Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5347
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvasilemet, on 23 decembrie 2014 - 17:49, said:

Tare mult mi-ar place un solarel. Dar dupa 10 zile de pustnic, m-i se pune pata si plec la Bucuresti pentru socializare.
Amintesc ca pentru a vedea cel mai apropiat vecin in curte, pun mana streasina la ochi, si pentru celalalt vecin dau telefon sa vorbim.
In cazul asta esti un om fericit. Eu daca ma cert cu sotia (glumesc) ma aud vecinii, asa inghesuite sunt casele in satul meu, la 9 km de Ploiesti; nu mai pleaca nimeni la oras!
Despre solarel, de ce nu vorbesti cu Mosul sau nu crezi in minuni?

#5348
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postcorsica, on 23 decembrie 2014 - 18:09, said:

Despre solarel, de ce nu vorbesti cu Mosul sau nu crezi in minuni?

Cat de mic ar fi solarelul, tot ar trebui sa scoata Mosul autorizatie pentru transporturi agabaritice.

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar intra cu el pe horn ...

Ah, gata !, pachet plat, gen Ikea, montajul cade in sarcina clientului.

#5349
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Si montaj cu clipsuri, plug & play!
:)
Sau Lego???

Edited by subway_guru, 23 December 2014 - 18:29.


#5350
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu sunt constient ca un solarel cat de mic, necesita atentie din partea proprietarului.
Urmaresc acest topic, deoarece-mi place, dar sunt constient ca daca plec pentru o perioada de langa el, s-a dus totul.

#5351
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Mare si adevarat lucru zici!
Solarul necesita prezenta permanenta...doar daca nu esti dotat high-tech cu 'arduino'!...dar cine-ti garanteaza ca nu te lasa golanii fara arduin cand ti-e lumea mai draga???
:)
Greu si complicat lucru e legumicultura la FF...

Edited by subway_guru, 23 December 2014 - 18:54.


#5352
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
il construiesti din lemn ...ca stii vorba aia-,,lemnu nu e ca feru".....

#5353
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
La modul general parerea mea e ca suntem o tara cu susul in jos, cetatenii onesti sunt 'arestati voluntari la domiciliu' in timp ce infractorii haladuiesc in libertate...Ne 'baricadam' in locuintele noastre nu de voie ci de nevoie, ne arestam singuri la domiciliu pentru ca nu se gaseste nimeni sa ne apere, nici drepturile, nici libertatile, nici proprietatea...
Nashpa!
Nicaieri in lume nu se intampla asa ceva...

View Postsilesax, on 23 decembrie 2014 - 18:57, said:

il construiesti din lemn ...ca stii vorba aia-,,lemnu nu e ca feru".....
Faci din lemn daca vrei ceva complet lipsit de valoare, poti si sa-i dai foc cu mana ta fara sa-ti para rau, ca nu e mare paguba!

Edited by subway_guru, 23 December 2014 - 19:06.


#5354
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Vorba lui Becali, daca-ti faci dreptate singur (daca o cauti altundeva ori esti nebun, ori nu esti sanatos), ajungi ca mine.

#5355
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Si ajungem la concluzia trista, ca nu traim in tara pe care ne-o dorim, desi s-ar zice ca e tara noastra!...si noi pe veci aici stapani!
De trei ori...nashpa!

#5356
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ahhhh de ce nu as avea eu un solar lipsit de valoare ca al managerului de la matca......vise nene vise......

#5357
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsubway_guru, on 23 decembrie 2014 - 18:53, said:

Mare si adevarat lucru zici!
Solarul necesita prezenta permanenta...doar daca nu esti dotat high-tech cu 'arduino'!...dar cine-ti garanteaza ca nu te lasa golanii fara arduin cand ti-e lumea mai draga???
:)
Greu si complicat lucru e legumicultura la FF...
Stai linistit! Arduino lucreaza pentru voi (noi)! Vor fi surprize mari in primavara! Cu telefonul conectat la Arduino poti face minuni! Spun asta in cunostinta de cauza. Am incredere in ''tatal'' lui Arduino, nu-i dau numele, cei interesati stiu despre cine este vorba ...

Attached Files



#5358
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domnilor, nu va mai plangeti. Fiti haiduci,.asta e traditia poporului roman...slav sau haiduc.
Peste tot in lume se ciordeste, cand pisica nu e.acasa, cu pusca in mana, patruleaza cainii si camerele de supraveghere.

@corsica: nu stiu ce sunt alea dar io cand vad atatea fire plec la pescuit.

Edited by parintele, 23 December 2014 - 19:25.


#5359
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@gurule, iar te-a apucat frustrarea pe tema asta? Mai bine controleaza sa nu se arda cozonacii...si vezi daca au iesit gustosi Posted Image  Ca la problema respectiva exista doar 2 solutii: ori Posted Image  ori  Posted Image

#5360
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
iti multumesc frumos si tie , roadmaster :-) corsica , megane , guru  , parintele , silesax , 1orgu , jumborom , nicoreto , querty , sheriffu mai nou pe aici ,
menegeru care din pacate a cam disparut in ultima vreme , ca si vlad . si imi cer scuze pt cei pe care ii omit acum scriind in viteza . cum
sa nu va cunosc si sa nu doresc sa intru in gasca ?! :-)
apreciez in mod deosebit munca si dedicarea celor de aici , m-a fascinat intr-atat , incat steaua isi juca calificarea si eu eram cu ochii pe
ultimele postari la sere , irigatii , salata, ardei si tomate :-)

in ce ma priveste , inclin sa cred totusi ca as ''iesi'' mai bine daca as realiza totul in regie proprie . asa cum ai remarcat , factorul timp nu ma
preseaza , asa ca pot scuti cateva ( as zice 20 minim ) milioane bune aferente roluirii si sudarii . nu stiu cat de realist este ( bineinteles ca
vremea e principala variabila ) , dar sper ca undeva la jumatatea lui aprilie sa fie gata constructia .
''primul val'' al rasadurilor o sa-l pierd din pacate  , dar as miza pe o cultura a 2-a de rosii ( sau altceva , ne sfatuim :-) ) , iar din toamna as
putea intra in graficul normal .

Edited by cristi1209, 23 December 2014 - 19:27.


#5361
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012

View Postsilesax, on 23 decembrie 2014 - 19:19, said:

ahhhh de ce nu as avea eu un solar lipsit de valoare ca al managerului de la matca......vise nene vise......
Si crezi ca daca 'matcasul' nu ar sta cu ochii 'pe butelie' 24/24h nu l-ar rezolva niste baieti 'de bine' in doi timpi si trei miscari, cat ai zice 'peste'???

Claudia, trebuie si eu sa fac 'ceva' cat timp se fierb 'sarmalitz in foi de flitz'
:)
Dar acum...trec la led-uri, ca e mai folositor si mai interesant!
Sarbatori fericite tuturor!

#5362
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Nu visa Sile. Eu am cumparat asta vara o masina de lemne IAR vecinii ma intrebau ce fac cu ele.Daca m-am laudat am si trecut la constructia solarului. La anu comand vreo trei masini de lemne si de rusine.......... am sa-i ajung din urma pe matcasi

#5363
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
cristi1209,te rog spune_mi de unde anume ai luat rolele.multumesc

#5364
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Corsicane,
Pe topicul potrivit, poate ne dai si noua un 'impuls' high-tech!
:)

Edited by subway_guru, 23 December 2014 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate