Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#1
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Aici slabim, ne definim sau ne ingrasam. :)

#2
andrei14_numberone

andrei14_numberone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 18.12.2006
Salut!! Eu as dori sa ma ingras un pic ca apoi sa ma apuc de sala!! Sunt destul de slab pentru inaltimea mea!!
1,86 si 65 de kg.... Ce as putea incerca?

#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
O alimentatie corespunzatoare.

Edited by GlobalMods, 25 January 2010 - 11:07.


#4
Kn1ght

Kn1ght

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 18.10.2009

View PostGlobalMods, on 25th January 2010, 11:07, said:

O alimentatie corespunzatoare.
Apucate de sala,fa-ti o dieta care sa aiba multe proteine(asta in caz ca nu vrei sa-ti cumperi suplimente),vitamine,minerale,somn si in 10 ani o sa il ajungi pe globalmods  :naughty:

#5
knubbe

knubbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2006

View PostKn1ght, on 28th January 2010, 14:31, said:

Apucate de sala,fa-ti o dieta care sa aiba multe proteine(asta in caz ca nu vrei sa-ti cumperi suplimente),vitamine,minerale,somn si in 10 ani o sa il ajungi pe globalmods  :naughty:
ce te face sa crezi ca toata lumea vrea sa ajunga ca si el ?  :deadtongue::P urat raspunsul tau...mai bine il indrumai la o dieta;) cum ar fi carnea de vita, pestele.pieptul de pui etc. care rezulta ca tre sa ai bani sa mananci pe cinste zilnic.

#6
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
vreau sa slabesc. stiu se si cat sa mananc, dar vreau cateva idei de retete, sa mai schimb putin gustul..

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Mix-uri de legume congelate, fierte servite cu carne de pui sau vita.

#8
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009
Vreau sa dau cuiva 50 lei pe luna doar ca sa imi trimita in fiecare saptamana cate un email sa ma intrebe cum stau cu dieta, daca m-am tinut de ea, evident ii trimit programul meu de dieta si exercitii, nu trebuie sa locuiasca in acelasi oras cu mine. Si la sfarsitul lunii sa ma intrebe cate kg am.

Of, prefer asa anonim, vreau suport moral, nu sa tipe la mine, dar sa fie totusi strict cu cerinta de a ma tine de dieta.

Am multe kg de dat jos. :deadtongue:  As vrea pe cineva care sa nu se crizeze ca am multe kg de dat jos ci sa creada ca pot si sa ma sustina moral. As vrea macar 6-8 luni sa am pe acest antrenor personal de la distanta. Doar 4 emailuri pe luna scurte dar la obiect,  :thumbup: sau 2 emailuri cate unul la 2 saptamani in care sa ma intrebe ceva concret,la care eu trimit raspunsul da, m-am tinut de dieta in felul acesta si sa povestesc pe scurt si sa primesc un raspuns din partea sa de incurajare gen Bravo!sau un mic sfat.

Este cineva interesat?cineva cu ceva experienta in fitness,sport? [email protected] este adresa mea de email.

Mentionez ca nu vreau sa merg la sala ci sa lucrez acasa cu un multifunctional pe care l-am cumparat, plus o bicicleta spin, plus exercitii cardio gen dans,taerobic ,kickboxing, luate de pe net, cu un program facut de mine. De asemenea mentionez ca ultima data cand am fost la sala era acum peste 12 ani, si nu vreau la sala acum. Vreau sa ma antrenez acasa plus plimbare. Mentionez ca il admir pe Florin Uceanu si am luat toate videourile de antrenament ale Nicoletei cu Florin la sala si stiu exact ce exercitii sa fac la multifunctional.

Edited by alexael, 01 March 2010 - 18:43.


#9
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Parerea mea e ca nu-i nevoie sa trimiti bani, poti intra pe forum saptamanal si vei ii ghidat.

#10
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009

View PostGlobalMods, on 1st March 2010, 20:16, said:

Parerea mea e ca nu-i nevoie sa trimiti bani, poti intra pe forum saptamanal si vei ii ghidat.


Asa e dar totusi sunt unele lucruri pe care nu le poti spune pe forum. Daca n-ar fi existat forumuri cum sunteti voi nu m-as fi apucat niciodata de dieta si exercitii. Asa ca forumul e util.

#11
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pai atunci, poti sa-mi zici lucruri personale pe privat, daca vrei. :)

#12
Ferguson

Ferguson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 07.01.2007
O dieta pt slabit si definire poate sa dea cineva aici? :)

#13
Ferguson

Ferguson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 07.01.2007
Cu scuzele de rigoare pt Nego (sau nu) ca nu mi-am facut alt cont (?!) revin cu intrebarea:

View PostFerguson, on 6th March 2010, 21:02, said:

O dieta pt slabit si definire poate sa dea cineva aici? :)


#14
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Fac o completare: alimentația să fie completată de o hidratare adecvată.
Există mai multe motive, printre care:
1. apa este mediul de susținere a reacțiilor celulare (inclusiv a fibrei/celulei musculare) așadar este indispensabilă pentru un metabolism celular optim (anabolism/catabolism și excreție celulară).
2. facilitează funcționarea optimă a tractului digestiv (motilitate digestivă, absorbție)
3. facilitează funcționarea optimă a aparatului urinar (excreția metaboliților toxici proveniți din arderile grăsimilor și din metabolismul anaerob al celulelor musculare).

Trebuie ținut seama de faptul că un organism are cu atât mai multă nevoie de apă cu cât masa musculară este mai bine reprezentată. Un obez de 150 kg nu are nevoie de aceeași cantitate de apă ca un culturist cu aceeași greutate. Țesutul adipos este un țesut cunoscut pentru „hidrofobia” sa: nu are nevoie de multă apă. În plus aceeași masă de țesut adipos ocupă un volum mult mai mare față de aceeași masă de țesut muscular.

E interesant că suntem într-o arie geografică ce nu duce lipsă de aport hidric însă cercetările indică faptul că majoritatea populației suferă de deshidratare ușoară-medie. Un factor care determină aspectul menționat anterior îl reprezintă faptul că oamenii „confundă” foamea cu setea. În clinicile de geriatrie s-a demonstrat că pacienții consideră suficient aportul hidric care vine din alimente. Bineînțeles, este o greșeală. O supă este un aliment nu o cană cu apă.

Lichidul perfect pentru hidratare: apa plată (nu minerală, nu suc natural, carbogazos etc).

Cantitatea necesară? Între 1,5 L pe zi și 3 L (în funcție de masă corporală, procentul corporal de grăsime etc). Există contraindicații la cantități mari de apă pe zi (>5L)? R: „intoxicația cu apă” (sindrom observat de obicei la bolnavii psihici sau la bolnavii canceroși).

Astea fiind spuse (și sigur le-ați mai auzit/citit altundeva) nu-mi rămâne decât să reamintesc „sfânta treime”: exerciții-alimentație sănătoasă-hidratare completată de odihnă corespunzătoare.

#15
Zgripsor

Zgripsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2010

View PostFerguson, on 10th March 2010, 10:38, said:

Cu scuzele de rigoare pt Nego (sau nu) ca nu mi-am facut alt cont (?!) revin cu intrebarea:


Incearca sa elimini tot ce tine de carbo(paine,fainate,dulciuri,sucuri,etc),si vei observa intr-o luna ceva interesant :),de preferabil poti inlocui aportul de carbo cu grasimi.

#16
FChriss

FChriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 03.04.2010

View PostZgripsor, on 3rd April 2010, 23:40, said:

Incearca sa elimini tot ce tine de carbo(paine,fainate,dulciuri,sucuri,etc),si vei observa intr-o luna ceva interesant :),de preferabil poti inlocui aportul de carbo cu grasimi.

Poate consuma carbo din legume si fructe(moderat,in prima parte a zilei).
Daca inlocuieste carbo cu grasimi o da in semi-keto si da rezultatele vor fi frumoase mai ales daca consumul de carbo o sa fie FOARTE mic(ma refer doar la legume slabe in carbo),va intra in ketoza.Alaturi de dieta,neaaparat alergat.

#17
Zgripsor

Zgripsor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.02.2010

View PostFChriss, on 4th April 2010, 10:38, said:

Poate consuma carbo din legume si fructe(moderat,in prima parte a zilei).
Daca inlocuieste carbo cu grasimi o da in semi-keto si da rezultatele vor fi frumoase mai ales daca consumul de carbo o sa fie FOARTE mic(ma refer doar la legume slabe in carbo),va intra in ketoza.Alaturi de dieta,neaaparat alergat.


Legume da,eu le combin cu casul/carne,ca sa nu ma constipez,si merge chiar bine,am slabit 1 kg intr-o saptamana,dupa pasti cand am mancat anapoda,si senzatia de satietate de mai lunga durata.

#18
pixmov

pixmov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 13.10.2009
Si eu sunt destul de slab pentru inaltimea mea, am 65kg la 1,83 si 20 de ani. Dupa sala mananc o gramada de cartofi cu pulpe de pui, orez, legume, fructe, iau cam 2mese puternice pe zi in care bag pana nu mai pot, si inca vreo 3 in care "ciugulesc" cate ceva(fructe,sandwich-uri). Dar se pare ca nu e de ajuns, nu se observa mare lucru. Ma gandeam sa iau niste Gain Fast de la Universal Nutrition. (nu prea ma pricep la suplimente, poate imi recomandati voi ceva)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate