra (la doua persoane) deja s-ar putea vorbi de inca o noapte la Paris.


Ati putea citi si subiectul "Prima vizita in Paris", deoarece s-au strecurat si acolo probleme de transport:
http://forum.softped...t...t&p=7931809
http://forum.softped...t...t&p=8017355
http://forum.softped...t...t&p=8079968

#82
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008
As dori o lamurire
Am sa plec la Paris o saptamana (duminica - duminica) si cred ca cel mai bine
s-ar potrivi un card Navigo zonele 1-5 - 33.4E + 5E cardul = 38.4 E.

Nu sunt sigur daca tarifele urmatoare sunt reale:
RER Paris - Versaille (zona 4) - 2.95 E (one way)
RER Paris - Disney (zona 5) - 6.45 E (one way)
RER Paris - CDG (zona 5) - 8.5 E (one way)

Tarifele de mai sus sunt reale???
Cardul  Navigo 1-5 include si transportul in locatiile de mai sus???

Multumiri

#83
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 judas, on 30th April 2010, 09:59, said:

As dori o lamurire
Am sa plec la Paris o saptamana (duminica - duminica) si cred ca cel mai bine
s-ar potrivi un card Navigo zonele 1-5 - 33.4E + 5E cardul = 38.4 E.

Nu sunt sigur daca tarifele urmatoare sunt reale:
RER Paris - Versaille (zona 4) - 2.95 E (one way)
RER Paris - Disney (zona 5) - 6.45 E (one way)
RER Paris - CDG (zona 5) - 8.5 E (one way)

Tarifele de mai sus sunt reale???
Cardul  Navigo 1-5 include si transportul in locatiile de mai sus???

Multumiri

6,55€ si nu 6,45€, dar chiar nu va va afecta bugetul. Da - pentru tot ce ati scris dumneavoastra aici. In prima duminica ce veti face? Navigo incepe de lunea.

#84
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

 o_dor, on 30th April 2010, 10:18, said:

6,55€ si nu 6,45€, dar chiar nu va va afecta bugetul. Da - pentru tot ce ati scris dumneavoastra aici. In prima duminica ce veti face? Navigo incepe de lunea.

In prima duminica o sa platesc cash transportul de la CDG pana in Paris si dupa aceea
probabil ca o sa iau cartele pentru metrou (oricum prima zi e de fapt jumatate
pentru ca ajung in Paris pe la 13.00, cat mai dureaza cazarea......).
Pentru duminica aia nu am in program decat Basilique du Sacre Coeur si
imprejurimile iar avand in vedere ca stau langa statia de metrou Jules Jofrin
pot merge chiar si pe jos).
Exista vreo alta varianta mai avantajoasa (cartela pe toate mijloacele de transport de o zi) ???

Multumiri

#85
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 judas, on 1st May 2010, 08:59, said:

In prima duminica o sa platesc cash transportul de la CDG pana in Paris si dupa aceea
probabil ca o sa iau cartele pentru metrou (oricum prima zi e de fapt jumatate
pentru ca ajung in Paris pe la 13.00, cat mai dureaza cazarea......).
Pentru duminica aia nu am in program decat Basilique du Sacre Coeur si
imprejurimile iar avand in vedere ca stau langa statia de metrou Jules Jofrin
pot merge chiar si pe jos).
Exista vreo alta varianta mai avantajoasa (cartela pe toate mijloacele de transport de o zi) ???

Multumiri

Spre seara (lumini aprinse) puteti face o croaziera pe Sena – Bateaux Mouches. Astfel veti repera unele dintre obiectivele planificate pentru zilele urmatoare.

Probabil sunteti in formula 2+1. Socotiti cate drumuri faceti duminica. Daca sunt 3 drumuri, atunci un carnet de tickets t+ 11.60€ este suficient. Eu am spus 3 gandindu-ma astfel: un drum la Sacre Coeur, unul de aici la Bateaux Mouches si unul de aici acasa (acasa la Paris!).
Daca apreciati ca veti face mai multe drumuri, desi intr-o jumatate de zi ar fi obositor sa  tot intrati si sa iesiti de la metrou, atunci cea mai comoda varianta ar fi: pentru copil Ticket Jeunes Week-end (3.30€), pentru dumneavoastra doua Mobilis (2*5.90€).

#86
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Recomand metroul de departe!

#87
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Scuze ca raspund asa greu, dar mai bine acum decat niciodata: sejurul va incepe Duminica si se va termina Duminica (7 zile). Am nevoie de transport in Paris doar in limita Bulevardului Periferic si o calatorie ana la Versaille. Ce abonament ar fi cel mai potrivit pentru mine ?

#88
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 CoBr4, on 1st May 2010, 16:59, said:

Scuze ca raspund asa greu, dar mai bine acum decat niciodata: sejurul va incepe Duminica si se va termina Duminica (7 zile). Am nevoie de transport in Paris doar in limita Bulevardului Periferic si o calatorie ana la Versaille. Ce abonament ar fi cel mai potrivit pentru mine ?
De luni pana duminica, Navigo zonele 1-2 (17.20+5=22.20€). Pentru ziua in care sositi la Paris cititi raspunsul pentru <judas>. Separat bilet pentru drumul la Versailles cu RER - 2*2.95€.

#89
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
cam cat costa o croaziera pe sena? din ce am inteles ar fi doua... dar nu stiu exact care e diferenta...

#90
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 divaroxie, on 2nd May 2010, 22:04, said:

cam cat costa o croaziera pe sena? din ce am inteles ar fi doua... dar nu stiu exact care e diferenta...
Fara masa in jur de 10€ pentru o ora.
Cu masa de pe la 30-40€ pentru 2 ore. Daca plimbarea este mai lunga, masa mai bogata, atunci pretul creste corespunzator (spre 150€), iar daca totul este "comprimat", pretul este sub 20€.
Bateaux Mouches, Paris en Scene, Bateaux Parisiens, Les Vedettes de Paris si cate or mai fi, ca doua nu-s.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate