Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#2341
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Abia am reusit sa repun folia pe solar. Acum stau cu cabluri, becuri in dinti pregatit sa merg sa instalez lumina in solar Posted Image

#2342
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Pui 'luminatzie' in solar???

#2343
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Lumina din solar nu mai este pentru plante, ci pentru mine ca sa pot lucra noaptea. Eu ziua lucru la serviciu si dupa 22-23 frezez, plantez, palisez, copilez... pardon... copilesc etc. Dar... reusesc sa recoltez ziua :)
Asadar lumina este esentiala si in solar

#2344
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Postroadmaster969, on 09 aprilie 2013 - 20:18, said:

e incredibil dar adevarat....semintele de la gartenland AU GERMINAT BINE SI AVEM SI PLANTE!
Germineaza dar nu cate trebuie si nu cand trebuie.
Cred ca "lectia" adevarata aici e sa le plantam separat de alte balarii, ca daca pui o tava de 104 cu numai doua randuri de la ei s-ar putea sa te trezesti ca restul sint de replicat si astea abia rasar.
Din pacate mai trebuie sa luam si de la Gartenland si altii ca ei la microambalate daca vrem ceva mai deosebit ca Agrosel are aceeasi gama de cand tineam eu prima oara un plic de seminte in mana.
Mai bine germineaza alea de la kiepenkerl dar daca vrei ceva mai deosebit dai pe un plic cat pe unul de hibrizi profi si pe mine unul parca ma doare mana.
eelenushka - Bine ai venit printre noi si sa ai o sedere cu folos pentru plantutele si gradina ta!

View Postmeganedoi, on 10 aprilie 2013 - 00:02, said:

Lumina din solar nu mai este pentru plante, ci pentru mine ca sa pot lucra noaptea. Eu ziua lucru la serviciu si dupa 22-23 frezez, plantez, palisez, copilez... pardon... copilesc etc. Dar... reusesc sa recoltez ziua Posted Image
Asadar lumina este esentiala si in solar

Daca vrei pentru noapte stiu ca erau niste becuri speciale cu lumina verde la care plantele sint imune. Din ce stiu eu o parte din ele sint sensibile la fotoperioada oadata ce apar primii muguri florali. Dar cred ca Trestie sau Jumbrom te pot lamuri mai bine aici.......

#2345
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ok, dar nu stau o noapte intreaga in solar. Aprox 1h, 1h30 nu le dauneaza ceva lumina. Si fac asa de cativa ani.

#2346
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Iulian,ai dreptate ,niciunul dintre noi nu se astepta la o germinatie asa de lunga,care incurca rau o strategie comuna de semanare!
si pe mine m-ar fi incuiat daca nu le puneam intr-o tava de 70,alaturi de lavanda si alte experimente ...
dar carprom a luat si alte plante care tot cu kix s-a terminat ,deci ...e oleaca de necaz cu garten !
culmea,am vazut seminte bulgaresti de plante al carei furnizor e tot gartenland,si alte firme romanesti vand semintele lor....
de la mine au un DISLIKE ,clar !
trebuie sa aiba un deosebite ca sa ma mai determine sa le mai plantez!
dar pana la cratita mai e drum luuuung...!
pina atunci cumparam de la meganu si 1orgu ,unu' lucra in schimbu 3,altu' angrosist...
restu' frecam tastatura ....:-D

#2347
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postmeganedoi, on 10 aprilie 2013 - 00:02, said:

Lumina din solar nu mai este pentru plante, ci pentru mine ca sa pot lucra noaptea. Eu ziua lucru la serviciu si dupa 22-23 frezez, plantez, palisez, copilez... pardon... copilesc etc. Dar... reusesc sa recoltez ziua Posted Image
Asadar lumina este esentiala si in solar

Si asa sunt preocupati americanii de coreeni, daca mai citesc si despre ce fac romanii noaptea, o sa se sperie ca in curand vor scapa de sub control si afacerile agricole.

#2348
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmeganedoi, on 10 aprilie 2013 - 00:20, said:

Ok, dar nu stau o noapte intreaga in solar. Aprox 1h, 1h30 nu le dauneaza ceva lumina. Si fac asa de cativa ani.

Dne mare e gradina ta ,si eu care credeam ca sunt singur ,eu tocmai caut cabluri si o solutie sa protejez boxele sa bag si muzica in solar,eu nu am alta ocupatie dar tot fac treaba pe intuneric
Sunt bestiale rasadurile tale,mor de invidie,pozitva te-am notat ca stacheta pt la anul e un scop sa te ajung macar

Edited by regeleflorilor, 10 April 2013 - 07:54.


#2349
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@jumborom
Daca ne mai strangem cativa ii dovedim pe americani ;)

@regele
Ha... La mine Radio Muzical va dirija in solar un mix stilistic

#2350
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postcxd, on 09 aprilie 2013 - 22:07, said:

Bine ai venit !

View Post1orgu, on 09 aprilie 2013 - 22:39, said:


Esti binevenita in mijlocul nostru!
Te asigur ca daca ai ajuns pana aici, vei devenii in cel mai scurt timp dependenta de aceasta ocupatie, legumicultura. Vei primii cele mai pertinente sfaturi.
Cu cat mai multi membri, cu atat mai bine pentru toti!

View Postroadmaster969, on 09 aprilie 2013 - 22:51, said:

Welcome !
Niciodata nu e prea tarziu !
Vezi ca p-aci bantuie niste profi exigenti,vor poze,detalii,unul deja ti-a dat like,...
E o familie ,cu mici,cu mari,copii neascultatori ,bunici razgaiati,studenti batrani,toti vrem sa invatam putin si de la tine !
Citeste cu rabdare si ai sa gasesti multe solutii la trecutele viitoare intrebari !


A scapat de rep....ce-i pasa !!!
Contracte cu mega,scoate si brand italian "pomodori per tuti "...!!!!
poate ne ia si noua vreo doua ladite sa ne mai platim ratele....

Mai avem putin 1orgu tata si intram pe teze,extemporale....felicitari si vorba altui batran:
"keep walking" !!!

View Post1orgu, on 09 aprilie 2013 - 22:39, said:

Esti binevenita in mijlocul nostru!
Te asigur ca daca ai ajuns pana aici, vei devenii in cel mai scurt timp dependenta de aceasta ocupatie, legumicultura. Vei primii cele mai pertinente sfaturi.
Cu cat mai multi membri, cu atat mai bine pentru toti!

View Postcxd, on 09 aprilie 2013 - 22:07, said:

Multumesc nea Iorgule ! Deja m-a atins boala. Acu caut informatii, sa ma dau si eu pe brazda. Am pus ochii pe rep-uri, de la anul intru si eu in clasa intai cu ele !


Bine ai venit !
Multumesc !


View Postroadmaster969, on 09 aprilie 2013 - 22:51, said:

Welcome !
Niciodata nu e prea tarziu !
Vezi ca p-aci bantuie niste profi exigenti,vor poze,detalii,unul deja ti-a dat like,...
E o familie ,cu mici,cu mari,copii neascultatori ,bunici razgaiati,studenti batrani,toti vrem sa invatam putin si de la tine !
Citeste cu rabdare si ai sa gasesti multe solutii la trecutele viitoare intrebari !


A scapat de rep....ce-i pasa !!!
Contracte cu mega,scoate si brand italian "pomodori per tuti "...!!!!
poate ne ia si noua vreo doua ladite sa ne mai platim ratele....

Mai avem putin 1orgu tata si intram pe teze,extemporale....felicitari si vorba altui batran:
"keep walking" !!!

Poze am de anul trecut, pun cateva, spre analiza.
Sa stiti ca eu consider ca nu stiu inca nimic... asa ca accept orice sfat cu mare drag.
Am ardeii de anul trecut, i-am pus printre fasole pitica, din lipsa de spatiu, apoi am busuioc, am pus cu gandul sa pun printre rosii, apoi o rosioara, rosiile din gradinuta mea si un castravecior.
Gradina mea e foarte mica, insa ma ocup si de a tatalui meu care e mai generoasa, acolo avem facut si un solar.

View Postmeganedoi, on 09 aprilie 2013 - 23:04, said:

Rasadurile mele au inceput sa zambeasca sub neoane Posted Image

Sunt superbe rosioarele tale ! is de pus in album pozele !

Attached Files



#2351
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt frumoase gradina si plantele tale.
Imi place ca practica legumicola este bine impletita cu estetica Posted Image

#2352
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010

View Postmeganedoi, on 09 aprilie 2013 - 23:04, said:

Rasadurile mele au inceput sa zambeasca sub neoane Posted Image


  Frumos, da-le un "puf puf" la flori[stimulare hormonala] sa nu le pierzi si mie mi s-au deschis primele flori si pe vremea asta fara stimulare, mici sanse sa lege

#2353
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de ziua, all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
rege
Niciodata nu este prea tarziu. dar cultura si educatia muzicala se fac de la cea mai frageda varsta. Incepi cu ,,Bolero '' de Ravel. Vezi ca este pe net, o varianta de 17 minute. E stimulenta, rau de tot. Continui cu o parte din ,,Primavara'', de Verdi. Este foarte odihnitoare.
Diversifici cu muzica populara traditionala Romaneasca! Poti Intercala cu muzica ambientala. Este fortifianta si pentru noi. Eu personal am setat, postul de radio ,,antena satelor''. Are la fel ca pe forumul nostru, multe informatii la zi referitoare la legumicultura, meteo, lucrari agricole, preturi, furnizori de ingrasaminte naturale si minerale. In legatura cu boxele, eu le am puse in solar, din luna noiembrie. Nu le-am protejat cu absolut nimic. Redau perfect. Si daca nici la Iorgu in solar nu a fost condens...
megane
Avantajul nostru fata de americani, este ca ei au impresia ca sunt mereu primii, iar noi printre ultimii. Dar ,,cei din urma vor fi cei dintai''.

#2354
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Daca am semanat astazi gogosari este prea tarziu ?Ca cei pe care iam semanat nau prea iesit

#2355
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postdriver84, on 10 aprilie 2013 - 11:23, said:

Frumos, da-le un "puf puf" la flori[stimulare hormonala] sa nu le pierzi si mie mi s-au deschis primele flori si pe vremea asta fara stimulare, mici sanse sa lege

Nu obisnuiesc sa le stimulez. Nici nu stiu cum se face. Doar le scutur florile cat de des pot. Le-am dat cu atonic... si sper sa functioneze.
Oricum am doua temeri sau prejudecati legate de stimulare:
1) va fi afectata calitatea semintelor recoltate de la fructele stimulate (am cateva soiuri pe care le pastrez);
2) produc pentru consumul familiei/prietenilor cu copii de 2-9 ani; daca ar fi doar pentru adulti n-as avea retineri, dar copiilor parca nu-mi vine sa le dau legume stimulate cu hormoni

#2356
paulspp

paulspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 08.12.2008
as dori sa stiu de unde pot cumpara folie tubulara pentru a confectiona niste ghivece cu un diametru de 10-15 cm , am cautat dar nu am gasit  .

#2357
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Post1orgu, on 10 aprilie 2013 - 11:30, said:

Niciodata nu este prea tarziu. dar cultura si educatia muzicala se fac de la cea mai frageda varsta.

Si eu am incredere in muzica clasica.
:)

Edited by meganedoi, 10 April 2013 - 12:49.


#2358
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013

View Postpaulspp, on 10 aprilie 2013 - 12:15, said:

as dori sa stiu de unde pot cumpara folie tubulara pentru a confectiona niste ghivece cu un diametru de 10-15 cm , am cautat dar nu am gasit  .

Nustiu dar eu anul trecut am facut din folie calita de soare

Edited by Alin1me, 10 April 2013 - 12:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate