Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#3799
panda_ionut

panda_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2009
rosi galbene pitice=mini sarga
rosi pitice rosi=lycopersicon esculentum
salata=winter butterkoft
ardei capsicum annuum
asta scrie pe plicuri

#3800
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Tot nu mio raspuns nime la niste soiuri de ardei mai productivi

#3801
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
noi vom incerca kabala. pare a fi destul de bunicel

#3802
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View Postpanda_ionut, on 03 februarie 2014 - 13:28, said:

rosi galbene pitice=mini sarga
rosi pitice rosi=lycopersicon esculentum
salata=winter butterkoft
ardei capsicum annuum
asta scrie pe plicuri

Mini sarga (pare a fi mini dwarf din poze pe net) si winter ala sunt soiuri, restul doar denumirile stiintifice, adica soi anonim. Nu inseamna ca nu pot fi bune. Incerci anul asta mai multe, anul viitor vei stii ce a mers, si tot asa. Mini dwarfii au avantaul ca mai poti sari cate o zi de udat si vara fara sa comenteze, sunt numai buni pentru inceput.

#3803
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
A cultivat cineva ardei gogosar  stef ?

#3804
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAlin1me, on 02 februarie 2014 - 18:34, said:

Ce seminte de ardei gogosar productiv,rezistent la boli  la un pret accesibil imi recomandati ?

Pentru rasaduri de vanzare + gradina mea am mers si voi mai merge pe Gogomax si Pritavit.

#3805
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
Credeti ca o rasadnita cu cablu incalzitor(de la bulgari) facuta afara si nu in solar va face fata temperaturi din timpul noptii?
Ce fel de polistiren sa folosescde 5 cm sau de 10cm?

#3806
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt vanzare de rasaduri mergi pe soiurile de la agrosel, printre care si stef, sint f bune.
cel mai bun gogosar romanesc era cornel, dar n-am mai vazut denumirea asta, sigur e sub alta denumire pe la alte firme, te orientezi.
si pt tine in camp merg f bine soiurile de la agrosel sau scdl buzau.

#3807
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am avut si stef si cornel anul trecut dar in regim de gradina, pusi cam tarziu samd.... nu pot deci sa dau un verdict 100% dar ceva ardei am mai vazut si eu la viata mea si mi s-au parut cel putin decenti..sunt destul de pretentios din fire si cred ca faptul ca am decis ca si anul asta sa merg tot pe ei si sa nu ma complic cu seminte foarte scumpe spune ceva despre calitatea lor ;)
  Cornel e chiar foarte bun, productiv, rezistent, calitate foarte buna a fructelor.

#3808
nelutgavrilescu

nelutgavrilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2013

View Postmaddox_dtv, on 02 februarie 2014 - 22:21, said:

In primul rand daca se vad semintele dupa ce ai pulverizat apa inseamna ca ai insamantat prea deasupra. Eu semintele de rosii, ardei, vinete, varza le pun cam la 1-1,5 cm in substrat. Daca le germinezi undeva afara si nu poti sa asiguri temperaturi apropiate de cele optime trebuiesc semanate mai deasupra.
In al doilea rand dupa ce le seman le ud foarte bine cu stropitoarea si le tin in casa pe un hol si nu mai trebuie sa le ud pana cand rasar toate adica chiar si doua saptamani.
Daca le ai in casa si nu poti sa folosesti o stropitoare poti sa incerci cu un recipient de plastic, un PET cu dopul putin slabit si pui atata apa cat sa curga prin fundul tavi.
   Rasadurile mele sunt in rasadnita unde am tras un calorifer de la centrala si le asigur tot timpul o temperatura peste 19grade.Este primul an cand fac rasaduri si nu am experienta.Foarte probabil nu am udat suficient dupa ce am semanat si la fel ca si tine asteptam sa rasara fara sa mai ud intre timp. Doar ca la mine nu au prea rasarit, poate si din cauza temperaturii mari pe care am avut-o in primele zile(aproape de 30 de grade ...cred) pana sa imi iau termometru.Imediat ce am bagat termometrul inauntru am inregistrat 28 grade si am dat caloriferul mai incet.Acum am cam 22-24 grade.Ce sa fac sa le salvez? Mai astept sa iasa, sau ma apuc sa seman altele?

#3809
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Buna seara/ziua dragi colegi/colege de hobby,

Impartasesc cu voi bucuria demararii in tromba (am avut un inceput timid, cu cateva tavite, la cumpana dintre ani) a legumiculturii 2014, si anume (15 tavi, cu tomate (regular & cherry), ardei (gras, iute, gogosar & kapia), flori (petunii), flori companion (craite, carciumarese; galbenelele mai pot astepta), vinete (la greu Posted Image 5 tavite de 45 alveole cu Aragon F1)):

P.S. 8 din cele 15 tavite, cu ardeii & vinetele, codasele la incoltire) sunt in cutii de 77x70 cm, care pot fi folosite ulterior si la "adapat" sau depozite in afara sezonului, in spatii ocupate cat mai judicios
P.P.S. Smartvantage, (cred ca cu totii) ard(em) de nerabdare, in asteptarea finalizarii cu succes a operatiunii "cooperativa Gaus 2014" :) Multumesc pentru detaliile primite azi pe PM, trimite-mi-le rogu-te la megane (de acolo vei primi si banii)

Attached Files



#3810
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Trebuie sa fac un drum la Ikea.

#3811
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postvirg72, on 03 februarie 2014 - 16:26, said:

cel mai bun gogosar romanesc era cornel, dar n-am mai vazut denumirea asta, sigur e sub alta denumire pe la alte firme, te orientezi.
multumesc de pont, l-am vazut pe Cornelus deunazi in Kauf

#3812
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005

View Postqwertysecret, on 03 februarie 2014 - 20:58, said:

multumesc de pont, l-am vazut pe Cornelus deunazi in Kauf
Querty, daca tot ai luat Cornel, incearca si Stef 10-20 de fire, sa faci o comparatie, nu cred ca vei fi dezamagit.Posted Image
CAm spre 15 cred ca incep sa insamantez si eu, eu pun doar afara si mi-e ca se fac prea devreme daca ii pun de pe acum.

Vin si eu cu o intrebare pentru oamenii mai putin seriosi, adica nu aia din grupul vesel care cumpara seminte de 3 mii bucata Posted Image
Stie cineva ceva de pixel-pack?
Am vazut prin Obi seminte de la ei si aveau cateva chestii mai ciudate, nu prea le-am mai intalnit microambalate, pretul de asemenea ok, adica merge sa dai 2 lei pe un plic sa incerci ...
http://www.pixel-pac...croambalate.php

Edited by parintele, 03 February 2014 - 21:09.


#3813
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Stef(an) am pus in 45 alveole (vezi mai sus marea insamantare de azi), l-am avut si anu' trecut in solar. Asadar, sper sa nu ma dezamageasca Cornel, nu Stefan :)

Cat despre momentul oportun, depinde si de "dopaj". Anul trecut i-am semanat tot in jurul lui 1 feb. Le-am dat numa' zeama de gainat macerat. Mai mult, le-am chinuit pana la 1 mai in tavi alveolare de 200, caci n-am avut timp de repicare (numa' tomatele au fost repicate; lunile acelea mi-au fost ocupate cu confectionarea solarului) .. si totusi am facut ardei (gras, kapia, gogosar si iute), dar numai in solar (fratiorii pusi la transplantati la aceeasi data, afara, au incremenit pana la ~1 iunie (noptile din mai in zona mea n-au avut mai mult de 6 grd) .. n-au mai produs cine-stie-ce pana a dat inghetu'timpuriu de la 1 octombrie

#3814
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Să ne clătim ochii.

#3815
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
am pus pamant in tavite alveolare de vreo 1 saptamana dar a incepu a mucegai pamantul, ce ar trebui sa fac sa nu mai mucegaiasca?

#3816
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
un fungicid (previcur)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate