Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Impamantare prize

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#199
pepelea

pepelea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2005
Am citit tot topicul si inca nu imi dau seama daca ce vreau sa fac OK. Din greseala am postat si pe alt topic, dar aici cred ca ar fi mai potrivit.

Vreau sa imi leg PCul si alte aparate electronice la prize cu impamantare.

Am masurat cu un multimetru ce prize din casa au impamantare si, cum era de asteptat, am una la baie si 2 la bucatarie. Vreau sa imi cuplez calculatorul la una dintre aceste prize, dar e urat sa intind prelungitoare prin casa si de asemenea, n-as vrea sa intind firele prin care trec 230V pe langa firele de retea UTP, pe care le-am tras frumos pe muchiile peretilor.

Ma gandeam sa pun in priza de la baie un prelungitor, sa pun si in priza din camera unde am calculatorul un prelungitor, si cu un cablu (multifilar cu grosime minim 2,5mm) sa conectez impamantarea celor 2 prelungitoare. Si cablul asta pot sa-l intind prin casa si pe langa cel de retea eventual, pentru ca nu o sa fie curent permanent in el si deci nu o sa deranjeze deci cablurile UTP de langa.

E corect sa fac asa?

#200
Bogdy_capatzana_shot

Bogdy_capatzana_shot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2007
'abarnam ce zici acolo omule, cred ca de fapt o sa ajungi sa te incurci si mai mult in fire, ceea ce incerci sa eviti de fapt si de drept. eo zic altfel ... vezi ca pe tavan sau pe podea sau cva de gen, ai niste capace, eventual din metal. unele sunt de la prize altele de la lumina. daca ai camera langa baie (cel mai probabil sa fie langa baie) s-ar putea sa reusesti sa tragi PRIN PERETE un cablu pe care poti mai apoi sa il cuplezi in doza. nu ai nevoie decat de un fir de nailon de tras cabluri (nu e scump), nish reglete, o surubelnita eventual, si un cablu de nu mai stiu cat era asta, 2,5 sau 1,5 ... eu zic ca 2,5 din cupru, nici asta nu e scump.

Edited by mister_rf, 08 January 2010 - 09:58.
quote inutil!!


#201
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 pepelea, on 1st December 2009, 14:11, said:

Ma gandeam sa pun in priza de la baie un prelungitor, sa pun si in priza din camera unde am calculatorul un prelungitor, si cu un cablu (multifilar cu grosime minim 2,5mm) sa conectez impamantarea celor 2 prelungitoare. Si cablul asta pot sa-l intind prin casa si pe langa cel de retea eventual, pentru ca nu o sa fie curent permanent in el si deci nu o sa deranjeze deci cablurile UTP de langa.
E corect sa fac asa?
Nu este bine, pentru ca traseul impamantarii va fi diferit major de cel al fazei calculatorului. In caz de defect va exista o mare bucla de curent, care datorita unor fenomene de inductie magnetica va anula eficaitatea protectiei prin legare la pamant.
De asemenea pe o bucla de masa atat de mare se vor capta tot felul de semnale parazite electrice.
Nu stiu ce vrei sa realizezi, personal cred ca daca nu ai un conductor dedicat din panou, pe acelasi traseu cu conductoarele faza si nul, nu merita sa faci efortul conectarii la impamantare.
Daca insa ai probleme de genul "carcasa PC pisca", atunci conectarea asa cum ai indicat poate rezolva acea problema - desi nu este un mod ideal si recomandat.

Edited by SuperDuper, 08 January 2010 - 03:33.


#202
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Am un expresor de cafea care are o problema. Undeva se face scurtcircuit intre unul din fire si impamantare. In apartamentul in care stateam inainte n-aveam impamantare si mergea ok. Desi m-a curentat o data, n-am sesizat problema. Acum m-am mutat in alta parte si apartamentul asta are impamantare. Cu prima ocazie cand am bagat aparatul in priza mi-au sarit sigurantele. L-am dus la "mesteri" si aia au zis ca nu are nimic. Dupa ce am experimentat eu pe el am descoperit ca impamantarea face scurt cu unul din fire. Daca pe firul ala vine faza, evident ca sar sigurantele, si daca izolez impamantarea am tensiune pe carcasa. Daca pun stecherul invers in priza si pe firul ala "vine" nulul, totul pare ok, aparatul functioneaza si n-am tensiune pe carcasa.

Intrebarea mea e daca ar fi vreo problema sa il las asa, cu nulul "legat" la impamantare. Am vrut sa il desfac, probabil trebuie schimbat doar stecherul, dar are niste suruburi ciudate, sunt ca niste inbusuri triunghiulare, si n-am cu ce sa le desurubez.

#203
Meteor-XL5

Meteor-XL5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2006

 andrei_0, on 9th January 2010, 10:41, said:

Intrebarea mea e daca ar fi vreo problema sa il las asa, cu nulul "legat" la impamantare. Am vrut sa il desfac, probabil trebuie schimbat doar stecherul, dar are niste suruburi ciudate, sunt ca niste inbusuri triunghiulare, si n-am cu ce sa le desurubez.
Daca se poate, desfaceti aparatul si verificati cu un ohmetru continuitatile si izolatiile celor trei fire ale cablului de alimentare +/- intrerupatorul (daca exista) - este un exercitiu placut si util.
Eu unul nu as folosi aparatul cu astfel de defect. Stecherul se poate indeparta prin sectionarea cablului si se poate inlocui cu unul cumparat "la bucata".

#204
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Foloseste-l bagat in pozitia in care are nulul la carcasa - este mai bine decat varianta cu faza la carcasa :)
Personal nu cred ca este periculos asa, un defect ulterior la carcasa va face scurt si declansa protectia. Sigur, daca este posibil sa il repari si sa elimini contactul dintre nul si carcasa este si mai bine...

#205
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
Legat de impamantare.....
Mi-am cumparat un prelungitor cu protectie la supratensiune. Cel din link: http://www.altex.ro/...mp;itemId=1748#
Pe un alt forum cineva spunea ca a desfacut unul asemanator si descarcarea supratensiunii se face prin varistori la imapamantare.
Nu prea am idee ce inseamana asta exact.
La momentul cumpararii nu am stiut ca functioneaza asa.
Priza la care este conectat nu are impamantare. Asta inseamana ca nu am nici un fel de protectie la supratensiune cu acest prelungitor?
Existe sisteme de protectie la supratensiune care sa nu aiba nevoie de impamantare?

10X

#206
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Au varistori (elemente de protectie) si intre faza si nul, ceea ce ofera un nivel de protectie. Protectia completa se asigura insa cand ai si impamantare.

#207
netcupeter

netcupeter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 25.08.2005
10X!
M-am mai linstit putin! :D

#208
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 pepelea, on 1st December 2009, 22:11, said:

Ma gandeam sa pun in priza de la baie un prelungitor, sa pun si in priza din camera unde am calculatorul un prelungitor, si cu un cablu (multifilar cu grosime minim 2,5mm) sa conectez impamantarea celor 2 prelungitoare. [...] E corect sa fac asa?
Am citit tot topicul cu rabdare, si EXACT aceeasi intrebare o am si eu.

Am impamantare doar in baie si bucatarie. Doresc impamantare si in sufragerie, la PC.
Se poate trage deci impamantarea (doar firul de impamantare) de la o priza din casa care are, cum ar fi priza din baie ? Si sa merg cu el aparent, pana in sufragerie, sa-l leg la priza PC-ului ? Intreb pt ca-mi e mai la indemana asa, decat sa trag direct din panou si sa umblu acolo.
Deci pana in sufragerie impamantarea va avea traseu diferit fata de faza si nul, pe hol, pe la tocurile usilor.
Din ce am inteles in postul #201, nu e ideal, se creeaza acea bucla in caz de defect (aici nu am inteles cum vine treaba...  :confuzzled:  )

Scopul e de a lega la PC, in sufragerie, aceasta priza cu protectie. Ea are un beculet care se pare ca detecteaza impamantarea:

Quote

Site wiring fault indicator
In order to work properly, surge suppressors require a correctly wired and grounded outlet. APC surge protectors identify dangerous wiring problems before you plug in your equipment.
Si vreau sa fie legata corect, la o priza cu impamantare, cum zic ei. Deci e ok pentru priza, sa-i trag fir din baie ?


...

PS: Inca ceva, legat de priza de la APC, intreb tot aici
-E buna de ceva, in cazul in care e legata la impamantare ? Ma protejeaza la nevoie, la un fulger ?
-Dar daca am deja si un regulator de voltaj, e de ajuns doar protectia din acesta ? Mai are rost si priza ?

Multumesc

Edited by motanu44, 22 May 2010 - 04:21.


#209
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Intrebarea mea e daca ar fi vreo problema sa il las asa, cu nulul "legat" la impamantare. Am vrut sa il desfac, probabil trebuie schimbat doar stecherul, dar are niste suruburi ciudate, sunt ca niste inbusuri triunghiulare, si n-am cu ce sa le desurubez.
[/quote]


Nu este indicat să lași nulul de lucru scurtcircuitat cu cel de protecție. Cel mai bine ar fi să desfaci aparatul și să remediezi defectul.În magazinele de specialitate
găsești toate tipurile de șurubelnițe sau chei profilate și nu sunt foarte scumpe. E bine să ai asemenea mărunțișuri pe acasă.

#210
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Salutare am și eu în casã o singură priză cu împământare, împământarea vine de la contorul de energie.
Am pus și eu un încărcător pentru telefon pe conductorul de împământare și pe fază și am constatat că este tensiune iar telefonul se încărca curentul absorbit de încărcător este se 45mA. La conectarea unui storcător de fructe cu o putere peste 300Watt siguranța diferențială de la contor este de 32A 300mA, atunci siguranța decuplează.
Asta ce înseamnă că am împământare?
Eu doresc să fac o baie pentru angajați unde se va monta un încălzitor instant de apă cu o putere maximă de 6kW (el va fi folosit pe mediu la puterea de 3.5kW)
Întrebarea mea este dacă pun o siguranță diferențială separată de 25A 30mA sensibilitate va oferi protecție la electrocutare? Sau dacă trag împământare din tabloul de distribuție mai are rost să pun siguranță diferențială?
Prizele și întrerupătoarele le voi alege cu standardul IP55 sau IP54
Tensiune între Fază și lamelele de împământare=220V Tensiune între Nul și împământare = 0
La o priză fără împământare Nul și împământare= 80 V la aceeași priză între Fază și împământare= 29 V
Deci la priza care indică voltaj între lamele și Fază (220V) și Nul-împământare (0V) mă pot baza pe acea împământare + protecție diferențială de 30mA
Cum pot verifica dacă respectă standardul 4 Ohm?

#211
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E vorba de casa sau bloc?
Impamantarea aia de vine din BMP poti sa  faci pipi pe ea.E fake. Dovada este diferenta de potential de 0V intre nul si aceasta. Nu exista retea de distributie trifazica  perfect echilibrata si nici conductor de nul lung pana in trafo(PT) pe care sa nu ai cadere de tensiune de macar cativa volti.Firul ala de masa e legat in BMP la bara de nul de dinainte de diferentiala.Aia te protejeaza pana in momentul cand intervine o avarie in circuitul de distributie si se intrerupe Conductorul de nul si atunci te omoara daca esti la dus.Diferentiala e degeaba in astfel de situatii. Ea este masura de protectie  complementara cu impamantarea cata vreme priza de pamant este separata de reteaua de distributie.
Pune mana si-ti fa in ograda priza de pamant separata dupa normativ care sa nu creasca peste 4 ohmi nici cand e seceta si pamantul uscat.
Faptul ca in acea priza fara impamantare ai 80V intre nul si lamele inseamna ca ai consumatori care au curent de defect.
Dupa ce faci priza de pamant separata dupa normativ trebuie sa refaci si instalatia electrica sa ai impamantare in toate prizele in care alimentezi consumatori ce au fise de alimentare prevazute cu lamele de impamantare.
De verificat se verifica cu megaohmetrul dar tu n-ai ce verifica ca e Fake.
Abia de se poate face dus cu instantul la puterea maxima de 6KW si debit mic.La 3,5 KW apa e aproape rece. Nu ai instalatie/circuit  care sa duca consumul faci unul sau renunti si pui boiler.
Apeleaza la un electrician autorizat priceput ca astea nu sunt lucruri de Joaca.Te poate costa viata ta sau a altor persoane care intra in contact cu minunile alea.

#212
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pentru toate motivele nu trebuie sa folosesti nulul pe post de impamantare. Daca nu ai impamantare, e recomandat sa-ti faci una.
     In primul rand in urma ta poate sa vina oricand cineva care sa inverseze faza cu nulul. In al doilea rand, atunci cand conectezi un consumator de putere cum ar fi un motor sau un fier de calcat, diferenta de potential intre borna de nul si pamant creste, pentru ca rezistenta firelor trase prin perete devine importanta. Daca nulul este legat la impamantare iar impamantarea nu este legata la pamant, toate electrocasnicele din casa vor avea pe carcasa tensiunea de pe nul, despre care am zis ca nu mai este zero(posibil o tensiune periculoasa).
     In al 3-lea dar nu in ultimul rand, in Romania exista sigurante pe nul. Daca ai folosit nulul pe post de impamantare si in timp ce te afli la dush, scoate cineva siguranta de nul, sau se arde siguranta de nul, se cheama ca ai postat pe Softpedia pentru ultima data. In lipsa nulului, tensiunea din faza, se va regasi pe firul de nul. Si cum tu ai legat carcasa de la masina de spalat de nul, cand pui mana pe ea vei simti exact 230V.

#213
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stau intr-un bloc mai vechi si nu cred ca am nicio priza cu impamantare in tot apartamentul. Ma deranjeaza ca PC-ul produce interferente electromagnetice care se aud pe partea de audio. E vreun mod de a scapa de ele, fara a impamanta calculatorul ? Din nou, nu am prize cu impamantare. Chiar nu stiu ce au gandit unii cand nu au pus toate prizele cu impamantare peste tot, cat putea sa coste o sarma in plus ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 February 2016 - 04:53.


#214
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu zic sa-ti faci impamantare; trecand peste faptul ca e obligatorie la toate receptoarele prevazute cu asa ceva  te va sacapa de multe belele.Incepand de la arsul diferitelor echipamente interconectate(ex PC cu TV) si pana la un eventual soc electric fatal.Poti s-o gasesti pe nevasta-ta tapana cu piciorele pe gresia uda si cu mainile in cuva de la masina de spalat sau poti avea scurgeri de curent de la centrala care sa te omoare pur si simplu cand faci dus, sa nu mai zic cat de periculoasa poate fi o cada cu hidromasaj fara impamantare.
Faptul ca ai interferente e cea mai mica problema.....

#215
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
LE: Sincer ar cam trebui sa fie legi ca instalatiile electrice din orice locuinta sa respecte i7/2011 iar controalele sa fie periodice si in caz de neregula sa fii debransat pana la remedierea tuturor problemelor.Trebuie luat exemplul de la gaze unde nu poti prelungi de capul tau nici cu 1m o conducta de gaze din propria locuinta fara ca sa faci cerere, sa se aprobe, sa se faca modificare/anexa la proiect/plan  si apoi sa vina cineva autorizat sa faca lucrarea.
Faptul ca instalatii electrice in domeniu privat face orcine dupa cum il taie capul(numai ieftin si fara deranj sa fie) se traduce prin numarul mare de incendii si victime din ultimul timp.

#216
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai cum pot sa fac impamantarea ? Usor de spus. Daca as putea, as face. Din nou, stau la bloc, blocul nu a fost prevazut de la facere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate