Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8353
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Daca ma intrebi pe mine toti timpul esti.....off topic.
E timpul sa recunoastem ca nu ai toata tigla pe casa.

#8354
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
esti draguta, tu ! ... :)
da, recunosc ! .. nu am "toata tigla pe casa" ! ...
dealtfel am dovedit-o de nenumarate ori !

Edited by abubue, 20 February 2016 - 05:37.


#8355
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
@StrudioOne.Am vre-o speranta sa primesc un plic cu cateva seminte de "rosii romanesti de casa" din ce au pastrat parintii tai?Mi-ai spus ca ai tai sunt conservatori si pun doar rosii cu gust de rosie.Eu am una de la Craciun ,lasata special pe masa de la bucatarie,Este neschimbata.Pot sa o pun in vitrina,ca bibelou.

#8356
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Nea Gigi vorbim in privat. Nu pune mingi de golf ce naiba...

Edited by StudioOne, 20 February 2016 - 06:50.


#8357
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 Achimitom04, on 17 februarie 2016 - 17:41, said:

Multumesc de opinie, daca voi vedea si altele voi da un dithane.
Eu pentru dezvoltarea radiculara am luat razormin
plantutele trebuie sa "pedaleze" dupa substantele nutritive care "sunt accesibile" doar in mediul umed ! ...
in schimb, daca este prea umed substratu', insemna ca au "mura-n gura" ! ... si nu creste radacina !
umiditate ridicata, care favorizeaza inmultirea ciupercilor si a bacteriilor anaerobe !
yo zic (de fapt repet) ca umiditatea substratului este "cheia" ! ... nici "prea'prea. nici foarte'foarte" ... Posted Image
in cifre absolute, 60% umiditate ! ...

Edited by abubue, 20 February 2016 - 10:38.


#8358
cris z

cris z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 14.03.2007

 StudioOne, on 19 februarie 2016 - 20:43, said:

Mai taie din ele da-le dreac...

Acum lasand gluma la o parte, chiar vrei sa le faci baschetbaliste?
Mai scade cateva grade ca nu te vad bine si cauta un loc mai luminos. Poti citi paginile din 2014-2015  lunile februarie-mai si ai sa gasesti mai  multe info legate de caldura/lumina/tratamente. Si eu mai trec pe posturile cu an an in urma de multe ori mai ales cand ma intereseaza ceva in mod deosebit...


Este foarte cald la mine in apartament, balconul inchis in termopan si orientarea este pe sud (loc foarte luminos), iar in zilele cu soare stau tot timpul cu geamul deschis si tot ajung la 29-30 de grade (orele 14-15).
Am facut doua poze pentru lamurire, in conditiile in care acum soarele se ascunde printre noriPosted Image
Orice informatie este bine venita
Multumesc



LE
Temperatura exterioara nu este afisata corectPosted Image
Cris

Attached Files

  • Attached File  t1.JPG   46.19K   38 downloads
  • Attached File  t2.JPG   33.68K   35 downloads


#8359
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Nu-i chiar rau. Si ale mele "fete" stau pe un pervaz de geam orientat spre sud si inca le mai suplimentez lumina cu un bec doua cu LED. Nu e mare lucru dar lor le place lumina multa. Daca e si foarte cald ele se lungesc, lucru care nu e foarte bine.
Azi continui cu semanatul in reprize. Fiind prima primavara in noua casa, inca neterminata, eu incerc sa fac rasadurile in conditiile date. Vrem nu vrem trebuie sa ne adaptam conditiilor exestente. Pe viitor am in vedere sa-mi fac rasadnita intr-o sera din sticla, incalzita in perioada ianuarie-aprilie cu calorifere de la viitoarea centrala pe care am in vedere sa o achizitionez. Dar intai sa-mi iasa numerele la loto. Mai am de asteptat ceva. Eu vorbesc deocamdata dar nimic nu e inca batut in cuie. Deocamdata stiu doar locul unde imi voi face sera. Spatiul disponibil va fi de aproximativ 6x4 m. Banuiesc ca ma va costa ceva tamplaria care va fi din PVC cu geamuri termopan glisante foarte mari . Ce nu stiu inca este din ce voi face structura acoperisului pentru ca avea intrebuintare multipla acest spatiu si anume terasa cu canapea mese pe timpul verii pana toamna tarziu.
Dar o sa dezvolt subiectul la momentul respectiv.

#8360
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Da' du-te o data si trage lozu ala !

#8361
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Mai copii, daca nu s-a tot scris in ultimele pagini de temperatura potrivita pentru rasaduri, pai nu s-a mai scris deloc. Numai eu am zis de n ori de temperatura. Colegii la fel.  Vad ca oricum fiecare face cum crede desi intreaba si primeste prompt raspunsul corect.

#8362
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Buna seara
Are cineva o schita pentru fertilizarea si tratarea rasadurilor ?

#8363
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
presupunand ca aduc "maine" din America de Sud un container de fibra de cocos,
as avea piata de desfacere ? ... exista asa ceva in Romania ? ...
presupunand ca vand sacul de 70 de litri la 5-6 EUR ? ...
fibra de cocos, este chiar mai buna decat "turba" ptr germinare si plantute tinere ! ...

Edited by abubue, 21 February 2016 - 23:03.


#8364
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 abubue, on 21 februarie 2016 - 22:43, said:

presupunand ca aduc "maine" din America de Sud un container de fibra de cocos,
as avea piata de desfacere ? ... exista asa ceva in Romania ? ...
presupunand ca vand sacul de 70 de litri la 5-6 EUR ? ...
fibra de cocos, este chiar mai buna decat "turba" ptr germinare si plantute tinere ! ...
Stai blind ca au adus altii inaintea ta din India, se vinde caramida de 70 l cu 25lei en gros si 31 lei en detail.

#8365
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 NOSZTALGIA, on 22 februarie 2016 - 09:52, said:

Stai blind ca au adus altii inaintea ta din India, se vinde caramida de 70 l cu 25lei en gros si 31 lei en detail.
ne "bagam" mai adanc in off-topic ! ... Posted Image
de acolo (America de Sud) se cumpara cu cca 1,5 USD, caramida de 70 litri ! ... un container costa cca 1500 pana in Constanta ! ... se poate vinde cu profit la 3,5 EUR, caramida ! ... daca exista piata, of-course ! ...
adica, este o buna afacere ! ...

Edited by abubue, 22 February 2016 - 11:43.


#8366
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Si uite cu calcule de astea dai faliment repejor. Ai uitat nitel de taxele de import, impozite, costuri de depozitare si distributie, transport intern, mana de lucru, tva, etc. Ai fi uimit cu ce pret trebuie sa importi ca sa vinzi cu 3,5 eur cu profit.

#8367
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Eu am folosit fibra de cocos in primii ani, am cumparat in 2009 caramida de 80l cu16 lei.
In primul an/2009 am folosit-o la substratul pentru plantat,in amestec cu nisip, pamant negru, perlit. Am plantat atunci in ghivece. In anul urmator, dupa ce am renuntat la ghivece si au aparut aleile betonate, am rasturnat continutul tuturor ghivecelor intre alei. Vreo 3 ani la rand la desfiintarea culturii, unde calcam ma afundam, asa se pastra de afanat terenul sub folia de mulcire.
As mai folosi, chiar am cautat anul trecut pe net, dar nu la 25-30 lei caramida. Gasesc turba grosiera Kekkila 300l cu 80 lei.
Firma de la care am cumparat, in trecut, nu mai are activitate.

Ardei mofturosi dar pe drumul cel bun Posted Image
Attached File  DSC05667.JPG   591.58K   73 downloadsAttached File  DSC05668.JPG   568.73K   72 downloadsAttached File  DSC05674.JPG   568.98K   68 downloadsAttached File  DSC05677.JPG   577.31K   65 downloadsAttached File  DSC05678.JPG   585.89K   66 downloadsAttached File  DSC05679.JPG   567.05K   72 downloadsAttached File  DSC05680.JPG   591.27K   84 downloadsAttached File  DSC05683.JPG   551.22K   84 downloadsAttached File  DSC05684.JPG   529.57K   79 downloads

#8368
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

 Hapygarden, on 22 februarie 2016 - 12:02, said:

Si uite cu calcule de astea dai faliment repejor. Ai uitat nitel de taxele de import, impozite, costuri de depozitare si distributie, transport intern, mana de lucru, tva, etc. Ai fi uimit cu ce pret trebuie sa importi ca sa vinzi cu 3,5 eur cu profit.
mda ! ... nu-i bai ! ...cautam altceva ! ...
oare camataria ar merge ?

Edited by abubue, 22 February 2016 - 17:32.


#8369
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ar merge Abubue. O luna lucrezi, 2 ani concediu la bulau cu fratii Camataru Posted Image

Am repicat ieri niste rosii,salvie,tarhon,leustean, gazania. Tarhonul si unele rosii pareau cam suparate, sper sa le treaca in urmatoarele zile.  Leusteanul e ala tuns bine , am fost nevoit sa tai primele 2 frunze ca se lungisera ca naiba, sper sa dea altele din mijloc.  Ca sa le ajut cumva - mai ales pe cele suparate -  am pulverizat razormin .

Azi a fost soare,20 grade in rep dar le-am tinut cu 1-2 straturi agril in cap pana se acomodeaza ,am deschis o usa din mijloc si deasupra.

Attached Files



#8370
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Ai rezolvat problema cu rezistenta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate