Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#10369
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

 corsica, on 27 decembrie 2017 - 20:57, said:

Eu folosesc TS3 Fine, ''sacul'' are 550 x 450 x 400 mm, volum 200 litri si greutate aprox. 48 kg (este cumparat in ianuarie 2017 si tinut in beci).
Nu recomand la repicare, cea mai buna reteta (am mai spus candva) este pamantul de padure si mranita (de 3 ani).
Scuze de calitatea pozelor, nu m-a ajutat prea mult lumina din beci:
Volumul balotului este de cca100L,turba fiind presata.La repicare,eu folosesc TS3medium cu argila,pentru ca n-am sursa de mranita de calitate(60 lei/balot).

#10370
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

 decoservicestil, on 27 decembrie 2017 - 22:37, said:

Nu stiu daca sa inteles de la Corsica poti sa amesteci pãmântul de pãdure cu turba 50-50%
Cu scuzele de rigoare ...am și eu o întrebare - pãmântul de pãdure trebuie sã aibe o anumitã consistențã...cum trebuie ales???

#10371
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Pana acum vreo 2 ani foloseam pamant din padure de stejar. Acum folosesc pamant de padure de tei in special si stejari, carpen, etc si sunt mai multumit.
In fiecare toamna merg la padure, caut un loc virgin, indepartez stratul de frunze si strang pamantul de la suprafata vreo cativa cm. Il aduc acasa, il cern si il depozitez in saci pana in februarie cand ma apuc de repicat.
Retete pentru amestec de repicat sunt multe, va spun cum procedez eu: folosesc turba numai la semanat iar la repicat amestec de pamant de padure si mranita in cantitati egale.
Mai trebuie mentionat ca nu (prea) e voie sa luam pamantul din padure.

#10372
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nu...si daca padurea e defrisata, desigur.

#10373
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Am recitit postarile de la intrebarea mea si pana aici la ultimul post. Daca pamant de padure am de unde sa iau doua - trei roabe cu varf chiar si impingand roaba per pedes (padurea e peste drum de satul meu) in schimb mranita de trei ani nu gasesc. Sunt destui vecini care au animale la mine in sat insa toti isi muta toamna gramada de gunoi de langa grajd pe capatul ogorului si dupa ce da zapada o imprastie.
Ca sa stiu sigur ce decizie iau intreb: care ar fi problema daca folosesc TS3 Fin si la semanat si la repicat? Cei 200L mi-ar ajunge si mi-ar mai ramane ceva , in plus as iesi mult mai ieftin decat daca as lua substratul pentru rasaduri de la Compo asa cum am facut pana acum... Daca e o problema de cost nu ma intereseaza pentru ca oricum ies mai ieftin decat anii trecuti dar daca e vorba ca TS3 Fin nu are papa suficienta pentru plantele repicate pana la plantarea definitiva atunci nu e ok. Am inteles ca ar avea aceeasi formula de fertilizare si difera doar granulatia, deci?

#10374
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mai Cotzi daca la semănat  folosesti numai turba iar la repicat pământ de pădure in amestec cu turba ai solutia cea mai buna din p.d.v. structural .Mai târziu,in caz de nevoie, poti uda rasadul cu ceva ingrasaminte diluate.

#10375
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
@cotzi; poti folosi TS3 in amestec cu pamant de padure fara nicio problema dar trebuie sa adaugi si putin Osmocote altfel rasadurile vor ramane fara ''benzina''. Da o cautare pe acest topic la osmocote si gasesti 4 pagini interesante despre acesta.
Foloseam si eu atunci cand substratul de repicat era compus din turba, pamant de padure si mranita in cantitai egale, acum daca folosesc numai pamant de padure si mranita am renuntat la el, ajut numai cu Cropmax (cand a fost cazul am folosit si NPK 14-11-25).

#10376
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Cu intarziere, multam de lamuriri!

#10377
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Ca sa nu ramana fara gaz, cand se foloseste doar turba, eu fac asa:

La varzoase, 1x pe saptamana npk 14 11 25(agriplant 4) in doza de 0.5grame per litru de apa de irigat. 1x pe.saptamana e relativ..depinde cum merg plantele. In vara n am fertilizat deloc.rasadul de conopida, a mers bine.

La solanacee post repicare in ts3 standard, fie 3 bobite de Guanito, fie fertilizare saptamana cu agriplant 4 14 11 25, in doza de 1 gram pe litru de apa de irigat. Mai exista Osmocote, basacote si tot felu de alte complexe cu descompunere controlata. Am renuntat la a mai sapa remorci de pamant si la a mai cerne remorci de mranita...plus munca aferenta de amestec pt ca tot timpul aveam ce plivi pana imi venea acru. Nu spun ca n a fost bine cu amestec, ca n a fost super ieftin si ca n au mers plantele. Insa asa merg si mai bine. O remarca aici, una consistenta. Turba este usoara...amestecul nu. Am rupt multe tavi din acest motiv oricat de atent le am manipulat..chiar si de noi. Am postat.in 2016 prin 10 mai la mine pe topic o poza cu o situatie care m a facut sa renunt definitiv la amestec. Era un rasad de gogosar, cu cate 7 8 buruieni mari in fiecare ghiveci.

#10378
laurentiusim

laurentiusim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.04.2013
Buna sera!
Are cineva informati cum se pot DRAJA semintele de: Salata, Tomate, chiar si Ardei?
Sau daca a incercat cineva intr-un anumit fel si nu ia iesit?
Ideea, compozitia in sine fara sa fi pus in practica?
Orice informatie e binevenita.
Multumesc.

#10379
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Se pot pune organice uscate slabe (gen orgevit, eu folosesc ceva bazat pe cal) pe fund in vasele de repicare ca sa nu se piarda timpul cu amestecatul (cativa peleti). Planta creste, radacinile ajung la el si totul e bine. E important sa nu fie ceva puternic, ca atunci nu e bine sa fie tot intr-un loc. Insa gen osmocote amestecat e cel mai bine pentru ca are toate cele necesare spre deosebire de cel organic.

#10380
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si eu sunt tentat sa folosesc la repicare pentru legumele in tavi de 45 si 70 un amestec de turba cu orgevit.A incercat cineva un amestec de genul la o cantittate mai mare? Adica as prefera sa amestec in roaba si apoi sa pun in tavi.
Intreb pentru ca nu stiu cat orgevit ar veni pus la o galeata de 10 litri ca sa nu fie prea mult, si cum ar trebui realizat acest amestec in asa fel incat in tava de 70 mai ales, sa primeasca toata lumea ceva papica.
Eu nu stiu daca ar merge pus in fiecare alveola a tavitei de 70 pe fund deoarece vor sta in REP nu pe pamant. Daca ar merge, cate bobite ar fi ok per unitate? Ca cele de 70 nu sunt prea mari .

#10381
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Am pus eu acum vreo 2 ani dar granulele de orgevit ramase la suprafata au prins mucegai, deci ar trebui acoperit cu pamant/turba.

#10382
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
De ce nu le-ai maruntit? Nu ca as fi incercat eu asta dar m-am gandit recent ca daca ar fi sa merg pe varianta turba + ingrasamant peletizat l-as marunti cumva sa se omogenizeze la amestec...

#10383
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da,ar trebui facut fin si incorporat in turba. Deci ar trebui sa stim in primul rand o cantitate medie raportat la x litri de turba si apoi o metoda de maruntire. Poate ar merge intr-un blender. Eu as incerca dar nu stiu cata sa pun ca sa iasa un amestec optim. Poate a mai folosit cineva care sa ne lamureasca si cu asta.
Gabian,tu mai ai idee ce amestec ai facut si cu ce rezultat?

#10384
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Maruntirea ar fi dupa mine o munca inutila. Si asa va fi plin de radacini paharul ala pana va fi plantat. Metoda cu pusul de boabe pe fund functioneaza verificat de mine cu peleti uscati de 2-2-2 de cal. Orgevitul e ceva mai tare, nu garantez ca merge la fel de bine (probabil ca da insa).

Eu am pus 5-6 peleti (nu stiu sa zic daca peletii sunt universali ca marime) per planta (cam 150mm volum).
Mucegairea peletiilor de la suprafata nu cred ca e necesar ceva grav, nu toate mucegaiurile au treaba cu planta.

Daca osmocote e undeva la 5g/l, iar asta e de 3-4 opri mai slab, ar reveni cam 200g/galeata.

#10385
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
Intrebare: este mai avantajos sa acoperim semintele de flori sau legume cu vermiculit sau cu turba? Si ce granulatie trebuie sa aiba acesta? As vrea sa testez anul acesta si eu.

#10386
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Eu nu m-as fi complicat cu blender... intr-un sac gol de la orgevit pun cat imi trebuie si-l iau la bumbacit cu o pavea sau o caramida....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate