Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Diete, mese si alimentatie

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#703
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cat mai sus.

Daca il faci cu apa pui doua masuri, daca cu 400ml lapte merge una. Nu-ti bate capul cu + sau - 5g de proteine.

#704
idk2323

idk2323

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.04.2016
Salut, am 16 ani, 1.75m, 75-76kg, problema mea este:
Nu stiu daca sa fac bulk sau cut.
Cam dupa privire am in jur 20%BF,  as vrea sa ajung pe la 14-16% daca este posibil, adica sa scap de "burtica".
O poza cu mine: https://imgur.com/a/kRxiPBg          (Va rog sa ignorati calitatea pozei.)
Ar fii sanatos sa incerc intermittent fasting pentru cut? Din ce am citit pe net, scade foarte putin din masa musculara.

Multumesc!

Edited by idk2323, 16 February 2020 - 20:46.


#705
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai sigur nu vei scadea bf si burta cu bulking.
Ce mare branza e IF, mananci intre 12 si 20 de ex, problema e cate calorii.

#706
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011

 idk2323, on 16 februarie 2020 - 20:45, said:

Salut, am 16 ani, 1.75m, 75-76kg, problema mea este:
Nu stiu daca sa fac bulk sau cut.
Cam dupa privire am in jur 20%BF,  as vrea sa ajung pe la 14-16% daca este posibil, adica sa scap de "burtica".
O poza cu mine: https://imgur.com/a/kRxiPBg          (Va rog sa ignorati calitatea pozei.)
Ar fii sanatos sa incerc intermittent fasting pentru cut? Din ce am citit pe net, scade foarte putin din masa musculara.

Multumesc!
E greu de luat o decizie,  daca slabesti o sa ajungi un schelet umblator, daca te ingrasi , o sa arãți precum un butoi...

Eu as face un lean bulk 2 ani. Apoi cut.

Mai bine sa pari gras decat slab sa te ia vântul pe strada.

Mai bine iti cauti un antrenor bun. E greu ce ai tu de facut

Edited by robert8197, 21 February 2020 - 14:37.


#707
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 idk2323, on 16 februarie 2020 - 20:45, said:


Ar fii sanatos sa incerc intermittent fasting pentru cut?

Poti sa incerci orice metoda, chiar nu conteaza, totul se reduce la calorii.

 idk2323, on 16 februarie 2020 - 20:45, said:

Din ce am citit pe net, scade foarte putin din masa musculara.



Asa zici? si atunci de ce nu vezi prea multi culturisti profesionisti sau chiar amatori care concureaza care sa tina IF?

#708
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu cum la altii dar la mine m-am convins ca functioneaza cel mai bine scoala veche cu portii mici de proteine dar des, cam la trei ore. Asfel ma simt mereu in forma, nu ma umflu, nu gafai dupa masa, nu inflamanzesc in exces incat sa nu-mi vad satul pe urma. Totodata si corpul are aproape mereu (exceptie orele de noamte) la dispozitie material pentru refacere. Ideea e des si cate o leaca, nu des si mult, sa tot cladesti manncare peste mancare in stomac. Ideal e sa te scoli de la masa cu senzatia de satul dar parca ai mai ciuguli ceva.

#709
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Antrenorul mi-a recomandat sa mananc orez cu pui



#710
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sa nu-l mananci crud cu pene in curand 😁

#711
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Ieri am facut  fluturari  pentru deltoizii mediani si deltoizii posteriori dupa care 4 seturi flotari pentru piept. Azi am o febra la piept ca nuciodata. Nu e obisnuit la repetari multe, cate 50. Dar nu cred sa aiba asta vreun impact la crestere, mai degraba invers..

Dara viitoare cand fac flotari o iau pe sotie pe greaban.

Acus bag niste pistoale, ceva pentru picioare si abdomene.

Nu stiu cum voi dar eu nici nu pot manca cand stau. Nu stiu cum altii mananca mai mult cand stau acasa.

Azi m-am trezit pe la 10.30, am mancat 4 oua fierte moi plus niste hrisca fiarta cu legume si acum e 16.20 da tot is satul.

#712
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Gata cu sala pe termen nedefinit.  Posted Image
Ar trebui sa facem un topic, unde sa-si expuna fiecare exercitiile ,, pentru acasa '' ,  in vederea intretinerii intr-o conditie  rezonabila  a formei corpului / masei masculare. Posted Image Posted Image

Edited by dalu364, 18 March 2020 - 19:22.


#713
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Au baietii de la MMA, BJJ niste drilluri gen combinatie flotare cu turkish get up, sa zic asa, de la 10 repetari esti pompat tot. Nu stiu daca gasesc link.

#714
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 dalu364, on 18 martie 2020 - 19:21, said:

Gata cu sala pe termen nedefinit.  Posted Image
Ar trebui sa facem un topic, unde sa-si expuna fiecare exercitiile ,, pentru acasa '' ,  in vederea intretinerii intr-o conditie  rezonabila  a formei corpului / masei masculare. Posted Image Posted Image
Prima data fa rost de un set de gantere reglabile,  un 30kg, ar putea fi de ajuns, poti lucra tot corpul cu un set de gantere. Si hai sa zic niste benzi elastice doar pentru ca-s ieftine si usor de folosit. Clipuri sunt gramada pe youtube. Practic lucrezi la fel ca la sala doar ca vor diferi exercitiile si incarcatura. Poti reduce pauza intre serii si poti lucra in forma super strica ca sa fie mai greu de facut.

#715
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 sandu222, on 19 martie 2020 - 13:54, said:

Prima data fa rost de un set de gantere reglabile,  un 30kg, ar putea fi de ajuns, poti lucra tot corpul cu un set de gantere. Si hai sa zic niste benzi elastice doar pentru ca-s ieftine si usor de folosit. Clipuri sunt gramada pe youtube. Practic lucrezi la fel ca la sala doar ca vor diferi exercitiile si incarcatura. Poti reduce pauza intre serii si poti lucra in forma super strica ca sa fie mai greu de facut.

  Astazi s-au  implinit 10 zile de cand ne-au inchis sala. Posted Image  10 zile  in care n-am ridicat nici macar un scaun....ci am preferat sa-l trag dupa mine. De vreo 3-4 zile , ma dor muschii, incheieturile, articulatiile, probabil corpul se dezobinsnuieste de efortul la care-l supuneam in fiecare zi de foarte multi ani.  O sa-mi caut o ,, bara '' de batut covoare intre blocuri  si o sa incep exercitii cu greutatea corpului.
Amice @sandu, eu nu vreau sa fac masa , am suficienta. Vreau doar s-o pastrez pe cat posibil pe cea pe care o am si sa nu pun ,, grasime ''. Cred ca o sa reincep jogging-ul, prin padure sau in afara orasului , in asa fel incat sa evit o ,, ciocnire '' cu fortele de ordine.

#716
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 dalu364, on 22 martie 2020 - 23:36, said:



Amice @sandu, eu nu vreau sa fac masa , am suficienta. Vreau doar s-o pastrez pe cat posibil pe cea pe care o am si sa nu pun ,, grasime ''.

Ce sa zic, inteleg ca ai destula masa musculara, dar pe de alta parte nu stiu cum o s-o mentii, daca 1 set de gantere de 30kg maxim ti se par utile doar pentru a construi muschi. Eu zic ca 2 gantere (de 20, de 25 sau 30kg maxim) abia daca te ajuta sa mentii ce ai, dar no'...ce stiu eu, nu am foarte multi ani de sala ca tine.

#717
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dimineata o banana si o cafea.
A doua masa dupa amiaza:mamaliga, urda, ou fiert, un varf de cutit de unt, 60g muschi de porc de la garnita, cine stie cunoaste. Plus inca o cafea.
Seara un mar, 40 g izolat.

Antrenament biceps triceps la Trx plus dips pe taburete.

#718
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Putin de tot. Mancarea.

#719
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu merge mai mult si, cata vreme antrenamentul functional e satisfacator, e ceea ce vreau. Eu practic nu ies deloc din apartament.

#720
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mananc destul de nesanatos acum, dar putin.
Inainte stateam la 77.5 kg si incercam usor usor sa scad sub 76.
Acum sunt la 74 kg.

E complicat cu legumele din piata, nu prea cumpara nimeni, nu le e clar cat de igienice sunt, cum sa le speli.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate