Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5329
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Doar sa spui si prietenul te va ajuta. Sunt sigur de asta :)
Ai uitat? Suntem o comunitate! ;)

Edited by meganedoi, 22 December 2014 - 20:41.


#5330
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Peste cam 1-2 ani o sa vina meganu si-o za ne spuna ca vinde solarul, are.un.prieten care produce rosii si nu are rost sa isi mai bata capul.
Si uite asa, oraseanul mutat la tara cu elan, care provoaca furtuni in ligheanul cu...rasaduri,.le.curenteaza si le pune Mozart sa creasca fromos...isi revine, baga picioru in rep, gradina si toate angaralele, isi cumpara ca omu civilizat 50.de kile.de rosii pe an si se.duce.linistit la mare cu familionu, fara griji si bani cheltuiti.aiurea pe roaming...soacra-meo, vezi ca anunta astia pe.accuweather furtuna, inchide solaru, vecine, trage si mie folia peste cotetul puilor, etc...

Sunt profnd.dezamagit mai megane, avusesesi un start atat de bun...pai se poate?

Ps:urmeaza guru, stati p'aproape.care vreti instalatie de.bronzat cu leduri..:lol::lol::lol:

#5331
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcristi1209, on 22 decembrie 2014 - 19:43, said:

va salut .
dupa ce nu o data m-a prins dimineata parcurgand aceste pagini si/sau din topicurile inrudite , stiu sigur ca
incepand din primavara o sa am si eu un solar .
nu am deloc experienta in domeniu , dar suficient entuziasm ( sau inconstienta mai degraba , in cazul meu )
incat sa incep . oricum , 7 din 10 oameni care citesc postarile domnului 1orgu & co , se apuca inevitabil de gradinarit .
Bine ai venit printre noi!
Imi place ca esti hotarat pe treaba, cu toate ca nu ai experienta in domeniu.  Dintre postarile lui Iorgu le-ai citit si pe cele cu inundatia in solar, ai vazut prin cate a trecut, asta apropo de faptul ca ai terenul in panta?
Sunt sigur ca cei mai experimentati te vor ajuta cu sfaturi, acum este o perioada mai complicata pentru postari, dar dupa sarbatori...

#5332
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intr-un fel cam ai dreptate parinte sa privesti viitorul asa.
Dar... uiti ca tot eu am adus pe aria agro conceptul de asociere pentru optimizarea costurilor de achizitie. Ce fac eu acum este doar o miscare fireasca in directia optimizarii costurilor de productie in plan financiar, al resurselor, al timpului etc.
De ce sa facem risipa cand putem sa facem economie? Posted Image
Dar, hai sa dezbatem pe subiectul asta aici ca sa nu incurcam borcanele.

Edited by meganedoi, 23 December 2014 - 15:33.


#5333
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Meg,cui ne lasi?....Of,Doamne.........Posted Image
Acu',in prag de Craciun....Ooooooooo ,viata meaaa......
Dupa atatea clipe frumoase petrecute impreuna,cum o sa mai trec eu prin 1dec si sa nu mai vad baliza luminoasa hps din curtea ta,cum o sa te privesc in okii fara rep....Posted Image
Pot sa aduc si eu tavitzele mele ?!Posted Image
Sau vin la practica scolara ?!Posted Image

#5334
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poti cumpara rep-ul ...sint sigur ca ti-l da si in rate ca intre colegi...

#5335
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcristi1209, on 22 decembrie 2014 - 19:43, said:


@megane : mi-au placut pozele de la #4548 ; daca imi poti spune , te rog , arcadele sunt de 1"1/2 ?
ce inaltime au ? stalpii sunt de 2'' sau chiar mai grosi ? multumesc frumos .

acele nu sunt ale mele, ci ale unui cetatean dintr-un sat vecin

iti spun din memorie

arcele un tol si jumatate
inaltimea stalpului este de 3 m si pare sa fie de 1"1/2
latime de 9.5 m

#5336
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postsilesax, on 23 decembrie 2014 - 16:28, said:

poti cumpara rep-ul ...sint sigur ca ti-l da si in rate ca intre colegi...
Doar cu contoarul,altfel....nu ma bag !

#5337
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ori va pus si voua contoarul pe stilpul de la poarta???.....

#5338
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Bine Padre, asa urari imi faci tu mie???
Ce fel de viata e aia fara strop de curiozitate, gandire critica & aventura?
:(
Sa ajung ca aia de faceau 'opozitie' pe bancuta in Cismigiu?
'Iarasi ploua si ma ia reumatismul...mama lor de comunisti!...si pe deasupra s-a scumpit si patrunjelul...'
:)

Road, eu il banuiesc pe meganu ca de fapt trece la 'tehnologia japoneza'!...si ne-o trage-n freza la toti!
:)

Edited by subway_guru, 23 December 2014 - 16:58.


#5339
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postsubway_guru, on 23 decembrie 2014 - 16:55, said:

Bine Padre, asa urari imi faci tu mie???
Ce fel de viata e aia fara strop de curiozitate, gandire critica & aventura?

Posted Image

Road, eu il banuiesc pe meganu ca de fapt trece la 'tehnologia japoneza'!...si ne-o trage-n freza la toti!
Posted Image
Primul e gelos pe ledurile tale,nu-l mai prinde primavara cu halogenele lui energofage....sa-l vezi peste o luna cumparand leduri varsate de la lidl...
Meg i-a lasat si pe francezi,s-a dat cu nemtii (vectranu cica il striga lumea prin sat...),nu mai e ce a fost....s-a ajuns,ce mai !
Las" ca iese soarele si pe strada noastra !
Posted Image

#5340
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Megane, pai io ce zic bre? Eficienta economica inseamna sa.te duci sa cumperi 2 kile de prekos, eu oricate socoteli am facut tot asa imi iese

#5341
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
@corsica & @megane : va multumesc frumos pt incurajari si sfaturi . conteaza enorm pt un rookie ca mine faptul ca exista aici o comunitate ( citez un clasic
in viata  Posted Image )  , gata sa te ajute cand nu prea stii de unde sa o incepi .
cu siguranta ca intrebarile mele vor primi raspuns si din partea altor colegi rutinati ; multumirile sunt anticipate . asa cum spui tu , corsica , oamenii sunt prinsi
acum cu munca , sarbatorile , cum se intampla in momentul asta  . oricum , eu sunt aici Posted Image
am parcurs insa topicul cap-coada , din respect pt efortul celor care si-au gasit timp de a-si descrie aici experientele , nu o data repetate pt cei care doresc sa se
informeze . tocmai de accea , intentionez ca intrebarile mele sa fie cat mai pertinente , la nivelul la care ma aflu in acest moment .

pt cei interesati , am reusit sa gasesc astazi in obor rolele de care intrebasem mai devreme . am mai cautat pe olx / tocmai etc , dar scorurile erau din 4 cifre ;
vreau sa imi fac un solar , nu sa tunez un porsche ...
revenind , am gasit la 50 lei bucata pt teava de 1 1/2 , fiecare cu ax si cei 2 rulmenti . am tot incercat sa postez si o poza , dar nu mi-a iesit deloc - poate ma ajuta
cineva in acest sens ?
de asemenea , daca sunt interesati , pot merge sa le cumpar si sa le expediez prin posta . free of charge / cost-cost , bineinteles .

#5342
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Dai click pe butonul din dreapta jos "More Reply Options" apoi in stanga jos ai buton "Choose Files" pentru atasat foto.
Optional poti folosi si comanda "Add to Post" de sub iconita fisierului atasat
Succes

Attached Files

  • Attached File  h-1.jpg   20.36K   11 downloads

Edited by meganedoi, 23 December 2014 - 17:50.


#5343
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Tare mult mi-ar place un solarel. Dar dupa 10 zile de pustnic, m-i se pune pata si plec la Bucuresti pentru socializare.
Amintesc ca pentru a vedea cel mai apropiat vecin in curte, pun mana streasina la ochi, si pentru celalalt vecin dau telefon sa vorbim.

#5344
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
thnx , megane .
despre asta vorbeam

Attached Files



#5345
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Cristi1209,bine ai venit !
Daca ai avut rabdare sa citesti topicurile de aici esti jumatate salvat! Ai acoperite mai toate aspectele care te ar interesa ! Multi am inceput AICI,asa ca tine,cu entuziasm...
Gashka mare si frumoasa,fara fitzoshenii !
Back on business:
Daca ai timp/spatiu si indemanare,poti sa-ti faci un roluitor,doar cauta prin camara Softpediei,altii,ca mine ,au preferat de a gata,din zona Buc,la un pret acceptabil raportat la TIMPUL necesar constructiei si experimentarii unui roluitor...acushi incepe iuresul,da samanta,ia rasadul,vezi cazul de mai sus !Posted Image
Daca nu-i graba,atunci e ok,numai sa-ti alegi un proiect bun care sa te scuteasca de modificari/adaugiri....
Welcome again !

#5346
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009

View Postvasilemet, on 23 decembrie 2014 - 17:49, said:

Tare mult mi-ar place un solarel. Dar dupa 10 zile de pustnic, m-i se pune pata si plec la Bucuresti pentru socializare.
Amintesc ca pentru a vedea cel mai apropiat vecin in curte, pun mana streasina la ochi, si pentru celalalt vecin dau telefon sa vorbim.

am citit postarile dvs . decorul este minunat , dar cred ca aveti o mare problema cu ''imprejurimile'' .
eventual sa va construiti unul demontabil pt lunile in care ramaneti acolo si sa-l depozitati intr-o magazie bine inchisa pt perioada rece in care lipsiti ;
cu rezerva ca orice incuietoare se poate deschide , daca nu-i nimeni prin preajma ...mie mi s-au evaporat o gramada de lucruri de prin curte ,  cat a
fost iarna de rece ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate