Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

De ce moare presa scrisa (de duzina)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
Rbit

Rbit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.04.2009
Bani se castiga si pe internet. Din aceleasi surse: reclama, reclama si reclama. Din altceva nu imi imaginez. Este si normal ca un ziar pe internet sa fie gratis, atat timp cat se face reclama in exces. Si se face...  In presa scrisa generala, un ziar costa in jur de 1 leu..can cat costa hartia. In rest tot prin reclama. Jurnalistii au trecut pe blog, sa scrie articole si sa faca reclama. Din punctul meu de vedere nu s-a schimbat nimic. Singura chestie negativa e ca nu mai am cu ce sa ma duc pe WC. Nu pot sa iau calculatorul cu mine. Poate folosesc tehnologia aia smechera de sus.

Si revistele inca nu au murit. Le folosesc pe alea.

#38
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Si cartile in format pdf ma duc si le listez si asa le citesc.  Sa citesc zeci de pagini pe monitor ma oboseste mult. In materie de reviste cumpar des sau sunt abonat la Foreign Policy Romania, Historia, Terra Magazin, National Geographic Romania si reviste din domeniul auto-moto, tehnica militara, aeromodelism, pescuit, acvaristica, ingrjirea animalelor.

Imi poate explica si mie insa cineva de ce revistele din afara au niste preturi exorbitante de la 50 de lei in sus ?

#39
Rbit

Rbit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 02.04.2009
Care revista costa 500 de mii? Si eu care ziceam in in ro se fura intr-un mod evident. Grav.

#40
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007

View PostRbit, on 19th January 2010, 15:29, said:

Care revista costa 500 de mii? Si eu care ziceam in in ro se fura intr-un mod evident. Grav.

Era o revista de aeronautica la 54 de lei. Alta data am vrut sa-mi iau o revista de muzica rock facuta de nemti dar avea pretul de 80 de lei  :eek:

#41
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View PostMolnjer, on 19th January 2010, 15:39, said:

Era o revista de aeronautica la 54 de lei. Alta data am vrut sa-mi iau o revista de muzica rock facuta de nemti dar avea pretul de 80 de lei  :eek:

Aia inseamna sa platesti continutul ad-literam. Presa de mare tiraj traieste din reclama, nu din pretul platit de cititor. Plus, cu cat ai tiraj mai mic, cu atat creste pretul/bucata, tehnic vorbind. Si ce spui tu acolo suna a publicatii de nisa cu tiraj ~2,000 sau mai putin. Astea cred ca ar fi motivele pentru preturile alea. (ofc, mai ai si distributie, costa sa aduci ziarul din Berlin la Bucuresti.)

Acum, on topic. De cand am avut ocazia sa citesc publicatii straine (de-alde Le Monde si Herald Tribune) nu m-a mai interesat presa romaneasca. Cam cum ai compara Euronews/CNN cu Realitatea. Explicabil, pentru ca jurnalistii romani au fost formati de "Scanteia". Adica eu asa inteleg.

Evident, cumpar presa specializata, publicatii istorice sau economice (i.e. Historia, The Economist, FPR, etc.), imi place sa iau din cand in cand un ziar strain, dar pe ziare romanesti nu dau banii. Am o scuza acum cu colectia Jules Verne, poate o gasesc totusi la libraria lor sa nu stau la coada la chiosc. Dar strict presa pentru cine? CTP? lol?

Cat despre mutarea in zona online, o fi. Cred ca o sa mai dureze ceva, pana ajungem la o forma tehnica suficient de portabila si comoda, dar mi-e egal. De diferenta de continut nu sunt de acord. Si presa scrisa si online-ul au doua categorii mari: stiri si editoriale. Ambele merg si pe tipar si pe online. Nu cred intr-o diferenta de content care ar face ziaristul de pe "tipar' sa nu mearga pe "online". Ma rog, eu vorbesc la modul ideal, ca daca aplicam la presa romaneasca nu se potrivesc multe :D

Edited by skandal, 20 January 2010 - 03:00.


#42
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostCentris, on 19th January 2010, 00:59, said:

presa scrisa in romania si-a sapat singura groapa cu ultima campanie electorala, in care s-a dovedit ca este un "hitman" si ca nu este sub nici o forma in "serviciul" cumparatorului...
nu cred in teoria asta, pt. ca nu cred ca de la cititori isi scot banii...

#43
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,671
  • Înscris: 05.11.2009
pai daca propritarii nu-si scot banii din contracte cu statul, avantaje materiale pentru ei si clientela lor politica si alte chestii marunte din astea...

#44
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postscheleton, on 22nd January 2010, 19:39, said:

nu cred in teoria asta, pt. ca nu cred ca de la cititori isi scot banii...

nu, dar a pierdut cititorii si implicit tirajul. si cu asta se duce si bruma de bani pentru o parte din salarii, reclama nu mai e atractiva... etc.

#45
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Faza faina astazi:

M-am dus la libraria  Adevarul si am cumparat doua carti, am primit bonus ziarul Adevarul  :lol: :lol: :lol: !

Cam asta-i treaba cu presa scrisa, in curind o sa primim ziare bonus daca cumparam hirtie igienica !

#46
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Inca nu moare, dar se lucreaza din plin la asta:
Oamenii de presă ar putea fi siliți prin lege să depună pe viitor declarațiii de interese la ANI. Măsura promovată de senatorul PDL, Iulian Urban se dorește o acțiune de transparetizare a presei și de eliminare a suspiciunilor implicației unor jurnaliști în activități de campanie electorală, în consiliile de administrație ale unor firme sau în activitatea unor partide pe alte linii decât cea profesională. Urban a depus deja la Comisia juridică a Senatului, un amendament la Legea de funcționare a ANI conform căruia toți jurnaliștii vor trebui să depună declarații de interese.
Iulian Urban a precizat că amendamentul se referă doar la jurnaliști, deoarece "nu toată lumea care scrie pe un blog intră în categoria jurnaliștilor".


Ce mai urmeaza? Dat cu subsemnatu' inainte de de publicarea fiecarui articol?

#47
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
EVZ trece de luni la 32 de pagini, in formatul "Libertatii". Cica o sa-si schimbe si politica editorala, fara a afecta pretul ziarului. Asta o fi de bine sau de rau cu atatea schimbari?

#48
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Intr-adevar EVZ isi va schimba forma, dar politica editoriala din ultimii ani, de slujire pina la disperare a Magistrului de la Cotroceni, va ramine cu siguranta capul de afis si motivul pentru care acest titlu va ramine pe piata media. Nu degeaba si-au deschis acel studio sinistru la televiziunea cea mai pupatoare a Marinarului, unde toti lingaii de serviciu scuipau elogii in eter. Brusc majoritatea pupatorilor s-au apucat de criticat personajele de baza ale regimului basescian, ca sa vada lumea ca ei sunt impartiali, dupa ce in ultimii ani au fost cei mai slinosi pupatori de fund prezidential din presa scrisa. Sau o fi un cintec de lebada al celor care se stiu amenintati cu debarcarea dupa:
"Este o chestiune de zile și de cîteva detalii pînă cînd se va anunța oficial vînzarea Evenimentului Zilei și a săptămînalului Capital de la Ringier către grupul de presă din care fac parte B1TV, VOX News și ziarul local Gazeta de Sud.
“Nu credem că se mai poate întampla ceva, tranzactia este ca și făcută, urmează semnăturile finale” este comentariul unei persoane apropiate dealului.
? :naughty:
Brusc si "oficial", Basescu isi va "aroga" propriul mogul media, de parca nu stiam ca acesta exista! Pentru ca gramada cere virf, acesta va fi unul reformat energetic si deontologic: Ion Cristoiu mi se pare favorit pentru poziția de șef al ziarului. :disgust:

#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Gardianul și Ziua și-au suspendat și apariția online

http://www.mediafax....-online-5443173

N-au rezistat nici macar pe online.

#50
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
in schimb restul tocmai isi maresc aria de distributie:

Câteva publicații  din Romania vor fi vândute și în chioșcurile de presă din Republica Moldova. Acestea vor putea fi procurate începând cu 3 februarie în cioșcurile din rețeaua de distribuție a presei ”Moldpresa”
Astfel, în fiecare zi de miercuri, în chioșcuri vor putea fi găsite ziarele „Jurnalul Național”, „Adevărul”, „Academia Cațavencu”, „Gazeta sporturilor”, și „Pro Sport”.
(jurnalul.md)

Nu va bucurati prea tare, nu scapati asa repede de presa.  :naughty:

#51
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Eu unul il cred:
Noul patron al publicațiilor Evenimentul Zilei și Capital, omul de afaceri Bobby Păunescu, spune că vrea să păstreze actualele echipe editoriale și că va lăsa jurnaliștii să aleagă direcția pe care vor să o imprime cotidianului, respectiv revistei cumpărate de la trustul elvețian de presa Ringier.
Nu are nici o treaba cu aceasta afacere, altul a tras sforile si a trebuit cumva oficializata prostitutia media practicata de acest ziar in ultimii 5 ani.

#52
-Dorin-

-Dorin-

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 22.05.2009
Va mai amintiti cum ne aburea inainte de alegeri tovarasul Traienica cu ... ''numai mogulii sunt de vina !''....
Ei dragi mosului, dupa nici doua luni de la acele momente splendide, PDL-ul prin portavocea sa
p(opu)lista, tovarasul Traian Basescu, si-a tras oficial prin intermediul aservitului sau Boby Paunescu, un ''trustulet'' de presa ...
Va rog sa nu-l acuzati de ''mogulism'', ca nu asta e intentia trustului ... Intentia lui e binele lui ... Traian Basescu si a PDL-ului .... oupsss, pardon .... binele acestei tari !
Oficial, repet, Evenimentul Zilei si Capital au fost vandute catre grupul B1TV. Mdeci, ultimul reper in presa romaneasca, ma refer la un reper in presa mai cunoscut, cade in mainile intereselor afacerilor derulate in politica ...
Daca nu va spune nimic Evenimentul Zilei de azi, a fost timp de ani de zile, cel mai apreciat cotidian quality din Romania. Pacat !
Si cum va spuneam si se subantelege, la urma-urmei, tovarasul Traian Basescu nu s-a opus ideii de ''mogul'' in sine, ci doar acelor ''moguli'' de presa care nu-l ling in ____ sau in alte parti si nu-i promoveaza toate aberatiile si cretinismele pe care le emana.
La fel a procedat procedeaza si pe tema “salariilor nerusinate”, care brusc nu mai sunt subiect de critica bolsevica dupa ce si-a instalat acolitii in posturi cheie. Va spune ceva Ionut Popescu ?!
Din dorinta de a fi impartial, am urmarit in treacat si postul VoxNews. Oricat am incercat sa fiu de binevoitor, mai ales dupa o emisiune urmarita aseara, pare un post de creiere plombate, extrema Antenei 3 cu alte personaje la fel de hazli, cu un limbaj de lemn si pozitivism gratuit.
Personal nu ma deranjeaza o atitudine ceva mai pozitiva si mai constructiva in presa, dar nu in felul acesta. Ceva mai soft si mai pragmatic si sa nu puta a “dans cu tema” de la distanta … indiferent ca vorbim de Realitatea, Antena 3 sau VoxNews ...
In ... bib ... de ''moguli'' ! Traiasca mogulismul portocaliu !  :naughty:

#53
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,671
  • Înscris: 05.11.2009

View PostGTA-FT, on 11th February 2010, 17:23, said:

Eu unul il cred:
Noul patron al publicațiilor Evenimentul Zilei și Capital, omul de afaceri Bobby Păunescu, spune că vrea să păstreze actualele echipe editoriale și că va lăsa jurnaliștii să aleagă direcția pe care vor să o imprime cotidianului, respectiv revistei cumpărate de la trustul elvețian de presa Ringier.
Nu are nici o treaba cu aceasta afacere, altul a tras sforile si a trebuit cumva oficializata prostitutia media practicata de acest ziar in ultimii 5 ani.
dar vai! numai in cazul evz-ului e problema, cand antenele arunca cu rahat la comanda varanului beshinos nu e nici o problema  :console: Ce va deranjeaza puiuti ca pdl-ul incepe sa se foloseasca de aceleasi arme pe care psd-ul si pnl-ul le folosesc de vreo 4 ani?  :naughty: Parca era deontologic ce faceau antenele. De ce nu o fi deontologic in cazul pdl-ului? :lol:

#54
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postvanitty, on 11th February 2010, 18:57, said:

dar vai!
Romax, clona mica , nimeni nu l-a acuzat pe tovarasul Basescu ca are moguli aserviti, mai ales ca era foarte vocal pe tema asta. Deci , fraierii care l-au crezut si-au luat inca o tzeapa, despre asta e vorba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate