Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6157
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sunt ideale acele sisteme de aerisire, in zonele cu un calm atmosferic.
Ce ne facem cand vine cate o ,,vujelie'' ca cea de aseara din iubita noastra capitala?

#6158
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Le ia vantul pe sus si le duce prin vecini.

#6159
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
sau pietrisul face aerisierea?

#6160
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Anul asta am schimbat structura la solar, de la lemn am trecut la metal, mai precis teava rotunda de 21mm.
Discutand cu cineva, mi-a zis sa izolez teava cu ceva mansoane izolatoare termic, deoarece  teava de sub folie se incinge foarte tare de la soare si topeste folia, in locul unde aceasta intra in contact cu teava.
Este posibil sau sunt baliverne, sau respectivul a folosit o folie de proasta calitate.

Edited by leomagic44, 19 May 2015 - 05:37.


#6161
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
baliverne. Folosirea oricarui alt material (excluzand, evident, metalul sau lemnul din scheletul solarului) duce la deteriorarea foliei la contactul cu aceasta. Nu o protejeaza, ci, dimpotriva, o distruge in combinatie cu razele UV. Chiar si chingile se fac tot din folie. Daca vrei sa te convingi singur, citeste acest topic
Posibil ca acest cineva sa fi folosit folie ne-profesionala. Aceasta e distrusa de razele UV in mai putin de un an, indiferent cum ai aseza-o pe solar

Edited by qwertysecret, 19 May 2015 - 06:20.


#6162
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

View Postleomagic44, on 19 mai 2015 - 05:36, said:

Anul asta am schimbat structura la solar, de la lemn am trecut la metal, mai precis teava rotunda de 21mm.
Discutand cu cineva, mi-a zis sa izolez teava cu ceva mansoane izolatoare termic, deoarece  teava de sub folie se incinge foarte tare de la soare si topeste folia, in locul unde aceasta intra in contact cu teava.
Este posibil sau sunt baliverne, sau respectivul a folosit o folie de proasta calitate.

eu am avut solarul din fier beton de 14 curbate(tip tunel)
folia pusa direct pe metal,unde a avut contact cu metalul
sa innegrit si dupa care sa rupt,restul nu a patit nimic?
acum alege tu!

#6163
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009
Eu am solarul de 3 ani, toata structura este din metal, profil de 6x4 cm, folia sta asezata pe teava, pe dedesubt am sarme transversale din 20 in 20 cm, pe deasupra cateva chingi din material  textil, folia este cu dedicatie pentru solar (deci cu protectie UV)... si deocamdata n-are nici pe naiba, ba chiar am avut 20 cm zapada depusi pe folie intr-o noapte

#6164
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
Am nevoie de o idee pentru deschiderea geamului de deasupra usilor de acces.
Daca aveti un link catre un site care comercializeaza asa ceva...va rog sa-m itrimiteti pe PM.
As vrea un sistem cu cremaliera...sa pot invarti ca sa se deschida...ceva idei?
Multumesc.

Attached Files


Edited by kingmax, 20 May 2015 - 16:32.


#6165
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am pus asta vara niste foto cu ceva corespunzator, dorintei tale. Cred ca l-a pus in practica colegul nostru corsica.
Sunt sigur ca daca intra pe aici te ajuta.
Eventual da-i p.m. Dar consider ca este mai de ajutor la toti, sa purtati dialogul aici.

#6166
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postleomagic44, on 19 mai 2015 - 05:36, said:

Anul asta am schimbat structura la solar, de la lemn am trecut la metal, mai precis teava rotunda de 21mm.
Discutand cu cineva, mi-a zis sa izolez teava cu ceva mansoane izolatoare termic, deoarece  teava de sub folie se incinge foarte tare de la soare si topeste folia, in locul unde aceasta intra in contact cu teava.
Este posibil sau sunt baliverne, sau respectivul a folosit o folie de proasta calitate.
Da colegu este adevărat.

#6167
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
A folosit cineva teava pehd la solar mai mic, aprox 5x3 m ?

Edited by vasilemet, 20 May 2015 - 18:38.


#6168
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Kingmax poate te ajuta ce am eu,simplu de facut si ieftin,ai nevoie de 4 role de ghidaj vreo 6-8m de sârmă sufa si 2-3m de lant.

Attached Files



#6169
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Post1orgu, on 20 mai 2015 - 17:40, said:

Am pus asta vara niste foto cu ceva corespunzator, dorintei tale. Cred ca l-a pus in practica colegul nostru corsica.
Sunt sigur ca daca intra pe aici te ajuta.
Eventual da-i p.m. Dar consider ca este mai de ajutor la toti, sa purtati dialogul aici.

Iorgu, ma cunosti foarte bine, daca la randul meu am fost ajutat, imi place sa ajut, cel putin cu ceva poze. Colegul interesat, daca mai ai ceva nelamuriri, nu ezita sa intrebi. Poze:

Attached Files


Edited by corsica, 20 May 2015 - 21:18.


#6170
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
La mine cand faci asa?

#6171
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La care sera, la asta de acum sau la cele viitoare?

#6172
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007
O s-o ia in ordinea postarilor....
montebanat - iti multumesc pt raspuns
corsica - acelasi om saritor cu care ne-am obisnuit, multumesc mult pt fotografiile detaliate care pt mine fac mai mult decat 10 pagini de text. Mi-as dori ca intr-o zi sa am o automatizare ca a ta.

Problema mea e alta...geamul meu se deschide altfel decat geamurile voastre si ma gandeam cu sa adaptez sistemul de scripeti la mine. Am citit la un moment dat si am vazut si fotografii pe niste site-uri cu un sistem de cremaliera cu un melc care se putea roti cu un profil patrat...era un sistem de mai  multe cremaliere care deschidea un geam pentru aerisirea laterala la o sera mare. Geamul meu are balamalele dispuse sus, ale voastre au balamalele dispuse jos si din acest motiv nu prea imi vine in minte cum sa adaptez sistemul de scripeti si cred ca am nevoie de un sistem cu cremaliera(fix)....pe care sa o po fixa cu acel melc la pozitia de ventilatie dorita.

Nu am gasit pana acum pe nici un site care vinde accesorii pentru sere asa ceva....mai caut si imagini cu sisteme astfel implementate sa vad cum pot executa sistemul.

#6173
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ceva asemanator cu ce ai tu are un coleg de pe aici, dar la aerisirile laterale. A fost o poza pusa cu ceva timp in urma dar nu stiu pe ce arie. Daca citeste mesajul, cred ca te ajuta. Este vorba de hortifun2. Multumesc

#6174
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015
Kingmax, la ce ai tu acolo nu poti folosi cremaliere pentru ca nu prea ai de ce sa le fixezi. Sau poti folosi dar nu merita. Prea multe modificari. Plus ca trebuie sa te urci pe ceva sa actionezi cremaliera, ceea ce poate deveni enervant la un moment dat. Cel mai simplu ar fi sa schimbi sensul de deschidere al geamului si sa folosesti sistemul cu scripete.

Edited by hortifun2, 21 May 2015 - 10:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate