Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6139
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
O bara de fier striat de fi8 costa maxim 15 lei si are 12 m.  Mi se pare mai rentabil sa fac 5 buc. la 2,4m.  Dar nu folosesc araci.

#6140
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Problema e transportul pana la...flex!
;)

#6141
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Unii ti le taie pe loc. Am luat eu cam 30 de buc intr-o zi la 1 m.

#6142
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Na ! Am comis-o !

Trebuie sa recunosc ca am lucrat sub deviza  "Speed is essential" si deci ma puteti acuza de mai multe scapari. Resursele fiind limitate m-am incadrat la 800 lei (500 fierul si 300 folia plus clipsurile metalice).N-am pus la socoteala electrozii, vopseaua, betonul, tigari, agheasma si muuuulta transpiratie.

A doua oara nu l-as mai face !

Attached Files



#6143
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Sa-ti traiasca, sa-ti rodeasca!
;)

#6144
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postjohnysibiu, on 09 mai 2015 - 20:35, said:

A doua oara nu l-as mai face !
Cu siguranta il vei mai face!
Sa-l muncesti sanatos!

#6145
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Inceputul e mai greu, pana capeti 'virusul'!
:)

#6146
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Adunate cap coada, au fost trei zile pline de munca, majoritatea cu electrodu' in mana si , mai tot timpul singur.La punerea foliei am fost trei oameni.

Luni am sa pun si aerisirile laterale ca azi mi s-au terminat latii de lemn si era inchis la gater.

#6147
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
"nu stiu altii cum sunt", dar mie mi s-au copt deja rosiile. Ma rog, in rosu, in solar :)

Attached Files



#6148
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Pe mine cel putin m-ai dat pe spate cu capsunii suspendati. Spune-mi te rog daca stii volumul ghivecelor de capsuni si daca le este suficient.
In rest...exemplar solarul. Sa te bucuri de productie.


Edited by StudioOne, 10 May 2015 - 06:59.


#6149
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Farmacie de solar!
Frumoase ghivecele vopsite cu lavabila alba!
Asa, pamantul din ghiveci ramane si mai mult timp umed, nu?

#6150
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
multumesc. Nu-s eu ala de da pe spate, ci voi, multi de pe aici. Eu doar am fost un mic plagiator (1orgu a vizitat vreo 50 solarii pana sa si-l faca pe al lui, eu i l-am copiat cu nesimtire, cu mici imbunatatiri, pe ici pe colo, din sugestii venite tot de la voi)

Ghivecele sunt TCA 25 (4,2 l). Anul trecut, pentru "capsunile"" Ruegen (au marimea mai apropiata de fragi decat de capsuni) aceste ghivece au fost suficiente (m-au umplut de capsuni din iulie pana in iarna, de mi-era si sila sa le mai adun), anul asta vom vedea cum se comporta si cu albioanele (amestec de 2/3 pamant de padure cu 1/3 gunoi de oi semi-putrezit)

#6151
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Sa nu zici ca ai pus  Ruegen de la plic, adica din seminte. Eu nu am reusit si de fapt m-am lasat inainte de a ma apuca dupa ce am citit cat dureaza, ce conditii trebuie, frigidere, congelatoare bla, bla, bla. Mi-am cumparat direct albioane. Mi s-au prins toate.

Ghivecele chiar au super pret chiar si cele mai mari (TCA 27) un pic zic ca se merita. Acum sunt 3,1 lei la 5,6 litri. Comand acus macar 20 ca incep stolonii sa creasca. Si uite asa tu il plagiezi pe Iorgu, eu si pe  Iorgu si pe tine si iese un solar si mai tare (glumesc, nu am eu teren atat de mult ca sa-mi fac de cap doar sa-mi fac o sera pe casa dupa ce fac si etajul). Daca vedeti vre-unul dat la TV ca si-a facut solar pe casa ala eu o sa fiu. Ca mai era o stire cu unul care si-a trantit o viloaica si pe ea ...Gradina botanica.

Edited by StudioOne, 10 May 2015 - 21:51.


#6152
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
ba da. Parca am specificat lucrul acesta intr-unul din posturile de pe topicul aferent (despre capsuni). Poate am avut eu mana buna, insa mi-au iesit si cele trecute prin congelator, si cele puse direct in tavite. Pe pervazul bucatariei (nu mai putin de 18 grd, nu mai mult de 24), cu folie alimentara deasupra, pentru mentinerea umiditatii pe toata durata germinarii (indelungate, ce-i drept)

Despre "mana buna", am observat cum se chinuie unii sa le reuseasca cu leusteanul. Mie mi-a iesit din prima rasarirea din samanta pe vremea cand eram orasean/la bloc. Apoi, intorcandu-ma la origini, am lasat un leustean dintr-unul din colturile solarului sa faca samanta, sa scuturat pe sol .. sa vezi germinare in primavara asta! (N.B. planta mama a pierit, probabil din cauza lipsei de irigare in aceasta iarna (acel colt l-am lasat de izbeliste, am uitat ca am ceva acolo, asa ca n-a mai primit apa pana n-am re-instalat furtunele de iricare Posted Image

Despre albioane, am luat de la cineva din Galati in primavara asta 100 de bucati: 50 in solar/ghivece, 50 afara. Dupa ce credeam ca s-au prins toate, am observat ca unele (vreu 6 din ghivece) au ales o lume mai drepta, frunzele uscandu-se intr-un maroniu (nici nu se putea altfel). Am obs in topicul aferent ca si tu ai intampinat o problema asemanatoare, iar indrumarea e iama in fito-sanitare. Totusi, cum n-am observat vreo problema (inca?) la cele din afara & astea din ghivece sunt izolate (2 metri de aer intre ele/ghivece, risc de contaminare mic, sper), voi spune "pas". Pentru moment ...

Edited by qwertysecret, 10 May 2015 - 22:34.


#6153
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pentru cei cu solare lungi un alt fel de aerisire.
Pentru ca o fotografie face cat 1000 de cuvinte, va rog sa vizionati acest....film!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LjucfsnyQBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6154
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Kubota este tractor,nu sistem de aerisire.

#6155
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
:-) dar se poate vedea in planul doi cum sunt niste aerisiri pe solar

#6156
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Da da da ahahahaha
Buna asta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate