Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#3763
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Va multumesc frumos pentru raspunsuri ! Pamantul e luat din padure, inainte de a incepe ninsoarea.
Musuroaiele pareau sa fie destul de recente. Am adunat cam 100 litri si ma bate gandul sa fac un amestec cu mranita si ceva nisip, da' nu stiu inca in ce proportii.

Voi semana in turba, dar pentru repicat nu mai pot sa pun turba pentru ca ar fi foarte scumpa aventura. Ar insemna fara putin, 3 saci de Kekkila !
Credeti ca ar mai fi necesara sterilizarea pentru pamantul de cartita, in cuptor sau cu apa fiarta ? Oricum il voi trata cu sulfat de Cu.

@bybanul : Nici salcamii n-ar fi de aruncat. Perimetral mi-ar incape vreo 60 de fire.   La cate zile sa-i repic ?Posted Image

Stima,

carprom

Edited by carprom, 01 February 2014 - 18:02.


#3764
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
La repicare eu pun jumate pamant padure jumate mranita. N`am avut niciodata probleme cu boli sau mai stiu eu ce carcalaci, dar in cantitati mici toata lumea stie.

#3765
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
De pe un forum al florarilor:

"Nu intodeauna pamantul de la florarie este ce ne asteptam sa fie,turba este doar un substrat cu foarte putine substante hranitoare motiv pt care trebuie amestecata cu ingrasaminte chimice cu descompunere lenta..
Solutia este un amestec facut de noi,daca avem cele necesare,adica mranita(balegar putred)turba,pamant de telina si nisip mai grosier-in cazul in care se cere un pamant acid,pamantul de telina se inlocuieste cu pamant de frunze sau de rasinoase
Proportia in care se pun aceste componente difera in functie de cerintele speciei respective,orientativ doua parti mranita doua parti turba o parte pamant si o jumatate de parte nisip,se ciuruiesc se amesteca bine si pt a fi scutiti de neplaceri se poate folosi un insecticid pt a stropi acest amestec si dupa cca 7 zile il putem folosi,in timpul anului daca nu folosim ingrasaminte chimice(desi la flori se pot folosi) indepartam cca 2 cm de la suprafata si punem alta mranita,sau pt fertilizari faziale putem folosi gunoi de pasari in dilutie de 1/10 care se poate folosi dupa 10 zile"

#3766
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Reteta clasica a gradinarilor batrani pe care o stiam eu era un amestec in parti egale 1:1:1

#3767
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
carprom
Anul trecut, am semanat si repicat in substrat de turba. Am incercat repicarea a vreo 50 de fire in substrat format din pamant de padure, mranita si pamant din gradina. Ultimul este cu structura nisipoasa. Proportia folosita: 1/1/1. La amandoua modalitatile am observat o carenta de hranire a plantelor, se ingalbeneau frunzele. Am folosit cropmax cu stropire foliara. Le-am salvat. Anul acesta vreau sa folosesc ,,osmocote''. Acesta are substante nutritive, care asigura hrana plantelor, pe o perioada cuprinsa intre 1/3/6 luni. Sunt niste granule, care elibereaza treptat mineralele si nutrienitii necesari plantelor. Sunt de culori diferite, in functie de perioada care doresti.
Deja ma achizitionat. Revin cu intrebari la modul de incorporare al acestora in substrtul folosit la repicare.
Cred ca sunt eficiente.

#3768
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dragi colegi, cand luati pamant trebuie sa fiti foarte atenti de unde...
Hai sa va povestesc o 'patzanie' a unui prieten inginer constructor...
Dupa ce si-a facut el o casoaie frumoasa pe pamant, a zis sa amenajeze gradina si sa aduca pamant vegetal.
A ochit el niste pamant negru, gras si aratos pe marginea baltii si a adus acasa cateva basculante bune...
Rezultatul?
A avut in vara urmatoare o recolta impresionanta de papura si pipirig, de a dat cu chimicale doi ani la rand ca sa scape de ele!
:)
Si nici nu a mai pus vreo data legume in gradina, stiind cata otrava a bagat in pamantul ala negru, gras si aratos...

Edited by subway_guru, 02 February 2014 - 14:23.


#3769
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Acuma stiti ce ati fi putut face locul inginerului: sa acoperiti suprafata respectiva cu agrotextil si il lasati pe loc (iarna se putea rula intr-o parte) vreme de 2-3-4 ani pana semintele din pamant si-ar fi pierdut mult din puterea germinativa.

Deasupra agrotextilului puneati plante cultivate la ghivece, irigate cu pixuri (tuja, tufanele, tomate, etc).

#3770
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Vezi daca nu citea de pe forum, a facut si el ce l-a dus capul!
:)


#3771
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
@iorgu
Cu toata stima, cred ca plantele se ingalbeneau din alt motiv si nu din cauza pamantului.

Anul trecut am folosit si eu numai turba pentru repicat, dar iesi foarte scump.

Turba oricum nu contine decat fertilizantii starter, iar daca tinem cont si de mentiunea pe care un stimat coleg a facut-o cu ceva vreme mai  'nainte, ca de fapt starterul asta ajunge doar pentru o saptamana, maxim doua, nu-i LMC ca amestecul despre care fac vorbire e mai bun ?

Uite ce spune Kekkila insasi:
"Kekkilä Seedling Soil contains carefully sifted peats as well as sand, lime and the minimum amount of fertiliser. During their early stages of development, seedlings grow best in a lightly fertilised soil, but within a few weeks they should be given extra fertiliser."

Oricum va sunt recunoscator pentru observatii si le voi integra in ecuatie. O sa fac si ceva teste pentru a stabili proportiile exacte. O sa umezesc bine substratul si o sa vad cat de tare se intareste Posted Image , pentru a optine raportul corect intre componente.

Stima,

carprom

Edited by carprom, 02 February 2014 - 14:58.


#3772
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
carprom
Nu te contrazic. Daca te uiti prin acest subiect, cam pe la inceput de martie, anul trecut, te convingi de pataniile mele. Cum aratau, sfaturile primite, trecerea la actiune si revenirea lor la normalitate. Sunt si multe foto postate cu respectivele ,,balerine''.
Sunt total de acord cu tine referitor la continutul turbei. Tocmai pentru asta apelez la ,,osmocate''.
Intradevar pretul turbei este cam ridicat, dar ma gandesc la faptul ca elimin alte posibile neajunsuri. Si cum vreau sa pun mai multe rasaduri, cred ca evit din neajunsurile de anul trecut. Numai eu stiu cat m-am ingrijorat.
La un moment dat, ma gandeam de la ce coleg sa cumpar niste rasaduri.

#3773
nelutgavrilescu

nelutgavrilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2013
As vrea un sfat din partea voastra daca se poate:Am semanat acum 10 zile vinete Aragon si ardei gras Blondy.(mai exact 23 ianuarie) si desi au trecut 10 zile vinetele au inceput sa iasa in numar foarte mic, iar ardeii doar 2 plantute.
Desi am udat bine pamantul inainte de a pune semintele am observat ca dupa cateva zile pamantul era uscat asa ca am decis sa le mai pun apa. In urma celei de a doua udari unele din seminte au ramas descoperite(fara pamant deasupra).
Azi am udat din nou in speranta ca vor rasari si celelalte seminte.
Mai am vreo sansa sa mai rasara si celalalte sau trebuie sa pun altele?
Nu imi dau seama unde am gresit asa ca va rog sa ma ajutati

Attached Files



#3774
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
10 zile la ardei e putin, cred ca abia acum incep sa iasa. Au nevoie de cald mai ales.
Daca semintele inca arata bine, vor iesi. Singura problema e sa nu mucegaiasca daca nu ies la timp (se vor face mai inchise la culoare, un fel de gri).

#3775
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce parere aveti despre turba pe care  am achizitionato ?

Turba Kekkila DSM 2 W este un substrat pentru producerea rasadurilor, obtinut dintr-un amestec de turba bruna si turba inchisa, cernuta la un calibru fin (0-6 mm), cu pH ajustat la 5,5/5,9, fertilizat cu ingrasamant formula "starter" NPK 14-16-18 = mE, cu egent de umectare, recomandat pentru producerea rasadurilor de legume in ghivece sau suporturi alveolare

#3776
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
alin e una din cele mai bun turbe. Singurul lucru la care trebuie sa ai grija este ca dupa max 2 saptamani sa ajuti plantutele cu fertilizare suplimentara gen cropmax sau eventual osmocote starter bagatae in substrat la semanare.

#3777
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Multumesc Domnule SmartVantage !

#3778
nelutgavrilescu

nelutgavrilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2013

 zipcode, on 02 februarie 2014 - 17:07, said:

10 zile la ardei e putin, cred ca abia acum incep sa iasa. Au nevoie de cald mai ales.
Daca semintele inca arata bine, vor iesi. Singura problema e sa nu mucegaiasca daca nu ies la timp (se vor face mai inchise la culoare, un fel de gri).
Multumesc pentru ajutor.
  Semintele nu sunt mucegaite arata inca bine si temperatura a fost inte 20 si 28 grade. Ar trebui sa le ud in fiecare zi sau nu?

#3779
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce seminte de ardei gogosar productiv,rezistent la boli  la un pret accesibil imi recomandati ?

#3780
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

 nelutgavrilescu, on 02 februarie 2014 - 18:29, said:


Multumesc pentru ajutor.
  Semintele nu sunt mucegaite arata inca bine si temperatura a fost inte 20 si 28 grade. Ar trebui sa le ud in fiecare zi sau nu?
Pamantul trebuie sa fie umed fara sa "musteasca" de apa. Ai grija sa uzi suficient cat sa nu fie umed doar la suprafata si dedesupt uscat toaca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate