Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#847
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Attached File  iaurt.jpg   195.12K   9 downloads
Are cineva pareri despre iaurturile astea din Lidl?
Cica are 10g proteina / 100g si grasimi <1

#848
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
robert23mg, zahar cat are? Sau nu are?

#849
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 10:26, said:

robert23mg, zahar cat are? Sau nu are?

Ce relevanta are?

View Postrobert23mg, on 06 februarie 2024 - 09:53, said:

Attachment iaurt.jpg
Are cineva pareri despre iaurturile astea din Lidl?
Cica are 10g proteina / 100g si grasimi <1

Mie imi plac si gustul si textura, dar ii stiu pe unii care se plang. Dpdv nutritional e mai bun decat un iaurt obisnuit, dar totul depinde de stilul tau alimentar general, ca daca mananci haotic si in principal porcarii hipercalorice, nu o sa faca diferenta prea mare si poate ai fi mai castigat cu un iaurt dietetic sau doar un pahar cu apa.

#850
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View Posthabanero, on 06 februarie 2024 - 10:26, said:

robert23mg, zahar cat are? Sau nu are?
Nu are zahar.
Vad ca zice, lapte degresat, apa, proteine din lapte (asta cred ca e un fel de whey?), indulcitori: eritritol, sucraloza, amidon.

View PostBob493, on 06 februarie 2024 - 10:42, said:

daca mananci haotic
Nu mananc chiar haotic, dar inca mai reglez pe la alimentatie una alta.

#851
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Are 4 g de zahar la 100 de g, deci 8 g per pahar, dar asta e absolut irelevant in lipsa multor altor informatii despre tine, stilul tau de viata si cel alimentar. La fel cum, in lipsa acestor informatii, nimeni nu iti poate spune despre acel iaurt nimic ce sa iti foloseasca, in afara de gust si pret.

#852
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.07.2023
Bob493, nu intrebam pt tine. Am ceva informatii despre mine si acesta era motivul aflarii raspunsului. Sa stiu daca-l consum si eu sau nu. Tu poti sa faci cum consideri.

#853
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Mai bine iau un litru de lapte de calitate și nu mă încurc cu procesate, ideal lapte de la surse gospodărești dar e mai dificil.

#854
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postandreim77, on 07 februarie 2024 - 21:06, said:

Mai bine iau un litru de lapte de calitate și nu mă încurc cu procesate, ideal lapte de la surse gospodărești dar e mai dificil.

Mai bine bei un litru de lapte decat sa mananci un iaurt? Care e legatura?

#855
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
1 litru de lapte sau iaurt in locul oricarui produs lactat procesat, cu adaosuri de proteina sau altceva, fructe, zahar, arome

#856
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ok, dar cele doua produse nu sunt identice nici ca volum si nici ca profil nutritional, deci care e legatura?

#857
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
ca exista solutii simple si bune pentru produse procesate

#858
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Lasand deoparte fobia absurda de produse 'procesate', afirmatia ta nu are niciun fel de sens. Compari doua chestii diferite.

#859
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024
Exact. Si iaurtul e procesat, ca nu curge iaurt din lapte pasteurizat la țâța vacii. Astea-s cuvinte folosite in reviste "procesat", "industrial".

#860
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostIngeT801, on 16 februarie 2024 - 19:28, said:

Exact. Si iaurtul e procesat, ca nu curge iaurt din lapte pasteurizat la țâța vacii. Astea-s cuvinte folosite in reviste "procesat", "industrial".
Expresia de procesat se refera la chimicale, lucruri nocive, nu ca las in mod natural la fermentat sa se transforme laptele in iaurt. Si eu las lapte asa, si adaug si-un probiotic sa se inmulteasca acolo.
Dar bine, una-i iaurtul si alta-i proteina.. da burta peste tine daca mananci iaurt ca sa faci muschi - pe post de proteina..

#861
IngeT801

IngeT801

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2024

View Postbursucelu_viesel, on 16 februarie 2024 - 22:00, said:

Expresia de procesat se refera la chimicale, lucruri nocive, nu ca las in mod natural la fermentat sa se transforme laptele in iaurt.
Tot ce ne înconjoară e format din chimicale, inclusiv noi suntem chimicale. Faptul ca ceva fermenteaza natural nu-l face neaparat bun. Pune niste carne la soare, sa mearga pe calea ei naturala si mananc-o dupa 3 zile. Vedem daca-ti priește. Sau consuma niste ciuperci naturale, de alea de care trebuie. Spunem ca-i bun de mancat când stim ca face bine, din experiența ori teoretic cunoscand ingredientele din care e compus si invers, spunem ca-i nociv ori daunator cand avem dovezi clare ca dauneaza, nu "de aia ca-i natural" nu tot ce zboara se mananca.

Avidina e o toxina, prezenta natural in albusul de ou crud. Prin procesare termica se distruge, adica albusul procesat e mai bun decat cel natural.

Boabele crude de fasole contin proteine numite lectine care se transforma sau se rup atunci cand sunt gatite. Exista cazuri cand oamenii au fost internati in urma unei intoxicatii dupa consumul de fasole in stare cruda.

Maslinele neprocesate nu sunt daunatoare, insa, in stare naturala, acestea contin oleuropeina si vor fi foarte greu de consumat din cauza gustului amar.

Ciupercile salbatice crude pot fi greu de digerat, asa ca prepararea lor previne probleme gastrointestinale. In plus, multe ciuperci sunt toxice si chiar pot cauza moartea, prepararea lor fiind optiunea cea mai sigura.

Colagenul consumat direct din alimentele neprocesate e dificil de asimilat. Colagenul de origine animală sub formă de hidrolizat insa,  se asimileaza mult mai bine. Acesta este un proces în care colagenul se descompune în molecule mai mici, care sunt mai bine absorbite în organism.

Proteina din laptele de vaca e formata aproximativ din 80% cazeina si restul e ce numim noi proteina de zer, adica lacto albumine, lactoglobuline si altele. Pentru consumul uman raportul potrivit e aproape de 1:1 intre cazeina si proteina de zer. De aia laptele pentru bebelusi e firtificat, printre altele, si cu proteine de zer. Care la randul ei, aceasta proteina e extrasa din zerul ramas la fabricarea branzeturilor. O sa-mi spuneti ca laptele proaspar de femeie e mai bun pentru bebeluși. Posibil, dar ce facem in cazurile cand nu se poate alapta? Un mod natural ar insemna sa moara copilul de foame. La fel cum, tot in mod natural multi ar ingheta iarna de frig, ar muri de diverse boli, paraziti.

Natura nu ne da fix ce ne trebuie, asa cum cred multi. Noi ne adaptam la ce ne da natura. Iar procesul de afaptare nu-i altceva decat o selecție naturală. Adica scapa cine poate. Cine vrea 100% natural sa plece gol goluț in jungla. Ati vazut pe la tv aborigenii cum arata pe la 30 de ani. Slabi, burtosi si cu dintii stricati. Si vorbim de acei care au ajuns la varsta aia, ca multi mor de mici.

E adevarat ca producatorii de alimente folosesc diverse tehnici de orocesare pentru profit. Dar asta nu inseamna neaparat ca nu exista si multe tehnici de procesare care fac unele alimente mai usor de digerat, ori chiar le fac comestibile din necomestibil, ori li se mareste valoarea nutritionala, putem sa le pastram pe o durata mai lunga fara sa devina toxice si lista poate continua.

Sa cataloghezi tot ce-i procesat ca fiind toxic si ce-i natural benefic e dovada de naivitate.

Pana si apa pe care o bem zilnic e tratata, chiar si aia din fantana de la țara.

Edited by Dany_Darke, 17 February 2024 - 08:50.


#862
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Ai scris atat ca sa ce? Ca exista argumentul "appeal to nature fallacy"? Stiam si eu, si nu nu sustin, cum o fac multi, ca daca ceva e natural e neaparat bun. Apropo. asta-i strans legat de credinta, iar eu nu sunt deloc religios si nici nu cred in vreun d-zeu in natura - inafara spiritului uman. Prin urmare nu cred ca-i niciun d-zeu care sa ne fi preparat totul la botul calului ca sa fie perfect.
Dar de aici si pana la ideea de chimicale/procesat/etc.. e cale lunga. Ia tu daca vrei un pate care are tot felul de e-uri si chimicale..daca tu consideri ca n-are relevanta.
Eu chiar recent am scris un comentariu la canalul Yt "Starea Sanatatii" - Dragoș Pătraru. Prezenta Scandia Sibiu, iar eu am scris:
"Prea exagereaza. Produsul pare foarte sanatos. A..vrei sa n-aibe absolut nimic? N-o sa aiba nici gust bun..si n-o sa-l ia nimeni."
https://www.youtube.com/shorts/cxTlkbJ4NgI?feature=share

#863
Mireliu

Mireliu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2024

View Postandreim77, on 16 februarie 2024 - 14:42, said:

1 litru de lapte sau iaurt in locul oricarui produs lactat procesat, cu adaosuri de proteina sau altceva, fructe, zahar, arome

Sper ca vorbim de lapte crud, proaspat, nu?

#864
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cutia aia de la Lidl numai iaurt nu e, oricum scrie clar 'Milk product', deci are si chestii din lapte pe langa restul. Cui ii place sa il consume sanatos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate