Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#10387
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Tavile de 70 au 50 mm volum/casuta deci ar trebui sa pun cam 2 boabe dupa calculele mele. Sau 200 gr . per galeata de 10 litri conform colegului Zipcode.
Singura problema dupa cum spuneam ramane faptul ca tavile nu vor sta cu fundul pe pamant dar asta probabil ca nu are relevanta. Posibil sa incerc o maruntire si daca nu iese o sa pun cate 2 peleti cum am zis. Sigur nu afecteaza planta cand da cu radacina de peleti ? Tu ce rezultate ai avut,Zipcode,poti sa detaliezi putin?

#10388
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View PostAchimitom04, on 09 ianuarie 2018 - 20:20, said:

Tavile de 70 au 50 mm volum/casuta deci ar trebui sa pun cam 2 boabe dupa calculele mele. Sau 200 gr . per galeata de 10 litri conform colegului Zipcode.
Singura problema dupa cum spuneam ramane faptul ca tavile nu vor sta cu fundul pe pamant dar asta probabil ca nu are relevanta. Posibil sa incerc o maruntire si daca nu iese o sa pun cate 2 peleti cum am zis. Sigur nu afecteaza planta cand da cu radacina de peleti ? Tu ce rezultate ai avut,Zipcode,poti sa detaliezi putin?

de ce nu dizolvi in apa si il incorporezi in turba? Folosind betoniera sau in roaba.
Eu asa am facut cand am vrut sa incorporez granule de genul in turba ...

#10389
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Nu cred ca e problema Achime! Am pus peleti la plantarea rasadurilor in gradina direct la radacina. Atat la capsuni cat si la rosii, ardei, vinete... Si le-a placut :)

Edited by cotzi, 09 January 2018 - 20:29.


#10390
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Si eu am pus cand am plantat cultura a doua si a fost perfect.

Attached Files



#10391
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAchimitom04, on 09 ianuarie 2018 - 20:20, said:

Posibil sa incerc o maruntire ....

Osmocote, Orgevit si alte produse similare sunt cu eliberare lenta/descompunere graduala in
timp ... fiecare produs termina benzina intr-un timp limitat ... eu folosesc Osmocote start 1-1,5 luni ... timp
suficient pentru rasaduri: eu plantez tomatele la macar 50 de zile ...
Prin maruntire se ajunge la o rapida dizolvare si la o rapida epuizare a nutrientilor ...
La Osmocote-ul folosit de mine exista un invelis special care asigura durata de eliberare de 1-1,5 luni ... nu este
bine sa fie spart acest invelis (asa nu leviga nimic):

https://www.morami.r...gome-p3000.html

Ca si doza eu folosesc mai mult decat recomanda ei ... pun 10-15 gr/ l de turba ... sunt multumit!

#10392
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAchimitom04, on 09 ianuarie 2018 - 16:11, said:

Da,ar trebui facut fin si incorporat in turba. Deci ar trebui sa stim in primul rand o cantitate medie raportat la x litri de turba si apoi o metoda de maruntire. Poate ar merge intr-un blender. Eu as incerca dar nu stiu cata sa pun ca sa iasa un amestec optim. Poate a mai folosit cineva care sa ne lamureasca si cu asta.
Gabian,tu mai ai idee ce amestec ai facut si cu ce rezultat?
Era prima data cand foloseam si nu m-am gandit sa-l macin
Dozajul a fost "la ochi" probabil am exagerat cum fac de multe ori :)
Desi au facut mucegai rasadurile au fost ok dar eu produc pentru consum propriu, cei care traiesc din asta nu cred ca pot risca.

#10393
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si eu am folosit osmocote dar cu eliberare in 3-4 luni dar la alveolele de 70 a fost cam ineficient....probabil nu am reusit o distribuire cum trebuie in casute.Sau era mai bine sa fi folosit osmocote start.Apoi eventual cand se termina benzina daca mai trebuie tinute pana la vanzare as putea fertiliza foliar sau radicular prin imersie.
Mai exista si problema ca noaptea eu le tin la maxim 10 gr. deci nu se prea elibereaza nimic la temperatura asta.De aceea ma gandeam sa pun bobite de orgevit faramitate .

Meganedoi facuse in calcul-cu cantarit bobite necesare- din care rezulta ca revine o cantitate mica /casuta si e aproape imposibil de distribuit. Concluzia lui a fost ca la alveolele mici nu se prea poate utiliza. Merge bine de la cele de 45 in sus .
Tu ai pus si in alveole mici,Danutz ?

Edited by Achimitom04, 10 January 2018 - 11:28.


#10394
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
Salut! la multi ani!!!
tocmai ce mi au rasarit gazaniile. le am pus mai devreme , deoarece anul trecut , plantate la final de ianuarie , m au dus pana in mai . sper ca anul asta la jumatatea lui aprilie sa fie gata . restul petuniilor le plantez pe 20 ianuarie. plus craite, flori depiatra, etc

rosiile  au rasarit destul de binisor pana acum 70% , dar acum rasar. le tin in casa la neoane, cam cald zi si noate, dar cum nu au rasarit toate le mai tin asa cateva zile.
am plantat ardei gras bibic. sper sa fie ok .

urmeaza la jumatea lui ianuarie capia , in februarie de la jumatate fasolea si in martie la inceput castravetii

intrebare. cand trebuie pusi la incoltit gogosarii ?? ca ii pot planta in solar la inceput de iulie. ma gandeam sa pun rosii in prima cultura -prekos si uneva la 1-5 iulie sa plantez
intercalat gogosarii. ar merge schema asta? sa nu pierd un solar numai pt gogosar? credeti ca se fac pana in septembrie ? merci mult de sfat!!!

capia e prea devreme de plantat? sa mai astept? as vrea sa merg cu el pana in octombrie - kaptur .

si inca ceva o sa colaborez cu cineva care are pamant afara. o sa pun capia. ca si cultura si beneficii daca pun ureche , are randamentul scontat? sa nu pun kaptur afara ca e destul de scumpa samanta. kapturul sa l pun doar in solar. pe 2 brate ar merge? l as pune afara undeva la 15-20 mai . urechea.

anul asta la rosie o sa merg pe bulgareasca-prekos, paris, balkan, prunisoara colibri, neagra de crimeea, inima de bou, tigerela  si daca colegul Virg72 imi trimite, o sa pun si galbena.

ardei - bibic, kaptur, ureche
gogsar - de la seminis

fasole - ecaterina (agrosel)
castravete- mirabelle
vinete - aragon

daca aveti si alte idei de legume , astept pareri
as vrea o rosie mare, pulpoasa, deformata, cu gust bun . dar nu stiu unde sa o gasesc. merci. Stima!!!

Edited by chiperr, 10 January 2018 - 19:13.


#10395
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
La gogosar calculezi cam 60 de zile de cand rasar pana la plantat.
Eu nu iti recomand sa intercalezi rosii cu gogosari .Una la mana...rosiile mari vor umbri rasadurile abia plantate. De asemenea gogosarul are nevoie cam de 4 luni ca sa ai ce culege deci din punctul meu de vedere in 5 iulie sa plantezi e cam tarziu, nu o sa faci mare branza.

Chipper prietene.....cand pui semintele in pamant se numeste semanat.Plantat e cand pui rasadul din alveola in sol.Ca ai facut un ghiveci iar Posted Image Intrebai de capia daca e prea devreme de plantat.....banuiesc de semanat .Calculezi cum am specificat mai sus in functie de data la care vrei sa plantezi in solar. Ai putea sa mai astepti vreo 10 zile.
Despre ureche de elefant sunt opinii pozitive - semintele alea sarbesti. Si eu voi pune afara ceva ureche dar intentionez sa plantez pe la 1-5 mai. Kapturul in solar merge pe 2 brate bine, am vazut poze la unii colegi pe aici.
Gogosar afara eu voi pune cornel improved. Pare cea mai buna varianta low-cost. Nici eu nu risc seminte scumpe in camp.

Edited by Achimitom04, 10 January 2018 - 20:55.


#10396
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postchiperr, on 10 ianuarie 2018 - 19:12, said:

Salut! la multi ani!!!
am plantat ardei gras bibic. sper sa fie ok .

E Ok, poti incerca si Red Knight.

urmeaza la jumatea lui ianuarie capia , in februarie de la jumatate fasolea si in martie la inceput castravetii

intrebare. cand trebuie pusi la incoltit gogosarii ?? ca ii pot planta in solar la inceput de iulie. ma gandeam sa pun rosii in prima cultura -prekos si uneva la 1-5 iulie sa plantez
intercalat gogosarii. ar merge schema asta? sa nu pierd un solar numai pt gogosar? credeti ca se fac pana in septembrie ? merci mult de sfat!!!

NU recomand gogosar cultura a doua. Eu am plantat anul trecut la 20 iunie si au ajuns la maturitate mai putin de jumatate.

capia e prea devreme de plantat? sa mai astept? as vrea sa merg cu el pana in octombrie - kaptur .

Eu seman capia, pentru cineva, in jur de 20 ianuarie, Kaptur si Misina, plantare undeva la 01 aprilie.

si inca ceva o sa colaborez cu cineva care are pamant afara. o sa pun capia. ca si cultura si beneficii daca pun ureche , are randamentul scontat? sa nu pun kaptur afara ca e destul de scumpa samanta. kapturul sa l pun doar in solar. pe 2 brate ar merge? l as pune afara undeva la 15-20 mai . urechea.

Uita de Ureche de Elefant si Kaptur pentru afara, incearca sa faci rost de Misina.

anul asta la rosie o sa merg pe bulgareasca-prekos, paris, balkan, prunisoara colibri, neagra de crimeea, inima de bou, tigerela  si daca colegul Virg72 imi trimite, o sa pun si galbena.

M-am jurat ca nu mai pun nicio samanta bulgareasca in tarlaua mea.

ardei - bibic, kaptur, ureche
gogsar - de la seminis

fasole - ecaterina (agrosel)
castravete- mirabelle
vinete - aragon

Aragon le-am sters din lista, incearca Madonna si/sau Black Pearl.

daca aveti si alte idei de legume , astept pareri
as vrea o rosie mare, pulpoasa, deformata, cu gust bun . dar nu stiu unde sa o gasesc. merci. Stima!!!


#10397
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View PostAchimitom04, on 10 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Si eu am folosit osmocote dar cu eliberare in 3-4 luni dar la alveolele de 70 a fost cam ineficient....probabil nu am reusit o distribuire cum trebuie in casute.Sau era mai bine sa fi folosit osmocote start.Apoi eventual cand se termina benzina daca mai trebuie tinute pana la vanzare as putea fertiliza foliar sau radicular prin imersie.
Mai exista si problema ca noaptea eu le tin la maxim 10 gr. deci nu se prea elibereaza nimic la temperatura asta.De aceea ma gandeam sa pun bobite de orgevit faramitate .

Meganedoi facuse in calcul-cu cantarit bobite necesare- din care rezulta ca revine o cantitate mica /casuta si e aproape imposibil de distribuit. Concluzia lui a fost ca la alveolele mici nu se prea poate utiliza. Merge bine de la cele de 45 in sus .
Tu ai pus si in alveole mici,Danutz ?

Cat de uscat sunt peletii de orgevit? Nu ar merge bagati printr-o moara cu ciocanele, sa ii faci praf ? Posted Image

#10398
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostAchimitom04, on 10 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Si eu am folosit osmocote dar cu eliberare in 3-4 luni dar la alveolele de 70 a fost cam ineficient....Sau era mai bine sa fi folosit osmocote start.

Daca vorbesti de alveole de 70 inteleg ca este vorba de repicare ... Osmocote de 3-4 luni nu-si
are rostul pentru circa 3-4 saptamani cat stau rasadurile in alveola de 70 ... s-au eliberat f putini
nutrienti in 3-4 saptamani ... restul de nutrienti nu a ajuns la plante ...
Osmocote start de 1-1,5 luni este perfect ... folosit chiar de la semanat ...

View PostAchimitom04, on 10 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Mai exista si problema ca noaptea eu le tin la maxim 10 gr. deci nu se prea elibereaza nimic la temperatura asta.

Nu are nici o treaba temperatura asta nocturna.

View PostAchimitom04, on 10 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Tu ai pus si in alveole mici,Danutz ?

Incep cu tavi de 160 ... pun 1-2-3 granule in alveola ... cate imi pica ... uneori o granula
alteori 3 granule ... adaug mai mult Osmocote la repicare.

#10399
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Tu ai facut rost de Misina,Corsica? De aragon nu stiu ce sa zic,eu am fost multumit. La rosii nici eu nu pun bulgaresti, prefer hibrizii de cursa lunga.

#10400
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Am facut rost de Misina dar semintele sunt inca in Serbia la cineva, trebuie sa merg dupa ele.

#10401
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ei mergi dupa ele... Doar dupa ele?
Daca da, sa mearga omul de acolo, cu plicul, la avionul de Buc...vb cu un pasager si gata.⏳


#10402
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postcrisbud, on 11 ianuarie 2018 - 09:22, said:

..... sa mearga omul de acolo, cu plicul...
Eu am dorit sa plantez niste sequoia.
Dar, n-am viza de America si firmele de curierat au dat faliment.
Am ramas la salata.

#10403
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postnaeturda, on 11 ianuarie 2018 - 15:45, said:


Eu am dorit sa plantez niste sequoia.
Dar, n-am viza de America si firmele de curierat au dat faliment.
Am ramas la salata.

Esti bogat daca mergi acolo, pt un copac! 1500 euro e numai avionul. Si daca poti aduce de acolo si putina clima de California, sigur face toti banii,drumul acolo. Altfel e cam racoare pt copacul respectiv, la noi.

#10404
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Mda, la noi nu merge decat varianta chinezeasca, metasequoia...dar nu cred ca e biletul mai ieftin!
;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate