Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Gran Canaria

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#163
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Oricum, pozele arata foarte bine! Super vacanta!

#164
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Buna ziua!
La Cicar se plateste o garantie?!La intoarcere,avem avion la ora 6a.m.Cum predai masina la ora 3-4am?!Par intrebari aiurite..Pana amu,am mers cu masina personala..

#165
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Nu a fost garantie la Cicar. La predare lasi masina unde iti spun ei. Nu mai stiu daca a verificat-o cineva la predare, de obicei se verifica plinul la benzina (in majoritatea cazurilor iei masina cu plinul facut si trebuie sa o lasi la fel, imi amintesc ca la Cicar a fost la fel si am facut ultimul
plin la una din benzinariile de pe autostrada cum ne apropiam de aeroport)

Oricum, cand luati masina spuneti ora la care vreti sa o predati si o sa va dea detalii. Presupun ca au si angajati de noapte la cat de multe masini au.

Edited by mdt, 18 June 2023 - 09:58.


#166
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Multumesc, mdt
Am rezervat la cicar.
E ok. Banuiesc ca au personal de noapte, pentru ca sunt zboruri si noaptea sau de dimineata( cum am eu, la ora 6)
Se poate plati cu revolut?!
Si, stiti ceva preturi la apa minerala, un pranz la o taverna, sezlong plaja, litru/benzina?!
multumesc

#167
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost in 2021, sfarsit de august/inceput de septembrie. Dadeam undeva pana in 100 euro pe o masa 4 persoane. Uneori am iesit si mai ieftin, o data ni s-au parut preturile suspect de mici asa ca am comandat prea mult...

Exista un lant de supermarket-uri Dino si Super Dino, exista si Spar, etc. Nu mai stiu preturile dar nimic iesit din comun, luam de acolo apa minerala, un Gaspacho f bun de la Don Simon, am mai luat branzeturi si jamon de gustat la un pahar de vin pe terasa. Am luat si pt acasa o crema de maini f buna din aloe vera - e ceva specific la ei, se cultiva acolo.

Sezlongurile pe plaja nu stiu cat costa, nu am folosit.

Revolut - da, am platit cu el pe acolo, in general l-am putut folosi in toate tarile pe unde am fost ca pe orice card bancar.

#168
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Merci mult, mdt
O sa caut magazinele lor Dino .
O sa caut sa vad cat e litru de benzina la ei.asa ca idee..
Parca ei nu au tva in insule..

#169
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012

View Postdanaantoaneta, on 18 iunie 2023 - 17:42, said:

Merci mult, mdt
O sa caut magazinele lor Dino .
O sa caut sa vad cat e litru de benzina la ei.asa ca idee..
Parca ei nu au tva in insule..

Magazinele Dino fix din stațiuni sunt destul de scumpe, comparat cu cele din orașe. În general, benzina e destul de ieftină acolo. În loc de TVA au IGIC, care diferă de la oraș la oraș. Până în 7%.
Alte supermarketuri foarte OK sunt Mercadona și Lidl.
La CICAR / Cabrera Medina poți plăti cum vrei tu, chiar și cash. Nu opresc garanție, ai asigurare full, scaun de copil, șofer suplimentar, toate fără costuri.

#170
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Bine zici, sigur in capitala gasesti super market-uri mai ieftine, sau cele mari de la marginea orasului. Dar noi n-am avut de ce sa mergem la alea, pt o apa sau mici cumparaturi cele din statiune erau suficiente. Nu am facut cumparaturi mai serioase, ca sa se simta diferenta. Daca vrei diversitate mai mare sau cumperi mai mult merita mers la cele mari.

#171
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Eu tot pe alea din stațiuni le foloseam. Dar, în 2021, când eram în Fuerteventura, a trebuit să facem teste Covid în Puerto del Rosario, iar lângă cabinet era un Hiper Dino, atunci am văzut că sunt diferențe.

#172
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Buna dimineata
Stiti daca se fac excursii organizate in Tenerife?!Excursii in care sa se viziteze Teide,Masca..Sa te plimbe ei..

#173
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,311
  • Înscris: 17.04.2006
Probabil intrebi despre ceva de genul:

https://www.okgranca...m-gran-canaria/

Cauta pe net si daca exista gasesti.
Sincer sa fiu nu as face asa ceva, decat daca sti sigur ca nu vei mai ajunge pe Tenerife.
Ce merita este o excursie de o zi din Tenerife spre La Gomera, cu aceeasi mentiune de mai sus.
Gran Canaria are foarte multe de oferit, Tenerife si mai mute.
Daca stai multe zile pe GC, poti lua cateva nopti de cazare pe Tenerife si explorezi ceva mai adanc insula.
Gasesti excursii organizate loco, pe ambele insule. Intre insule ai catamaran Fred Olsen Line.
Ambele insule merita min o saptama de explorat, fiecare.

#174
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Multumesc metalactual
Am cautat o asemenea excursie,pentru Teide mai mult.
Deja avem cazarea arvunita in Gran Canaria si zborul.
Poate in Grecia insulara,te muti mai usor,pentru ca nu depinzi de avion.

#175
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,311
  • Înscris: 17.04.2006
Daca excursia din GC nu depaseste o saptamana, nu vad motiv sa tai o zi pentru Tenerife.
Nu ai ce sa faci in Tenerife o zi, mai mult te amagesti.
O insula mai mica, gen La Gomera, se preteaza pentru o excursie de o zi, Tenerife nu. Sincer sa fiu, mi-ar fi placut sa stau 3n pe La Gomera.
GC este foarte frumoasa, neaparat sa inchiriati masina pentru mobilitate, sunt preturi mai mici decat in Grecia, au taxe mai mici. Este posibil sa nu va taxeze suplimentar pentru ridicare/predare masina in afara orelor de program, insa corespondati cu Cicar inainte de plecare ca sa lamuriti acest aspect. Infrastructura rutiera este aproape impecabila.

https://www.globalpe...asoline_prices/

https://www.expatist...de-gran-canaria

Edited by metalactual, 21 June 2023 - 20:34.


#176
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Vom sta 11nopti in Gran Canaria,Playa del Igles.
Am rezervat si o masina la Cicar
Am optat pentru aceasta insula,pentru ca mi s a parut un pic mai necunoscuta.
Si eu nu s genul care sa stau intr un loc,vreau sa vad ,sa descopar cat mai multe.
Multumesc pentru sugestia cu predarea/ridicarea de la Cicar
Avem zbor retur la ora 6.Trebuie sa discut cu ei


#177
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
La predare Cicar, am lăsat mașina în parcarea lor și cheile la ghiseul CICAR prevăzut cu in sertar special pt cànd nu sunt în orele de program. Am scris pe plicul cu cheia, locul unde am parcat, nivelul rezervorului de benzină, km parcurși.
Deci chiar nicio problemă!

#178
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011




[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UQP1LusecLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oLQNHSXG71Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by nasty2, 27 June 2023 - 20:32.


#179
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Super Videoclipuri ..��

#180
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2016
Salutare
Aveti  idee cam cat costa sezlongul si umbrela?!
Stiu ca oceanul e rece,dar e o mica sansa sa fie mai ok in august?!
Multam

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate