Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Transport in Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#91
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Posto_dor, on 3rd May 2010, 08:12, said:

Fara masa in jur de 10€ pentru o ora.
Cu masa de pe la 30-40€ pentru 2 ore. Daca plimbarea este mai lunga, masa mai bogata, atunci pretul creste corespunzator (spre 150€), iar daca totul este "comprimat", pretul este sub 20€.
Bateaux Mouches, Paris en Scene, Bateaux Parisiens, Les Vedettes de Paris si cate or mai fi, ca doua nu-s.


Cand merita mai mult sa fie facuta croaziera pe Sena, ziua sau seara ???
Presupun ca toate croazierele au cam acelasi traseu (Bateaux Mouches - 1.10h, Les Vedettes du Pont Neuf - 1h, Batobus - 8 opriri).

#92
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 3rd May 2010, 10:15, said:

Cand merita mai mult sa fie facuta croaziera pe Sena, ziua sau seara ???
Presupun ca toate croazierele au cam acelasi traseu (Bateaux Mouches - 1.10h, Les Vedettes du Pont Neuf - 1h, Batobus - 8 opriri).
Noi am facut-o si pe soare (pe la trei dupa masa) si pe intuneric (pe la noua seara).

#93
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Posto_dor, on 3rd May 2010, 10:24, said:

Noi am facut-o si pe soare (pe la trei dupa masa) si pe intuneric (pe la noua seara).

Si care v-a placut mai mult?

Inca o intrebare:
Cardul Mobilis pentru o zi zona 1-5 este valabil si pe RER de la CDG?? Se poate lua de la CDG??

Edited by judas, 03 May 2010 - 09:31.


#94
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 3rd May 2010, 10:28, said:

Si care v-a placut mai mult?

Inca o intrebare:
Cardul Mobilis pentru o zi zona 1-5 este valabil si pe RER de la CDG?? Se poate lua de la CDG??
Dumneavoastra ati spus: "In prima duminica o sa platesc cash transportul de la CDG pana in Paris si dupa aceea…".
Eu am scris numai si numai pentru ce-ati putea face si ce bilete v-ar trebui "dupa aceea". Mobilis nu se utilizeaza pentru drumurile la aeroport. Prea vreti sa faceti economie! Bilet RER+Mobilis este economie. Daca nu aveti sub 26 de ani.

#95
andreimir

andreimir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.03.2004
Buna ziua,

o_dor... o rugaminte, ne poti recomanda niste trasee zilnice in Paris, eventual link-uri cu asa ceva ?

Mentionez ca vom fi in Paris intre 16-22 Mai si vom sta la http://www.montcalmhotel.com/ langa statia de metrou Boucicaut.
Am achizitionat si un card Paris Pass pentru 6 zile.

Multumesc,
Andrei

#96
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
<andreimir>, exista un subiect "Harti obiective turistice din Paris" unde veti gasi instrumentele necesare pentru a va construi chiar dumneavoastra traseele zilnice in functie de ce doriti sa vedeti/vizitati la Paris: http://forum.softped...t...t&p=8017759 , http://forum.softped...t...t&p=8137091

Si in subiectul "Prima vizita in Paris" gasiti cate ceva din planurile deja facute (un exemplu este http://forum.softped...t...t&p=7815385 ).


Pentru ca mi-ati dedicat mesajul, va spun cum as zice eu ca este bine sa faceti:

- o lista a obiectivelor pe care vreti sa le "atingeti" (nu va chinuiti sa fie o lista exhaustiva, unele vor aparea pe lista mai tarziu, altele pot sa dispara); ar fi bun un ghid, cum spune si <dariuscha> (http://forum.softped...dpost&p=8018770 ) sau cititi partea de final a mesajului meu http://forum.softped...t...t&p=7158468 unde exista o lista pe care am construit-o impreuna cu alti calatori la Paris

- in dreptul fiecaruia notati in ce zi este inchis (daca nu gasiti in ghid, atunci cautati programul pe net)

- identificati-le pozitia pe una din hartile oferite de ceilalti colegi (cel putin ca exercitiu pentru momentul "singuri la Paris") si vecinii; adica un parc, o biserica, o strada

- grupati-le, daca suporta grupare (ma gandesc nu numai la pozitionare, ci si la durata unor eventuale vizite)

Pana acum nu am spus nimic de costuri. Dumneavoastra deja ati cumparat ParisMuseumPass. Scriu, poate ca mesajul va fi citit si de altcineva: In linii mari 10 muzee+obiective intre care este si Versailles inseamna mai mult decat ParisMuseumPass. Deci trebuie sa cititi pe net despre el. Asta daca nu aveti mai putin de 26 ani -> gratuitate la aproape toate obiectivele incluse in ParisMuseumPass.


Incerc sa adaug si altceva la aceasta procedura, desi sunt lucruri pe care le-ati fi gasit si dumneavoastra pe forum:
- Versailles intr-o sambata sau duminica (Les Grandes Eaux Musicales), pe indelete, pana seara; picnic; intorsi in Paris: Champs Elysees, Arc de Triomphe sau Tour Eiffel, Trocadero, poate o croaziera pe Sena. Vedeti cum a aparut un traseu fara sa vreau!
- Notre-Dame, orga duminica dupa-amiaza.
- Nu incercati sa dati gata Louvre intr-o zi! Mai bine reveniti peste o zi sau doua (ParisMuseumPass va permite asa ceva!).
- Evitati sa grupati doua muzee intr-o zi.

Si reiau din http://forum.softped...t...t&p=7158468 ca nu trebuie sa uitati strada, parcurile, pietele.



Haideti sa vedem ce raspunsuri mai primiti si, dupa ce faceti un plan, poate sunt unele lucruri la care va pot raspunde.

Edited by o_dor, 05 May 2010 - 15:46.


#97
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 14.04.2008
in sezon, la notre dame se poate urca in turnuri sambata si duminica si seara tarziu . de mentionat ca orice obiectiv se poate vizita in perioada valibilitatii pass-ului de cate ori vrea posesorul . deci puteti urca si ziua, dar si seara ( de preferat in zile diferite !  :)  )
eu am cautat ca intr-o zi sa fac un program cat mai variat : o piata ( strada piatala ) unde puteti bea cafeaua , o biserica, un muzeu , masa , plimbare pe strazi , un alt obiectiv , parc (obligatoriu ), cina , plimbare .

#98
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
A folosit cineva asa numitele "train de banlieue"? Voi merge in vara timp de 5 zile la paris si as vrea sa ajung intr-o duminica la Dreux. Am observat ca sunt atat trenuri normale, cat si trenuri locale care merg numai in jurul Parisului si care circula mult mai des.

Am gasit site-ul www.transilien.com, dar nu scrie nimic de pretul biletelor sau ce fel de bilet am nevoie. (Dreux este dupa zona 6)

Multumesc!

#99
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postfigo1988, on 6th May 2010, 11:54, said:

A folosit cineva asa numitele "train de banlieue"? Voi merge in vara timp de 5 zile la paris si as vrea sa ajung intr-o duminica la Dreux. Am observat ca sunt atat trenuri normale, cat si trenuri locale care merg numai in jurul Parisului si care circula mult mai des.

Am gasit site-ul www.transilien.com, dar nu scrie nimic de pretul biletelor sau ce fel de bilet am nevoie. (Dreux este dupa zona 6)

Multumesc!
Din gara Montparnasse; 10-15€, in functie de clasa, in zilele de sambata si duminica; 45 minute; sncf.

#100
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Multumesc pentru raspuns!

#101
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 24.01.2007

View Postfigo1988, on 6th May 2010, 10:54, said:

..... dar nu scrie nimic de pretul biletelor sau ce fel de bilet am nevoie. (Dreux este dupa zona 6)
.....

Te costa 25.80 euro dus-intors (12.90 euro per calatorie , la clasa a 2-a ) sau 38.60 euro dus-intors la clasa 1-a (19.30 euro per calatorie) .  Toate detaliile aici ---> http://www.voyages-s...et_body_ACCUEIL  

Aceasta adresa  --->   http://www.voyages-s...et_body_ACCUEIL     e valabila pentru oricine vrea sa-si faca un traseu de calatorie si in afara Parisului , afland modalitatea de deplasare si costul calatoriei !

Evident , sunt si alte informatii utile pentru cine vrea ( si are rabdarea si interesul ) sa caute pe aceasta adresa --->      http://www.voyages-s...et_body_ACCUEIL  

Edited by pirpy, 06 May 2010 - 12:47.


#102
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Avand in  vedere ca o sa stau undeva departe de Paris , adica in suburbia Cergy ( Pontoise ) ce recomandati pt transport ? Acel abonament Paris Visite sau pretul calatoriei separat de fiecare data ? Si aveti idee cat face dintr-o parte in alta ? adica pana undeva in centru ? ..

#103
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postneamtu'17, on 9th May 2010, 00:29, said:

Avand in  vedere ca o sa stau undeva departe de Paris , adica in suburbia Cergy ( Pontoise ) ce recomandati pt transport ? Acel abonament Paris Visite sau pretul calatoriei separat de fiecare data ? Si aveti idee cat face dintr-o parte in alta ? adica pana undeva in centru ? ..

Sunt convins ca veti reusi sa aflati raspunsul utilizand doua mesaje mai vechi:
- pct.3 din http://forum.softped...t...t&p=7079059
- cel putin pentru zone de taxare http://forum.softped...t...t&p=7158468
care, de fapt, va trimit spre ratp.fr - transport a Paris et en Ile-de-France.

Oricum, numai dumneavoastra stiti cate zile veti sta, in ce zi din saptamana va incepe sejurul. Nu ne-ati spus si noua si aceste lucruri au importanta. Va rog sa cititi cele doua mesaje.

#104
kwrazy

kwrazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 14.07.2009
Am citit toate paginile acestui topic si totusi am o nelamurire....pentru inceput:
Intrarea gratuita la unele muzee a tinerilor sub 26 de ani este conditionata de detinerea unui ParisMuseumPass???
Multumesc anticipat pentru raspuns.

#105
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
fara suparare, Parisul e un oras mult prea frumos ca sa nu mergeti si pe jos. Noi ne-am descurcat 4 zile cu doar 2 carnete T+ (noi = 2 adulti) si am vazut foarte multe, mai putin externe, gen Disney.

#106
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postkwrazy, on 12th May 2010, 17:44, said:

Am citit toate paginile acestui topic si totusi am o nelamurire....pentru inceput:
Intrarea gratuita la unele muzee a tinerilor sub 26 de ani este conditionata de detinerea unui ParisMuseumPass???
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Desi intrebarea dumneavoastra nu are nicio legatura cu subiectul "Transport in Paris":
- intrarea gratuita este conditionata de prezentarea unui act care sa ateste doua lucruri: varsta (sub 26 ani) si cetatenia (un stat din UE); adica pasaport, carte de identitate
- ParisMuseumPass nu este gratuit (costa cel putin 32€), nu poate dovedi nici varsta, nici cetatenia cuiva, asa ca un tanar care are mai putin de 26 ani nu (prea) are de ce sa-l cumpere; ParisMuseumPass nu se foloseste pentru transport, este dedicat exclusiv muzeelor/obiectivelor turistice; pe el trebuie sa completati numele, prenumele si data de inceput

#107
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postjudas, on 3rd May 2010, 10:15, said:

Cand merita mai mult sa fie facuta croaziera pe Sena, ziua sau seara ???
Presupun ca toate croazierele au cam acelasi traseu (Bateaux Mouches - 1.10h, Les Vedettes du Pont Neuf - 1h, Batobus - 8 opriri).

View Posto_dor, on 3rd May 2010, 10:24, said:

Noi am facut-o si pe soare (pe la trei dupa masa) si pe intuneric (pe la noua seara).

View Postjudas, on 3rd May 2010, 10:28, said:

Si care v-a placut mai mult?
...
V-am scris despre croaziera pe Sena, dar nu am raspuns intrebarii dumneavoastra: "Si care v-a placut mai mult?"
Avem (sesizati pluralul, adica familia reunita si chestionata indelung pentru a gasi nod in papura uneia dintre cele doua croaziere mentionate) un raspuns: cea la lumina zilei.

#108
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Posto_dor, on 13th May 2010, 08:09, said:

V-am scris despre croaziera pe Sena, dar nu am raspuns intrebarii dumneavoastra: "Si care v-a placut mai mult?"
Avem (sesizati pluralul, adica familia reunita si chestionata indelung pentru a gasi nod in papura uneia dintre cele doua croaziere mentionate) un raspuns: cea la lumina zilei.

Multumesc pentru raspuns.
Si eu m-am gandit ca ar fi mai buna cea din timpul zilei.

Nu vreau sa fiu off-topic dar am o intrebare legata de transportul in interiorul domeniului Versailles.
Am vazut ca intreg domeniul este urias si destul de greu de luat la pas.
De pe site am inteles ca exista un fel de trenulet (minicar) si niste masini electrice (cam ca la golf).
Daca pentru tren am vazut tariful pentru masini nu spune decat ca este pentru persoanele cu disabilitati.
2 intrebari:
- Cat costa inchirierea masinilor electrice (presupun ca este un tarif pe ora sau pe zi)??
- Este aglomeratie la trenul ce merge in interiorul domeniului (eu merg in luna iulie) ???

Multumiri

Edited by judas, 14 May 2010 - 07:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate