Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#11683
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Eu asta iau in fiecare an si e foarte bun.
https://www.bricodep...68aAhJbEALw_wcB

#11684
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
De asta vorbesc. Si eu seman in asta de vreo 3 ani si e foarte ok

#11685
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Intr-un singur an am folosit altceva si am regretat. Rau.

#11686
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Anul asta am amestecat cu vreo 10-15% perlit. Dar nu cred ca are prea multa relevanta pana la urma. Depinde si in ce volum semeni , cand repici, etc. Eu am semanat anul asta ardeii in alveola de 66 si am repicat azi aratau excelent. Nu am mai repicat ardei asa frumosi ca astia pana acum. Conteaza mult daca poti sa semeni ardeii in altceva decat 200 300 5000 sau mai stiu eu ce saracii mai inventeaza astia. Vorbesc strict in dreptul meu de amator. La profi stiu ei ce fac nu pot sa ma bag eu in ciorba lor

#11687
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu va înțeleg.
De atâta timp pe forum, aveți informații de la oameni care produc răsaduri de buna calitate, oameni care au experienta mai mare decât aveți unii dintre voi ani de viata.
De ce cumpărați voi toate mizeriile din diverse magazine eu nu pot intelege.

Aveti turba profesionala, sunt baloti de 220-280-300l,sunt și mai mici(kekkila are sigur).

Este mai ieftin sau la aceiași bani și calitatea este mult mai buna iar surprizele de orice fel, deși exista, sunt incomparabil mai rare.
Chiar nu aveți în drumul vostru un magazin agricol care vinde turba?



#11688
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008

View Postgabiroa, on 09 aprilie 2024 - 15:27, said:

Si eu seman tot in turba de la AgroCS. Nu am avut probleme pana acum. Poate ai nimerit vreun lot gresit. Esti sigur ca e de la turba si nu de la seminte?

F sigur,acu astept sa vad ce mai spune cineva,am dat un pic de turba sa puna seminte de ale lui sa faca si el test
Cand am realizat ca semintele mele nu incoltesc(destul de tarziu din pacate) am schimbat turba si plantutele au iesit,credeam ca le-am sufocat eu prima data cand am pus in alveola de 50 gauri in doua tavite de la peste,aeriseam zilnic si nu erau ermetice.
Tot pt test, aveam de la agro de anu trecut ceva substrat pt flori, am pus seminte in el si au iesit ditamai printesele.
Am prins eu acel sac sau lot dracu sa le ia de nebuni,voi face si foto la el,am mai folosit si eu de la agro si totul ok pana anu asta,acel component contra caderii plantutei avea in plus si apai o avut,ce sa cada daca nu iasa nimic
La cat seman eu este arhisuficient sac de 20 l
Pan la urma am mai invatat ceva anu asta,tot aleg sa seman mai tarziu,de acum voi testa turba,poa sa fie si mamica ei de turba,test sa fie treaba duna.

Edited by ceanu1980, 10 April 2024 - 09:15.


#11689
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010

View Postparintele, on 10 aprilie 2024 - 08:05, said:

Eu nu va înțeleg.
De atâta timp pe forum, aveți informații de la oameni care produc răsaduri de buna calitate, oameni care au experienta mai mare decât aveți unii dintre voi ani de viata.
De ce cumpărați voi toate mizeriile din diverse magazine eu nu pot intelege.

Aveti turba profesionala, sunt baloti de 220-280-300l,sunt și mai mici(kekkila are sigur).

Este mai ieftin sau la aceiași bani și calitatea este mult mai buna iar surprizele de orice fel, deși exista, sunt incomparabil mai rare.
Chiar nu aveți în drumul vostru un magazin agricol care vinde turba?
Pentru ca de exemplu eu anul asta am folosit 10 litri de turba amestecat cu 2 maini de perlit. Tot ce e la sute de litri e prea mult pentru mine

#11690
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Eu recomand vermiculitul în loc de perlit

#11691
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Vremea asta mult prea caldă mi-a cam încurcat planurile de semănat brasicacee, singurul semn pozitiv ar fi ca săptămâna ce vine se anunță totuși ceva ploicele…

#11692
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Numa bine sa trezeasca spurcaciunile de melci.

#11693
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Și la mine au apărut limacsii

#11694
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Am emotii cand voi iesi cu platutele afara,frig nu prea a fost si cred ca la primele ploi vor bubui.
Carabusii de cateva zile si-au facut prezenta,acu astora cum le mai zicem acum? ca erau de mai.

#11695
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004

View Postceanu1980, on 13 aprilie 2024 - 08:48, said:

Am emotii cand voi iesi cu platutele afara,frig nu prea a fost si cred ca la primele ploi vor bubui.
Carabusii de cateva zile si-au facut prezenta,acu astora cum le mai zicem acum? ca erau de mai.

Crabusi de mai devreme.... Si pe la mine au inceput sa apara, am vazut cativa cu cracii in sus...

Edited by cotzi, 13 April 2024 - 09:59.


#11696
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Zburda si pe la Galati, deja.

#11697
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,502
  • Înscris: 28.12.2010
Eu azi am vazut o plosnita. Nu de-aia verde care haleste rosii si ardei. Era maronie cred ca de-aia care roade cerealele dar ce cereale o fi rozand acum? Sau astepta sa plec acasa ca sa imi manance caisele ???

Edited by gabiroa, 13 April 2024 - 17:57.


#11698
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 27.01.2012
Și la mine e plină grădină de gângănii cum nu a fost niciodată
Am abandonat ideea de a semăna varzoase de vreme răcoroasă și amân pentru la toamnă

Edited by subway_guru, 13 April 2024 - 18:57.


#11699
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,684
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu de ce, dar sunt chestii pe care nu le-am mai vazut pana acum. Am ditamai glicinele inflorite. Ce sa strange acolo nu e nici la Antipa.

De abia azi am repicat. Daca stiam cum o sa fie primavara asta, semanam din februarie.

Edited by cumparator, 13 April 2024 - 18:57.


#11700
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 15.05.2008
Si eu azi am repicat ultimele plantute,credeam ca sunt in intarziere,dar e ok,ce am repicat sambata trecuta au plecat rau de tot,momentan nu am bagat nimic fungicid,doar cropmax(ca tot mai am) si niste atonik

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate