Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5293
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
.

Edited by serrifu, 17 December 2014 - 18:44.


#5294
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
esti sigur ca mesurol este otrava care o pui dupa ce faci gaurile de plantare in folia de mulcire??

#5295
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postsilesax, on 17 decembrie 2014 - 18:45, said:

esti sigur ca mesurol este otrava care o pui dupa ce faci gaurile de plantare in folia de mulcire??

Altceva pun. Mesurol e in special pentru melci. O sa ma uit maine pe acel pachet si la o vreme o sa revin cu un post cu numele otravii care o pun peste compostul in care sta radacina plantei...Adica, asa fac eu: Fac gauri in folie, introduc planta si peste ea, acolo la tulpina, pun otrava...Si cam atat.

#5296
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deabia astept . multumesc!

#5297
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
De obicei lucrez la casa de vara/vacanta cam 10 zile dupa care  m-i se pune pata si plec la Bucuresti pentru socializare.
Totusi doresc sa-mi construiesc un mic solar-copertina, pentru a avea garantia unei mici recolte ferite de mana, ....
Exista o solutie,  pentru un -patos -ca mine.
Mentionez ca am tastatura italiana la laptop si nu raspunde la ceea ce doresc eu.

#5298
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Spune-mi te rog ce inseamna mica recolta in materie de numar de plante...x fire de rosii, x fire de ardei, x fire de vinete...si asa mai departe

#5299
alexiannis

alexiannis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.12.2013
Ajutor.Vreau sa incalzesc un solar de 5x8m,cu una din urmatoarele variante:apa calda teran,subteran,registre pe lateral sau aer cald teran,subteran,lateral. Ce parere aveti?care varianta emai buna?Multumesc pentru orice parere.

#5300
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@vasilemet Recolta nu e ferita de mana doar pentru ca se afla in solar. La cate boli vin din pamant, ploile acide sunt ultima problema...

#5301
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
serifule te ai utat la numele otravi care o incorporezi in sol atunci cind plantezi ? ca sa stiu si eu cu ce sa dau ca anu trecut mi-a aparut pe sub folia de mulcire -coropisnite,viermi sirma  gindaci ,etc - si anu asta as vrea sa dau si eu cu ceva bun inainte de a pune folia ca sa nu mai imi manince jumatate din rasaduri .....

#5302
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Mica mea gradina de legume este de aprox 500 mp. Doresc sa ridic ceva care sa protejeze plantele, de aprox 6x3 mp.
Si ceva sfaturi (ce pot cultiva) pe  o suprafata de 30x20 mp, care are panza freatica la 1m adancime.
Cu respect, Vasile Met

#5303
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Pai, poti incerca sa bagi 3 stalpi de salcam pe mijloc(pe lungime), cam la 2.2metri sa fie deasupra solului, vreo 70 in sol... Pui deasupra lor o teava de 20-25mm, si peste, indoi niste fier beton de 12mm. Tragi orice neam de folie peste, noua sa fie...o ingropi pe margini in pamant iar la capete faci niste porti...si cam asta-i sera. Pe restul suprafetei, nu stiu  ce poti cultiva. Are obiceiul sa stea apa pe acel loc daca ploua bine?

#5304
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Cand ploua mult, in unele locuri balteste cam doua zile (anul acesta). Pana anul acesta nu am avut pobleme cu baltirea apei pe anumite parti ale terenului.
Anul viitor voi muta gradina pe un teren unde apa de ploaie nu balteste, dar este la semiumbra.
Un teren de 30x20 mp nefolosit de 20 ani, dar in unele parti balteste cand ploua ff mult, va fi folosit cu executarea de biloane pentru a fi cultivat cu....

#5305
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Sau baga 40 tone de pamant....

#5306
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vasile daca esti genu care stai citeva zile apoi fugi la oras pentru etc .....eu zic sa nu te complici .cumpara din piata si gata.

#5307
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Dar un sant de desecare?...cum a facut 1orgu...

Edited by subway_guru, 18 December 2014 - 20:22.


#5308
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
O idee foarte buna subway_guru!

#5309
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
depinde de configuratia terenului ...daca nu are panta??

#5310
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
In principal e vorba de posibilitatea de scurgere si de evacuare a apelor in surplus...
E doar o idee si o posibilitate...

Edited by subway_guru, 18 December 2014 - 21:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate